Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 00:13:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?  (Przeczytany 127463 razy)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #255 dnia: Stycznia 17, 2010, 21:43:36 pm »

Wystarczajaca formula sakramentalna zawiera sie w slowach:
To jest cialo moje
To jest kielich krwi mojej
Jesli kaplan wypowie je z intencja przeistoczenia to ona zachodzi. Prosze mi wierzyc, naprawde tak jest.
A co do komisji, to jakas komisja zatwierdzila ten mszal dla diecezji amerykanskich. Sedno formuly konsekracji jest zachowane, wiec msza jest wazna
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #256 dnia: Stycznia 17, 2010, 21:46:02 pm »

tu jest o tym na tym filmiku. Nie wiem, co to jest, ale o ile uważam, że nie mają racji z "misterium fidei", o tyle to pro multis mnie zastanawia... http://www.youtube.com/watch?v=K6156X3SSSE
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #257 dnia: Stycznia 17, 2010, 21:53:08 pm »

Nie ma sie nad czym zastanawiac, poza blednym tlumaczeniem, ktore nie powoduje niewaznosci konsekracji z podanych przeze mnie powodow.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #258 dnia: Stycznia 17, 2010, 21:56:18 pm »

Nawiasem mówiąc to jest chyba sedecki filmik...  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #259 dnia: Stycznia 17, 2010, 22:14:27 pm »

Skoro Pani wie, że to jest filmik sedecki, to po jakie licho Pani go ogląda? Szczerze Pani podobnych filmików nie oglądać, bo tylko powoduje to zamęt w Pani sercu. Przecież to są zwykłe pierdoły!
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2010, 22:16:11 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #260 dnia: Stycznia 18, 2010, 20:58:23 pm »

Skoro Pani wie, że to jest filmik sedecki, to po jakie licho Pani go ogląda? Szczerze Pani podobnych filmików nie oglądać, bo tylko powoduje to zamęt w Pani sercu. Przecież to są zwykłe pierdoły!

Oczywiście ma Pan rację, dużo lepiej by oglądano filmiki "niesedeckie" z nową liturgią oraz "prarafrazą" konsekracji, tudzież tańcami rozradowanych nawiedzonych diakonis wokół "stołu" nazywanego eufemistycznie gdzie niegdzie "ołtarzem" jak można sądzić z pełną premedytacją. Oglądanie takich filmików zbuduje zapewne wiarę Pani C. dużo bardziej niż jakieś tam sedeckie  "pierdoły" :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #261 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:17:44 pm »

Skoro Pani wie, że to jest filmik sedecki, to po jakie licho Pani go ogląda? Szczerze Pani podobnych filmików nie oglądać, bo tylko powoduje to zamęt w Pani sercu. Przecież to są zwykłe pierdoły!

Oczywiście ma Pan rację, dużo lepiej by oglądano filmiki "niesedeckie" z nową liturgią oraz "prarafrazą" konsekracji, tudzież tańcami rozradowanych nawiedzonych diakonis wokół "stołu" nazywanego eufemistycznie gdzie niegdzie "ołtarzem" jak można sądzić z pełną premedytacją. Oglądanie takich filmików zbuduje zapewne wiarę Pani C. dużo bardziej niż jakieś tam sedeckie  "pierdoły" :)
Teraz Pan użył argumentu: "A u Was murzynów biją".  :D
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #262 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:25:19 pm »

Witam Drogiego Xiędza Konstantyna ! ;D Christus Rex ! Kopę lat ( znaczy się dni ...chciałem rzec )  ;D
Ma Xiądz rację ... użyłem w dodatku przyznam się szczerze , celowo... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #263 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:28:15 pm »

No i  w sumie bez sensu, bo jak rozumiem przyjmuje pan do wiadomosci faktu, ze pomiedzy obydwoma tymi skrajnosciami jest jeszcze dosc sporo miejsca na stany posrednie? Przy tym pan Kalistrat wyrazil sie w sposob bardzo wywazony, a jednoczesnie dotknal sedna problemu owego filmiku.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #264 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:44:56 pm »

Dlaczego ? Po pierwsze nie jest domeną jedynie sedeków, opinia, iż zmienione słowa konsekracji wina z "za wielu" na "za wszystkich" czynią tąż konsekrację nieważną, takie opinie można zasłyszeć lub przeczytać także u kapłanów nie będących sedewakantystami. Co do "ważności" pozostałych NOM-ów , gdzie owej osobliwej zmiany nie wprowadzono można rzec, że choć zachodzi Konsekracja, to jednak wcale nie oznacza ważności Mszy Świętej, która jak wiemy jest Najświętszą Ofiarą. Generalnie NOM budzi wiele że tak powiem "wątpliwości" by nie przesądzać tu o jego "ważności" . Zatem doprawdy nie rozumiem takiego "zapału" w krytyce powyższego filmiku.
Trwająca zresztą jakiś czas temu w tym temacie dysputa ( szczęśliwie krótka ) na temat ważności bądź nie noworytowych święceń kapłańskich a zwłaszcza biskupich oraz prawomocności orzeczeń i promulgacji aktów Papieża Pawła VI ( tj tego czy hipotetycznie zachował on czy nie swój Urząd po 07 grudnia 1965 roku - przynajmniej ) jest dużo większym powodem do zmartwień oraz przyczynkiem do rozważań nad potencjalną "ważnoscią" NOM. Jeśli bowiem "noworytowe" święcenia miałyby defekt unieważniający, to w przypadku kapłanów celebrujących NOM nie ma już de facto znaczenia "błąd czy zmiana" słów owych konsekracji wina oraz inne ksiąg nowych ułomności. 
 
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2010, 21:46:36 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #265 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:48:10 pm »

choć zachodzi Konsekracja, to jednak wcale nie oznacza ważności Mszy Świętej, która jak wiemy jest Najświętszą Ofiarą.

Jesli w tym zdaniu "ważnośc" oznacza waznosc sakramentalna tzn. skutecznosc ex opere operato, to jest ono wewnetrznie sprzeczne. Jesli "zachodzi konsekracja" to msza jest wazna, ofiara jest spelniona, pomimo ze ryt jej nie wyraza lub wyraza ulomnie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #266 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:54:47 pm »

Panie Fons Blaudi, a ja się spotkałam z opinią, że może zajść konsekracja, a nie być złożenia ofiary- gdy kapłan używa do Mszy tylko jednej materii- tylko chleba lub tylko wina...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #267 dnia: Stycznia 18, 2010, 21:58:06 pm »

Miesza pani aspekt rytualny i sakramentalny Mszy. Msza to ofiara. Jest wazna msza, nawet sprowadzona rytualnie do minimum, jest ofiara. To nierozerwalnie zwiazane ze soba. To tak jakby twierdzic, ze ktos umarl, ale dusza sie nie oddzielila od ciala.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #268 dnia: Stycznia 18, 2010, 22:00:27 pm »

choć zachodzi Konsekracja, to jednak wcale nie oznacza ważności Mszy Świętej, która jak wiemy jest Najświętszą Ofiarą.

Jesli w tym zdaniu "ważnośc" oznacza waznosc sakramentalna tzn. skutecznosc ex opere operato, to jest ono wewnetrznie sprzeczne. Jesli "zachodzi konsekracja" to msza jest wazna, ofiara jest spelniona, pomimo ze ryt jej nie wyraza lub wyraza ulomnie.

Owszem zgadzam się z tą opinią, acz spotkałem różną od niej że właśnie dużą wątpliwość wywołuje zamazanie znaczenia Ofiary, innymi słowy zachodzi Konsekracja lecz nie następuje Ofiara. Jak znajdę ten tekst to go podeśle, choć nie pamiętam dokładnie gdzie go znaleźć. Bardzo podobne rozważania dotyczyły sytuacji orzy wadliwej formie ( "za wszystkich" ) Konsekracji wina - wówczas twierdzono w wypowiedziach, że zachodzi Konsekracja chleba, ale nie zachodzi wina zatem nie ma Ofiary.
Choć zgodziłbym się z Pana zdaniem, bowiem jeśli dochodzi do Konsekracji i chleba i wina wówczas dochodzi do oddzielenia Świętych Postaci zatem Ofiara powinna mieć miejsce. Tu zaś podnoszono, że gdy ryt nie wyraża Ofiary - Ofiara nie ma miejsca nawet jeśli zachodzi Przeistoczenie.
  
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #269 dnia: Stycznia 18, 2010, 22:09:49 pm »

Mnie akurat kwestia waznosci swiecen nie interesuje, przekonuje mnie interpretacja Kosciola w tej kwestii, wierze w to, ze Kosciol jest pod opieka Boza. Kiedys zreszta x. Konstantyn dobrze tu na forum kwestie rytu swiecen wyjasnil.
Co do NOMu, to podalem jaka jest wystarczajaca formula konsekracji i to w zasadzie opinia przedsoborowa, nie wiem dlaczego wstawienie 'za wszystkich' mialoby powodowac niewaznosc konsekracji, skoro wystarczajaca formula zostala wypowiedziana juz wczesniej. To ze uzupelnienie formuly zawiera blad nie powoduje niewaznosci konsekracji. Dawniej wypowiadanie slow 'misterium fidei' tez nie bylo obowiazkowe, ale jakos nikt nie watpi w waznosc dawnych konsekracji na tej podstawie.
Co do kwestii Ofiary, to intencja Kosciola w kazdej mszy jest jej zlozenie, dla mnie to wystarczy
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!