Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 19:04:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Używanie "Martyrologium Romanum"
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Używanie "Martyrologium Romanum"  (Przeczytany 4051 razy)
Anhalt
adept
*
Wiadomości: 3

« dnia: Maja 17, 2012, 22:29:54 pm »

Na początku - jako że jest to mój pierwszy tu post - chciałbym się niniejszym ze wszystkimi serdecznie przywitać.
Ad rem. Ostatnimi czasy wpadł w moje ręce egzemplarz "Martyrologium Romanum" (2004). We wstępie jest dość obszerna instrukcja jego używania, załączone są modlitwy etc. Niestety za słabo znam łacinę, bym mógł sobie to wszystko przetłumaczyć. Toteż pytam: czy dla mnie - osoby świeckiej - jest przewidziany, wg wytycznych zamieszczonych we wstępie, jakiś sposób czytania/śpiewania martyrologium (jeśli tak: jaki?), czy też może opisane tam modlitwy są zarezerwowane wyłącznie dla osób konsekrowanych?
PS. W Internecie (nie wyłączając tego forum) czy prasie pojawiają się rozliczne błędne informacje dotyczące najnowszego martyrologium. Dlatego jeśli ktoś chce zweryfikować u źródła zasłyszaną plotkę (np. o wykreśleniu tego czy innego świętego) czy zadać inne jakie pytanie etc. - służę pomocą.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 18, 2012, 10:11:44 am »

Witamy!

Nie znam liturgicznej formy czytania elogiów z nowego Martyrologium. Może Pan zamieścić skan choć fragmentu tej "instrukcji obsługi"?
« Ostatnia zmiana: Maja 18, 2012, 10:42:21 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anhalt
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 18, 2012, 18:05:27 pm »

Z racji swoich wymiarów Martyrologium umiarkowanie nadaje się do skanowania, jednakże wykonałem kilka zdjęć, może nieszczególnie estetycznych, ale czytelnych.
Przedstawiają one trzeci do szóstego (ostatniego) rozdziały Wstępu (Praenotanda). Pierwsze dwa, jak mi się zdaje, to wykład doktryny na temat kultu świętych (I. De sanctitate in oeconomia salutis; II. De Sanctorum memoria seu veneratione). Po Wstępie są chyba instrukcje dotyczące kalendarza lunarnego, nb. wyglądające bardzo nieprzystępnie (De pronuntatione lunae libitum peragenda). Dalej następuje Ordo lectionis Martyrologii, w dwóch wariantach: Ordo lectionis Martyrologii intra Liturgia Horarum oraz Ordo lectionis Martyrologii extra Liturgia Horarum. Kolejne części to Elogia pro celebrationibus mobilibus oraz Lectiones Breves (trzy rozdziały: Prioprium de Tempore, Prioprium Sanctorum, Communia). Później są Orationes, która to część wygląda tak:
Cytuj
ORATIONES
In fine celebrationis, in qua Martyrologium legitur, sacerdos post lectionem, iunctis manibus, sine Oremus, et omnibus respondentibus: Amen, dicere potest ad libitum formulam hanc:
(tutaj tekst modlitwy)
Vel dicit ad libitum unam ex orationibus, quae sequuntur:
(tutaj kolejne teksty 36 modlitw)
Jest to niewątpliwie pewna wskazówka w odpowiedzi na moje pytanie.
Po modlitwach jest Cantus Martyrologii oraz już część zasadnicza, po niej zaś indeks.












Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 18, 2012, 18:49:06 pm »

Dzięki za zdjęcia.

Jeżeli "Ordo lectionis Martyrologii" (sposób czytania elogiów) w jednym z wariantów (w ramach i poza Liturgią Godzin) przepisuje proklamację dnia miesiąca księżycowego przed odczytaniem elogiów, wówczas rozdział "De pronuntatione lunae libitum peragenda" przyda się do ustalenia tegoż, aczkolwiek jego określanie wygląda na opcjonalne.

Z ciekawostek - pkt 35 podtrzymuje starą zasadę uprzedzania świąt, tj. czytania Martyrologium w dzień przed dniem obchodu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anhalt
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 18, 2012, 22:12:24 pm »

Tak, określanie rachuby księżycowej jest opcjonalnie. Jakby kogoś to interesowało, załączam zdjęcia stron poświęconego temu rozdziału; sam jestem ciekaw, co tam dokładnie piszą.
Nadto zamieszczam oba Ordines lectionis. Zdaje się, że w punkcie 15. jest część odpowiedzi na moje pytanie, jednak za słabo znam łacinę, by wyciągać kategoryczne wnioski, dlatego bardzo proszę, aby ktoś, kto jest do tego zdolny, gdyby zechciał zapoznać się z przesłanymi materiałami i pomóc mi - zrobił to.













Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 19, 2012, 11:02:49 am »

Dzięki. Czy zadowoli Pana przekład na język angielski?

Jeśli tak, tutaj pierwszy wariant:
https://forums.catholic.com/showthread.php?t=495701

- czyli odczytanie Martyrologium podczas Liturgii Godzin (pkty 1-12).

Wykonuje się je "zwyczajowo"*) w Jutrzni, między ostatnią modlitwą a błogosławieństwem/rozesłaniem, ale "nic nie stoi na przeszkodzie", by odczytać je podczas którejś z Godzin mniejszych (w polskiej LG: Modlitwy w ciągu dnia), między ostatnią modlitwą a rozesłaniem.

Oba warianty (podczas i poza Liturgią Godzin) dopuszczają użycie Martyrologium przez świeckich. W takim przypadku, poza modyfikacjami wynikającymi z rubryk Liturgii Godzin, nie zauważyłem różnic między sposobem celebracji lekcji Martyrologium przez świeckiego i kapłana/diakona. Aha, proponowane w punktach 41-60 czytania krótkie nie są obowiązkowe.

PS. W Internecie (nie wyłączając tego forum) czy prasie pojawiają się rozliczne błędne informacje dotyczące najnowszego martyrologium.

Zachęcam zatem do sprostowania w odpowiednich wątkach.

*) Tradycyjnie, Martyrologium czytało się: w zakonach chórowych - podczas Prymy, między "Benedicamus Domino" a modlitwą "Sancta Maria"; w innych zgromadzeniach i seminariach - na zakończenie lektury podczas obiadu. Konstytucją apostolską "Laudis Canticum" z 1 listopada 1970 roku, zgodnie z życzeniem Soboru Watykańskiego II z brewiarza usunięto Prymę, stąd potrzeba znalezienia nowego miejsca dla Martyrologium.
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2012, 11:05:32 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #6 dnia: Września 01, 2014, 12:03:24 pm »

JE ks. biskupa Tadeusza Pieronka wspomnienia z lat seminaryjnych (1951-1956):

"Podczas obiadu odczytywano Martyrologium, po łacinie, a następnie, przez cały obiad czytano wyznaczoną lekturę."
http://www.seminarium.radom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=294%3Awywiad-z-bp-tadeuszem-pieronkiem&catid=80&Itemid=484
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Używanie "Martyrologium Romanum" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!