Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 18:19:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: celibat a Tradycja
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 18 Drukuj
Autor Wątek: celibat a Tradycja  (Przeczytany 74399 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #15 dnia: Października 07, 2009, 22:40:48 pm »


Z punktu widzenia prawa odpowiedz jest oczywista. Pytam o odczucia... Mi np. by to nie przeszkadzalo. Skoro kleryk z 1 roku moze pelnic role subdiakona...

kleryk z 1go roku może być tylko honorowym subdiakonem. Niektórzy dopuszczają do tej funkcji i świeckich, co jednak jest uznawane jako nadużycie. Widziałem je wszakże ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #16 dnia: Października 09, 2009, 00:50:00 am »

I, dodajmy, pelniac funkcje honorowego diakona nie wykonuje pewnych gestow etc. A takich stalych subdiakonow bez swiecen tez widzialem. To taki syndrom wybrakowanego ksiedza. "zamieszkac w zakrystii" :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 19, 2009, 00:06:54 am »


"Oto jestem, żonaty ksiądz, tradycjonalista"
http://fronda.pl/news/czytaj/oto_jestem_zonaty_ksiadz_tradycjonalista

http://aomoi.net/blog/
http://aomoi.net/odv/index.htm
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 19, 2009, 06:47:40 am »

"Oto jestem, żonaty ksiądz, tradycjonalista"
http://fronda.pl/news/czytaj/oto_jestem_zonaty_ksiadz_tradycjonalista
Ten fragment o szatach liturgicznych w Polsce należałoby wywiesić gdzieś w bardzo widocznym miejscu!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 21, 2009, 21:15:54 pm »

Czy mozna miec pretensje do pastorow protestanckich, ze po swoim szczerym nawroceniu chca byc kaplanami i Watykan daje im dyspense na celibat? Ja nie mam o to pretensji.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 21, 2009, 21:56:10 pm »

Czy mozna miec pretensje do pastorow protestanckich, ze po swoim szczerym nawroceniu chca byc kaplanami i Watykan daje im dyspense na celibat? Ja nie mam o to pretensji.

Ja tez nie. Ten gosc wyglada poza tym na dobrego ksiedza.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #21 dnia: Listopada 22, 2009, 18:49:07 pm »

"Oto jestem, żonaty ksiądz, tradycjonalista"
Może Pan moderator jaśniej?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #22 dnia: Listopada 22, 2009, 22:17:16 pm »

Fajny i ciekawy wywiad.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #23 dnia: Maja 18, 2010, 20:50:28 pm »

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20100518145132470.htm
Bogu dzięki, że duchowny baptystyczny się nawrócił
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Maja 18, 2010, 23:11:14 pm »

to nie jest tak że od IV wieku celibat księży odgrywać rolę. Synod w Elwiże był zwykłym lokalnym synodem nic więcej. Przypominam że w IV wieku, ba w V mamy wielu świętych biskupów żonatych - chociażby Grzegorz z Nazjanzu (Teolog).
Kwestię celibatu podjął 6 sobór ekumeniczny POZWALAJĄC aby nieżonaci mężczyźni i nie mnisi mogli być prezbiterami. Do dziś w prawosławiu bardzo niechętnie patrzy się na celibatariuszy chcących zostać księżmi - są dwie drogi - chcesz żyć w celibacie zostań mnichem. Bezbraczni są nieliczni i tu są wysokie wymogi - chodzi o podejrzenie homoseksualizmu.

Prędzej czy później celibat na zachodzie zostanie na nowo przedyskutowany. Ciekawy jest przypadek Stanisława Orzechowskiego ;)
Zapisane
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #25 dnia: Maja 19, 2010, 00:08:41 am »

to nie jest tak że od IV wieku celibat księży odgrywać rolę. Synod w Elwiże był zwykłym lokalnym synodem nic więcej. Przypominam że w IV wieku, ba w V mamy wielu świętych biskupów żonatych - chociażby Grzegorz z Nazjanzu (Teolog).
Kwestię celibatu podjął 6 sobór ekumeniczny POZWALAJĄC aby nieżonaci mężczyźni i nie mnisi mogli być prezbiterami. Do dziś w prawosławiu bardzo niechętnie patrzy się na celibatariuszy chcących zostać księżmi - są dwie drogi - chcesz żyć w celibacie zostań mnichem. Bezbraczni są nieliczni i tu są wysokie wymogi - chodzi o podejrzenie homoseksualizmu.

Prędzej czy później celibat na zachodzie zostanie na nowo przedyskutowany. Ciekawy jest przypadek Stanisława Orzechowskiego ;)


Przykro mi ale głupstwa Pan wypisuje. Odsyłam do literatury przedmiotu.

Praca zbiorowa pod red. Josepha Coppensa - "Sacerdoce et Celibat. Etudes historiques et theologiques", Editions Peeters, Louvain 1971 (ponad 700 stron dużego formatu)
Jean Galot SJ - "Stan cywilny apostołów" w: "Wybrane zagadnienia z teologii współczesnej", Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 1994
Ch. Chochini - "Apostolic Origins of Priestly Celibacy", Ignatius Press, San Francisco 1990
Roman Cholij - "Clerical Celibacy in East and West, Fowler Wright Books, Leominster Herefordshire 1988
Roman Cholij - "Priestly Celibacy in Patristics and in the History of the Church", w: "For Love Alone: Reflections on Priestly Celibacy", Hyperion Books, Maynooth, 1993, s. 46 - http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cclergy/documents/rc_con_cclergy_doc_01011993_chisto_en.html
Alfons Maria kard Stickler - "The Case for Clerical Celibacy. Its historical development & Theological foundations", Ignatius Press, San Francisco 1995
Stefan Heid - "Celibat w kościele pierwotnym. Początki obowiązku wstrzemięzliwości dla duchownych na Wschodzie i Zachodzie, O.O. Redemptoryści, Tuchów 2000
abbe Henri Deen - Le celibat des Pretres. Dans les premiers siecles de l'Eglise", b.m.w, b.r.w.
Peter Stravinskas - "Priestly Celibacy: Its Scriptural, Historical, Spiritual, and Psychological Roots, Newman House Press, Mt. Pocono 2001)
Praca zbiorowa pod red. Jose Sancheza - "For Love Alone: Reflections on Priestly Celibacy, Hyperion Books, Maynooth 1993
Grzegorz Ryś - "Celibat", S.I.W. ZNAK, Kraków 2002
Fr Thomas McGovern - "Priestly Celibacy Today, http://www.christendom-awake.org/pages/mcgovern/priestcelib.html
Stanley L. Jaki - "Theology of Priestly Celibacy",Christendom Press, Front Royal  1997
George W. Rutler - "A Consistent Theology of Clerical Celibacy, w: Homiletic and Pastoral Review, February 1989, ss. 9-15
Roman Cholij - "Celibacy, Married Clergy, and the Oriental Code.", w: Eastern Churches Journal , Vol. 3, No. 3 (Autumn, 1996), s. 112
Andrew Apostoli CRF - Celibat wezwanie do miłości, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2005
Benedict J. Groeschel CFR - O odwadze życia w czystości, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 1998
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2010, 00:18:25 am wysłana przez Tomasz » Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Maja 19, 2010, 00:34:30 am »

jeśli chce pan coś udowodnić to proszę nie wklejać mi bibliografię ale podać argumenty. Ja opieram się na wiedzy którą zdobyłem na patrologii. Gdybym miał pod ręką breviarium fidei znalazłbym odpowiednie kanony.

http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cclergy/documents/rc_con_cclergy_doc_01011993_chisto_en.html nie miałem czasu aby go przeczytać ale po szybkim przeglądzie wydaje się wnosić co nieco. Tym bardziej że autorem jest unita.
Zapisane
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #27 dnia: Maja 19, 2010, 00:48:29 am »

jeśli chce pan coś udowodnić to proszę nie wklejać mi bibliografię ale podać argumenty. Ja opieram się na wiedzy którą zdobyłem na patrologii. Gdybym miał pod ręką breviarium fidei znalazłbym odpowiednie kanony.

http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cclergy/documents/rc_con_cclergy_doc_01011993_chisto_en.html nie miałem czasu aby go przeczytać ale po szybkim przeglądzie wydaje się wnosić co nieco. Tym bardziej że autorem jest unita.

Celibat w Breviarium Fidei i Denzingerze

Breviarium Fidei

VII 532-533, 571, (582), 604-605

Denzinger - w tej chwili mam pod ręką wydanie z 1911 i toteż z niego numeracja

89, 301, 360, 979, 1774, 2104, 3001

Argumenty za pochodzeniem celibatu z Tradycji Apostolskiej tak na Wschodzie jak i Zachodzie podam jutro
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #28 dnia: Maja 19, 2010, 01:09:36 am »

to nie jest tak że od IV wieku celibat księży odgrywać rolę.
Oczywiście że nie. Zaczął odgrywać rolę znacznie wcześniej. Inaczej - uchwały synodu (gdzie udział brali także prezbiterzy) spowodowały by bunt duchowieństwa.

Synod w Elwiże był zwykłym lokalnym synodem nic więcej.
A sobór w Nicei był zwykłym Soborem Powszechnym - nic więcej?  Przypominam - kanon 3  zabraniał kapłanom mieszkać z jakąkolwiek (poza matką, siostrą czy inną powinowatą) kobietą.
Szanowny Pan myli się - synody miały wówczas podobne znaczenie jak dziś sobory powszechne. Tyle,, ze ich uchwały były znane przeważnie lokalnie - i można było się od nich odwoływać...

Przypominam że w IV wieku, ba w V mamy wielu świętych biskupów żonatych - chociażby Grzegorz z Nazjanzu (Teolog).
A czy owi święci kożystali z praw małżeńskich?

Kwestię celibatu podjął 6 sobór ekumeniczny POZWALAJĄC aby nieżonaci mężczyźni i nie mnisi mogli być prezbiterami.
Jakieś źródło można prosić? Bo niniejszym potępia Pan św. Pawła...

Do dziś w prawosławiu bardzo niechętnie patrzy się na celibatariuszy chcących zostać księżmi - są dwie drogi - chcesz żyć w celibacie zostań mnichem.
Jeszcze krzywiej patrzy się na Katolików...

Prędzej czy później celibat na zachodzie zostanie na nowo przedyskutowany.
Przedyskutowany - być może. Zniesiony - z całą pewnością nie.

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marcin
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Maja 19, 2010, 01:37:15 am »

http://www.catholicfaithandreason.org/FathersofChurchGregory.htm

Cytuj
St. Gregory of Nazianz (330-389 A.D.)  Born at Arianz, near Nazianz, a market town in southwestern Cappadocia. His father served as Bishop of Nazianz and his friend, Gregory of Nyssa were among the few bishops who chose marriage over celibacy.

Cytuj
A sobór w Nicei był zwykłym Soborem Powszechnym - nic więcej?  Przypominam - kanon 3  zabraniał kapłanom mieszkać z jakąkolwiek (poza matką, siostrą czy inną powinowatą) kobietą.
Szanowny Pan myli się - synody miały wówczas podobne znaczenie jak dziś sobory powszechne. Tyle,, ze ich uchwały były znane przeważnie lokalnie - i można było się od nich odwoływać...

Czy wszystkie kanony są przestrzegane obecnie przez Kościół? Zgodnie z I soborem powszechnym księża mieszkający z pomocą domową są... nie-kanoniczni?

Cytuj
Jakieś źródło można prosić? Bo niniejszym potępia Pan św. Pawła...
Św Paweł pisał też "Biskup... mąż jednej żony" choć wiemy że w kontekście poligamii ale gdyby chciał aby biskupi byli bez-żenni by napisał, czyż nie?
Cytuj
Jeszcze krzywiej patrzy się na Katolików...
no pewnie i dziwi się pan? :) białe wino na mszy nie wspominając że tylko dla księdza a ludzie chleb i to nie kwaszony. Jest jedno prawosławne bułgarskie forum na którym czasem piszę i powiem że to forum z tamtym dużo łączy... naprawdę dużo.
Cytuj
Przedyskutowany - być może. Zniesiony - z całą pewnością nie.
też nie wierzę aby kazali się klerykom żenić przed święceniami ale może jak dobrze pójdzie pozwolą im wybierać miedzy celibatem a małżeństwem.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 18 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: celibat a Tradycja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!