Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:11:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 122 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!  (Przeczytany 475819 razy)
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #480 dnia: Maja 20, 2009, 22:50:20 pm »

Cytuj
Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach.

Myślę, że bardzo wyraźnie rzucało sie to w oczy w dzialaniach pani Klary, domagającej się tykania, uznającej neoagapy za Msze Św. etc.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #481 dnia: Maja 20, 2009, 23:00:58 pm »

Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach. Mentalność sekciarska i kropka. Satis. Finis "disputationis" - przynajmniej z mojej strony.
Co do pańskiej sekciarskiej mentalności pełna zgoda.

 ;D Typowy tkiller. "A u was biją murzynów" "to waaśnie ti jeśteś guuupi"

Teraz proszę udowodnić, że moja mentalność jest sekciarska. I co? Guufno! - jak mówią pogniewane dzieci w piaskownicy.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #482 dnia: Maja 20, 2009, 23:06:54 pm »

Widzę, że znowu dyskusja na psy zeszła. Ja w czymś takim uczestniczyć nie będę. I to nie ja rżnę głupa. Wypraszam sobie, młody człowieku. Również takie zdanie: I słusznie, bo to są fakty znane na długo przed Kikosiem.
Widzę , że rozmowa z niektórymi panami zawsze tak się kończy. To jest zwykły trollizm, by nie powiedzieć- szczeniakeria i brak argumentacji. It Killer ma rację widząc u co niektórych sekciarską mentalność. Przykro mi, ale ci panowie psują opinię idei tego forum, tj tradycjonalizmowi.
Z kilkoma z państwa jednak da się rozmawiać. I za to im dziękuję.
I jeszcze jedno- Nazwę Eucharystia jako wymiennną z mszą św. znałem będąc dzieckiem, czyli prawie pięćdziesiąt lat temu. Również słowo - prezbiterat. Większości z państwa jeszcze wtedy nie było na świecie, jak również neokatechumenat jeszcze nawet nikomu się nie śnił. A słowa to były w użyciu. Więc proszę nie imputować tu takich bzdur. I swojego braku wiedzy nie pokrywać złośliwościami i arogancją rodem z piaskownicy.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #483 dnia: Maja 20, 2009, 23:10:41 pm »

;D Typowy tkiller. "A u was biją murzynów" "to waaśnie ti jeśteś guuupi"

Teraz proszę udowodnić, że moja mentalność jest sekciarska. I co? Guufno! - jak mówią pogniewane dzieci w piaskownicy.
Jak msza to tylko MW, jak tytoń to z fajki, jak liturgia to po łacinie itd itp  :P

Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #484 dnia: Maja 20, 2009, 23:23:42 pm »

;D Typowy tkiller. "A u was biją murzynów" "to waaśnie ti jeśteś guuupi"

Teraz proszę udowodnić, że moja mentalność jest sekciarska. I co? Guufno! - jak mówią pogniewane dzieci w piaskownicy.
Jak msza to tylko MW, jak tytoń to z fajki, jak liturgia to po łacinie itd itp  :P



Aaaa, teraz to lepiej. To już brzmi poważnie. Gratuluję. Teraz przynajmniej coś pan naukowo i rzeczowo udowodnił. MW, fajka, liturgia po łacinie - to niewątpliwe cechy sekciarstwa.  No, bardzo ładnie.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #485 dnia: Maja 20, 2009, 23:25:17 pm »

U kikokarmenistów to podstawowa metoda, na więcej ich nie stać. Gdyby było stać, nie byliby w tym, w czym są.

Pana pogarda, czy wręcz nienawiść, do wrzuconych do jednego wora setek tysięcy ludzi, sprowadzonych do wspólnego mianownika, po prostu mnie przeraża.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #486 dnia: Maja 20, 2009, 23:33:08 pm »

Cytuj
Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach.

Myślę, że bardzo wyraźnie rzucało sie to w oczy w dzialaniach pani Klary, domagającej się tykania, uznającej neoagapy za Msze Św. etc.

Panie Edi, ja już Panu kilka plusów wrzuciłem, a tu taki kwiatek. Po pierwsze p. Klarcia neokatechumenat tak pojmuje jak Kali sprawiedliwość. Zresztą udowodniła na tym forum, że z katolicką wiarą to ona niewiele ma wspólnego i z tego powodu wyleciała. Po drugie - cóż Pan udowodni wynajdując jakiś przykład, który można wyśmiać, wytknąć, przytoczyć? W taki sposób można zdeprecjonować każdą postawę (czy myśli Pan, że wśród tradsów nie znajdzie Pan przykładów, które mogą zostać potraktowane jako negatywne świadectwo dla Tradycji?)
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #487 dnia: Maja 20, 2009, 23:42:08 pm »


 Nazwę Eucharystia jako wymiennną z mszą św. znałem będąc dzieckiem, czyli prawie pięćdziesiąt lat temu. Również słowo - prezbiterat. Większości z państwa jeszcze wtedy nie było na świecie,(.....) słowa to były w użyciu. Więc proszę nie imputować tu takich bzdur. I swojego braku wiedzy nie pokrywać złośliwościami i arogancją rodem z piaskownicy.

50 lat temu? A to szacuneczek.

Tak, tak, pamiętam. Mama często mawiała: jak będziesz na eucharystii to spytaj prezbitera czy podczas homilii możesz przystąpić do sakramentu pojednania. To były słowa w potocznym, częstym użyciu. Tak było. Pamiętam.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #488 dnia: Maja 21, 2009, 00:05:32 am »

Cytuj
Panie Edi, ja już Panu kilka plusów wrzuciłem, a tu taki kwiatek.

Pięknie dziękuję, wprawdzie kwiatów Panu nie dam, ale plusa - owszem :)

Cytuj
Po pierwsze p. Klarcia neokatechumenat tak pojmuje jak Kali sprawiedliwość.

Skąd mam o tym wiedzieć? Nie znam się na DN co widać z moich pytań. Pani Klara broniła DN, pisała o tym co się w nim dzieje więc wziąłem ją za członkinię neowspólnoty.

Cytuj
Po drugie - cóż Pan udowodni wynajdując jakiś przykład, który można wyśmiać, wytknąć, przytoczyć? W taki sposób można zdeprecjonować każdą postawę (czy myśli Pan, że wśród tradsów nie znajdzie Pan przykładów, które mogą zostać potraktowane jako negatywne świadectwo dla Tradycji?)
Przykładu używam jeśli jest bardzo charakterystyczny, bo zazwyczaj wolę pisać o generaliach, ale pani Klara wydawała mi się bardzo wyrazistym przykładem różnic mentalnościowcyh między Tradycją a DN. Stąd post, który Pan skomentował. Samego poglądu nie wyrobiłem sobie na podstawie kiliku oderwanych zdań, one miały ten pogląd ilustrować, a nie być jego fundamentem.
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2009, 00:08:38 am wysłana przez Edi » Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #489 dnia: Maja 21, 2009, 00:17:44 am »

I przestańcie nas wreszcie. z łaski swojej, szantażować tekstami w stylu "jak wy świadczycie o Tradycji"

Jeśli Pani przeszła z liczby pojedynczej na mnogą ("przestańcie") z powodu mojej odpowiedzi na post p. Ediego, to nieśmiało chciałbym zauważyć, że w tej mojej wypowiedzi właśnie neguję sens takiego stawiania sprawy :)
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #490 dnia: Maja 21, 2009, 00:57:21 am »

Zdenerwował mnie pan Zet ze swoją "szmulą"

nie chcę być adwokatem p. Zeta, ale jestem przekonany, że to była literówka... proszę się nie denerwować :)

Cytuj
Jeszcze raz przepraszam.

ależ ja się nie gniewam, pomyślałem jedynie, że źle Pani odczytała moją wypowiedź

Cytuj
dla mnie uprawnione jest generalizowanie objawów formacji u poszczególnych osób. Zaś przypisywanie cech charakteru człowieka formacji religijnej, to nadużycie. Wbrew pozorom między jednym a drugim jest wielka różnica.

Absolutna zgoda.
Przy okazji: generalizowanie - tak jak to Pani sformułowała - jest uprawnione, wg mnie nieuprawnione jest pójście o krok dalej - nazwanie to sekciarstwem. A tak to zabrzmiało w słowach p. Fidelisa.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #491 dnia: Maja 21, 2009, 01:07:14 am »

przyzna Pan jednak, że istnieją formacje sekciarskie, i że poszczególne osoby poddawane takiej formacji mogę zdradzać objawy tej formacji?

tak
ale objawy to jeszcze nie sekciarstwo
to jest ta sama różnica, o której mówiła Pani a propos generalizowania :)
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #492 dnia: Maja 21, 2009, 09:25:50 am »

Szmulka: Uprzejmie proszę nie szydzić z imienia Szmulka.
Sorry pani Szmulko, ale zamiarem moim nie było szydzernie. Gdzieś uciekła jedna litera. Proszę nie przypisywać mi od razu złych cech.
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2009, 09:28:18 am wysłana przez Zet » Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #493 dnia: Maja 21, 2009, 09:36:49 am »

Już poprawiłem.
Fidelis:
Tak, tak, pamiętam. Mama często mawiała: jak będziesz na eucharystii to spytaj prezbitera czy podczas homilii możesz przystąpić do sakramentu pojednania. To były słowa w potocznym, częstym użyciu. Tak było. Pamiętam.
Prosze sobie nie drwić. Powszechnie uzywano rzeczywiście słów : msza i ksiądz, ale powtarzam spotykałem się z Eucharystia i prezbiterem.
Zreszta jak sioe nazywa miejsce w kościele w ktorym siedzą księza ? I jak pan sądzi skad się wzięła nazwa?
Czy nazwa ta to księżarium? - Nie prezbiterrium, a dlatego bo tam gromadzą się prezbiterzy. Jesli pan mi nie wierzy, to proszę się spytać pierwszego lepszego znajomego księdza (nawet tradi) czy jest prezbiterem Kościoła Katolickiego czy nie?
Znowu sięgnę do żródeł- otóż w Polsce nazwa ta pochodzi od określenia "książę" w staropolszczyźnie - "ksiądz" - czyli w skrócie "książę Kościoła" - bo godność prezbitera była równa godności książąt.


Szmulka:
Dlaczego po prostu nie uszanuje pan, że tu "Eucharystią" określa się Najświętszy Sakrament, a nie Mszę. Że na księdza mówi się "ksiądz" bądź "kapłan", a nie prezbiter. Że na Wielkanoc mówi się Wielkanoc, a nie Pascha. Itd. I że nazewnictwo jest dla nas równie ważne, jak dla neonów. I że skoro neoni nie chcą używać naszego nazewnictwa, to niech nam nie narzucają swojego.
Pani Szmulko - najpierw się mnie pyta o to dlaczego w neokatechumenacie uzywa się takich a nie innych sformułowań, a potem jak odpowiadam, to zarzuca mi się brak poszanowania zwyczajów tego forum.
Apeluję o odrobinę konsekwencji.
Jeśli chodzi o O.K. to nic belferskiego w tym nie ma. Po prostu z paroma dyskutantami sie zgodziliśmy co do meritum, albo przynajmniej ja tak sadziłem, że uzgodniliśmy stanowiska. I dlatego zaproponowałem by więcej nie bić piany.
Myśle. że gdyby to powiedział ktoś inny, bliższy pani poglądowo, nie miałaby pani nic przeciw. Poza tym nie wiem skąd ta awersja do mojej osoby. Poglądy na rzeczywistość mamy bardzo zbliżone, tyle że trochę mówimy innym językiem. (A nie język jest w chrześcijaństwie najważniejszy, tylko to co on wyraża, jak sie rozumie pewne zwroty) I ja próbuję uzgodnić ten język, by nie było nieporozumień. I za to mnie się karze. Pani wybaczy, ale to trzeba złej woli.
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2009, 09:48:17 am wysłana przez Zet » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #494 dnia: Maja 21, 2009, 13:06:19 pm »

Pełna zgoda, natomiast "Eucharystia" próbuję ją w tej roli zastąpić, jak zastąpiono księży prezbiterami,  ołtarze stołami, strzeliste świece krępymi kagankami, ornaty "nietoperzami", wiernych współkoncelebransami, muzykę i śpiewy "radosną tfurczością" amatorów w najgorszym tego słowa znaczeniu, teologię kikokarmenackim bredzeniem, prawdy wiary humanistycznymi ideami i wiele innych.
Eucharystia - słowo o korzeniach greckich , a więc ekumeniczne
prezbiter - słowo o korzeniach greckich, do tego występuje w biblii a więc ekumeniczne
stół - używany przez protestantów dla podkreślenia zerwania z teologią ofiary, a więc ... irenistyczne (do czego się sprowadza "ekumenizm" obecny)
teologię sprowadza się do kerygmatu (słowo o greckich korzeniach), a więc irenistyczne...

Sądze jedna, że DN wpisała się w istniejącą w posoborowiu rzeczywistość (przy okazji ją współtworząc np. w Polsce), nie zaś, że ona tę rzeczywistość wymyśliła.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 122 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!