Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 17:56:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231944 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 403899 razy)
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #270 dnia: Lutego 21, 2009, 20:03:04 pm »

A co Państwo sądzą o Licheniu? (Zdjęć nie zamieszczam, bo każdy chyba wie, jak wygląda, ewentualnie można wejść na http://www.lichen.pl )
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #271 dnia: Lutego 21, 2009, 21:33:48 pm »

Licheń...

Kilka miesiecy temu w miesieczniku "Architektura" ukazał sie szereg wypowiedzi na temat w/w kościoła. Można napisac, ze kicz, jednak to bedzie moje subiektywne zdanie. Architekt, pani Bielecka, broni swoejgo dzieła, nadajac mu skomplikowany program symboliczny. Ja skłaniałbym sie jednak ku poglądowi, ze to takie polskie, katolickie "Las Vegas". Park rozrywki - między innymi religinej - o dość watpliwym poziomie estetycznym.
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #272 dnia: Lutego 21, 2009, 22:00:40 pm »

Co do Lichenia to rzeczywiście pachnie kiczem, ale w porównaniu do posoborowych kościołów jest i tak nieźle. Licheń bardziej mi się podoba niż np. nowy kościół w Łagiewnikach.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #273 dnia: Lutego 21, 2009, 22:09:31 pm »

Potrzeba chyba jednak wypośrodkowania. Znalezienia takiej formuły, która nie bedzie tanim, kiczowatym naśladownictwem tego co było a z drugiej strony odetnie się od "szlachetnej prostoty". A że taka droga jest możliwa - prosze zwrócić uwagę na wspaniały, PRZEDWOJENNY, modernistyczny kościół p.w. św. Rocha autorstwa O. Sosnowskiego w Białymstoku.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #274 dnia: Lutego 21, 2009, 22:12:51 pm »

Moim zdaniem trzeba odróżnić samą architekturę bazyliki od jej otoczenia.
Kościół jest, wg mnie, po prostu brzydki. Ale to oczywiście subiektywne zdanie.
Natomiast jego otoczenie nie przystoi świątyni katolickiej. W takim samym stopniu, jak architektura prezentowanych w tym wątku świątyń-"koszmarków".
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #275 dnia: Lutego 21, 2009, 22:20:50 pm »

Dla mnie Licheń jest typowym przejawem: polskiego-kremówkowo-jarmarczno-narodowego katolicyzmu.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #276 dnia: Lutego 21, 2009, 22:25:41 pm »

Potrzeba chyba jednak wypośrodkowania. Znalezienia takiej formuły, która nie bedzie tanim, kiczowatym naśladownictwem tego co było a z drugiej strony odetnie się od "szlachetnej prostoty". A że taka droga jest możliwa - prosze zwrócić uwagę na wspaniały, PRZEDWOJENNY, modernistyczny kościół p.w. św. Rocha autorstwa O. Sosnowskiego w Białymstoku.

Niby wspaniały, a jak niezdarnie wygląda przy kościele (przykładowo) w Choroszczy.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2009, 22:30:29 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #277 dnia: Lutego 21, 2009, 23:05:28 pm »

Jaka wiara i epoka - taka forma.

Pan Michał K przez 5 min. był poetą ;) mówiąc polskie katolickie Las Vegas. Może dlatego ta wypowiedź jest świetna, że jednocześnie nie potępia tej estetyki. Ona taka jest, bo musi taką być - powiedział pewien Ojciec z Jasnej Góry, oprowadzając po straganach z dewocjonaliami znanego artystę. Nie ma co z tym walczyć...

Wiara będzie bardziej świadoma to i wyraz artystyczny będzie lapidarny i trafiony w 10-tkę.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #278 dnia: Lutego 22, 2009, 05:11:52 am »

Do poetów to mi troche brakuje jeszcze  ::)

Całość zjawiska, jakim jest Licheń ( bo w tych kategoriach trzeba rozpatrywać ten fenomen), jest w gruncie rzeczy sprawą dość kuriozalną i zastanawiającą. Bo proszę zobaczyć, jak z małego, nieznanego prawie nikomu sanktuarium może powstać WIELKI ośrodek... No własnie czego? Kult Maryjny zdaje sie tu być jedynie drobnym elementem całego "przedsięwziecia". I tu rodzi się pytanie - na ile jest to wszystko dziełem Opatrzności a na ile maszynką do robienia pieniędzy?
A Polakom taki typ "religijności" odpowiada. Estetyka trafia w gusta wiekszości naszych rodaków, rodzaj przekazu także. Do tego poziom np. kazań (przepraszam, ze generalizuje - ale bedac kilkukrotnie w tym miejscu trafiłem na WYJĄTKOWO żenujace kazania...). Wszystko to sprawia, że powstaje fenomen socjologiczny jakiego nie było i nie będzie w naszym kraju już chyba nigdy. I rzeczywiście - chyba niestety tylko w kategoriach socjologii (a nie Architektury, Religii, Duchowości czy Historii Sztuki) można mówić o Licheniu.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #279 dnia: Lutego 22, 2009, 10:32:36 am »

To ja jeszcze gokleje:


Wbrew pozorom to nie tradytor  Linii Maginota, a kościół
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #280 dnia: Lutego 22, 2009, 12:50:05 pm »

To ja jeszcze gokleje:


Wbrew pozorom to nie tradytor  Linii Maginota, a kościół
Toz to przeciez przeslynna kaplica pielgrzymkowa w Ronchamp projektu Le Corbusiera. To ona w zasadzie zapoczatkowala wspolczesna "betonowa" architekture sakralna.

Tutaj widac oltarz polowy



To jest chyba starsze zdjecie, bo widac na oltarzu tabernakulum i mszal otwarty tak, jakby sie mialo celebrowac w najbardziej barbarzynski sposob - czyli plecami do wspolnoty...

A tu juz nastapila poprawa i tabernakulum przesunelo sie na bok i pojawily sie krzesla dla celebransow (na poprzednim nie widac, ale pewnie ich tam nie bylo ;))


Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #281 dnia: Lutego 22, 2009, 13:59:37 pm »

Cytuj
Niby wspaniały, a jak niezdarnie wygląda przy kościele (przykładowo) w Choroszczy.

Ale przeciez to sa zupełnie odmienne stylistycznie budowle! (Jesli myslimy o tym samym kościele w Choroszczy). To tak jak porównywać Opactwo w Melk do klasztoru w Wąchocku. Rozmiar załozenia i stylistyka zupełnie inna.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #282 dnia: Lutego 22, 2009, 15:21:32 pm »

Można porównywać obiekty stawiane w różnych stylach.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #283 dnia: Lutego 22, 2009, 15:24:43 pm »

Ale boczna wisząca "dawna" ambona jest.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #284 dnia: Lutego 22, 2009, 15:48:13 pm »

I może myszy jak to dawniej bywało.
Zapisane
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!