Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:26:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lefebryzm
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: Lefebryzm  (Przeczytany 51475 razy)
przmek
bywalec
**
Wiadomości: 66

Próbuję być chrześcijaninem

« Odpowiedz #30 dnia: Października 24, 2009, 00:45:40 am »

Cytat: Fons Blaudi
Przeciez ten tekst jest ogolnie dostepny po lacinie, a nawet po polsku
Świetne poczucie humoru, z pewnością widać, że jestem z tych co znają doskonale łacinę :D


Bractwo jest w Kosciele, mozna  spelniac tam obowiazek niedzielny (juz tlumacze : tzn. chodzic na msze), a nawet dawac na tace. Co wiecej : praktykowanie w Bractwie nie moze byc powodem dyskryminacji w dostepie do stanowisk w organizmach katolickich.
Nie zrozumiałem, ale czy uważa Pan, że księża z Bractwa mogą jednak sprawować Mszę św i udzielać sakramentów ?


http://www.liturgia.pl/node/7743
"W liście tym papież zaznaczył jednocześnie, iż „kwestie doktrynalne pozostają i dopóki nie zostaną wyjaśnione, Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele a jego duchowni nie mogą pełnić w sposób prawny żadnej posługi”. "

« Ostatnia zmiana: Października 24, 2009, 00:47:56 am wysłana przez przmek » Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #31 dnia: Października 24, 2009, 00:48:21 am »

Bractwo jest w Kosciele, mozna  spelniac tam obowiazek niedzielny (juz tlumacze : tzn. chodzic na msze), a nawet dawac na tace. Co wiecej : praktykowanie w Bractwie nie moze byc powodem dyskryminacji w dostepie do stanowisk w organizmach katolickich.
Nie zrozumiałem, ale czy uważa Pan, że księża z Bractwa mogą jednak sprawować Mszę św i udzielać sakramentów



Ja nie jestem fanem bractwa, wrecz przeciwnie, choc zawdzieczam im pierwszy kontakt z msza tradycyjna, ale odpowiem panu ze po pierwsze moga, a po drugie od czasow motu proprio ED minelo juz 21 lat i pare rzeczy zdazylo sie wydarzyc, stan na dzien dzisiejszy jest juz inny.
Zapisane
przmek
bywalec
**
Wiadomości: 66

Próbuję być chrześcijaninem

« Odpowiedz #32 dnia: Października 24, 2009, 00:51:10 am »

Ja nie jestem fanem bractwa, wrecz przeciwnie, choc zawdzieczam im pierwszy kontakt z msza tradycyjna, ale odpowiem panu ze po pierwsze moga, a po drugie od czasow motu proprio ED minelo juz 21 lat i pare rzeczy zdazylo sie wydarzyc, stan na dzien dzisiejszy jest juz inny.

Cytat był z 10 marca 2009 roku.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #33 dnia: Października 24, 2009, 00:55:24 am »

Ja nie jestem fanem bractwa, wrecz przeciwnie, choc zawdzieczam im pierwszy kontakt z msza tradycyjna, ale odpowiem panu ze po pierwsze moga, a po drugie od czasow motu proprio ED minelo juz 21 lat i pare rzeczy zdazylo sie wydarzyc, stan na dzien dzisiejszy jest juz inny.

Cytat był z 10 marca 2009 roku.

Given at Rome, at St. Peter's. 2 July 1988, the tenth year of the pontificate.

Joannes Paulus PP. II

W artykule sa przytoczone stwierdzenia z tego wlasnie motu proprio, prosze czytac uwazniej.
Zapisane
przmek
bywalec
**
Wiadomości: 66

Próbuję być chrześcijaninem

« Odpowiedz #34 dnia: Października 24, 2009, 00:58:05 am »

Nie, ja mówię teraz o tym tekście:
http://www.liturgia.pl/node/7743

Wypowiedź jest Benedykta XVI.
Większy fragment:

"W styczniu br. Kongregacja Biskupów za zgodą i na polecenie Benedykta XVI cofnęła ekskomuniki ciążące na czterech biskupach Bractwa, konsekrowanych bez zgody papieża 30 czerwca 1988. 10 marca Ojciec Święty ogłosił List do biskupów katolickich całego świata, w którym uzasadnił tę decyzję pragnieniem zniesienia przeszkód, „które mogłyby utrudniać otwarcie na dialog oraz wezwaniem w ten sposób biskupów i Bractwo św. Piusa X do odnalezienia drogi do pełnej jedności z Kościołem”. W liście tym papież zaznaczył jednocześnie, iż „kwestie doktrynalne pozostają i dopóki nie zostaną wyjaśnione, Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele a jego duchowni nie mogą pełnić w sposób prawny żadnej posługi”."
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2009, 00:59:42 am wysłana przez przmek » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #35 dnia: Października 24, 2009, 01:22:19 am »

Oznacza to, ze kaplani Bractwa nie maja misji kanonicznej od ordynariuszy miejsca natomiast pelnia swoja posluge na zasadach jurysdykcji zastepczej.

Jeden z wielu dokumentow watykanskich na ten temat :

Commissio Pontificia Ecclesia Dei
Romae
September 27, 2002

Dear Mr. :

We wish to acknowledge receipt of your letter of 14 August 2002 addressed to His Eminence Cardinal Castrillon Hoyos along with the enclosures.

1. In the strict sense you may fulfill your Sunday obligation by attending a Mass celebrated by a priest of the Society of Saint Pius X.

2. ...If your intention is simply to participate in Mass according to the 1962 Missal for the sake of devotion, this would not be a sin.

3. It would seem that a modest contribution to the collection at Mass could be justified.

Sincerely yours in Christ,

/s/ Rev. Msgr. Camille Perl, Secretarius

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #36 dnia: Października 24, 2009, 08:09:15 am »

Nie, ja mówię teraz o tym tekście:
http://www.liturgia.pl/node/7743

Napisał to jakiś biskup? Tego pan od nas próbuje wymagać a sam pociska jakieś dziennikarskie kompilacje z których przebija co najwyżej z góry przyjęta teza autora.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #37 dnia: Października 24, 2009, 10:00:26 am »

Hmmm... To by mnie sklanialo do porzucenia opinii, ze pan przmek jest zwyklym zagubionym katolikiem bez zadnej znajomosci tematu zdziwionym swiatem tradycji, ktory niespodziewanie odkryl i do przyjecia zdania, ze trafil tu nieprzypadkowo
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
przmek
bywalec
**
Wiadomości: 66

Próbuję być chrześcijaninem

« Odpowiedz #38 dnia: Października 24, 2009, 12:37:49 pm »

Nie, ja mówię teraz o tym tekście:
http://www.liturgia.pl/node/7743

Napisał to jakiś biskup? Tego pan od nas próbuje wymagać a sam pociska jakieś dziennikarskie kompilacje z których przebija co najwyżej z góry przyjęta teza autora.
Przepraszam, wczoraj byłem zbyt zmęczony by znaleźć pełne źródło, dziś w końcu znalazłem pełen list.
Jwk: tak, napisał to biskup, ten najważniejszy :) Jest to także chyba najnowszy taki dokument w kwestii Bractwa więc też najaktualniejszy.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/listy/bpi_lefebvre_10032009.html

Niestety nie potrafię znaleźć wydania z marca na stronie samego L'OSSERVATORE ROMANO:
http://www.vatican.va/news_services/or/index.htm
Ale myślę, że na pewno ktoś z Państwa ma ten egzemplarz i może potwierdzić, że www.opoka.org.pl nie sfałszowała tego dokumentu ;)

Cytat: Fons Blaudi
Hmmm... To by mnie sklanialo do porzucenia opinii, ze pan przmek jest zwyklym zagubionym katolikiem bez zadnej znajomosci tematu zdziwionym swiatem tradycji, ktory niespodziewanie odkryl i do przyjecia zdania, ze trafil tu nieprzypadkowo

Nie czuję się zagubionym katolikiem, ale za to w poglądach niektórych Panów, z którymi mam przyjemność tu rozmawiać owszem - gubię się.
A znajomości tematu nie posiadałem zupełnie dopóki nie trafiłem tutaj i niesiony wątpliwościami nie zacząłem szukać.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #39 dnia: Października 24, 2009, 12:54:09 pm »

Nie zachowuje sie pan, jak osoba poszukujaca. Wrecz przeciwnie, jak wszystkowiedzaca.

Dokument, ktory pan znalazl na opoce jest - jak sam tytul wskazuje - listem do biskupow. Nie aktem magisterium, ale listem wyjasniajacym, probujacym uspokoic progresistow grozacym schizma. Podam panu podobna analogie : w sprawie Medjugorie miarodajne sa dokumenty biskupa miejsca i odpowiednich kongregacji, a nie list Jana Pawla II do Iksinskiej czy Pipsztyckiego. Niech pan znajdzie jakis dokument watykanski mowiacy : "Bractwo jest w stanie schizmy". Nie ma takiego. Jest za to cala masa odwrotnych, z ktorych jeden przytoczylem (moge i inne, ale po co ? byly tu wklejane dziesiatki razy).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #40 dnia: Października 24, 2009, 12:54:21 pm »

Nie, ja mówię teraz o tym tekście:
http://www.liturgia.pl/node/7743

Napisał to jakiś biskup? Tego pan od nas próbuje wymagać a sam pociska jakieś dziennikarskie kompilacje z których przebija co najwyżej z góry przyjęta teza autora.
Przepraszam, wczoraj byłem zbyt zmęczony by znaleźć pełne źródło, dziś w końcu znalazłem pełen list.
Jwk: tak, napisał to biskup, ten najważniejszy :) Jest to także chyba najnowszy taki dokument w kwestii Bractwa więc też najaktualniejszy.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/listy/bpi_lefebvre_10032009.html

Niestety nie potrafię znaleźć wydania z marca na stronie samego L'OSSERVATORE ROMANO:
http://www.vatican.va/news_services/or/index.htm
Ale myślę, że na pewno ktoś z Państwa ma ten egzemplarz i może potwierdzić, że www.opoka.org.pl nie sfałszowała tego dokumentu ;)

Cytat: Fons Blaudi
Hmmm... To by mnie sklanialo do porzucenia opinii, ze pan przmek jest zwyklym zagubionym katolikiem bez zadnej znajomosci tematu zdziwionym swiatem tradycji, ktory niespodziewanie odkryl i do przyjecia zdania, ze trafil tu nieprzypadkowo

Nie czuję się zagubionym katolikiem, ale za to w poglądach niektórych Panów, z którymi mam przyjemność tu rozmawiać owszem - gubię się.
A znajomości tematu nie posiadałem zupełnie dopóki nie trafiłem tutaj i niesiony wątpliwościami nie zacząłem szukać.


Prosze Pana, uwazam, ze najwazniejszym zdaniem z tego listu jest to:
Cytuj
Jednakże różnym osobom, podającym się za wielkich obrońców Soboru, należy również przypomnieć, że Sobór Watykański ii zawiera w sobie całą doktrynalną historię Kościoła. Kto chce być posłuszny Soborowi, musi zaakceptować wiarę wyznawaną na przestrzeni wieków i nie może odcinać korzeni, dzięki którym drzewo żyje.
Jesli je Pan przeczyta, to zrozumie dlaczego papież zrobil, co zrobil.
I zrozumie, ze B.K.PX  przez caly czas jest w Kościele.
Zapisane
przmek
bywalec
**
Wiadomości: 66

Próbuję być chrześcijaninem

« Odpowiedz #41 dnia: Października 24, 2009, 13:11:56 pm »

Nie zachowuje sie pan, jak osoba poszukujaca. Wrecz przeciwnie, jak wszystkowiedzaca.

Dokument, ktory pan znalazl na opoce jest - jak sam tytul wskazuje - listem do biskupow. Nie aktem magisterium, ale listem wyjasniajacym, probujacym uspokoic progresistow grozacym schizma. Podam panu podobna analogie : w sprawie Medjugorie miarodajne sa dokumenty biskupa miejsca i odpowiednich kongregacji, a nie list Jana Pawla II do Iksinskiej czy Pipsztyckiego. Niech pan znajdzie jakis dokument watykanski mowiacy : "Bractwo jest w stanie schizmy". Nie ma takiego. Jest za to cala masa odwrotnych, z ktorych jeden przytoczylem (moge i inne, ale po co ? byly tu wklejane dziesiatki razy).

Czyli jak, list do biskupów oznacza, że to jakaś prywatna wiadomość ? Jak dla mnie ten list ma wszelkie cechy oficjalnego stanowiska.

Na prawdę chciałbym widzieć Pana w roli takiego biskupa dyskutującego z Ojcem Świętym, wyobraziłem sobie właśnie hipotetyczny dialog:
- Papież mówi: "Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele,a jego szafarze — nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna — nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele"
- Pan mówi: "Nie, nie przewielebny, oboje wiemy, że mogą posługiwać w Kościele, proszę przypomnieć sobie tylko inne dokumenty"
(pierwsza wypowiedź nie jest fikcją)
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #42 dnia: Października 24, 2009, 13:28:21 pm »

Ależ ja tylko się pytam, ignorant jestem w tym temacie :)

Albo ignorant albo zgrywający ignoranta. (Nie z nami te numery). Coś mi tu nie gra.

Panie Fidelis, ja po pierwszym głupawym pytaniu z przepraszaniem rozpoznałem w osobie podpisujacej się przmek najemnika tak na prawie 100%. Ponieważ nie było to 100, to postanowiłem czekac. Po jeszcze głupszym wpisie o idei wikipedii nabrałem pewności: to najemnik. Szkoda czasu na takiego.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #43 dnia: Października 24, 2009, 14:44:40 pm »

Czyli jak, list do biskupów oznacza, że to jakaś prywatna wiadomość ? Jak dla mnie ten list ma wszelkie cechy oficjalnego stanowiska.

Primo, prosze mi powiedziec jakie sformulowania z tego listu sklaniaja pana do uznania go za dokument magisterialny ? Czy papiez wyklada tam jakas nauke ? Czy definiuje jakies normy duszpasterskie ? To po prostu list dowarzyszacy dekretowi wycofujacemu dekret "Dominus Marcellus". Sytuacja w Kosciele jest dzis taka, ze papiez musi sie tlumaczyc biskupom, bo inaczej ci sie obraza i powiedza mu "spieprzaj dziadu", jak episkopat francuski podczas jego wizyty w tym kraju.
Secundo, co to znaczy "oficjalny" ? Jest to bez watpienia list publiczny, w tym sensie nie jest to dokument prywatny, ale jego adresatem nie jest caly Kosciol, a jedynie wymienieni w tytule, wiec co najwyzej semi-oficjalny.
Podobnie jest z motu proprio "Summorum P.", ktore jako jedyne jest prawomocne, a opinie wyrazone w liscie towarzyszacym sa jedynie opiniami.

Reasumujac, ja panu podaje dokumenty koscielne, do ktorych nie uznaje pan za stosowne sie odniesc, a pan mi jakies artykuly i dokumenty nizszej rangi. Tak sobie mozemy podyskutowac jeszcze dlugo.

Czyli jak, list do biskupów oznacza, że to jakaś prywatna wiadomość ? Jak dla mnie ten list ma wszelkie cechy oficjalnego stanowiska.
Na prawdę chciałbym widzieć Pana w roli takiego biskupa dyskutującego z Ojcem Świętym, wyobraziłem sobie właśnie hipotetyczny dialog:
- Papież mówi: "Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele,a jego szafarze — nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna — nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele"
- Pan mówi: "Nie, nie przewielebny, oboje wiemy, że mogą posługiwać w Kościele, proszę przypomnieć sobie tylko inne dokumenty"
[/quote]

Dlaczego wklada pan w moje usta opinie ktorych nie wyrazilem ? Manipulacja czy brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem ?
Nigdzie nie pisalem, ze ksieza Bractwa maja status kanoniczny, a jedynie ze korzystanie z ich poslugi jest dozwolone dla katolika. Pan mi o jurysdykcji zwyczajnej, a ja o zastepczej.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #44 dnia: Października 24, 2009, 19:38:47 pm »

Poruszana była sprawa wikipedii jakoźródle informacji. Oto kawałeczek wzięty z http://www.bibula.com/?p=15088

Cytuj
Warto zwrócić uwagę, że nawet w lewicowo-syjonistycznej Wikipedii, pod hasłem “Dachau (KL)”, jedynie w wydaniu polskojęzycznym mowa jest jeszcze o ludobójczym wykorzystaniu komór gazowych, lecz w wydaniu angielskim, nie istnieje żadna na ten temat wzmianka, poza niezwiązanym z KL Dachau przypisem. W polskojęzycznym haśle zilustrowano też obóz dezorientującym czytelnika zdjęciem “komór gazowych” – w ujęciu z daleka. Z bliska jednak, każda wizytująca ten obóz osoba jest w stanie osobiście przeczytać wielojęzyczny napis umieszczony przed “komorami gazowymi”. Napis głosi:  “Komora gazowa – zakamuflowana jako ‘pomieszczenie z natryskami’. Nigdy nie używana jako komora gazowa.”

Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lefebryzm « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!