Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 07:14:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 119 120 [121] 122 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?!  (Przeczytany 474621 razy)
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #1800 dnia: Sierpnia 23, 2012, 22:20:41 pm »

Przeglądając statut Neokatechumenatu zauważyłam tylko dwa zezwolenia: na przeniesienie znaku pokoju i użycie ichniejszego chleba. Zdaje się że reszta to samowolka, chyba że istnieją jakieś inne dokumenty potwierdzające słuszność tych dziwnych praktyk. Krążyła też gdzieś w sieci negatywna odpowiedź KKBiDS nt. neokatechumenalnego porządku przyjmowania Komunii Sw.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1801 dnia: Sierpnia 23, 2012, 22:38:33 pm »

Bodajże jest też na użycie czerwonego wina - ale nie pamiętam, plus na komunię na rękę (niestety).
Reszta to samowolka, ale poza Papieżem i paru kurialistom to nie przeszkadza, a Domus Galileae jest fajny i wogóle.  A poza tym liczy się tylko to co w sercu, a Jezus też  łamał przepisy i wogóle.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #1802 dnia: Sierpnia 24, 2012, 01:21:13 am »

Dobrze- to ja może wyjaśnię, o co chodzi. Uczestniczyłem we Mszy sprawowanej "na sposób neokatechumenalny". Odprawiana była w sali na poddaszu, na zwykłych stołach używanych wcześniej do spotkania przy kawie. Zamiast homilii był obrzęd mandatum, ME I (sic!), Komunii zaś udzielono w następujący sposób- celebrans rozdał wszystkim siedzącym wokół stołów Ciało Pańskie na rękę do adoracji, po czym sam usiadł i wszyscy dopiero wtedy razem spożyli Hostie. Następnie każdemu ksiądz podawał kielich z Krwią Pańską do picia, również na siedząco.
Wyraziłem swój niepokój, zaś jako odpowiedź otrzymałem zapewnienie, że wszystko to jest zatwierdzone przez Watykan. No właśnie- czy istotnie? Pytałem znajomego liturgisty, który powiedział mi, że zatwierdzone są tylko ich zmiany w liturgii zgodne z OWMR, a reszta to tajemnica. Czyli jak mam to interpretować? Czy może być "zatwierdzone" coś, co jest tak różne nawet od OWMR?
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1803 dnia: Sierpnia 24, 2012, 07:09:29 am »

Wyraziłem swój niepokój, zaś jako odpowiedź otrzymałem zapewnienie, że wszystko to jest zatwierdzone przez Watykan.
No właśnie nie jest. Co więcej - jest to wbrew wyraźnemu nakazowi papieża. Po zatwierdzeniu statutów Kiko wygadał się był w wywiadzie, że tak zamierzają przystępować, na co Watykan zareagował dość ostrym oświadczeniem. Jak znajdę wkleję

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #1804 dnia: Sierpnia 24, 2012, 09:01:03 am »

Byłbym wdzięczny. Bardzo trudno mi było uwierzyć, że praktyka tak zaciemniająca naukę o Eucharystii może posiadać zgodę papieża- autora "Ducha liturgii". Wygląda na to, że moja zwykła chrześcijańska wrażliwość mnie nie zawiodła. Czyli jednak nie jestem buntownikiem...  ;D
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #1805 dnia: Sierpnia 24, 2012, 11:08:29 am »

Prosze zobaczyć taką odpowiedź:
http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a58/Anamnesis58-2f%20str.28.pdf
Jak byk stoi, że porządek rozdzielania Komunii ma być inny od tego, który Ksiądz widział na Mszy DN
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1806 dnia: Sierpnia 24, 2012, 12:35:42 pm »

Byłbym wdzięczny. Bardzo trudno mi było uwierzyć, że praktyka tak zaciemniająca naukę o Eucharystii może posiadać zgodę papieża- autora "Ducha liturgii". Wygląda na to, że moja zwykła chrześcijańska wrażliwość mnie nie zawiodła. Czyli jednak nie jestem buntownikiem...  ;D
Po 4 latach od zdarzenia - to trudne...
tropche jest na KNO (o tym, jak kiko mataczył)
http://breviarium.blogspot.com/2008/06/w-gr-sempiterny.html
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1807 dnia: Sierpnia 24, 2012, 14:03:41 pm »

W ichnim "statucie" stoi:
§ 3.  [...]  ricevono in piedi, restando al proprio posto.
czyli:
przyjmują ją w postawie stojącej, pozostając na swoich miejscach.

Jak jasno z tego tekstu po oświeceniu go talmudem wynika, przyjmować trzeba na stojąco, spożywać można już na siedząco. Szczególnie, że trzeba odczekać aż "prezbiter" obdzieli wszystkich a nóżęta przecież swoje prawa mają.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 24, 2012, 19:21:27 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #1808 dnia: Sierpnia 25, 2012, 19:08:21 pm »

Byłbym wdzięczny. Bardzo trudno mi było uwierzyć, że praktyka tak zaciemniająca naukę o Eucharystii może posiadać zgodę papieża- autora "Ducha liturgii". Wygląda na to, że moja zwykła chrześcijańska wrażliwość mnie nie zawiodła. Czyli jednak nie jestem buntownikiem...  ;D
Dokładnie takie same obiekcje wobec Neo-liturgii miał kardynał Burke ("Będąc wiernym nauczaniu Ojca Świętego na temat reformy liturgicznej, która jest fundamentalna dla nowej ewangelizacji, uważam, że zatwierdzenie tych liturgicznych innowacji [Drogi Neokatechumenalnej], nawet po korekcie samego Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nie wydaje się zgodne z nauką liturgiczną Papieża.".)
We włoskiej prasie twierdzą, że mają dostęp do odręcznej notatki napisanej przez Ojca Świętego, w której zgadza się z obserwacjami kard. Burke'a zawartymi w ujawnionym (właściwie wykradzionym) liście do kard. Bertone, którego fragment pozwoliłem sobie wyżej zacytować.
http://www.repubblica.it/esteri/2012/06/04/news/le_due_righe_firmate_b_xvi_per_fermare_i_neocatecumenali-36500087/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2012, 19:32:22 pm wysłana przez Andriusza » Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #1809 dnia: Sierpnia 25, 2012, 19:27:11 pm »

Bodajże jest też na użycie czerwonego wina
  Na to żadnej zgody nie potrzeba. Natomiast nielegalne jest używanie przez neonów wina dosładzanego
Zapisane
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #1810 dnia: Sierpnia 25, 2012, 23:35:57 pm »

Dziękuję wszystkim serdecznie za udzieloną mi pomoc i odpowiedzi. Naprawdę miło się to czyta.
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Olaaa
bywalec
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #1811 dnia: Września 23, 2012, 20:59:30 pm »

Co do neokatechumenatu to najbardziej mnie dziwi nazwa. Dlaczego neokatechumenat a nie paleokatechumenat? Przecież próbują naśladować pierwszych chrześcijan. ;P
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1812 dnia: Września 23, 2012, 21:47:37 pm »

Co nowe spojrzenie, to nowe! Świetny pomysł, proszę o pozwolenie na używanie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Robert
aktywista
*****
Wiadomości: 576

« Odpowiedz #1813 dnia: Września 23, 2012, 22:06:02 pm »

Część I. Fragment Mszy św. neo ... od znaku pokoju, słychać pieśń "Szalom" Wesoło było i ta Komunia ...

http://www.gloria.tv/?media=336752

Część II. Śpiewy przy grobie św.Proboszcza z Ars.

http://www.gloria.tv/?media=336753
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5767


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1814 dnia: Września 23, 2012, 22:12:28 pm »

Na rebelce cóś kraczą, że Kikokarmenat zostanie doktorami Humoris Causa na KUL-u:

http://rebelya.pl/forum/watek/54265/
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 ... 119 120 [121] 122 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neokatechumenat dziedzictwem Kościoła?! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!