Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:56:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?  (Przeczytany 126792 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #465 dnia: Marca 21, 2010, 20:09:33 pm »

[...] a gdyby ktorys z nich zostal biskupem, to przyjeta sakra zalatwia sprawe. [...]

Otóż z uwagi na to, co napisałem wyżej, oraz co mówi też p. Krusejder:
[...]
jest nierozstrzygniętym problemem teologicznym, czy ważne byłyby święcenia biskupie przyjęte przez osobę niebedącą prezbiterem ;)
przyjęta sakra wcale nie musi "załatwić sprawy" ...
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #466 dnia: Marca 21, 2010, 20:13:43 pm »

Cytuj
Na szczescie trwa to tylko do smierci owych ksiezy, a gdyby ktorys z nich zostal biskupem, to przyjeta sakra zalatwia sprawe.
Czyli to nie jest prawda?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #467 dnia: Marca 21, 2010, 22:29:48 pm »

Ja ssie przychylam do opinii, ze episkopat jako pelnia sakramentu kaplanstwa zawiera w sobie prezbiterat. Ale nie upieram sie przy tej pozycji. W najgorszym razie mielbysby w Kosciele do czynienia z jedna lub kilkoma liniami niewaznej sukcesji. Gdyby to wyszlo kiedys na jaw, to trzeba by przeprowadzic inquisitio i zorganizowac swiecenia sub conditione :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #468 dnia: Marca 22, 2010, 18:00:03 pm »

W pierwszym przypadku tak - świecenia prezbiteratu uzupełniają wszystkie inne nie przyjęte święcenia.
W drugim przypadku - nie koniecznie. Zdania teologów na ten temat są co najmniej podzielone, przy czym o ile mi wiadomo, raczej przeważa opinia, że święcenia episkopatu bez przyjętego wcześniej prezbiteratu są nieważne.
Primo - analogia diakonat-prezbiteriat sugeruje raczej, że są ważne.
Secundo - może pan przywołać jakieś opinię to mówiące?

W najgorszym razie mielbysby w Kosciele do czynienia z jedna lub kilkoma liniami niewaznej sukcesji.
Gdyby ta linia była odpowiednio dobrana - to wówczas nie mielibyśmy niemal biskupów...

Cytuj
Nie moze sprawic, ze da sie odprawic msze na Coca Coli, chocby nawet zachodzila superultramegawazna przyczyna.
A cud zamiany coli w wino Pan wyklucza??? ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #469 dnia: Marca 22, 2010, 18:04:40 pm »

W najgorszym razie mielbysby w Kosciele do czynienia z jedna lub kilkoma liniami niewaznej sukcesji.
Gdyby ta linia była odpowiednio dobrana - to wówczas nie mielibyśmy niemal biskupów...

Strach pomyslec co by bylo gdyby konsekrator Scypiona Rebiby nie mial intencji :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #470 dnia: Marca 22, 2010, 20:42:05 pm »

[...]
Primo - analogia diakonat-prezbiteriat sugeruje raczej, że są ważne.
Secundo - może pan przywołać jakieś opinię to mówiące?

Rozmawiałem z księżmi (jeden diecezjalny, jeden FSSPX), którzy (obaj) wyrażali taką opinię: święcenia prezbiteratu ważnie przyjęte przez kogoś nie posiadającego nawet wszystkich innych święceń (diakonat, subdiakonat, cztery niższe) skutkują otrzymaniem łask wszystkich tych święceń.
Natomiast co do ważności sakry biskupiej udzielonej komuś nie będącemu prezbiterem wypowiadali się, że ważność jest wątpliwa, uznawana lub nie przez różnych teologów.

uzupełnienie:
Odpowiedzi nt. zdania św. Tomasza można szukać w jego Sumie Teologicznej: http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_indeks.htm
księga 31 (pionowa listwa po lewej stronie ekranu):        5.     5. Traktat SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA (Supl. 34—40)
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2010, 23:12:18 pm wysłana przez Richelieu » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #471 dnia: Marca 23, 2010, 17:27:48 pm »


uzupełnienie:
Odpowiedzi nt. zdania św. Tomasza można szukać w jego Sumie Teologicznej: http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_indeks.htm
księga 31 (pionowa listwa po lewej stronie ekranu):        5.     5. Traktat SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA (Supl. 34—40)

Cytuj
1. Jeden stopień święceń nie zależy od poprzedniego — jeśli chodzi o konieczność
sakramentu. Władza biskupia natomiast zależy od władzy kapłańskiej, jako że nikt nie
może otrzymać władzy biskupiej, gdyby wpierw nie miał władzy kapłańskiej. Tak
zatem biskupstwo nie jest święceniem.
Szkoda że nie ma źródła tegoż twierdzenia
bo wbrew temu:
- od czasów apostolskich Kościół dbał, aby świecenia biskupie były bez najmniejszej wątpliwości ważne, stąd zwyczaj udzielania ich przez kilku biskupów. Gdyby do ważnego przyjęcia biskupstwa potrzebne było kapłaństwo - to zwyczaj ten nie ma sensu, gdyż nadal przez jednego konsekratora święcenia (tym razem kapłańskie, biskupie w wyniku) są nieważne.
- sam św. Tomasz w tekście podaje: "Jeden stopień święceń nie zależy od poprzedniego — jeśli chodzi o konieczność sakramentu."  Może to co podawał jako zastrzeżenie wynika z praktyki nie  z doktryny?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #472 dnia: Czerwca 28, 2010, 13:41:01 pm »

Za msza.net:
Cytuj
Kamil Perl w liście potwierdzającym ważność Mszy św. odprawianych w kaplicach Bractwa: "Jeśli waszą podstawową intencją, dla której chcecie uczestniczyć we Mszach FSSPX, jest zamanifestowanie waszego pragnienia zerwania łączności z Papieżem i z tymi którzy są z Nim w łączności - będzie to grzechem. Jeśli natomiast wasza intencja sprowadza się do tego, by po prostu uczestniczyć we Mszy św. odprawianej wg mszału z 1962 r. co ma związek z wasza pobożnością - nie będzie to grzechem. Możecie uczestniczyć we Mszach św. odprawianych przez FSSPX wypełniając w ten sposób wasz niedzielny obowiązek. Skromny datek na tacę podczas tej Mszy wydaje się usprawiedliwiony."

Większość kapłanów należących do Bractwa jest w nim od momentu święceń. Co natomiast z tymi którzy przeszli do FSSPX po swoich  święceniach w nowym rycie? Czy nie nakładają na siebie jakichś dodatkowych kar? Czy można zatem stosować pozwolenie na uczestnictwo we mszach przez nich sprawowanych?
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #473 dnia: Czerwca 28, 2010, 20:00:01 pm »

Nie ma żadnych kar, ponieważ FSSPX to dzieło Kościoła katolickiego.
Miliony razy powtarzane, ale warto jeszcze raz prześledzić:
... chciałbym od razu podkreślić, że Dyrektywy Ekumeniczne nie obejmują Bractwa Św. Piusa X. Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła katolickiego. Bractwo nie jest innym Kościołem, lub związkiem wyznaniowym w znaczeniu używanym w Dyrektywach. Bez wątpienia Msza św. i sakramenty św. udzielane przez księży Bractwa są ważne. - kard. Edward Idris Cassidy

Stwierdzam, że to, co mówicie, nie stawia was poza Kościołem. - kard. Darío Castrillón Hoyos

Tak samo jak jakiś kapłan odszedłby z FSSP do IDP - nie ma żadnych kar.

Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może, co było już dyskutowane na tym forum i potwierdzone przez wielu mądrzejszych od nas (jesteśmy chyba w tym samym wieku, musimy sobie panować?) p. Dominiku. Stąd moje powyższe pytanie.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #474 dnia: Czerwca 28, 2010, 20:57:09 pm »

Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może,.....
::) ::) ::) ::) ::)
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #475 dnia: Czerwca 28, 2010, 21:06:42 pm »

Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może,.....
::) ::) ::) ::) ::)
Tu jest wszystko wyjaśnione:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,396.0.html
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #476 dnia: Czerwca 28, 2010, 21:12:43 pm »

Jakoś świadomy ich statusu kanonicznego katolik spowiadać się u nich nie może, co było już dyskutowane na tym forum i potwierdzone przez wielu mądrzejszych od nas

Bylo dyskutowane tu i gdzie indziej i jak na razie zadne spojne argumenty pko waznosci spowiedzi w FSSPX nie padly.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #477 dnia: Czerwca 28, 2010, 21:21:09 pm »

Tu jest wszystko wyjaśnione:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,396.0.html

To proszę czytać!
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #478 dnia: Czerwca 28, 2010, 21:22:37 pm »

Tu jest wszystko wyjaśnione:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,396.0.html

skoro sam Papież jest przekonany o kryzysie posoborowego Kościoła, to kim Pan jest, ze ośmiela się ten pogląd kwestjonować ?

To nie jest takie oczywiste. Załóżmy, że jest diecezja, w której każdy chętny katolik ma pełny dostęp do sakramentów w rytach przedsoborowych, a udzielający ich kapłani głoszą poglądy zgodne z nauczaniem Kościoła. Taki biskup miałby moralne prawo, by z jakichś ważnych powodów nie życzyć sobie FSSPX w swojej diecezji.

czy zna Pan takiego biskupa ? (z nazwiska, nie osobiście)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #479 dnia: Czerwca 28, 2010, 22:22:33 pm »

@p.Krusejder
Nie wiem czy zrozumiałem, ale odpowiem. Kryzys w Kościele nie powoduje u mnie rozterek w codziennym rachunku sumienia. Natomiast przyjmowanie sakramentów które wymagają jurysdykcji od kapłanów jej nie posiadających - zapewne by je stwarzało.

============================
Nie pytałem się o spowiedź, tylko o to pozwolenie :(
Zapisane
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!