Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 08:54:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: celibat a Tradycja
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 18 Drukuj
Autor Wątek: celibat a Tradycja  (Przeczytany 74432 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« dnia: Września 10, 2009, 12:57:14 pm »

Postanowiłem założyć ten wątek, aby podyskutować o celibacie duchownych. Z historii Kościoła wiemy że w różnych czasach różnie z bywało. Dopiero w średniowieczu uregulowano sprawę celibatu w obrządku łacińskim. Ale nawet potem różnie to bywało. Np. papięż Aleksander VI. Młodzież obecna nie bardzo rozumie dlaczego duchowni nie mogą się żenić. Powołuja się na przykład Apostołów ze św. Piotrem na czele, którzy posiadali małżonki i dzieci i na przykład kościołów wschodnich także katalickich które nie mają celibatu duchownych. Niedawno byłem w Bartoszycach na Warmii. W cerkwii gekokatolckiej odbywał się chrzest córki miejscowego duchonego, a niedługo będzie ślub jego starszej córki. Oczywiście Tradycja obrządku łacińskiego jest inna. Ale wiemy że pastorzy anglikańscy, którzy przechodzą na katolcyzm zachowują żony za zgodą Watykanu, czy ciche przyzwolenie Stolicy Apostolskiej na wyświęcanie biskuów w chińskim kościele patriotycznym, a wielu z nich ma żony np. arcybiskup Pekinu. W związku z tym mam pytanie czy wyobrażacie sobie że kiedyś księża żonaci będą celebrować KRR? Co by zrobili tradycjonaliści gdyby jakiś przyszły papież zniósł celibat?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1 dnia: Września 10, 2009, 14:11:40 pm »

Dopiero w średniowieczu uregulowano sprawę celibatu w obrządku łacińskim.
Myli się Pan. Uregulowania prawne znamy z IV wieku. To, że na ich praktyczne zastosowanie trzeba było czekać 600  lat - to inna kwestia wynikająca z uwarunkowań politycznych....

na przykład kościołów wschodnich także katalickich które nie mają celibatu duchownych.
Dopiero od synodu w Trullo (nie uznanego przez Kościół Katolicki)

Nie chce mi się raz jeszcze wyszukiwać źródeł (pisałem o tym na FDT, i FF) - ale już Orygenes pisał o konieczności celibatu. Od 4 wieku szereg synodów, papieży i Soborów nakazywało celibat (kobietę inną niż siostrę, matkę lub inną "poza podejrzeniami"  - napotkaną w domu kapłana Sobór Powszechny nakazywał wręcz sprzedać w niewolę!).

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Września 10, 2009, 14:44:07 pm »

nie kwestionuję zasady celibatu. Jego historię zna Pan lepiej ode mnie. Chodzi mi bardziej w tym wątku o sprawę jak wytłumaczyć młodym jego zasadność.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Września 10, 2009, 17:18:49 pm »

Cytat: jp7 link=topic=1414.msg48638#msg48638 date=125258470


[i
Nie chce mi się raz jeszcze wyszukiwać źródeł (pisałem o tym na FDT, i FF) - ale już Orygenes pisał o konieczności celibatu. Od 4 wieku szereg synodów, papieży i Soborów nakazywało celibat (kobietę inną niż siostrę, matkę lub inną "poza podejrzeniami"  - napotkaną w domu kapłana Sobór Powszechny nakazywał wręcz sprzedać w niewolę!).
[/i]


To akurat mam pod ręką - Compendium Juris Ecclesiatici, ad usum cleri, 1887, gdzie znajduję;

"... decretum est ut clerici non alias mulieres in domo retinerent, nisi forte aut matrem, aut sororem, aut amitam aut etiam idoneas personas, quae fugiunt suspiciones"

podoba mi się to - quae fugiunt suspiciones.
Zapisane
Tomasz
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Września 10, 2009, 21:15:23 pm »

Warto przeczytać

Praca zbiorowa pod red. Josepha Coppensa - "Sacerdoce et Celibat. Etudes historiques et theologiques", Editions Peeters, Louvain 1971 (ponad 700 stron dużego formatu)
Jean Galot SJ - "Stan cywilny apostołów" w: "Wybrane zagadnienia z teologii współczesnej", Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 1994
Ch. Chochini - "Apostolic Origins of Priestly Celibacy", Ignatius Press, San Francisco 1990
Roman Cholij - "Clerical Celibacy in East and West, Fowler Wright Books, Leominster Herefordshire 1988
Roman Cholij - "Priestly Celibacy in Patristics and in the History of the Church", w: "For Love Alone: Reflections on Priestly Celibacy", Hyperion Books, Maynooth, 1993, s. 46 - http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cclergy/documents/rc_con_cclergy_doc_01011993_chisto_en.html
Alfons Maria kard Stickler - "The Case for Clerical Celibacy. Its historical development & Theological foundations", Ignatius Press, San Francisco 1995
Stefan Heid - "Celibat w kościele pierwotnym. Początki obowiązku wstrzemięzliwości dla duchownych na Wschodzie i Zachodzie, O.O. Redemptoryści, Tuchów 2000
abbe Henri Deen - Le celibat des Pretres. Dans les premiers siecles de l'Eglise", b.m.w, b.r.w.
Peter Stravinskas - "Priestly Celibacy: Its Scriptural, Historical, Spiritual, and Psychological Roots, Newman House Press, Mt. Pocono 2001)
Praca zbiorowa pod red. Jose Sancheza - "For Love Alone: Reflections on Priestly Celibacy, Hyperion Books, Maynooth 1993
Grzegorz Ryś - "Celibat", S.I.W. ZNAK, Kraków 2002
Fr Thomas McGovern - "Priestly Celibacy Today, http://www.christendom-awake.org/pages/mcgovern/priestcelib.html
Stanley L. Jaki - "Theology of Priestly Celibacy",Christendom Press, Front Royal  1997
George W. Rutler - "A Consistent Theology of Clerical Celibacy, w: Homiletic and Pastoral Review, February 1989, ss. 9-15
Roman Cholij - "Celibacy, Married Clergy, and the Oriental Code.", w: Eastern Churches Journal , Vol. 3, No. 3 (Autumn, 1996), s. 112
Andrew Apostoli CRF - Celibat wezwanie do miłości, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2005
Benedict J. Groeschel CFR - O odwadze życia w czystości, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 1998
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2009, 11:38:41 am wysłana przez Tomasz » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Września 10, 2009, 21:49:01 pm »

Louvain 1971

Nie znam dziela, ale ta zbitka sprawia, ze zapala mi sie czewone swiatelko.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tomasz
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Września 11, 2009, 10:49:35 am »

Louvain 1971

Nie znam dziela, ale ta zbitka sprawia, ze zapala mi sie czewone swiatelko.

Spis treści powyższego dzieła

Część I - Kapłaństwo

J. Coppens - Le sacerdoce veterotestamentaire
L. Leloir - Valeurs permanentes du sacerdoce levitique?
J. Coppens - Le sacerdoce chretien. Ses origines  et son developpement. Une lettre magistrale de l'episcopat allemand
Conseil de Redaction - Le sacerdoce selon le Magistere. Du IVe Concile du Latran au Concile de Trente
H. Jedin - Le Concile de Trente a-ti-l cree l'image-modele du pretre?
F. van Steenberghen - Le sacerdoce d'apres le cardinal Mercier
C.R. - Le sacerdoce d'apres les encycliques de trois papes de ce siecle, Pie X, Pie XI et Pie XII
A.-M Charue - Jean XXIII et la spiritualite sacerdotale
A de Bovis - Nature et mission du presbyterat. Essai doctrinal a la lumiere du Concile Vatican II
J. Guitton - La conception du sacerdoce par Paul VI
P. Hacker - Sacerdoce et eucharistie a l'heure presente
G. Rambaldi - Sacerdoce du Christ et sacerdoce ministeriel dans l'Eglise. Quelques problemes de theologie sacerdotale postconciliaire

Część II  - Celibat

C.R. - L'appel du Seigneur a la virginite
L. Legrand - Saint Paul et la celibat
H. Crouzel - Le celibat et la continence dans l'Eglise primitive: leurs motivations
A.M. Stickler - L'evolution de la discipline du celibat dans l'Eglise en Occident de la fin de l'age patristique au Concile de Trente
J. Coppens - Erasme et le celibat
J.-P Massaut - Vers la Reforme catholique. Le celibat dans l'ideal sacerdotal de Josse Clichtove
L. Hodl - La Lex Continentiae. Une etude sur le probleme du celibat
C.R. - Le celibat sacerdotal dans l'Eglise latine de Trente a nos jours
C.R. - La doctrine sur le celibat a Vatican II
J. Kosnetter - Reflexions sur les discussions actuelles concernant le celibat
J. kard. Hoffner - Pour le Royaume des Cieux. Dix theses sur le celibat des pretres
G. Cruchon - Celibat et maturite. L'heure du choix
P. Chauchard - Celibat et equiplibre psychologique
J. Folliet - Socio-psychologie du celibat reigieux
M. Marini - Celibat et fraternite sacerdotale
M. Nedoncelle - Fidelite et celibat consacre
Zapisane
probus
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #7 dnia: Września 11, 2009, 14:13:46 pm »

Jak wytłumaczyć młodzieży celibat? Może przedstawić co na ten temat myślał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian?
Cytuj
Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu.  Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi.

Natomiast Pan Ryszard zadał ciekawe pytanie. Jak, w razie zniesienia celibatu, ustosunkują się Państwo do żonatego księdza chcącego odprawiać KRR?
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2009, 14:16:58 pm wysłana przez probus » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Września 11, 2009, 14:28:14 pm »

P co rozwarzać coś, co nie ma prawa się zdarzyć?
Celibat nie jest kwestią czysto dyscyplinarną, bo ma solidne oparcie w doktrynie.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #9 dnia: Września 11, 2009, 14:29:35 pm »

P co rozwarzać coś, co nie ma prawa się zdarzyć?
Celibat nie jest kwestią czysto dyscyplinarną, bo ma solidne oparcie w doktrynie.

Słusznie prawicie Panie JP7. Tak właśnie jest i kropka.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #10 dnia: Października 07, 2009, 22:12:28 pm »

Natomiast Pan Ryszard zadał ciekawe pytanie. Jak, w razie zniesienia celibatu, ustosunkują się Państwo do żonatego księdza chcącego odprawiać KRR?

A jak ustosunkowaliby sie Panstwo do stalego diakona, ktory chcialby poslugiwac w tradycyjnej Mszy łacińskiej z wyzsza asysta? To bardziej prawodpodobny scenariusz...
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #11 dnia: Października 07, 2009, 22:17:17 pm »

Bardzo ciekawe pytanie. Wydaje mi się że legalnie wyświęconym diakonom stałym/zonatym/ nie można by odmówic asystowania przy KRR.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #12 dnia: Października 07, 2009, 22:29:32 pm »

Bardzo ciekawe pytanie. Wydaje mi się że legalnie wyświęconym diakonom stałym/zonatym/ nie można by odmówic asystowania przy KRR.
Zdaje się, że nawet PCED odpowiedziała pozytywnie, na takie pytanie.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #13 dnia: Października 07, 2009, 22:37:55 pm »

Bardzo ciekawe pytanie. Wydaje mi się że legalnie wyświęconym diakonom stałym/zonatym/ nie można by odmówic asystowania przy KRR.
Zdaje się, że nawet PCED odpowiedziała pozytywnie, na takie pytanie.

Z punktu widzenia prawa odpowiedz jest oczywista. Pytam o odczucia... Mi np. by to nie przeszkadzalo. Skoro kleryk z 1 roku moze pelnic role subdiakona...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Października 07, 2009, 22:39:46 pm »

nie można; znany blogger x Jan Zuhlsdorf jest zwolennikiem tego podejścia

http://wdtprs.com/blog/2009/09/quaeritur-may-a-permanent-deacon-be-a-deacon-for-a-tlm/
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 3 ... 18 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: celibat a Tradycja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!