Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:06:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy jezuici jeszcze są katolikami?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Czy jezuici jeszcze są katolikami?  (Przeczytany 123633 razy)
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« dnia: Września 22, 2009, 19:54:22 pm »

Cytuj
Czy można znaleźć Boga w innym kościele niż katolickim?

2009-08-25 07:58:48
Pytam o osobiste zdanie Ojca odpowiadającego. Po prostu czytając Pismo i konfrontując z nauczaniem Kościoła Katolickiego wolę być protestantem. Nie chcę w żaden sposób o cokolwiek oskarżać katolików, chcę po prostu służyć Bogu we właściwszym jak myślę miejscu. Pozdrawiam

Boga można znaleźć wszędzie, we wszystkich i we wszystkim. To nie jest kwestia przynależności do jakiejkolwiek organizacji. Nie znajdziesz takiej wspólnoty chrześcijańskiej, która byłaby doskonała. Kościół Katolicki też nie jest doskonały, ale czy dlatego mam szukać Boga gdzie indziej? David du Plesis, zielonoświątkowiec, którego książkę warto przeczytać (Mister Pentecost), apelował do wszystkich chrześcijan (również katolików), którzy doświadczyli Chrztu w Duchu Świętym: pozostańcie w swoich kościołach, nie opuszczajcie ich, bo każdemu kościołowi potrzebna jest odnowa. Jeśli chrześcijanin nie myśli tylko o sobie lecz szuka większej Bożej chwały, nie będzie szukał Boga poza wspólnotą, w której żyje, lecz będzie Mu wierny tam, gdzie jest. Będzie pomagał innym spotkać Boga i nie będzie od nich uciekał do tzw. "lepiej wierzących". Choćby nie wiem jak twardego karku byli. Jeśli należysz do którejś ze wspólnot protestanckich służ Bogu i ludziom w tej wspólnocie. Jeśli należysz do wspólnoty katolickiej, służ Bogu wśród katolików. Mimo, że jestem katolikiem zdarzało mi się posługiwać Słowem i modlitwą także we wspólnotach nie-katolickich. Wiele nam trzeba Bożej łaski, by wzrastać ku jedności chrześcijan nie przekreślając istniejącej różnorodności. Pozdrawiam

Polecam: http://www.arrupe.org/pl/akademia_biblijna.html

Wojciech Żmudziński SJ

http://www.jezuici.pl/rozmawiamy/forum/67/n/2758

Wątek pojawił się też na forum Frondy (które nie wiedzieć czemu znowu mi nie działa :/)

Dzisiejszy kometarz do  katolickich wpisów w tej dyskusji mnie rozbroił:

Cytuj
2009-09-22 17:16:38
tak sobie myślę, czy dzisiejszą falę komentarzy jest sens jakkolwiek komentować. No cóż, nie jest to forum dyskusyjne, więc nie będę się odnosić do poszczególnych uszczypliwych czy też obraźliwych komentarzy. Może o. Wojciech kiedy będzie znów dostępny odniesie się do czegoś. Zdecydowałem się aktywować wszystkie, choć do kilku miałem wątpliwość, niektóre są bowiem pełne nienawiści. Rozumiem je jednak jako wynik niepohamowania emocji. W każdym razie cieszymy się że nasz serwis staje się miejscem wymiany myśli, otwartym zarówno dla ludzi poszukujących, jak i tych, którzy uważają że mają wyłączność na Prawdę (przypomina się znany fragment z filmu "Dzień Świra"). Jeżeli czytelnik jest zdziwiony tak nagłym zainteresowaniem akurat tym pytaniem to polecam znane forum jednego z miesięczników.
- Paweł Kowalski SJ -
Jak można troskę o Kościół nazywać nienawiścią? :/ Jestem przerażony i zdruzgotany.
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2009, 20:03:15 pm wysłana przez siloam » Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Września 22, 2009, 20:00:56 pm »

Heh...... Czyli wszystko dąży do ujednolicenia. Jedna religia, jeden rzund, jedna waluta. A nas katolików będą wytykać paluchami, że jesteśmy sekciarzami.
U, brawo, brawo, bracie?? Wojciechu SJ
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #2 dnia: Września 22, 2009, 20:07:23 pm »

Pytanie!! Wszystkie (no dobra, wiele) znaki na ziemi i niebie wskazuja , ze coraz mniej. Nie mozna jednak chyba az tak uogolnic, by zapytac o caly zakon.

Choc oni nawet juz pozorow nie zachowuja. Nawet najbardziej liberalni duchowni na spotkanie z papiezem wloza sutanne, jezuici na ostatniej kapitule generalnej byli w kosmatych ( hmmm ....) sweterkach u papieza. Tu juz czasem trudno mowic o przyzwoitosci, a co dopiero o ortodoksji. Ale gatunek sweterkowcow relatywnych-dialogujacych juz powoli wymiera,przyroda sama sie broni.....
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #3 dnia: Września 22, 2009, 20:34:02 pm »


Jak można troskę o Kościół nazywać nienawiścią? :/ Jestem przerażony i zdruzgotany.
Ciekawe, kto i kiedy ustawi ich do pionu?
Nie dziwia mnie fotki z jezuitami "odprawiajacymi msze" na kamieniu , ubranymi w krotkie spodnie i gejowskie szaliki.
Dla nich to tylko jedna z wielu imprez.
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #4 dnia: Września 22, 2009, 20:42:34 pm »

Ciekawe, kto i kiedy ustawi ich do pionu?

Nikt.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #5 dnia: Września 22, 2009, 20:54:59 pm »

Takie problemy rozwiazuje sie prosto - wystarczy wyprzucic wierchuszke, zastapic ja normalnymi zakonnikami, a reszta sama sie dostosuje.
To samo dotyczy seminariow duchownych. To oni sa decydentami kogo przyjac, kogo odrzucic, w jakim kierunku formowac przyszlych duchownych, na co klasc nacisk i co tepic u kandydatow. To oni ponosza odpowiedzialnosc za zalosny stan zakonu czy seminarium. Oni, a nie szarzy zakonnicy. Ci ostatni to tylko zgorszeni maluczcy, ktorzy przekazuja zgorszenie dalej w swiat - nam, swieckim.

"Niech zbyt wielu z was nie uchodzi za nauczycieli, moi bracia, bo wiecie, iż tym bardziej surowy czeka nas sąd." (Jk)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Thomas
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Września 22, 2009, 21:13:32 pm »

Cytuj
Boga można znaleźć wszędzie, we wszystkich i we wszystkim. To nie jest kwestia przynależności do jakiejkolwiek organizacji.

Nawet wypowiedzi debila mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia świata.

I tak, doszło do mnie, że nienawiść ze strony niektórych duchownych do ks. Jerzego w stanie wojennym, miała drugie dno. Dotychczas myślałem, że wszystko można było sprowadzić do różnic politycznych. Tymczasem widać, że ks. Jerzy przeszkadzał w odnalezieniu Boga "wszędzie i we wszystkich".
Teraz też przeszkadza, w historycznym pojednaniu.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Września 22, 2009, 21:20:18 pm »

Tak abstrahując od wypowiedzi przedmówców: mój znajomy, dosłownie fanatyk tematyki zakonnej, szczególnie sympatyzujący z jezuitami co raz powtarza mi, że jest to najlepsza droga, ponieważ przełożony, od którego zależy twoja przyszłość (prowincjał bodajże [generał?]) pozwoli wybrać ci drogę jaką sobie wybierzesz: od Neokatechumenatu do Mszy trydenckiej. Bez problemów, bez ograniczeń. No i jeszcze taki szczegół: jeśli ten przełożony będzie widział, że w swojej roli naprawdę nie spełniasz swojego powołania może skierować cię gdzieś (do czegoś) indziej (innego) :)

Heh.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Września 22, 2009, 22:17:08 pm »

... pozwoli wybrać ci drogę jaką sobie wybierzesz: od Neokatechumenatu do Mszy trydenckiej. Bez problemów, bez ograniczeń ...
Dwa przykłady na "poparcie" tej tezy: Dariusz Kowalczyk SJ zapiekły neon jest już prowincjałem a Pan Włodzimierz Operacz redaguje sobie Forum Fidelitas (na własny rachunek). Śmiać się czy płakać?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #9 dnia: Września 22, 2009, 22:28:30 pm »

Dwa przykłady na "poparcie" tej tezy: Dariusz Kowalczyk SJ zapiekły neon jest już prowincjałem a Pan Włodzimierz Operacz redaguje sobie Forum Fidelitas (na własny rachunek). Śmiać się czy płakać?

Wlasnie sie zastanawialam czy nie wpisac tego przykladu :)))

U jezuitow jest zdaje sie spory wybor miedzy innymi "rzeczywistosciami".
Powiedzialabym tak: "pozwoli wybrać ci drogę jaką sobie wybierzesz: od Neokatechumenatu, przez Oaze, ODS, duszpasterstwo akademickie, RSZ, az po Asyz lub kariere w dziedzinie ekumenicznej badz odnowy liturgicznej" ;)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #10 dnia: Września 22, 2009, 23:21:12 pm »

Cytuj
Mimo,że zostałam ochrzszczona 50 lat temu dopiero teraz staram się poznać mego Boga i dlatego zanim zrobię coś przeciw mojej wierze wolę zadać pytanie.Mieszkam w maleńkiej miejscowości przyjeżdżdzają tu Zielonoświątkowcy pytanie -czy mogę poprosić ich o modlitwę wylania Ducha Świętego.

Przez wiele lat współpracowałem z Zielonoświątkowcami i razem ewangelizowaliśmy w Polsce, Szwecji i we Włoszech. Była jednak między nami jasna umowa - jeśli ewangelizujemy razem w Polsce lub we Włoszech, to osoby nawrócone trafiają do wspólnot katolickich, jeśli w Szwecji, do wspólnot zielonoświątkowych.

http://www.jezuici.pl/rozmawiamy/forum/67/n/386

Jak się wierzy w inne owczarnie to ekumenizm przybiera kształt umowy jw.
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #11 dnia: Września 22, 2009, 23:28:51 pm »

Była OCHRZSZCZONA 50 lat temu.... ;D
Jak tu to tu, jak tam to tam, czyli handelek wymienny ???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #12 dnia: Września 22, 2009, 23:42:29 pm »

Cytuj
Mimo,że zostałam ochrzszczona

Ortografia wskazuje, ze uzyto materii, hm, powiedzialabym eufemistycznie, niegodziwej, wiec chrzest raczej nie mial miejsca ;)

Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #13 dnia: Września 22, 2009, 23:51:43 pm »

Pani Szmulko, chce Pani, abym został kaleką ???
Niech mi Pani nie funduje spadania z krzesła ze śmiechem na ustach :P
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #14 dnia: Września 22, 2009, 23:57:27 pm »

No co ja poradze. Mozna ochrzszczac, mozna ochrzcic. Ale to nie to samo. Zreszta ja sie nie znam na tych obrzedach zielonoswiatkowcow.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Strony: [1] 2 3 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy jezuici jeszcze są katolikami? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!