Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 23:11:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolickie pozdrowienie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Katolickie pozdrowienie  (Przeczytany 57056 razy)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #45 dnia: Września 11, 2009, 21:37:04 pm »

Jak się pozdrawiali katolicy przed SWII?

Myślę, że tak jak teraz mówili sobie "dzień dobry".
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Września 11, 2009, 21:53:10 pm »

Jak się pozdrawiali katolicy przed SWII?

Myślę, że tak jak teraz mówili sobie "dzień dobry".

Wśród młodzieży popularne było; serwus! Teraz już trąci myszką choć wśród Węgrów nadal aktualne.

Zauważmy, że pożegnalne "Z (Panem) Bogiem" nie budzi zastrzeżeń choć niby wsiowe trochę i sytuacyjnie uwarunkowane.  Hiszpańskie Adios czy portugalskie Adeus - wciąż językowy standard.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Września 12, 2009, 05:21:33 am »

Szczerze mowiac osobiscie wole w praktyce "Kroluj nam Chryste" od "Niech bedzie Jezus Chrystus".
PS. Tylko niech nikt mi nie mowi ze "kroluj nam Chryste tez pochodzi od masonow  ::)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #48 dnia: Września 12, 2009, 07:59:53 am »

To pozdrowienie zawsze popularne wśród ministrantów.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #49 dnia: Września 12, 2009, 09:55:03 am »

No wlasnie : to sa pozdrowienia, ktore maja swoj kontekst spoleczny, zawodowy, zakonny, regionalny etc. Polskim katolickim "dzien dobry" pozostaje "niech bedzie pochwalony..."
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #50 dnia: Września 12, 2009, 10:46:49 am »

"Szczęść Boże"[...] przy pracy jest ok.
Ale na widok przechodzącego, znajomego księdza? Myślę, że to owoc nowych czasów...Ja nie robię z tego afery. ot taki posoborowy detal.

I tu się z Panem zgadzam. Dokładnie pamiętam takie czasy. W sumie przecież nie tak dawno temu! Ja też nie lubię tego "Szczęść Boże" poza pracą - bo jest wyjałowione - a już na pewno nie do księdza. I jeżeli ktoś tak pozdrawia - to najnormalniej w świecie odpowiadam na nie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" i tyle.

Przy okazji, jak to jest z "Pokój temu domowi - i wszystkim mieszkańcom jego" - tak zawsze pozdrawiali nas nasi znajomi protestanci (niestety :() gdy nas odwiedzali - czy jest ekwiwalentem katolickiego "Pax huic domui. - Et omnibus habitantibus in ea" ??? - czy protestanckim zwyczajem, bo na tych się nie znam.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
kuba
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Września 12, 2009, 10:47:13 am »

A dla "do widzenia" - "Z Panem Bogiem"?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #52 dnia: Września 13, 2009, 22:29:34 pm »

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus" mowie wtedy, kiedy wchodze na zakrystie, przychodze na umowione spotkanie, albo przypadkiem spotykam znajoma osobe duchowna, o ktorej wiem, ze zatrzyma sie, by choc chwile pogadac.
Kiedy mijam na ulicy ksiedza czy zakonnika/ce, nie wyobrazam sobie, by byl czas na wyrecytowanie calej formuly i jeszcze na odpowiedz. W kazdym razie przy moim tempie chodzenia mijana osoba nie uslyszalaby calego pozdrowienia, a juz ja na uslyszenie odpowiedzi nie mialabym absolutnie zadnych szans. Dlatego osoby duchowne mijane na ulicy pozdrawiam krotkim "szczesc Boze".
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Izi87
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Września 13, 2009, 22:32:02 pm »

Kiedyś na wsiach popularne było: "Szczęść Boże"!
A w postępowej Austrii w sklepie sprzedawca w środku dnia nie przywita nas północnoniemieckim "Guten Tag", tylko: "Groß Gott".
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #54 dnia: Września 13, 2009, 22:58:19 pm »

Kiedyś na wsiach popularne było: "Szczęść Boże"!
A w postępowej Austrii w sklepie sprzedawca w środku dnia nie przywita nas północnoniemieckim "Guten Tag", tylko: "Groß Gott".

chyba "Gruess Gott" ;D

@Murka: ja nie używam "Szczęść Boże" w ogóle, a długość formuły mi w niczym nie przeszkadza.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #55 dnia: Września 13, 2009, 23:10:27 pm »

@Murka: ja nie używam "Szczęść Boże" w ogóle, a długość formuły mi w niczym nie przeszkadza.

Widac wolno Pan chodzi :) Ja tak szybko smigam, ze czasem nawet nie zdaze uslyszec odpowiedzi, bo juz jestem 5 metrow dalej.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2009, 23:12:42 pm wysłana przez Murka » Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Września 13, 2009, 23:22:47 pm »

A w postępowej Austrii w sklepie sprzedawca w środku dnia nie przywita nas północnoniemieckim "Guten Tag", tylko: "Groß Gott".

Gross Gott? Wielki Boże! To chyba jak drągiem w łeb dostanie. Widzę, że p. Izy socjolingwistyką też się zajmuje. :)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #57 dnia: Września 13, 2009, 23:25:38 pm »

On w ogole jakos pogniewany z niemieckim. Tu Gross Gott (moze Karel Gott przytyl ?), a wczesniej ks. Orzeszko nazwal "oboz koncentracyjny" :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Września 13, 2009, 23:32:31 pm »

On w ogole jakos pogniewany z niemieckim. Tu Gross Gott (moze Karel Gott przytyl ?), a wczesniej ks. Orzeszko nazwal "oboz koncentracyjny" :)

 ;D ;D ;D Panie FB, spowodował pan, że zachłysnąłem się piwem.  ;D ;D (Okocim mocne).
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #59 dnia: Września 14, 2009, 05:28:33 am »

"Na pocieszenie" powiem ze w USA "Praised be Jesus Christ" w mowie prawie zaniklo.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolickie pozdrowienie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!