Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:25:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?  (Przeczytany 126803 razy)
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #480 dnia: Czerwca 28, 2010, 22:55:08 pm »



Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może, co było już dyskutowane na tym forum i potwierdzone przez wielu mądrzejszych od nas (jesteśmy chyba w tym samym wieku, musimy sobie panować?) p. Dominiku. Stąd moje powyższe pytanie.
Świadomy katolik też powinien przemyśleć, czy u modernistycznego kapłana w chamski sposób olewającego przepisy liturgiczne, otrzyma ważne rozgrzeszenie?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2010, 23:20:59 pm wysłana przez stefan » Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #481 dnia: Czerwca 28, 2010, 23:02:38 pm »

Kryzys w Kościele nie powoduje u mnie rozterek w codziennym rachunku sumienia.

Heretyckie katechizmu, zmanipulowana liturgia, bledy w nauczaniu, upadek moralnosci, dewastacja kosciolow etc. etc. to wszystko nie wywoluje rozterek sumienia ? Nie stawia sobie pan pytania "czy Panu Bogu oddaje nalezna czesc w rycie sfabrykowanym bedacym banalnym produktem chwili, ktory tak w szczegolach, jak w calosci oddala sie od doktryny katolickiej" ?

Natomiast przyjmowanie sakramentów które wymagają jurysdykcji od kapłanów jej nie posiadających - zapewne by je stwarzało.

Ale przeciez to nie dotyczy ksiezy z FSSPX, ktorzy jurysdykcje posiadaja.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #482 dnia: Czerwca 29, 2010, 10:35:02 am »

Naprawdę? Wg. mnie większy szwank sumienia powoduje kryzys w Kościele i wynikłe przez niego herezje modernizmu i wybór najodpowiedniejszej reakcji. Ile to razy człowiek się pytał w sumieniu: Czy posoborowi papieże są/byli papieżami? Czy może nie stać się "ugodowcem"?
Takie "rozterki" szkodzą wierze.
Przebiegają one mniej więcej tak:
1) Jest kryzys w Kościele, więc pozostaje wierne magisterium FSSPX.
2) Nie można uznawać papieża tylko wirtualnie, więc pozostają wierni magisterium sedecy.
    a) przy okazji uzyskuje się informacje że posoborowe konsekracje biskupie są nieważne
    b) a i przy okazji konsekrator abpa Lefebvre'a był masonem, więc także piusowcy nie mają tak naprawdę prawdziwych biskupów i księży
3) Abp Thục tak naprawdę nie miał intencji konsekrowania kogokolwiek, zatem pozostają wierni magisterium ... prawosławni?
4) A może reformy Nikona także były heretyckie...

Może z punktem 4 przesadziłem(staroobrzędowcy wymagają wiary w płaską Ziemię... ::) ), ale niestety ludzie podążają niekiedy taką drogą.

Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może, co było już dyskutowane na tym forum i potwierdzone przez wielu mądrzejszych od nas (jesteśmy chyba w tym samym wieku, musimy sobie panować?) p. Dominiku. Stąd moje powyższe pytanie.
Świadomy katolik też powinien przemyśleć, czy u modernistycznego kapłana w chamski sposób olewającego przepisy liturgiczne, otrzyma ważne rozgrzeszenie?
W moim mieście nie ma takiego problemu.

Kryzys w Kościele nie powoduje u mnie rozterek w codziennym rachunku sumienia.
Heretyckie katechizmu, zmanipulowana liturgia, bledy w nauczaniu, upadek moralnosci, dewastacja kosciolow etc. etc. to wszystko nie wywoluje rozterek sumienia ? Nie stawia sobie pan pytania "czy Panu Bogu oddaje nalezna czesc w rycie sfabrykowanym bedacym banalnym produktem chwili, ktory tak w szczegolach, jak w calosci oddala sie od doktryny katolickiej" ?
Nie wierzę żeby Kościół mógł promulgować niekatolicką mszę. To niemożliwe.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #483 dnia: Czerwca 29, 2010, 10:52:18 am »

Proszę zacząć czytać: "Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących"

http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1647.msg54799.html#msg54799

Oraz ciekawy ostatni tekst na KNO:

"z pamiętnika posoborowego wandala"

Tekst powstał w latach 1965-1966, tuż po wydaniu instrukcji wykonawczej Inter oecumenici, a więc tuż po "zepsuciu" Mszału Rzymskiego z 1962 r., kiedy to nawet największym progresistom się jeszcze nie śniło o "nowej mszy posoborowej", wprowadzonej kilka lat później!

http://breviarium.blogspot.com/2010/06/z-pamietnika-posoborowego-wandala.html
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #484 dnia: Czerwca 29, 2010, 10:54:39 am »


Nie wierzę żeby Kościół mógł promulgować niekatolicką mszę. To niemożliwe.

pisząc ściślej, nie zrobił tego Kościół. Raczej - antykościół
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #485 dnia: Czerwca 29, 2010, 11:02:54 am »


W moim mieście nie ma takiego problemu.
Ależ jest problem i to wielki chyba że w tym mieście nikt nie usunął klęczników i przerobił ( zdewastował) ołtarzy na rzecz ohydnego stołu?
I w tym mieście wierny bez problemu może uczestniczyć na Mszy Św Wszechczasów?
I proboszczowie taka Mszę dla swoich wiernych odprawiają i zachęcają do uczestnictwa?
I w tym mieście nie powstały inspirowane protestantyzmem wszelkie odnowy, neokatechumenaty itp. a przydrożne kapliczki są pełne życia i wierni spotykają się przy nich na wspólnych modlitwach?
I kościołach organiści znają Chorał i używają go podczas Mszy Świętych?
Gdzie jest takie miasto? Czy to nie przepadkiem Econe?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2010, 11:06:28 am wysłana przez stefan » Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #486 dnia: Czerwca 29, 2010, 11:08:38 am »

Panie Stefanie czy czasem serce Kościoła nie jest w Basílice de Nuestra Madre del Palmar Coronada w El Palmar de Troya.  :) :)
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #487 dnia: Czerwca 29, 2010, 15:03:38 pm »


Nie wierzę żeby Kościół mógł promulgować niekatolicką mszę. To niemożliwe.

pisząc ściślej, nie zrobił tego Kościół. Raczej - antykościół
Paweł VI należał do "antykościoła"?  :-\ Proszę o precyzyjniejszy obraz sytuacji.


W moim mieście nie ma takiego problemu.
Ależ jest problem i to wielki chyba że w tym mieście nikt nie usunął klęczników i przerobił ( zdewastował) ołtarzy na rzecz ohydnego stołu?
I w tym mieście wierny bez problemu może uczestniczyć na Mszy Św Wszechczasów?
I proboszczowie taka Mszę dla swoich wiernych odprawiają i zachęcają do uczestnictwa?
I w tym mieście nie powstały inspirowane protestantyzmem wszelkie odnowy, neokatechumenaty itp. a przydrożne kapliczki są pełne życia i wierni spotykają się przy nich na wspólnych modlitwach?
I kościołach organiści znają Chorał i używają go podczas Mszy Świętych?
Gdzie jest takie miasto? Czy to nie przepadkiem Econe?
Balaski pozostały w wielu kościołach. Stół występuje z tego co widziałem jedynie w kościółku w którym odprawia się mszę trydencką, łatwo go jednak przenosić. Każdy wierny w moim mieście ma możliwość uczestnictwa w mszy trydenckiej. Odnowy funkcjonują, ale znajomi mi księża nie mają o nich dobrej opinii. O neokatechumenacie nie słyszałem. Kapliczki które znajdują się poza miastem, są "pełne życia", w maju szczególnie. Chorał z tego co wiem to tylko w katedrze.

Z Tarnowa jestem.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #488 dnia: Czerwca 29, 2010, 15:16:53 pm »


Każdy wierny w moim mieście ma możliwość uczestnictwa w mszy trydenckiej.  (..)
Z Tarnowa jestem.

a nie z księżyca ??

http://www.teigitur.pdg.pl - strona wskazuje, że są DWIE Msze na miesiąc.

Czy Pan kpi czy o drogę pyta pisząc, że KAZDY WIERNY w moim mieście ma możliwość uczestnictwa w mszy trydenckiej  ??
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2010, 15:44:15 pm wysłana przez Krusejder » Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #489 dnia: Czerwca 29, 2010, 15:26:37 pm »


Każdy wierny w moim mieście ma możliwość uczestnictwa w mszy trydenckiej.  (..)
Z Tarnowa jestem.

a nie z księżyca ??

http://www.teigitur.pdg.pl - strona wskazuje, że są DWIE Msze na miesiąc.

Czy Pan kpi czy o drogę pyta pisząc, że <i>KAZDY WIERNY w moim mieście ma możliwość uczestnictwa w mszy trydenckiej </i> ??


P. Stefan napisał ogólnie o uczestnictwie, nie o cotygodniowym.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #490 dnia: Czerwca 29, 2010, 15:27:39 pm »

Nie wierzę żeby Kościół mógł promulgować niekatolicką mszę. To niemożliwe.

Co to znaczy "Kosciol" ? Sobor powszechny ? Papiez aktem magisterium nieomylnego ? Przeciez wokol samego statusu kanonicznego konstytucji "Missale Romanum" tocza sie dyskusje i nie wiadomo czy ona byla prawidlowym aktem promulgacji NOM.

A przy okazji : slowa "ryt, ktory oddala sie od katolickiej teologii mszy swietej" pochodzi od dwu kardynalow, z czego jednego Prefekta sw. Officjum. A nawet jesli uznac, ze ten akurat kardynal jest niekatolikiem, wiec jego opinie na temat NOMu nie wywoluja rozterek sumienia, to moze opinie innego kardynala wywolaja ? Tego, ktory NOM nazywal liturgia sfabrykowana i banalnym produktem chwili (kard. Ratzinger) ?

Jesli zatem uznac pana opinie, ze "Kosciol nie mogl promulgowac mszy niekatolickiej" i zatem wobec NOMu nie ma zarzutow, to po co panu msza tradycyjna ? Przeciez trwanie przy niej to wyraz nieposluszenstwa papiezowi.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #491 dnia: Czerwca 29, 2010, 21:15:11 pm »



Z Tarnowa jestem.
Tarnów pobożnością się w Polsce wyróżnia, więc jest wielki plus.Minusem jest wrogość do tradycyjnych zgromadzeń widoczna w regulaminie tamtejszego forum, zakazującego linkowania do stron FSSPX. Ponoć miało to związek z powstaniem w pobliskim Tuchowie ich kaplicy.Pisały o tym wszystkie patriotyczne strony od Bibuły com. zacząwszy do,, dziennika gajowego Maruchy" skończywszy. Widać, że dobro promieniujące z kaplic Bractwa PX, ma pozytywny wpływ na otoczenie i zmobilizowało tamtejszych kapłanów do umożliwienia wiernym uczestnictwa w Ordo Missae.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2010, 21:20:06 pm wysłana przez stefan » Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #492 dnia: Czerwca 29, 2010, 23:02:26 pm »

P. Stefan napisał ogólnie o uczestnictwie, nie o cotygodniowym.

Czemuż by nie corocznym ? Albo w ogóle w życiu jednorazowym...???
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #493 dnia: Czerwca 29, 2010, 23:18:28 pm »

Takie "rozterki" szkodzą wierze.
Owszem. Kiedyś nazywało się to "skandalem" albo "powszechnym zgorszeniem".

2) Nie można uznawać papieża tylko wirtualnie, więc pozostają wierni magisterium sedecy.
Błąd  - co innego uznawać, co innego słuchać. Ojciec pijak czy złodziej- wciąż pozostaje ojcem. Nawet kard. Newman pisał o tym...

Cytuj
    b) a i przy okazji konsekrator abpa Lefebvre'a był masonem, więc także piusowcy nie mają tak naprawdę prawdziwych biskupów i księży
Ani nie jest pewne, że był masonem, ani fakt bycia masonem nie przesądza o defekcie intencji, ani nawet nie wiadomo, czy święcenia biskupie nie uzupełniają święceń niższych.

Nie wierzę żeby Kościół mógł promulgować niekatolicką mszę. To niemożliwe.
Zacytujmy Pawła VI:
<<Pragniemy w końcu niektóre z tych rzeczy, jakie dotychczas przedstawiliśmy na temat Mszału rzymskiego zarządzić i wprowadzić w życie.>> "Missale Romanum" - za http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/missale_romanum_03041969.html
Co chciał (a czego nie chciał promulgować Paweł VI???

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #494 dnia: Czerwca 30, 2010, 11:51:53 am »

A przy okazji : slowa "ryt, ktory oddala sie od katolickiej teologii mszy swietej" pochodzi od dwu kardynalow, z czego jednego Prefekta sw. Officjum. A nawet jesli uznac, ze ten akurat kardynal jest niekatolikiem, wiec jego opinie na temat NOMu nie wywoluja rozterek sumienia, to moze opinie innego kardynala wywolaja ? Tego, ktory NOM nazywal liturgia sfabrykowana i banalnym produktem chwili (kard. Ratzinger) ?

Ottaviani sie ze swojej wypowiedzi wycofal, wiec zostal jeden, a Ratzinger widac jest troche niekonsekwentny skoro ciagle ten "banalny produkt chwili" odprawia, przez co widac nawet jesli wciaz ma taka opinie to nie przeklada jej na dzialanie.

Kaplani FSSPX sa suspendowani i nie maja jurysydykcji od bp miejsca, jako ze w Polsce nie brak ksiezy , nie widze powodow by spowiadac sie u FSSPX i wymyslac jakies kosmiczne interpretacje przepisow.

Cytuj
Heretyckie katechizmu, zmanipulowana liturgia, bledy w nauczaniu, upadek moralnosci, dewastacja kosciolow etc. etc. to wszystko nie wywoluje rozterek sumienia ? Nie stawia sobie pan pytania "czy Panu Bogu oddaje nalezna czesc w rycie sfabrykowanym bedacym banalnym produktem chwili, ktory tak w szczegolach, jak w calosci oddala sie od doktryny katolickiej" ?

Te dwa cytaty to jak rozumiem podstawa lefebrystowskiej doktryny? Prawda jest taka ze jest to po prostu kolejna rozlamowa grupka, ktora predzej czy pozniej zupelnie odpadnie od KK jak protestanci czy starokatolicy.
Zapisane
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!