Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:09:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401187 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #360 dnia: Marca 07, 2009, 21:21:17 pm »

Latające spodki, namioty, bunkry.........cokolwiek, byle nie krzyż :'(
Trudno to pojąć, że prawie wszystkie kościoły nie przypominają dawniej budowanych. Przecież mogłyby być nowoczesne, ale na planie krzyża
z widocznym krzyżem na szczycie, na wieży.
W Poznaniu jest taki "sen cukiernika" z grubym krzyżem na dachu a wewnątrz niego jest aparatura telefonii komórkowej.
Wygląda strasznie, ale pracuje na siebie ;D
Nie przesadzalbym z ta rozpacza. Architektura sakralna jest odbiciem architektury panujacej w danej epoce. Podobnie rzecz sie ma wspolczesnie. Wszystko musi byc betonowe, o nowych i niespotykanych ksztaltach, czasem niczego nie przypominajacych - taka same beda nowe koscioly. Moze za 500 lat tez ktos sie nimi bedzie zachwycal (choc trudno mi to sobie wyobrazic w przypadku niektorych budowli sakralnych ;)). Zgadzam sie, ze w przypadku wielu budowli trudno odnalezc jakis element piekna - nie tylko tradycyjnego, klasycznego, ale polegajacego chociaz na spojnej wizji i symboliki danego kosciola.
A krzyze na nowoczesnych kosciolach tez mamy, nawet wieksze niz na tych starszych:)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #361 dnia: Marca 07, 2009, 21:26:19 pm »

Cytuj
A krzyze na nowoczesnych kosciolach tez mamy, nawet wieksze niz na tych starszych:)
Przynajmniej w Polsce jeszcze tak.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #362 dnia: Marca 07, 2009, 21:36:29 pm »

Architektura sakralna jest odbiciem architektury panujacej w danej epoce.

Proszę wybaczyć, ale to frazes.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #363 dnia: Marca 07, 2009, 21:45:05 pm »

Architektura sakralna jest odbiciem architektury panujacej w danej epoce.
Proszę wybaczyć, ale to frazes.
A nie jest tak?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #364 dnia: Marca 07, 2009, 21:50:30 pm »

Oczywiście, że nie. W epoce romanizmu, gotyku, baroku sztuka sakralna nie była żadnym odbiciem. Dzieła sztuki sakralnej były głównymi osiągnięciami epok. Nie były jakimś odbiciem sztuki świeckiej.
Zapisane
Tomek
adept
*
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #365 dnia: Marca 07, 2009, 23:32:07 pm »

Jeszcze w czasach szkoły średniej i studiów często przed albo po zajęciach lubiłem iść na mszę. Zawsze jednak podświadomie omijałem te kosmiczne kościoły o posoborowej architekturze. To było jeszcze zanim w ogóle spotkałem się z pojęciem tradycjonalizmu. Cóz mnie te kościoły odpychają. Poieważ sporo tu wpisów od Poznaniaków to dodam, że najczęściej serce kierowało mnie do fary i do kościoła św Antoniego na placu Bernardyńskim.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #366 dnia: Marca 07, 2009, 23:52:35 pm »

Słuszna i ciekawa uwaga p. Tomka. Też tak miałem przez długie lata posoborowia. Szukanie Boga i ukojenia i mistycyzmu w architekturze. No niechby już był ten NOM ,(wyboru wtedy nie było)  byle w gotyku wzgl. baroku. To bardzo znamienne jest i bardziej znaczące niż nam się wydaje.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #367 dnia: Marca 08, 2009, 12:34:51 pm »

Jeszcze w czasach szkoły średniej i studiów często przed albo po zajęciach lubiłem iść na mszę. Zawsze jednak podświadomie omijałem te kosmiczne kościoły o posoborowej architekturze. To było jeszcze zanim w ogóle spotkałem się z pojęciem tradycjonalizmu. Cóz mnie te kościoły odpychają.
Też tak miałem.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Thomas
Gość
« Odpowiedz #368 dnia: Marca 08, 2009, 21:35:24 pm »

Cytuj
No niechby już był ten NOM ,(wyboru wtedy nie było)  byle w gotyku wzgl. baroku.
Piękna architektura stała się protezą dla koślawej liturgii.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #369 dnia: Marca 08, 2009, 22:30:42 pm »

Szczerze to mnie jeszcze bardziej drazni beznadziejny NOM (jak to Panstwo tu piszecie) w pieknym zabytkowym wnetrzu niz w nowoczesnym kosciele. Szczegolnie, jesli w starej swiatyni bezsensownie zostalo przebudowane prezbiterium  >:(
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #370 dnia: Marca 08, 2009, 22:48:05 pm »

@ Pan Tomek

Fara to perła a na Pl.Bernardyńskim to pw.św.Franciszka z Asyżu(OFM) a św.Antoniego(OFM conv) jest na Wzgórzu Przemysła. Pozdrawiam
Zapisane
Tomek
adept
*
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #371 dnia: Marca 08, 2009, 23:10:53 pm »

a na Pl.Bernardyńskim to pw.św.Franciszka z Asyżu(OFM) a św.Antoniego(OFM conv) jest na Wzgórzu Przemysła.

Zgadza się, mój błąd:) Na pl. Bernardyńskim we wtorki są za to piękne nabożeństwa do Św. Antoniego (po mszy o godz. 8.00). Zachęcam do udziału. Ja niestety najczęściej jestem o tej godz. w pracy (ehh... studia to były dobre czasy)
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2009, 23:13:16 pm wysłana przez Tomek » Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #372 dnia: Marca 09, 2009, 17:51:22 pm »

Kościół Chrystusa Odkupiciela, Kraków-Krowodrza. To co prawda wizualizacja, kościół jest w budowie, ale już widać go z daleka. Wprost straszy swoją sylwetką.

Zapisane
Rajtar
bywalec
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #373 dnia: Marca 09, 2009, 20:23:01 pm »

Swoją drogą ciekawy jest ten trend do prezentowania "negatywów" krzyża. Spotkałem się z twierdzeniem, że jest to wręcz błąd teologiczny. Krzyż pozostaje jak gdyby wyrwany z całości, jak gdyby go zabrakło w tym miejscu. To niejedyny nowoczesny kościół z "negatywem". Czy wy również odbieracie to w ten sposób?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #374 dnia: Marca 09, 2009, 20:28:28 pm »

Mi to raczej wygląda na kulawą symbolikę wkraczania, wchodzenia w krzyż, już o tym słyszalem:)
Zapisane
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!