Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 11:49:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?  (Przeczytany 126830 razy)
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #225 dnia: Stycznia 09, 2010, 12:37:34 pm »

Ładne kwiatki...

 :-\

To tak łatwo powiedzieć- powtarza... normalnie bierzmowanie wyciska niezatarte znamię i przyjmuje się je raz w życiu... nie wiem, jak Panu, ale mi by to chyba mocno jechało po psychice... kurczę no... dobrze, że zostałam bierzmowana w Polsce... ulga...  A tak poza tym, czy do bierzmowania w KRR na zachodzie, tzw. indultowego, nie u FSSPX nie używa się tej samej wadliwej materii?

A tak poza tym- czy to samo krzyżmo nie jest czasem używane do sakramentu kapłaństwa? My tu rozważamy formułę święceń, a tu kwiatuszek może być, że materia nieważna ;) Chociaż znalazłam coś takiego
Cytuj
Materią święceń kapłańskich jest włożenie rąk lub podanie świętych przyborów, przepisane w zatwierdzonych księgach do użytku Biskupów; formą zaś są słowa, które wymawia udzielający święceń przy wkładaniu rąk lub podawaniu świętych przyborów.
Czyli namaszczenie dłoni nie jest niezbędne do udzielenia sakramentu kapłaństwa i nie stanowi jego materii? Nawet dalszej?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #226 dnia: Stycznia 09, 2010, 12:43:07 pm »

Nie stanowi , materią wyraźnie jest nałożenie rąk. Zaś co do Bierzmowania w KRR w innych miejscach niż FSSPX myślę , przynjamniej mam naxdzieję, że stosowana jest właściwa materia oleju z oliwek, ale to tak jak miałem nadzieję, że święceń udzielają Biskupi wyświęceni w KRR ...szczerze mówiąc nie wiem jak  jest.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #227 dnia: Stycznia 09, 2010, 12:45:28 pm »

Właśnie... czy sakramenty w KRR sprawuje się według tzw. przedsoborowych przepisów dotyczących materii? To w sumie chyba ważne pytanie...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #228 dnia: Stycznia 09, 2010, 12:48:14 pm »

Właśnie... czy sakramenty w KRR sprawuje się według tzw. przedsoborowych przepisów dotyczących materii? To w sumie chyba ważne pytanie...

Mam nadzieję że tak, to wynika logicznie z prawa dającego np. IBP KRR jako wyłączny ryt własny. Gorzej możgą sprawy wyglądać w jakiścik pojedynczych miejscach celebracji KRR na zasadach "postindultowych" gdzie kapłan jest praktycznie sam w diecezji ( jaKo celebrujący w KRR ).
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #229 dnia: Stycznia 09, 2010, 12:52:39 pm »

A przepisy są przypisane do rytu, tak? Czyli np. to zarządzenie Pawła VI nie zmieniło materii w rycie bizantyjskim, ormiańskim itp.? Tyko w Novusie, tak?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #230 dnia: Stycznia 09, 2010, 21:11:29 pm »

A tak poza tym- czy to samo krzyżmo nie jest czasem używane do sakramentu kapłaństwa? My tu rozważamy formułę święceń, a tu kwiatuszek może być, że materia nieważna ;) Chociaż znalazłam coś takiego
Cytuj
Materią święceń kapłańskich jest włożenie rąk lub podanie świętych przyborów, przepisane w zatwierdzonych księgach do użytku Biskupów; formą zaś są słowa, które wymawia udzielający święceń przy wkładaniu rąk lub podawaniu świętych przyborów.
Czyli namaszczenie dłoni nie jest niezbędne do udzielenia sakramentu kapłaństwa i nie stanowi jego materii? Nawet dalszej?
Nasuwa się też pytanie, czy święcenia są ważne jeśli przyjmujący je nie był właściwie bierzmowany (np. właśnie ze względu na ów niewłaściwy olej)?
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #231 dnia: Stycznia 09, 2010, 21:12:29 pm »

No właśnie... czy można ważnie przyjąć kapłaństwo, nie będąc bierzmowanym?  ???
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #232 dnia: Stycznia 09, 2010, 22:22:55 pm »

Tak:

Cytuj
Kan. 1024 - Święcenia ważnie przyjmuje tylko mężczyzna ochrzczony.
Kan. 1033 - Tylko ten jest godziwie dopuszczony do święceń, kto przyjął sakrament bierzmowania.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #233 dnia: Stycznia 09, 2010, 22:43:48 pm »

Hehe. Nie ma to jak radość z prawnego kruczka  ;D ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #234 dnia: Stycznia 10, 2010, 09:42:39 am »

Dlaczego kruczka?
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #235 dnia: Stycznia 10, 2010, 16:35:27 pm »

No niegodnie, nie znaczy nieważnie, co nie  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #236 dnia: Stycznia 10, 2010, 16:49:31 pm »

No właśnie, o to chodzi :)

By przyjąć święcenia kapłańskie należy być członkiem Kościoła, a więc wystarczy być ochrzczonym - to czysta teoria, w praktyce trzeba przedstawić wszystkie dokumenta: chrztu, Komunii pierwszej, bierzmowania.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #237 dnia: Stycznia 10, 2010, 22:09:45 pm »



By przyjąć święcenia kapłańskie należy być członkiem Kościoła, a więc wystarczy być ochrzczonym
Niekoniecznie. Prawosławni też ważnie przyjmuję święcenia, a członkami Kościoła nie są.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #238 dnia: Stycznia 11, 2010, 12:26:31 pm »

Prawosławni też ważnie przyjmuję święcenia, a członkami Kościoła nie są.

Na jakiej zasadzie? Niestety, jeśli chodzi o prawa, obyczaje etc. grekokatolików etc, to jestem zielony.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #239 dnia: Stycznia 11, 2010, 14:34:08 pm »

To nie są obyczaje Wschodu, to prawo Kościoła. Do ważności sakramentów normalnie nie jest potrzebna jurysdykcja od prawowitych władz Kościoła, wyjątkiem jest sakrament pokuty i małżeństwa, dlatego też ważnie wyświęcony biskup może ważnie ale niegodziwie wyświecić na diakona, kapłana lub biskupa jakiegokolwiek niekatolika (mężczyznę ochrzczonego).
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!