Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:04:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Obudź się Polsko
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 Drukuj
Autor Wątek: Obudź się Polsko  (Przeczytany 64997 razy)
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #435 dnia: Grudnia 22, 2009, 14:10:08 pm »

Neopogaństwo znowu podnosi swój łeb (u naszych sąsiadów)

Środa, 16 grudnia 2009
Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?

Czciciele litewskiego pogaństwa ze wspólnoty religijnej "Romuva" zabiegają o dostęp do Katedry Wileńskiej, gdzie chcieliby odprawiać swoje obrzędy religijnie, głównie udzielać ślubów. Naczelny kriwa (kapłan) litewskich pogan Jonas Trinkunas żali się portalowi DELFI, że w zdominowanej przez katolików Litwie nie ma dla pogan miejsca.

Kriwa bezskutecznie zabiegał u administratora kościoła katedralnego, proboszcza Ricardasa Doveiki o to, żeby pozwolono poganom na odprawianie obrzędów religijnych przy zachowanych w podziemiach kościoła pozostałościach staro-pogańskiego ołtarza ofiarnego. Jonas Trinkunas prosił również administrację niedawno odbudowanego obok Katedry Pałacu Władców o przydzielenie poganom osobnego pomieszczenie.

Swoje prośba naczelny kriwa motywował tym, że w dolinie Świętoroga, gdzie obecnie stoi kościół katedralny oraz odbudowany Pałac Władców, w pradawnych czasach znajdowała się główna świątynia pogańskiego bogaPerkuna z głównym ołtarzem ofiarnym. Wobec tego pogański kapłan uważa, że skoro nie ma możliwości korzystania z podziemi kościoła katedralnego, jego wspólnocie należy się przynajmniej pomieszczenie w Pałacu, w którym rozmieściło się muzeum. Dyrekcja muzeum odsyła pogan do lasu.

- Gdy poprosiliśmy dyrekcję o pomieszczenie na potrzeby obrzędów religijnych odpowiedziano nam, że skoro jesteśmy czcicielami przyrody to możemy praktykować w polach i lasach - zali się naczelny kriwa. Kapłan przyznał, że w okresie letnim poganie chętnie odprawiają obrzędy religijne na łonie przyrody, lecz gdy na dworze jest surowa zima, to pogaństwa nie da się praktykować na mrozie. - Potrzebujemy przynajmniej jednego pomieszczenia - tłumaczy pogański kapłan.

Naczelny kriwa twierdzi, że państwo litewskie nie jest przychylne pradawnej religii, jak to było za "czasów Giedymina, kiedy w Wilnie każda wspólnota religijna miała prawo do posiadania swojej świątyni i czczenia swojego boga".

Niemniej, ostatnio pogaństwo na Litwie staje się coraz bardziej popularną religią, szczególnie wśród litewskiej młodzieży oraz elit. Chociaż nie ma oficjalnej statystyki, ilu wyznawców pogaństwa jest obecnie na Litwie, liczba zawieranych ślubów małżeńskich w pogańskim obrządku stale rośnie. W ubiegłym roku przed "obliczem" polnych i leśnych bożków ślubowały wzajemną miłość i wierność 30 pary małżeńskie. W tym roku pogańscy kapłani byli świadkami już 50 ślubów małżeńskich.

Pogaństwo znajduje również swoich zwolenników wśród polityków litewskich. W Sejmie ubiegłej kadencji niektórzy posłowie-poganie próbowali nadać wyznaniu przodków status oficjalnej religii, wspieranej również przez państwo.

Źródło
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #436 dnia: Grudnia 22, 2009, 20:13:24 pm »

Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
Szczęście, ze nie ci przebrzydli lasandryści...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #437 dnia: Grudnia 22, 2009, 20:18:17 pm »

Nie możnaby Krzyżaków na Litwe sprowadzić ?
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #438 dnia: Grudnia 22, 2009, 20:58:44 pm »

Proboszcz traktuje tych biednych ekumenicznych przeciez (wolnosc wyznania maja na ustach wymalowana) pogan jakby byli jakimis okropnymi lefebrystami. To straszne. Dlaczego nie pozwala im odprawiac swoich modlow i gorliwie sie don nie przylaczy w duchu ekumaniackiej jednosci? Do kolejnego asyzyku nie zaprosi? To wola o pomste do piekla! Skandal Panie i Panowie, skandal!!! ;)
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #439 dnia: Grudnia 22, 2009, 21:09:08 pm »

Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
Szczęście, ze nie ci przebrzydli lasandryści...
Tytuł to niezła manipulacja. Kardynał Wilna zawsze gromił wszelkie neopogańskie akcje i nigdy nie wyda pozwolenia na jakies tam ceremonie w podziemiach archikatedry. Można mu wiele zarzucic, ale nie sympatię do pogaństwa.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #440 dnia: Grudnia 22, 2009, 21:48:13 pm »

Dyrekcja muzeum odsyła pogan do lasu.
I to jest piękne.A skoro, odżył wątek Józefa, czy nie przyszedł czas na jego ,,rehabilitację"?
Ja tylko pytam.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #441 dnia: Stycznia 08, 2010, 12:31:47 pm »

A więc i dzieci nie będzie już można niedługo wychowywać.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/384117,poslowie_wprowadza_ustawowy_zakaz_bicia_dzieci.html
Cytat: ja
Nie tylko bicie. Poniżanie! - Gdy jedno z dzieci nie dostanie deseru (za karę), to będzie to "poniżanie" i również będzie kwalifikowało się jako podstawa do odebrania praw rodzicielskich.
"Jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie przepięknie" - wierzę w to, tylko czy dożyję?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #442 dnia: Lutego 14, 2010, 17:29:54 pm »

Ciechanów miasto świętego Piotra dorobiło się "herbowych" studzienek:
http://zapodaj.net/images/a35632c0ffee.jpg

Czas na małe oburzanko czy na zwykłe ziewanko?


NATO zakazuje wstępu do kościoła
http://marucha.wordpress.com/2010/02/12/nato-zakazuje-wstepu-do-kosciola/
"Jak nam donoszą, w tym roku wojsko wprawdzie pojawi się na obchodach, ale nie wejdzie do kościoła. Nowy regulamin NATO tego zabrania. Wyjątek czyni się dla pocztu sztandarowego."
Czy mógłby ktoś to potwierdzić bądź zdementować ?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #443 dnia: Lutego 16, 2010, 08:30:40 am »

Dałem taki dość żartobliwy tytuł wątku,ale teraz w mediach jest wrzawa, by Polska wprowadziła demokrację na Białorusi. Chyba dlatego, że już zangażowanie Polski na Ukrainie w pomarańczową rewolucję skończyło się po dwóch latach wyborem na prezydenta Ukrainy tego właśnie, którego tak 2 lata temu zwalczono( przy polskim udziale). Szczerze mówiąć też nie mam zaufania do pani Andzeliki Borys. Zobaczmy kto ją w Polsce popiera, głównie środowiska Gazety Wybiórczej. Co na ten temat myślą Szanowni Forumowicze? Życzę wszystkim miłego dnia :)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #444 dnia: Lutego 16, 2010, 10:17:46 am »

Dałem taki dość żartobliwy tytuł wątku,ale teraz w mediach jest wrzawa, by Polska wprowadziła demokrację na Białorusi. Chyba dlatego, że już zangażowanie Polski na Ukrainie w pomarańczową rewolucję skończyło się po dwóch latach wyborem na prezydenta Ukrainy tego właśnie, którego tak 2 lata temu zwalczono( przy polskim udziale). Szczerze mówiąć też nie mam zaufania do pani Andzeliki Borys. Zobaczmy kto ją w Polsce popiera, głównie środowiska Gazety Wybiórczej. Co na ten temat myślą Szanowni Forumowicze? Życzę wszystkim miłego dnia :)

To takie małe śmieszne żydowskie awantury organizowane pod biało-czerwoną flagą... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #445 dnia: Lutego 17, 2010, 22:06:25 pm »

[

To takie małe śmieszne żydowskie awantury organizowane pod biało-czerwoną flagą... :)
Panie Tato!!!
To jest strzał w dychę.Nie zawiodłem się na Panu.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #446 dnia: Lutego 17, 2010, 23:22:59 pm »

Dyrekcja muzeum odsyła pogan do lasu.
I to jest piękne.A skoro, odżył wątek Józefa, czy nie przyszedł czas na jego ,,rehabilitację"?
Ja tylko pytam.

Pod warunkiem, że z racji na tytuł  - wątek i jego twórca będą aktywni między piątą a szóstą rano
Zapisane
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #447 dnia: Lutego 18, 2010, 15:11:41 pm »

Dyrekcja muzeum odsyła pogan do lasu.
I to jest piękne.A skoro, odżył wątek Józefa, czy nie przyszedł czas na jego ,,rehabilitację"?
Ja tylko pytam.

Pod warunkiem, że z racji na tytuł  - wątek i jego twórca będą aktywni między piątą a szóstą rano
Jak sobie stryjenka winszuje
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #448 dnia: Lutego 18, 2010, 17:12:43 pm »

Przed ostatnimi wyborami prez. tez Borys szalala na Bialorusi a Tusk  wtedy tam cos dzialal i nabijal sobie punkty. Teraz znow mamy wybory prezydenckie i przypadkiem ta sama agentka Borys ponownie robi zadyme.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #449 dnia: Lutego 18, 2010, 18:25:42 pm »

Dyrekcja muzeum odsyła pogan do lasu.
I to jest piękne.A skoro, odżył wątek Józefa, czy nie przyszedł czas na jego ,,rehabilitację"?
Ja tylko pytam.

Pod warunkiem, że z racji na tytuł  - wątek i jego twórca będą aktywni między piątą a szóstą rano

na naszem forum łatwiej o habilitację niż o rehabilitację

pozostańmy przy tym zwyczaju
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Obudź się Polsko « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!