Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:46:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX?  (Przeczytany 126790 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #105 dnia: Grudnia 20, 2009, 17:54:07 pm »

ale chyba Jan Paweł II miał ważne święcenia biskupie. 1958 ;D
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #106 dnia: Grudnia 20, 2009, 17:56:02 pm »

ale chyba Jan Paweł II miał ważne święcenia biskupie. 1958 ;D

Nowy ryt był promulgowany przez Papieża Pawła VI w czerwcu 1968 roku i troszkę trwało zanim "wszędzie dotarł"...no na szczęście "prawie wszędzie" ;D
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #107 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:09:04 pm »

A, ludzie, i tak te święcenia ważne są, nie przesadzajmy. Hipotetyczna sytuacja- globalna katastrofa i zniszczenie wszystkich ksiąg liturgicznych... O ile Mszę idzie odtworzyć z pamięci, o tyle rytu święceń raczej nie, wszak stosunkowo rzadko stosowany ;) I co? Kapłani przetrwali i biskupi, więc pewnie stworzono by nową formułę. I co? Sukcesja apostolska przecież by trwała. ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #108 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:18:37 pm »

A, ludzie, i tak te święcenia ważne są, nie przesadzajmy. Hipotetyczna sytuacja- globalna katastrofa i zniszczenie wszystkich ksiąg liturgicznych... O ile Mszę idzie odtworzyć z pamięci, o tyle rytu święceń raczej nie, wszak stosunkowo rzadko stosowany ;) I co? Kapłani przetrwali i biskupi, więc pewnie stworzono by nową formułę. I co? Sukcesja apostolska przecież by trwała. ;)

Co ma jedno z drugim wspólnego ? Sukcesja Apostolska by trwała nawet jakby na całym świecie był tylko jeden Biskup i jeden Xiądz! Podobnie Kościół trwałby jakby tylko jeden katolik wyznawał prawowitą wiarę. Gdy chodzi o ważność święceń, to rzecz nie jest w tym że stosuje się jedne lub drugie słowa - bowiem formę w różnych obrządkach Kościoła stosuje się  rozmaitą, równie dobrze można wyświęcić ważnie kapłana w obrządku greckokatolickim czy syryjskim i święcenia te będą na pewno ważne. Co do "zapamiętania" słów w przypadku przez Panią poruszonym - zniknięcia ksiąg, to niezbędna forma określona przez Piusa XII jako wymagana bezwzględnie do ważności święceń jest przecież krótka. Biskupi na pewno mogą ją pamiętać.  :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #109 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:29:47 pm »

a ksiądz Edward Wesołek i ks. Zygmunt z Bractwa przez kogo byli wyświęceni?   :)
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #110 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:50:56 pm »

Panie Tato, Pan sam mówi, że rzecz nie w tym, że stosuje się jedne lub drugie słowa. No to po co poddawać w wątpliwość NOM-owe święcenia? Nota bene, czyż cud w Sokółce nie jest dowodem na ważność NOM-u i NOM-owych święceń? Ważność, nie mówię o słuszności, godności i tak dalej... ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #111 dnia: Grudnia 20, 2009, 18:59:46 pm »

Panie Tato, Pan sam mówi, że rzecz nie w tym, że stosuje się jedne lub drugie słowa. No to po co poddawać w wątpliwość NOM-owe święcenia? Nota bene, czyż cud w Sokółce nie jest dowodem na ważność NOM-u i NOM-owych święceń? Ważność, nie mówię o słuszności, godności i tak dalej... ;)

Pius XII rozstrzygnął co jest materią i formą święceń w Kościele Rzymsko Katolickim... Oczywiście gdyby Paweł VI promulgował inny święty szlachetny ryt do którego nie byłoby zastrzeżeń, to co innego, a czyż nie był on wprowadzony po to by "zastąpić uświęconą praktykę Kościoła i wyprzeć jego własny ryt" jak zwracał uwagę Leon XIII? Oczywiście można twierdzić, że są to "dwie formy tego samego rytu", cokolwiek miałoby to oznaczać w praktyce...  Do cudu w Sokółce nie chcę się na razie odnosić, bowiem może mieć on b. różne znaczenie i pochodzenie także, niczego zresztą w tym względzie nie przesądza. Sprawy te przesądzić może tylko Kościół.   
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #112 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:02:38 pm »

a ksiądz Edward Wesołek i ks. Zygmunt z Bractwa przez kogo byli wyświęceni?   :)

Nie wiem nie "tropię" każdego Xiędza i nie sprawdzam, wiem tylko że w FSSPX każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie a święcenia w razie czego są uzupełniane "sub conditione", więc kto uzupełniał a kto nie nie mi sądzić.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #113 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:27:12 pm »

Na czym polega dokładnie to "sub conditione" i co to znaczy?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #114 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:29:26 pm »

Na czym polega dokładnie to "sub conditione" i co to znaczy?

Oznacza powtórzenie "na wszelki wypadek" sakramentu, co do którego ważności zachodzą jakiekolwiek wątpliwości.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #115 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:30:31 pm »

No dobrze, ale ja dalej nie rozumiem, czym mogą być spowodowane wątpliwości odnośnie ważności(!), nie godności, ale ważności, święceń NOM-owych. Z resztą naprawdę to jest jakaś paranoja... Nie wierzę, by tym samym Bóg pozbawił Eucharystii 95% katolików świata.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2009, 19:32:43 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #116 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:35:20 pm »

No dobrze, ale ja dalej nie rozumiem, czym mogą być spowodowane wątpliwości odnośnie ważności(!), nie godności, ale ważności, święceń NOM-owych. Z resztą naprawdę to jest jakaś paranoja... Nie wierzę, by tym samym Bóg pozbawił Eucharystii 95% katolików świata.

Kwestię tę podejmuje kilka razy na swoim blogu x. Philippe Laguérie, odpowiadając na pytania, które zadali mu czytelnicy (nie chce mi się teraz szukać, ale warto zajrzeć).

http://blog.institutdubonpasteur.org/
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #117 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:36:37 pm »

Nie znam francuskiego  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #118 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:38:58 pm »

No dobrze, ale ja dalej nie rozumiem, czym mogą być spowodowane wątpliwości odnośnie ważności(!), nie godności, ale ważności, święceń NOM-owych. Z resztą naprawdę to jest jakaś paranoja... Nie wierzę, by tym samym Bóg pozbawił Eucharystii 95% katolików świata.

Bóg ich nie pozbawił, Paweł VI póki co przynajmniej nie był Bogiem przecież... Do ważności sakramentu niezbędne są materia, forma oraz intencja. Wątpliwość w przypadku sakramentu nie oznacza jego nieważności, wymaga jednak jego powtórzenia ( uzupełnienia ) zwłaszcza gdy chodzi o święcenia kapłańskie czy biskupie.
Jeżeli 80 % polskich "katolików" uważa że można być zbawionym "przez inne religie" przez co staje się heretykami, to jakie znaczenie tu mają statystyki odnośnie ważności ?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #119 dnia: Grudnia 20, 2009, 19:42:12 pm »

Ehhh... ja naprawdę rozumiem pragnienie ważności sakramentów, ale nie przyjmuję do wiadomości tego, że Jezus mógłby dopuścić do sytuacji, w której ktoś nie z własnej winy jest pozbawiony sakramentów. Naprawdę, no.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak to jest z tą Mszą, święceniami i FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!