Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:41:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Balaski egen - kontynuacja
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Balaski egen - kontynuacja  (Przeczytany 6779 razy)
murdelio
adept
*
Wiadomości: 31


« dnia: Lutego 06, 2009, 14:31:49 pm »

Ciąg dalszy boju o balaski w Gryfowie, może ktoś skorzysta

Tak wygląda teraz

Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 06, 2009, 17:10:28 pm »

Ale skoro balaski stanowią integralną część kościoła to tak samo jak kościół podlegają prawnej ochronie. Takie jest moje zdanie.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 06, 2009, 18:55:46 pm »

Trzeba się dowiedzieć kto ma prawo do złożenia wniosku o wpisanie do rejestru zabytków ruchomych.

Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 06, 2009, 20:08:19 pm »

Dla mnie mimo wszystko balaski to integralna część kościoła gdyż były tam od nowości.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 06, 2009, 20:14:36 pm »

A jeśli kościół znajduje się na terenie skansenu, to czy odprawianie w nim Mszy w rycie posoborowym nie powinno być powodem do interwencji w Ministerstwie? Z tego co wiem sytuacja taka ma miejsce w Lublinie.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 07, 2009, 20:30:27 pm »

Panie Zygmuncie,

W skansenie Wdzydze (Kaszuby) stoi kościółek z ołtarzem przedsoborowym. X odprawia tam Novusa "tyłem i po polsku".
Ważne, aby nie niszczyć zabytku - wynosić balustrad, wnosić stolików.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 07, 2009, 21:03:27 pm »

Panie Zygmuncie,

W skansenie Wdzydze (Kaszuby) stoi kościółek z ołtarzem przedsoborowym. X odprawia tam Novusa "tyłem i po polsku".
Ważne, aby nie niszczyć zabytku - wynosić balustrad, wnosić stolików.

To najmniejszy kosciol jaki w zyciu widzialem.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 08, 2009, 13:34:13 pm »

Panie Zygmuncie,

W skansenie Wdzydze (Kaszuby) stoi kościółek z ołtarzem przedsoborowym. X odprawia tam Novusa "tyłem i po polsku".
Ważne, aby nie niszczyć zabytku - wynosić balustrad, wnosić stolików.

Obecnie bardzo zwraca się uwagę na rolę edukacyjną muzeów. W wielu istnieją całe działy edukacyjne, prowadzone są lekcje muzealne. Czy NOM w takim miejscu nie jest zafałszowywaniem historii?
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 08, 2009, 14:40:35 pm »

Moim zdaniem to zależy od kontekstu w jakim się go odprawia. Jeśli z wyraźnym podkreśleniem, że jest to nowa, zmieniona liturgia sprawowana we wnętrzu historycznym dostosowanym do zupełnie innej liturgii jaka przedtem występowała tam jako jedyna jej forma - to jest w porządku.
Gorzej jeśli milcząco usiłuje się stworzyć wrażenie, że w takim historycznym kościele ,,od zawsze" msza wyglądała tak jak widzimy to obecnie w przeciętnej polskiej parafii.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 08, 2009, 14:54:47 pm »

A jak owo podkreślenie według Pana ma wyglądać? Czy zostanie powiedziane na kazaniu, że Msza wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś? Na każdym kazaniu, bo w takich kościołach raczej nie dominują stali uczestnicy.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 08, 2009, 15:02:19 pm »

Myślę, że może jest to właśnie rola nowusowego zagajenia, tak krytykowanego (i słusznie !) przez tradycjonalistów.
Skoro już musi ono być, niech się przyda i na coś pożytecznego - można wspomnieć w 2-3 zdaniach o tym, co napisałem dwa posty wyżej.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 08, 2009, 15:12:28 pm »

Też myślałem o zagajeniu, ale ze względu na spóźnialskich napisałem o kazaniu.
Zdaje się, że funkcjonowanie skansenów jest jakoś unormowane przepisami. Być może odprawianie Mszy w posoborowym rycie jest sprzeczne z zawartymi w nich sformułowaniami. Z funkcją skansenów na pewno jest sprzeczne.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 08, 2009, 15:23:07 pm »

Też myślałem o zagajeniu, ale ze względu na spóźnialskich napisałem o kazaniu.
Zdaje się, że funkcjonowanie skansenów jest jakoś unormowane przepisami. Być może odprawianie Mszy w posoborowym rycie jest sprzeczne z zawartymi w nich sformułowaniami. Z funkcją skansenów na pewno jest sprzeczne.
Przed wejsciem mozna postawic tablice informacyjna
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 08, 2009, 15:27:57 pm »

Ad p. Zygmunt:
No tak, ale ile tych mszy odprawia się w skansenowych kościółkach ?  Myślę, że nie jest to jakaś znacząca ilość ani więc istotny problem. Na pewno nie jeden z pierwszoplanowych w czasach obecnej sytuacji w Kościele.
A co do tego, że nowa msza ,,niezbyt" pasuje do starego i nietkniętego posoborową modernizacją wnętrza zabytkowego kościoła to się całkowicie zgadzam. Pół biedy jeszcze, gdy odprawiana godnie, i na przedsoborowym ołtarzu, ale już nie wyobrażam sobie wstawiania do skansenowego zabytku jakiegoś ,,stolika", nawet jeśli tylko na czas celebry ...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 08, 2009, 15:33:05 pm »

Przeceniać problemu nie należy, jednak przez skanseny w sezonie przewija się wielu ludzi. To może być dla nich pierwsze zetknięcie się z dawnym rytem.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Balaski egen - kontynuacja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!