Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:17:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 122 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!  (Przeczytany 475724 razy)
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #465 dnia: Maja 20, 2009, 15:18:34 pm »

Bartek: Żadną miarą. "Msza" jest technicznym określeniem całości obrzędów otaczających bezkrwawe ponowienie Ofiary Krzyżowej.
Oczywiście że tak - rozmawiamy o pochodzeniu słowa Msza. Dzisiaj jest tak rozumiane jak pan napisał, co nie znaczy że Eucharystia jest jakimś gorszym okresleniem, lub odwrotnie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #466 dnia: Maja 20, 2009, 15:36:14 pm »

Bartek: Żadną miarą. "Msza" jest technicznym określeniem całości obrzędów otaczających bezkrwawe ponowienie Ofiary Krzyżowej.
Oczywiście że tak - rozmawiamy o pochodzeniu słowa Msza. Dzisiaj jest tak rozumiane jak pan napisał, co nie znaczy że Eucharystia jest jakimś gorszym okresleniem, lub odwrotnie.

Niezupełnie. To, że w katechizmie jest pewne pomieszanie pojęć, nie znaczy, że poszczególne określenia dotykają pewnych konkretnych aspektów. Msza to całokształt, czynność. "Najświętszy Sakrament", "Ciało i Krew" (czasem "Eucharystia", "Komunia św." - jako sakrament) to przedmiot działania, "Ofiara" to czynność (w skład tejże wchodzi "Ofiara Przebłagalna", "Ofiara Dziękczynne"="Eucharystia", "Ofiara Pochwalna" [trzy aspekty ofiarnicze], "Łamanie Chleba", "Uczta" = "Komunia"(jako forma udziału) [aspekt techniczny - sposób sprawowania Ofiary]) itp.

(oczywiście tekst powyższy nie rości sobie pretensji do bycia wyczerpującym ani wolnym od błędów i uproszczeń)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #467 dnia: Maja 20, 2009, 15:58:03 pm »

Niezupełnie. To, że w katechizmie jest pewne pomieszanie pojęć, nie znaczy, że poszczególne określenia dotykają pewnych konkretnych aspektów. Msza to całokształt, czynność. "Najświętszy Sakrament", "Ciało i Krew" (czasem "Eucharystia", "Komunia św." - jako sakrament) to przedmiot działania, "Ofiara" to czynność (w skład tejże wchodzi "Ofiara Przebłagalna", "Ofiara Dziękczynne"="Eucharystia", "Ofiara Pochwalna" [trzy aspekty ofiarnicze], "Łamanie Chleba", "Uczta" = "Komunia"(jako forma udziału) [aspekt techniczny - sposób sprawowania Ofiary]) itp.

(oczywiście tekst powyższy nie rości sobie pretensji do bycia wyczerpującym ani wolnym od błędów i uproszczeń

Nie za bardzo rozumiem  - w czym pan się ze mna nie zgadza?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #468 dnia: Maja 20, 2009, 16:11:54 pm »

 Nie zgadzam się z Pana wcześniejszym postem ;-)

+++Dodano
Z tym, z którym się Pan Bartek nie zgodził...
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 18:59:38 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #469 dnia: Maja 20, 2009, 18:53:25 pm »

Którym postem i czemu?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #470 dnia: Maja 20, 2009, 21:50:05 pm »

oczekiwałem na "łamanie" tego Słowa w homilii.

Jak Państwu to się kojarzy?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #471 dnia: Maja 20, 2009, 21:53:26 pm »

Ja wolę sobie nie wyobrażać tego łamania słowa...  ::)

A kojarzy mi się z łamaniem heretyka kołem  ;D
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #472 dnia: Maja 20, 2009, 22:19:56 pm »

Natomiast nie chce mi sie polemizować z postami typu:
Jest zgodna opinia co do tego, że wszystkie znane herezje poza mariawicką uzasadniają się Pismem Świętym. ...

I słusznie, bo to są fakty znane na długo przed Kikosiem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #473 dnia: Maja 20, 2009, 22:21:13 pm »

Ja wolę sobie nie wyobrażać tego łamania słowa...  ::)

A kojarzy mi się z łamaniem heretyka kołem  ;D

Mnie ze złamaniem danego słowa.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #474 dnia: Maja 20, 2009, 22:26:29 pm »

oczekiwałem na "łamanie" tego Słowa w homilii.

Jak Państwu to się kojarzy?

bardzo dobrze, jak w drukarni, która zajmuje się wydawaniem, czyli udostępnianiem.Użycie słowa bardzo trafne.


W poligrafii łamie się tekst nie słowo. Wydumane, w zamiarze miało się kojarzyć z łamaniem chleba a co z tego wyszło, każdy widzi.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #475 dnia: Maja 20, 2009, 22:29:10 pm »

Taaak. Czytam ten wątek i dochodzę teraz do wniosku jednego. Wszelka dyskusja czy polemika a neokatechumenią nie ma sensu. To tak jak rozmowa z człowiekiem radzieckim w latach 60-tych. Przyjeżdżały do PRLu wycieczki kołsomolców i w rozmowach prywatnych bywało, że zadawano im pytanie; dlaczego robotnicy amerykańscy nie wybierają wolności i nie uciekają do ZSRR? Oni na to; A u nas w Moskwie jest piękne metro. My; ile par butów przypada na jednego mieszkańca ZSRR? Oni; A w Stanach biją murzynów. Itd.
Kończę z kurtuazją. Pan Zet rżnie głupa i udaje, że nie wie jakie pytanie mu zadałem. Nie ma o czym rozmawiać. Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach. Mentalność sekciarska i kropka. Satis. Finis "disputationis" - przynajmniej z mojej strony.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #476 dnia: Maja 20, 2009, 22:34:58 pm »

Panie jp7 - z całym szacunkiem, ale pozwolę sobie sie nie zgodzić. Pan napisał: Ale "Eucharystia" podkreśla jedynie dziękczynny aspekt, zaś "Msza" ex definitione oznacza wszystkie aspekty.
Otóż słowo "msza oznacza tylko rozesłanie. I jest węższym określeniem

Żadną miarą. "Msza" jest technicznym określeniem całości obrzędów otaczających bezkrwawe ponowienie Ofiary Krzyżowej.

Pełna zgoda, natomiast "Eucharystia" próbuję ją w tej roli zastąpić, jak zastąpiono księży prezbiterami,  ołtarze stołami, strzeliste świece krępymi kagankami, ornaty "nietoperzami", wiernych współkoncelebransami, muzykę i śpiewy "radosną tfurczością" amatorów w najgorszym tego słowa znaczeniu, teologię kikokarmenackim bredzeniem, prawdy wiary humanistycznymi ideami i wiele innych.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #477 dnia: Maja 20, 2009, 22:38:09 pm »

Pan Zet rżnie głupa i udaje, że nie wie jakie pytanie mu zadałem. Nie ma o czym rozmawiać. Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach. Mentalność sekciarska i kropka. ... 

U kikokarmenistów to podstawowa metoda, na więcej ich nie stać. Gdyby było stać, nie byliby w tym, w czym są.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #478 dnia: Maja 20, 2009, 22:40:34 pm »

,z tego co wiem to powinno sie chodzic w niedziele na Msze
a w sobote to juz tak gdyby nie mozna bylo z jakis bardzo waznych powodow  isc.
A świstak siedzi i zawija sreberka.
I po spaleniu tego owego ma jazdy jak niektorzy ;D

Niestety, w tym sparingu 1:0 dla pana tkiller'a.

(Niestety ze względu na nietradycjonalizm tkiller'a, ale dobrze dla upowszechniania wiedzy...)
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #479 dnia: Maja 20, 2009, 22:42:41 pm »

Mówimy różnymi językami, żyjemy w różnych światach. Mentalność sekciarska i kropka. Satis. Finis "disputationis" - przynajmniej z mojej strony.
Co do pańskiej sekciarskiej mentalności pełna zgoda.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 122 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!