Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 08:37:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 122 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!  (Przeczytany 478773 razy)
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #435 dnia: Maja 19, 2009, 19:30:49 pm »

na jakich dziełach duchowych wspólnota neokatechumenatu buduje relację z Bogiem.

Na Piśmie Świętym. Obok Sakramentu Eucharystii jest filarem DN.

Poza tym katechezy oparte na Magisterium Kościoła, wprowadzany po jakimś czasie Drogi brewiarz (a w nim Psalmy, czytania z Pisma Świętego i homilie Ojców Kościoła), i wszystko to co p. Zet już wymienił - każdy również ubogaca swoją relację z Bogiem w sposób indywidualny, według własnego uznania i rozeznania, jak każdy wierny w Kościele Katolickim.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #436 dnia: Maja 19, 2009, 19:35:00 pm »

Jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy, że nic a to nic nie rozumie co to jest doktryna katolicka.

Ja nic a nic nie rozumiem co to jest doktryna katolicka. Będę potępiony?
Może spytam mojej mamy. Dziadka też spytam. Na pewno będą wiedzieli. A jak nie oni, to może któraś z cioć. Hmm, na pewno kogoś znajdę...
Zapisane
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #437 dnia: Maja 19, 2009, 19:39:26 pm »

Dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie:
Cytuj
Poza tym katechezy oparte na Magisterium Kościoła
Czy można w jakiś sposób z nimi się zapoznać?

« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2009, 19:45:00 pm wysłana przez pątnik » Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #438 dnia: Maja 19, 2009, 20:48:11 pm »

Czy można w jakiś sposób z nimi się zapoznać?

Tak słuchając ich. wygłaszane są cyklicznie w wielu kościołach.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #439 dnia: Maja 19, 2009, 20:53:25 pm »

Cytuj
Tak słuchając ich. wygłaszane są cyklicznie w wielu kościołach.
Dziękuje za odpowiedź
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #440 dnia: Maja 19, 2009, 21:38:22 pm »

Jeśli Pan nie wie co to jest, to nie powinien Pan wypowiadać się na temat doktryny wspólnot wewnątrzkościelnych.

Panie Waldemarze, pytanie p. pątnika nie zabrzmiało tak, żebym zrozumiał, że nie powinienem się wypowiadać.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #441 dnia: Maja 19, 2009, 22:26:39 pm »

Co Pan taki pewny swej odpowiedzi, skoro nie jest związany z tą wspólnotą?
Przed momentem rozmawiałem z koleżanką na ten temat, która nalezy do DK. Odpowiedź jej była jednoznaczna: Pismo Święte.

Jest zgodna opinia co do tego, że wszystkie znane herezje poza mariawicką uzasadniają się Pismem Świętym.

B.T.W. - co znaczy skrót 'DK'? Nie słyszałem o takiej wypustce kikokarmenatu. Czyżby przestawali być monolitem jak niegdyś SLD?
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2009, 22:29:43 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #442 dnia: Maja 19, 2009, 22:32:20 pm »

Cytuj
Tak słuchając ich. wygłaszane są cyklicznie w wielu kościołach.
Dziękuje za odpowiedź

Czyżby już się Pan rozpędzał ;)?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #443 dnia: Maja 19, 2009, 22:38:38 pm »

Cytuj
Czyżby już się Pan rozpędzał ;) ?
Nie, tylko pytałem.
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2009, 22:40:45 pm wysłana przez pątnik » Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #444 dnia: Maja 19, 2009, 23:45:41 pm »

Bardzo ładnie mi Pan to wszystko wyłożył. I w tym wykładzie wychodzi jak nikła jest moja wiedza o doktrynie katolickiej, co Pan raczył zresztą sam zauważyć w poprzednim poście.

Tylko, że właśnie w tym rzecz. Skoro jednak zgodził się Pan z tym, że mogłem się wypowiedzieć, to teraz proszę przyjąć moją wypowiedź, jako wszystko, co mogłem na ten temat powiedzieć. Jeśli w tej wypowiedzi zabrakło jakiejś elementarnej wiedzy, czy są nieścisłości, nielogiczności, czy wręcz niedorzeczności - to tylko pokornie mogę przyznać rację. Jednak nie zmienia to faktu, że ja chodząc na liturgie neokatechumenalne, stykam się ze Słowem proklamowanym z Pisma Świętego i to uważam za podstawę mojego rozwoju duchowości. Oczywiście Słowo jest "łamane" przez prezbitera w homilii i ufnie zakładam, że jest to robione zgodnie z Magisterium Kościoła i nauczaniem Ojców Kościoła. Jednak ja, zwykły szary wierny, nie mam wiedzy o tym, czy akurat ksiądz nawiązuje do tego Świętego, czy innego (a nawet jeśli o tym mówi, to mam prawo chyba nie spamiętać?). Więc to co ja wiem, to to, że Dziełem na którym buduję swoją duchowość jest Pismo Święte. Gdy nie byłem na DN, to chodząc do kościoła również nie wydawało mi się, bym na Liturgii Słowa otrzymywał "słowa Świętych", a Słowo z Pisma Świętego. I również oczekiwałem na "łamanie" tego Słowa w homilii.

A prywatnie, to mogłem sobie po prostu kupić odpowiednie książki i się nimi zaczytywać - to każdy może, zarówno na DN, jak i poza DN.
Zapisane
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #445 dnia: Maja 19, 2009, 23:51:26 pm »

Cytuj
Dlaczego także Pan pomija tą część pytania?
Jeśli właściwie zrozumiałem pana pytanie, które zostało skierowane do mnie, oznajmiam że pan Kristoforos odpowiedział na to pytanie pisząc że korzeniem wspólnoty neo jest:

1. Pismo Św.
2. Eucharystia (Msza Św.)
3. Katechezy oparte na Magisterium Kościoła (które są zarezerwowane dla uczestników spotkań)
4. Brewiarz

inne dzieła w których zawiera się mądrość Ojców Kościoła - są to rzeczy opcjonalne

Jeśli o czymś zapomniałem niech członkowie DN dopiszą.

Cytuj
Nie zawsze muszą być już ogłoszeni święci - tu nie zgadzam się z pątnikiem - ale zawsze muszą być to konkretne osoby z imienia i nazwiska, które coś głoszą, na coś zwracają uwagę.
Panie Waldemarze nigdzie tego nie napisałem, np: bardzo cenionym mistykiem średniowiecznym jest Bł. Jan van Ruusbroec

Ps. Czy DN korzysta z duchowości charyzmatycznej?
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #446 dnia: Maja 20, 2009, 00:04:42 am »

pan Kristoforos odpowiedział na to pytanie pisząc że korzeniem wspólnoty neo jest:

1. Pismo Św.
2. Eucharystia (Msza Św.)
3. Katechezy oparte na Magisterium Kościoła (które są zarezerwowane dla uczestników spotkań)
4. Brewiarz

inne dzieła w których zawiera się mądrość Ojców Kościoła - są to rzeczy opcjonalne

to podsumowanie nasuwa mi pytanie takie:
z punktu widzenia "szarego" wiernego (a takim i ja się czuję i z tegoż punktu widzenia właśnie tak to opisałem), czyż nie są to po prostu "korzenie" Kościoła Katolickiego?

co tradycjonalista chciałby dodać do tej listy?

nb. ta numeracja teraz jest niefortunna (wcześniej Pismo Św. wymieniłem na pierwszym miejscu, bo pytał Pan o "Dzieła"), bo skoro stawiamy numerki, to oczywiste jest, że Eucharystia jest na pierwszym miejscu (w pełnej zgodzie z p. Waldemarem)
Zapisane
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #447 dnia: Maja 20, 2009, 00:17:11 am »

Panie Kristoforos numerki są tylko formą wypunktowania a nie hierarchii wartości.

Ponawiam pytanie:

Czy DN korzysta z duchowości charyzmatycznej?



Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #448 dnia: Maja 20, 2009, 00:21:25 am »

Czy DN korzysta z duchowości charyzmatycznej?

a to przepraszam, może ktoś mądrzejszy się wypowie, bo ja zdaje się nie wiem, co to jest... :/
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #449 dnia: Maja 20, 2009, 01:40:07 am »

Czy DN korzysta z duchowości charyzmatycznej?

Pewne charyzmaty u nas występują, ale czy duchowość charyzmatyczna śmiem wątpić.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 122 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!