Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 11:56:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Libera
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Libera  (Przeczytany 7280 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 02, 2012, 19:36:09 pm »

A jeszcze pół wieku temu można było w katolickim poradniku znaleźć zalecenie:

"Jeżeli rodzice są trochę bardziej pomysłowi, prawdopodobnie dałoby się dzieci nauczyć łacińskiego responsorium z tercji czy to z Bożego Narodzenia, czy też z Epifanii, i wytłumaczyć im jego znaczenie."


:-)

http://www.rodzinakatolicka.pl/index.php/rodzinakatolickadorosli/31-literatura/13064-epifania-objawienie-paskie

BTW, ciekawe to Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu. Nie dość, że wydają przewodniki po liturgii sprzed reform 1955 roku (bez przypisów?!), to już rozeszło im się ubiegłoroczne wydanie Katechizmu św. Piusa X.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2012, 10:46:57 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 04, 2012, 21:36:21 pm »

Cytuj
http://www.youtube.com/watch?v=447ZTXdDODQ (Gaudete, piękna łacińska kolęda)
Łacińska, pochodzenia skandynawskiego :). Pierwszy jej zapis datuje się bodajże na 1586 rok (chociaż przypuszcza się, że fiński zapis jest starszy). Nie wiem tylko w związku z tym czy powstała jako katolicka czy już protestancka. W każdym razie w mojej rodzinnej parafii była swego czasu wykonywana przez scholę młodzieżowo-studencką. Ta schola wykonywała utwory w miarę na poziomie, nie było muzyki kościelno-rozrywkowej (sacro-polo). Czasem wykonywała jakieś utwory łacińskie, chociaż przeważnie takie w stylu taizowskich. Ubrani też byli raczej porządnie.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 04, 2012, 22:03:55 pm »

Mnie to raczej interesuje bardziej czy przy akompaniamencie gitarry.  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 05, 2012, 10:05:54 am »

Jak dobrze pamiętam to raczej śpiewali sami. Na Wielką Sobotę dołączali się instrumenraliści: oboista, skrzypaczka, ktośtam może jeszcze. Nie pamiętam już czy też tam była się tam gitara czy już nie, ale w każdym razie nie zwracało to już uwagi przy całym pozostałym zestawie.

Ciekawe też to myślenie niektórych (nie tylko księży): "młodzież = gitata musi być"...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 05, 2012, 14:17:48 pm »

a można wiedzieć, który biskup?

Wolałbym nie drążyć tematu. To praktycznie nie ma znaczenia.

Panie Bartku wie Pan coś więcej o autorze rozważań?
Zapisane
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 05, 2012, 16:44:25 pm »

Ciekawe też to myślenie niektórych (nie tylko księży): "młodzież = gitata musi być"...

U mnie ciągle się powtarza, że ta schola to takie zdolne dzieci. Jakby były zdolne, to, by poradziły sobie bez gitar i z katolickimi pieśniami. Chyba, że najwyraźniej chodzi o zrobienie z Najświętszej Ofiary przedstawienia. Jak w ubiegłym roku było triduum, to śpiewali w cztery światy. Gdy się zapytałem, czemu tak średnio to wyszło, ksiądz powiedział: No wiesz mieliśmy ważniejsze sprawy na głowie, bo jeszcze robiliśmy "wypasioną" drogę krzyżową i koncert ku czci Beatyfikacji. Na mszy, to może coś nie wyjść, ale na koncercie przecież wszystko musi wypalić, bo by była wiocha. 
Nie wiem, co na to biskup miejsca, ale chyba jest ciche przyzwolenie na takie zespoły. Bo to jest szersza plaga niż tylko jedna parafia. W sąsiednich parafiach są jeszcze denniejsze zespoły. W pobliskim mieście jest zespół, który gra z perkusją w czasie mszy.
A święty Paweł mówi, Wszystko, co czynicie, na chwałę Bożą czyńcie.
Sam już nie wiem, ile jest w tym Bożej chwały, a ile chwały tych oprawców liturgicznych. 
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 05, 2012, 18:13:37 pm »

Na mszy, to może coś nie wyjść, ale na koncercie przecież wszystko musi wypalić, bo by była wiocha. 

Publice ucztę, Panu Bogu popłuczyny. Ale nie jest to ani zjawisko w Kościele nowe, ani typowe dla "schól" (?!) gitarowych.

@bruno1960
Nie, ale - z tego, co pamiętam - Google podaje sporo linków anglojęzycznych.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2012, 18:33:01 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 21, 2013, 20:18:13 pm »

Znajomi anglofile przysłali mi z życzeniami link do nowego wykonania kolędy "Angels We Have Heard On High", czyli angielską wersję francuskiej kolędy "Les anges dans nos campagnes". Warto dodać - tekst przetłumaczony w XIX wieku przez katolickiego biskupa Newcastle - Jamesa Chadwicka.
Wrzucam tutaj szczególnie dlatego, że zaskoczył mnie ks. Boniecki dorabiający sobie grą na flecie piccolo (ok. 0:30 i 2:26)  :) .
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 21, 2013, 20:29:46 pm »

Wrzucam tutaj
?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 21, 2013, 21:35:33 pm »

Zapomniałem wkleić link:
http://youtube.com/watch?v=X7MTjm6UYYA
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2910

« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 07, 2021, 16:41:40 pm »

Dopiero się zorientowałem *, że założyciel chóru zmarł we wrześniu tego roku:

https://www.churchtimes.co.uk/articles/2021/8-october/gazette/obituaries/obituary-robert-prizeman

* - moja uwaga skierowała się ponownie na Londyn po przemowie Borisa Johnsona o śwince Pepe jako symbolu wzrostu gospodarki brytyjskiej.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Libera « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!