Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 16:56:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lefebryzm
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 Drukuj
Autor Wątek: Lefebryzm  (Przeczytany 51935 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #180 dnia: Grudnia 14, 2009, 16:25:58 pm »

Aaa owszem Sławoj razem z Pacyfikiem, to są jeszcze tacy nasi poczciwi Sarmaccy Biskupi :)
Jest ich więcej...


Myślę, że oni tęsknią "jakoś" do tych dobrych przedsoborowych czasów, zdecydowanie lepiej w nich by się odnaleźli, lecz cóż"kiedy wchodzą między wrony muszą krakać jak i one"... Dla mnie najlepszym testem będzie sprawa uchwały KEP w sprawie katolickiego wychowywania dzieci w małżeństwach "mieszanych" , jak to "klepną" to jest po sprawie....
Problem w tym, że w Kościele jest silna presja jakoby Kościół teraz tak nauczał.
(jeśli ktoś w to uwierzy - to nie jest heretykiem!)
Kolegialność bokiem wychodzi...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #181 dnia: Grudnia 15, 2009, 11:31:00 am »

A co Ksiądz, osobiście, sądzi o jurysdykcji zastępczej? No, mają, czy nie? Nie ukrywam, że zwracam się do Księdza, jako człowieka z autorytetem, na tym forum.
Jestem zdania, że każdy poszczególny przypadek (sakrament) należy rozpatrywac indywidualnie. Nie wierzę, że jest coś takiego jak jurysdykcja nadzwyczajna we wszystkich sytuacjach, gdzie jest obecne FSSPX, ale naprawdę w wielu wypadkach Ecclesia suplet. Co do sytuacji w Polsce, to ja osobiście wątpię, by była sytuacja nagląca, aby się spowiadac u księży FSSPX. W wielu krajach, gdzie dane mi było bywac ciężko jest znaleźc spowiednika, a jeśli jest, to często spowiedź wygląda jak pogadanka u psychologa, przy biurku w wygodnych fotelach, ksiądz w garniturze. W Polsce, dzięki Bogu, jeszcze mamy dużo miejsc, gdzie są stałe dyżury spowiedników w konfesjonałach, gdzie nie zmienia się formuły rozgrzeszenia i zachowuje się powagę sakramentu.
Chętnie poszerzyłbym mój punkt widzenia o zdanie tych, którzy uważają, że jednak w naszej Ojczyźnie jest koniecznośc korzystania z posługi spowiedników z Bractwa.

To moje zdanie Drogi Xięże juz Xiądz zna, zatem nie muszę go szeroko przedstawiać, czy w tym wypadku Xiędza zdaniem "Ecclesia supplet" ?  :)
Moim skromnym umysłem prostaczka, oceniam że zdecydowanie tak...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #182 dnia: Grudnia 15, 2009, 11:34:37 am »

Problem w tym, że w Kościele jest silna presja jakoby Kościół teraz tak nauczał.
(jeśli ktoś w to uwierzy - to nie jest heretykiem!)
Kolegialność bokiem wychodzi...

Jak to "nie jest" ? Raczej jak "ktoś w to uwierzy" i to zatwierdzi, proklamuje i głosi, lub tylko nie sprzeciwi się będąc Biskupem ( mówię o naruszeniu tego kanonu o wychowaniu dzieci ) to po prostu traci urząd per se bez żadnego w tym względzie ogłoszenia.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #183 dnia: Grudnia 15, 2009, 15:01:48 pm »

Jestem zdania, że każdy poszczególny przypadek (sakrament) należy rozpatrywac indywidualnie. Nie wierzę, że jest coś takiego jak jurysdykcja nadzwyczajna we wszystkich sytuacjach, gdzie jest obecne FSSPX, ale naprawdę w wielu wypadkach Ecclesia suplet.
Ow charakter indywidualny czy jednostkowy jest wlasnie cecha kontytutywna jurystykcji zastepczej. To jurysdykcja zwyczajna odnosi sie do wspolnoty wiernych jako calosci (parafii, diecezji, wspolnoty zakonnej, duszpasterstwa est.). Powaznie rzecz biorac, to po "regularyzacji" kanonicznej Bractwa kazdy przypadek np. malzenstwa powinien zostac rozpatrzony indywidualnie. Oczywiscie jest to niemozliwe ze wzgledu na niedobory kadrowe w Kurii Rzymskiej, wiec stosuje sie "nawszelkowypadkowa" proceduje globalnego sanatio in radice.


Co do sytuacji w Polsce, to ja osobiście wątpię, by była sytuacja nagląca, aby się spowiadac u księży FSSPX. W wielu krajach, gdzie dane mi było bywac ciężko jest znaleźc spowiednika, a jeśli jest, to często spowiedź wygląda jak pogadanka u psychologa, przy biurku w wygodnych fotelach, ksiądz w garniturze. W Polsce, dzięki Bogu, jeszcze mamy dużo miejsc, gdzie są stałe dyżury spowiedników w konfesjonałach, gdzie nie zmienia się formuły rozgrzeszenia i zachowuje się powagę sakramentu.
Chętnie poszerzyłbym mój punkt widzenia o zdanie tych, którzy uważają, że jednak w naszej Ojczyźnie jest koniecznośc korzystania z posługi spowiedników z Bractwa.
Nie porywam sie na udzielanie odpowiedzi globalnej i calosciowej, ale chce zwrocic uwage na dwie rzeczy. Po pierwsze : piszac o Polsce jako sytuacji wyjatkowej, zaklada ksadz implicite - moim zdanie slusznie - ze sa parafie, diecezje, a nawet cale pasnwta, gdzie trudno o porzadna, katolicka, pozyteczna dla duszy spowiedz gdzie indziej niz w FSSPX. Po drugie : nawet jesli obiektywnie mozna znalesc porzadna, katolicka, pozyteczna dla duszy spowiedz gdzie indziej niz w FSSPX, to trudno wymagac od wiernych chodzacych do kaplic FSSPX, zeby biegali po kosciolach szukajac poprawnego spowiednika, a potem jechali na msze. Oni po prostu spowiadaja sie w FSSPX niejako przy okazji wypelniania obowiazku niedzielnego. W ich wypadku tez Ecclesia supplet.
Pisze to jako ktos, kto od czasu do czasu sam korzysta ze spowiedzi u ksiezy Novus Ordo, zwlaszcza Polakow, nie majac z tego powodu zadnych wyrzutow sumienia czy watpliwosci.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2009, 15:03:39 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #184 dnia: Grudnia 15, 2009, 15:07:42 pm »

Nie porywam sie na udzielanie odpowiedzi globalnej i calosciowej, ale chce zwrocic uwage na dwie rzeczy. Po pierwsze : piszac o Polsce jako sytuacji wyjatkowej, zaklada ksadz implicite - moim zdanie slusznie - ze sa parafie, diecezje, a nawet cale pasnwta, gdzie trudno o porzadna, katolicka, pozyteczna dla duszy spowiedz gdzie indziej niz w FSSPX.
To nie są założenia, ja to widziałem na własne oczy.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #185 dnia: Grudnia 15, 2009, 16:38:39 pm »

Panie Fons Blaudi, a wspominał Pan podczas spowiedzi u księży NOM-owych, że się Pan u FSSPX spowiada?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #186 dnia: Grudnia 15, 2009, 17:11:53 pm »

Podczas spowiedzi oskarza sie z grzechow, a nie przechwala.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #187 dnia: Grudnia 15, 2009, 17:27:25 pm »

Panie Fons Blaudi, ja rozumiem, że Pan jest zwolennikiem FSSPX  ;D, ale nie o to mi chodziło, bez przesady  ;D

Chodziło mi o to, czy Pan wspomniał o tym, że np. był Pan 2 tygodnie temu do spowiedzi, ale nie jest Pan pewny jurysdykcji kapłana.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #188 dnia: Grudnia 15, 2009, 17:49:16 pm »

Ale "nie jestem pewny" - CIC przekłada  na pewność. Inaczej by było gdyby była "Jestem pewny braku jurysdykcji"...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #189 dnia: Grudnia 15, 2009, 18:01:13 pm »

99,99 % przystepujacych do spowiedzi nie wie, ze jurysdykcja jest potrzebna ad validitatem, znzaczna czesc z nich mysli, ze to imie zenskie.
"Jurysdykcja, chodź no do tatusia! A butków nie zamocz!"
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #190 dnia: Grudnia 15, 2009, 18:12:26 pm »

Jak to "nie jest" ? Raczej jak "ktoś w to uwierzy" i to zatwierdzi, proklamuje i głosi, lub tylko nie sprzeciwi się będąc Biskupem ( mówię o naruszeniu tego kanonu o wychowaniu dzieci ) to po prostu traci urząd per se bez żadnego w tym względzie ogłoszenia.
Panie kochany - co znaczy słowo "notoryczny" w CICu?
Wiara, że "tak Kościół" naucza jest zaprzeczeniem notoryczności.A w takim przypadku urzędu się nie traci (urząd traci się przez popełnienie przestępstwa schizmy, które polega na notorycznym zaprzeczaniu prawd wiary)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #191 dnia: Grudnia 15, 2009, 18:14:18 pm »

99,99 % przystepujacych do spowiedzi nie wie, ze jurysdykcja jest potrzebna ad validitatem, znzaczna czesc z nich mysli, ze to imie zenskie.
Ale pytanie było do Pana - a w Pana przypadku butków nie zmoczyła  ;)

Co jest potrzebne (u penitenta), aby w przypadku braku jurysdykcji spowiedź była nie ważna?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #192 dnia: Grudnia 15, 2009, 18:19:49 pm »

W KPK schizma jest trochę inaczej definiowana  :P ale i według mnie pod nią też FSSPX nie podpada ;) niemniej tu mowa o jurysdykcji ;) Ja swojemu koledze z Filipin kazałam powiedzieć na spowiedzi o jego spowiedziach u FSSPX, ale i tak on nie był przedtem świadomy, że one mogą być nie ważne ;) Na jego przykładzie- żebyście słyszeli jak ciepło mówi o Papieżu, jak go kocha i się za niego modli oraz jak na pytanie, czy jego rodzice są katolikami ( chodzą na NOM) z przekonaniem odpowiada "tak"- widzę, że nie ma u niego schizmy ewidentnie- jest uznanie zwierzchnictwa Papieża i wspólnoty z innymi katolikami, a on do FSSPX chodzi na Msze ;)

Właśnie odkryłam, że św. Joannę d'Arc kanonizował Benedykt XV. Może B16 pójdzie w ślady  rehabilitowania ongiś wyklętych i pewnego arcybiskupa ( ekhm, ekhm) też rehabilituje ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2009, 18:27:57 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #193 dnia: Grudnia 15, 2009, 18:53:04 pm »

99,99 % przystepujacych do spowiedzi nie wie, ze jurysdykcja jest potrzebna ad validitatem, znzaczna czesc z nich mysli, ze to imie zenskie.
Co jest potrzebne (u penitenta), aby w przypadku braku jurysdykcji spowiedź była nieważna?

Jesli swiadomie i bez proporcjaonalnego powodu idzie do spowiedzi u kaplana bez jurysdykcji majac mozliwosc pojscia do spowiedzi u kaplana posiadajacego jurysdykcje.

Prosze zauwazyc, ze w starym KPK to bylo o wiele trudniejsze. Dzisiejszy kodeks, liberalny i antropocentryczny, o wiele bardziej sprzyja takiej interpretacji.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #194 dnia: Grudnia 16, 2009, 09:36:04 am »

Jak to "nie jest" ? Raczej jak "ktoś w to uwierzy" i to zatwierdzi, proklamuje i głosi, lub tylko nie sprzeciwi się będąc Biskupem ( mówię o naruszeniu tego kanonu o wychowaniu dzieci ) to po prostu traci urząd per se bez żadnego w tym względzie ogłoszenia.
Panie kochany - co znaczy słowo "notoryczny" w CICu?
Wiara, że "tak Kościół" naucza jest zaprzeczeniem notoryczności.A w takim przypadku urzędu się nie traci (urząd traci się przez popełnienie przestępstwa schizmy, które polega na notorycznym zaprzeczaniu prawd wiary)

Dobrze Drogi Panie JP7 to jak Pan zakwalifikuje przypadek o którym rozmawiamy, Konferencje Episkopatów jak dotąd trzech europejskich krajów "uchyliły" obowiązki wynikające z kanonu o katolickim wychowaniu dzieci, narażając je, ich rodziców, kapłanów swych diecezji oraz siebie samych na poważne ryzyko wiecznego potępienia.
Wprowadziły przy tym w poważny błąd wiernych i owych kapłanów ( pomijam że siebie samych nie musieli wprowadzać, ponieważ w nim tkwią po uszy ) sugerując poprzez swe "uchwały" że takie jest nauczanie Kościoła w tym przedmiocie. Gorzej, bo wydaje mi się , że żeby ich "decyzja" była prawomocna" to JPII Papież musiał prawdopodobnie "uchylić" ów kanon swego skleconego naprędce  i tak "pozbawionego zębów" kodeksu "montiniańsko - wojtyliańskiego"z 1983  i te decyzje zatwierdzić ( czy tak zrobił, tego nie wiem ale inaczej to owo "prawo" można sobie do kubła wyrzucić zresztą razem z owym "jurydycznym arcydziełem" z 1983 roku).
W dodatku "idąc tropem" swych zachodnich ( francuskich, szwajcarskich i włoskich) "współbraci w biskupstwie" polski KEP też postanowił taki "cud miód" próbować wprowadzić na ternie naszego kraju.
Jak w takim razie Pan odniesie się do tej sytuacji ? Jak to zakwalifikować ? Jako "powszechne mniemanie że tak uczy Kościół" ???
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lefebryzm « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!