Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 07:20:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neon o skrutyniach na Drodze
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Neon o skrutyniach na Drodze  (Przeczytany 32859 razy)
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« dnia: Września 02, 2009, 19:00:00 pm »

Cytuj
I scrutinium - to dwie sprawy: pierwsza to krzyż w życiu chrześcijanina, a druga to pieniądze.
Pierwsze: Odnaleźć co jest krzyżem w twoim życiu.
Drugie: Przypomnienie wezwania Chrystusa skierowanego do bogatego młodzieńca, idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim.

Do tego prośba do Kościoła o pomoc w dojrzewaniu wiary...
i wpisanie imienia do Księgi Życia, czyli Biblii.

Po latach niewiele się pamięta...

II scrutinium - to /przynajmniej tak to zapamiętałem/ spojrzenie na to jak wyglądało moje życie przed wejściem na Drogę i jak wygląda teraz. Czy coś się zmieniło. I tu ma miejsce rozmowa każdego członka wspólnoty z katechistami, jednakże to jak się toczy rozmowa w dużej mierze zależy od katechistów i od samego "scrutiniowanego". W żadnym wypadku nie jest to spowiedź. Choć wielokrotnie dotyczy bardzo prywatnych spraw z życia.

i jeśli mam mówić o moim własnym doświadczeni (ale z rozmów wiem że nie jestem w tym odosobniony) - i odnoszącym się do dwóch ekip katechistów, to co do rozmowy na II scrutinium mają oni z góry przygotowane pewne tezy... i moim zdaniem są nie tylko nieprzygotowani do tego by takie rozmowy prowadzić, ale i nieuprawnieni...

http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=454185#454185

Może nasze dyżurne neony skomentują?
Zapisane
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #1 dnia: Września 02, 2009, 19:17:30 pm »

Rozmowy dotyczące czyjegoś życia może prowadzić tylko psycholog, bo w przeciwnym razie można wyrządzić krzywdę. Powtarzam jeszcze raz: tylko fachowiec może grzebać w moim życiu.
Zapisane
Damian Nowak
bywalec
**
Wiadomości: 76

« Odpowiedz #2 dnia: Września 02, 2009, 19:30:50 pm »

Rozmowy dotyczące czyjegoś życia może prowadzić tylko psycholog, bo w przeciwnym razie można wyrządzić krzywdę. Powtarzam jeszcze raz: tylko fachowiec może grzebać w moim życiu.

Rozumiem, że ksiądz również nie może, jeśli nie ma drugiego fakultetu?
Zapisane
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #3 dnia: Września 02, 2009, 19:46:32 pm »

Proszę nie porównywać wykształcenia księdza czy psychologa do  "wykształcenia" katechistów z DN.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #4 dnia: Września 02, 2009, 19:47:24 pm »

Rozmowy dotyczące czyjegoś życia może prowadzić tylko psycholog, bo w przeciwnym razie można wyrządzić krzywdę. Powtarzam jeszcze raz: tylko fachowiec może grzebać w moim życiu.

Zabawna jest pani, znam kilkunastu/dziesięciu i raczej nie mam ochoty na to by grzebali w moim życiu. Dla uczciwości muszę przyznać że kilku to  dobrzy psychologowie (katolicy) i pomogli oni paru osobom.



Proszę nie porównywać wykształcenia księdza czy psychologa do  "wykształcenia" katechistów z DN.

Znam paru katechistów  psycho i socjo-logów i co takich pani uważa za "uprawnionych"?


PS. Sporo ludzi idzie na psychologię by poradzić sobie ze swoimi problemami.
« Ostatnia zmiana: Września 02, 2009, 19:49:19 pm wysłana przez tkiller » Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #5 dnia: Września 02, 2009, 19:54:07 pm »

Zabawna jestem, bo nie chcę, żeby katechiści grzebali w moim życiu? Ok, mogę sobie być zabawna, ale przynajmniej zdrowa na umyśle, a Pana prywatne zdanie wisi mi kalafiorem.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #6 dnia: Września 02, 2009, 19:56:35 pm »

Bawi mnie pani wiara w psychologię.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Września 02, 2009, 19:57:33 pm »


Znam paru katechistów  psycho i socjo-logów i co takich pani uważa za "uprawnionych"?


A psychologów społecznych Pan zna? Ci są najlepsi!!!
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #8 dnia: Września 02, 2009, 19:59:10 pm »


Znam paru katechistów  psycho i socjo-logów i co takich pani uważa za "uprawnionych"?


A psychologów społecznych Pan zna? Ci są najlepsi!!!
Np. Radovan Kardżić :-)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Września 02, 2009, 19:59:47 pm »

Bawi mnie pani wiara w psychologię.

Ma Pan rację. Ci ludzie powinni być po zarządzaniu!

***

Zdaje się jest taki kierunek: "Zarządzanie zasobami ludzkimi".
« Ostatnia zmiana: Września 02, 2009, 20:02:18 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #10 dnia: Września 02, 2009, 20:02:13 pm »

Ale wg. mnie to problemem nie jest jednak fakt, czy rozpytuje Cię psycholog socjolog, ksiądz, katecheta, czy sprzątaczka, ale fakt, że pewnych rzeczy nie opowiada się po pierwsze poblicznie, będąc pod pewnym przymusem psychicznym.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #11 dnia: Września 02, 2009, 20:07:32 pm »

 Rozdali nam karteczki z kilkoma tezami, dali jakiś czas na zastanowienie się a potem prezbiter odliczał paluchem  w myśl zasady: "na kogo wypadnie, na tego bęc". Jedna pani popłakała się, kiedy prezbiter i  katechiści  zadawali jej  osobiste pytania.  To niedopuszczalne praktyki.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #12 dnia: Września 02, 2009, 20:13:20 pm »

Panie to płaczą z bardziej błahych powodów. Te nie dopuszczalne praktyki to rozdowanie karteczek z tezami, wyliczanie palcem czy zadawanie osobistych pytań?
 Ja osobiści obstawiam odliczanie paluchem  w myśl zasady: "na kogo wypadnie, na tego bęc"
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #13 dnia: Września 02, 2009, 20:30:58 pm »

Muszę pogratulować sobie intuicji i odejścia w porę z DN, na szczęście nie zdążyli mi wyprać mózgu, jak co poniektórym "braciom". ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #14 dnia: Września 02, 2009, 20:34:07 pm »

Jeżeli się na niej  pani znalazł,a to chyba lekko szwankuje intuicja w takim razie, więc czego tu gratulować?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Neon o skrutyniach na Drodze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!