Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 12, 2024, 20:08:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232130 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Herezje ks. Blachnickiego?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Herezje ks. Blachnickiego?  (Przeczytany 15800 razy)
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #30 dnia: Marca 08, 2012, 17:46:16 pm »

Chodzi mi o linka do pańskiego wątku o języku nowej ewangelizacji.
Zachęcałem pana Pablo do stworzenia takowego.  ;)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #31 dnia: Marca 10, 2012, 22:19:52 pm »

Ks. Blachnicki napisał to, co cytowałam w rozdziale "materializm eucharystyczny", w którym walczy z no właśnie, materialnym postrzeganiem realnej Obecności, czy coś takiego ;) Swoją drogą cała książka jest anty KRR, znaczy pewne nadużycia lub kwestie dyskusyjne popełniane w czasie celebracji KRR, stają się dla niego wystarczającym powodem, by go odrzucić, no i że Sobór nam dał wspaniałe nowe spojrzenie na Eucharystię...

Cytuj
Zafascynowała nas tajemnica obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. I słusznie, bo to jest wielka tajemnica, wielki cud. Ale co zrobiliśmy z Pamiątki Pana? Chrystus przecież nie powiedział: Bierzcie i oglądajcie, lecz: Bierzcie i spożywajcie. Wielka jest ta tajemnica obecności. Ale wtedy, gdy nie spożywamy Eucharystii , nie przeżywamy jej jako sakramentu jedności. Obecność Boga wśród nas, to jeszcze nie jest nasze zjednoczenie z Bogiem. Obecność to akt jednostronny, to wyjście Boga naprzeciw nam. Jaki sens ma obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, kiedy nie spożywamy Ciała Pańskiego? W jakim celu Chrystus ustanowił taki sposób obecności wśród nas? Żebyśmy mogli sentymentalnie wzruszać się, że Boski Więzień przebywa z nami w tabernakulum, że dzieli nasze wygnanie, że nie jesteśmy opuszczeni? A gdzież nasza wiara w podstawowy dogmat wszechobecności Boga, że Bóg jest obecny wszędzie, w każdym z nas, w każdym miejscu. W gruncie rzeczy ta sentymentalna wiara w obecność Boga wśród nas jest jakąś niewiarą, bo Bóg nie musiał ustanawiać nowego sposobu obecności między nami. Nie po to Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament. Chrystus chce, abyśmy spożywali Jego Ciało i w ten sposób wchodzili w komunię, w jedność, w zjednoczenie z Nim i z braćmi. Dopiero wtedy Eucharystia jest przeżywana przez nas jako sakrament jedności. Nie ma specjalnego sakramentu obecności, bo jest nim cały świat, cały wszechświat stworzony przez Boga jest znakiem Jego obecności, czyli sakramentem.Nie możemy się zadowolić adorowaniem Chrystusa obecnego, bo Jego obecność jest zaproszeniem do spożywania pokarmu
ZONK( odnośnie zwłaszcza do pogrubionego zdania)  :o

Christus Rex

Nie ma specjalnego sakramentu obecności, bo jest nim cały świat, cały wszechświat stworzony przez Boga jest znakiem Jego obecności, czyli sakramentem.

"Gdyby ktoś powiedział, ... że jest więcej albo mniej niż siedem sakramentów... niech będzie wyklęty" (Denz. 844).

Po drugie dla mnie jest to panteizm, lub coś w tym stylu.
A gdzież nasza wiara w podstawowy dogmat wszechobecności Boga, że Bóg jest obecny wszędzie, w każdym z nas, w każdym miejscu.

Owszem Pan Bóg jest wszechobecny czyli widzi wszystko nie znaczy to że jest w drzewach i we wszyskich przedmiotach; czy w każdym człowieku bo człowiek w grzechu śmiertelnym nie ma Pana Boga w duszy, ów xsiadz używa słów nie precyzyjnych. Szkoda go.
 
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #32 dnia: Marca 11, 2012, 22:09:28 pm »

Owszem Pan Bóg jest wszechobecny czyli widzi wszystko nie znaczy to że jest w drzewach i we wszyskich przedmiotach; czy w każdym człowieku bo człowiek w grzechu śmiertelnym nie ma Pana Boga w duszy, ów xsiadz używa słów nie precyzyjnych.
Panie LUK - nawet w szatanie JEST (jakaś forma) "obecności Pana Boga". Inaczej szatan przestał by istnieć (i jakby to od niego zależało - przestałby, tak bardzo Boga nienawidzi...). To Pan Bóg powołuje do istnienia i podtrzymuje istnienie.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 02, 2013, 18:25:48 pm »

Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego

Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. Jak poinformował metropolita katowicki, dokument będący obszerną syntezą materiałów zebranych podczas procesu beatyfikacyjnego zostanie wkrótce wydrukowany i przekazany do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

„Kiedy prowadzi się proces w diecezji, zwieńczeniem tego procesu jest właśnie opracowanie Positio, co zostało wreszcie zakończone – mówił abp Wiktor Skworc. – Liczy ona ponad 900 stron, będzie drukowana w Rzymie i zostanie oficjalnie przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która na podstawie tego dokumentu rozpocznie swoje prace, dyskusje i analizy co do heroiczności cnót, co do doktryny. A my w naszej archidiecezji musimy podjąć modlitwę” – dodał metropolita.

Proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego toczy się od 2002 r.

http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=661221
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 28, 2013, 15:55:08 pm »

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x64112/kongregacja-przyjela-positio/
W środę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył na ręce prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato „Positio” przygotowane w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
W najbliższą niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej zostanie odczytany komunikat abp. Wiktora Skworca, wzywający wiernych do modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Blachnickiego. W kościołach archidiecezji wyłożone będą obrazki, przypominające postać i działalność ks. Franciszka Blachnickiego. Znajdzie się w nich modlitwa – prośba o wstawiennictwo przed Bogiem tego Sługi Bożego.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #35 dnia: Września 12, 2013, 15:58:09 pm »

W życiu ks. Franciszka Blachnickiego widać było wszystkie cechy biblijnego proroka. O założycielu Ruchu Światło-Życie mówi ks. Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego, moderator Ruchu Światło–Życie. Wywiad archiwalny.

Prorok
(...)
http://gosc.pl/doc/1085390.Prorok


Inny archiwalny tekst:

Ruch oazowy obszarem zbliżenia katolicko-protestanckiego
(...)
http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content/article/20030303093902692.htm
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2013, 16:10:30 pm wysłana przez Mama » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #36 dnia: Marca 01, 2014, 12:25:34 pm »

Katowice: oazowicze modlili się o rychłą beatyfikację ks. Blachnickiego

W Katowicach modlono się wczoraj o rychłą beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego. Na Mszy, której przewodniczył abp Wiktor Skworc, zgromadzili się członkowie założonego przez Sługę Bożego Ruchu Światło-Życie. Wczoraj minęła 27. rocznica śmierci ks. Blachnickiego.

„Zawsze będziemy się spotykali właśnie w tę rocznicę śmierci, tutaj w krypcie, czy może w katedrze, gdyby nas krypta nie pomieściła, żeby się modlić o beatyfikację, a kiedy się spełni, to pewnie będziemy się znowu modlili o kanonizację – mówił metropolita katowicki. – I tak już Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki będzie nas po prostu gromadził na modlitwie; zawsze to robił i teraz też to robi”.

Wczoraj też minął rok, odkąd abp Wiktor Skworc złożył w Watykanie positio – kluczowy dokument w sprawie wyniesienia na ołtarze założyciela ruchu oazowego ks. Franciszka Blachnickiego.

Radio Watykańskie
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Herezje ks. Blachnickiego? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!