Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:00:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401092 razy)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #255 dnia: Lutego 20, 2009, 21:46:24 pm »

Ja mam modernistyczny krzyż - pamiątkę z pierwszej komunii. Spalić się nie da - jest metalowy.

Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #256 dnia: Lutego 20, 2009, 21:52:26 pm »

To jest strasznie bolesne dla wierzacego chrzescijanina...

Zgadzam się. Doświadczam tego okropnego uczucia systematycznie, bo przejeżdżam często obok jednego kościoła, który został przerobiony na budynek mieszkalny.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #257 dnia: Lutego 20, 2009, 22:08:17 pm »

Ja mam modernistyczny krzyż - pamiątkę z pierwszej komunii. Spalić się nie da - jest metalowy.



Zakopać. Ja dostałam za wygrana w konkursie wizerunek Świetej Rodziny, jest caly srebrny ale niestety Maryja ma podkolorowane na niebiesko kokardki na welonie, Pan  Jezus  różową koszulinę i blond włoski, Józef też coś ma. Z pełną premedytacja powiesze sobie na scianie jak   wyjde za maz. Na razie lezy w  pudełku tak jak otrzymałam.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #258 dnia: Lutego 20, 2009, 22:11:36 pm »

Rozumiem, że na konkurentów nadają się tylko daltoniści.
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #259 dnia: Lutego 21, 2009, 11:22:26 am »

Państwo nie na czasie.
Cytat: wiara.pl
Niemcy: Betonowe świątynie
Der Westen/pd

W Muzeum Sztuki Użytkowej w Kolonii można obejrzeć wystawę prac Gottfrieda Böhma zatytułowaną ?Skały z betonu i szkła?.
Böhm jest jednym z najwybitniejszych żyjących obecnie niemieckich architektów, który światową sławę zyskał głównie dzięki projektom futurystycznych budowli sakralnych.

Jak dotąd jest jedynym Niemcem, któremu przyznano najbardziej chyba prestiżowe wyróżnienie, jakie może otrzymać na świecie architekt, czyli nagrodę Pritzkera.

Na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Mariacka jego autorstwa, która powstała w Neviges. Owalne, falujące budynki i równie faliste, półokrągłe schody ?prowadzą? pielgrzymów ku kompletnie innej, surowej przestrzeni, jaką jest gigantyczna, betonowa bryła kościoła w Neviges, przypominająca raczej wyciosaną w wysokogórskich skałach fortecę z filmu scence-fiction, nie zaś świątynię.

Równie zaskakujące jest jej wnętrze. Kubistyczna geometryzacja empor przywodzi na myśl balkony fantazyjnych budynków mieszkalnych, a nie tradycyjną galerię, znajdującą się ponad nawą boczną.



Z zewnątrz






Wewnątrz
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #260 dnia: Lutego 21, 2009, 11:26:04 am »

@p. Wiridiana:
Wystarcz trochę farbek i pędzle ;-)

@p. Siloam
Ten kościół - stealth ma jednak w sobie coś
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Thomas
Gość
« Odpowiedz #261 dnia: Lutego 21, 2009, 12:37:33 pm »

Cytuj
Ten kościół - stealth ma jednak w sobie coś
tak
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #262 dnia: Lutego 21, 2009, 15:26:02 pm »

Bardzo przytulne wnetrze... Byc otoczonym ze wszech stron betonem  ;).
Z liturgicznego punktu widzenia ciekawe jest "miejsce przewodniczenia":

Szlachetna prostota...
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #263 dnia: Lutego 21, 2009, 16:18:20 pm »

Szlachetna prostota, która pozwala powszechnemu kapłaństwu wiernych na bardziej dynamiczną rzeczywistość celebracji i warunkuje właściwe zrozumienie materializmu eucharystycznego w dotykalnym świecie fizykalnym rozbudzając zarazem pogłębienie wiary w misterium poszerzone o sacrum architektoniczne zawarte w prostocie eklezjastycznej betonu i stali sensu largo.

Ładnie to ująłem? :)
Zapisane
Gaudeamus
adept
*
Wiadomości: 41


« Odpowiedz #264 dnia: Lutego 21, 2009, 16:52:04 pm »

Sanktuarium MB Fatimskiej w Krakowie ...

Zapisane
Gaudeamus
adept
*
Wiadomości: 41


« Odpowiedz #265 dnia: Lutego 21, 2009, 16:53:53 pm »

A tu norweskie caceńko... :P

Zapisane
Gaudeamus
adept
*
Wiadomości: 41


« Odpowiedz #266 dnia: Lutego 21, 2009, 17:02:25 pm »

ooo a Tu nawet miłe zaskoczenie... węgierski kościół katolicki wybudowany w 1998 r....

Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #267 dnia: Lutego 21, 2009, 17:07:24 pm »

Bardzo przytulne wnetrze... Byc otoczonym ze wszech stron betonem  ;).
Z liturgicznego punktu widzenia ciekawe jest "miejsce przewodniczenia":
[tu zdjęcie]
Szlachetna prostota...

Tylko ten krucyfiks wyraźnie do całości nie pasuje - jakiś taki barokowy i w ogóle ... Usunąć go i wtedy całość będzie idealnie zharmonizowana.
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #268 dnia: Lutego 21, 2009, 17:28:23 pm »

Sanktuarium MB Fatimskiej w Krakowie ...
Tego przykładu nie mogę zostawić bez komenarza. Proszę wybaczyć, na pewno jestem nieobiektywny, wyrosłem na nowohuckim blokowisku, ten kościół to moja rodzinna parafia, tam przyjąłem chrzest, pierwszą komunię, bierzmowanie. Wiem, kształt tego kościoła (a i wnętrze też) jest skrajnie nowoczesny. Już dzieckiem będąc, czułem podświadomie, nie mając wtedy pojęcia o Tradycji, że ten kościół to jakiś "niekościelny", że znacznie się różni od "starych" kościołów, które były mi znane ze śródmieścia Krakowa albo z miejscowości, gdzie spędzałem wakacje. Ale nie można patrzeć na wygląd tego kościoła w oderwaniu od jego historii. Kościół ten, pod wezwaniem NMP Królowej Polski, a zwany potocznie "Arką Pana", był pierwszym kościołem zbudowanym w Nowej Hucie, dzielnicy, która została zaplanowana przez komunistów jako "miasto bez Boga", ale wskutek protestów mieszkańców, którzy na takie miasto się nie godzili, planów tych nie udało im się zrealizować. Parafię założono w 1952 roku, w 1960 roku w miejscu, gdzie pierwotnie zaplanowano budowę kościoła, władze cofnęły zezwolenie, a w obronie stojącego tam krzyża polała się krew. Dopiero w 1966 roku, gdy parafia liczyła ok. 100 tysięcy mieszkańców, gromadzących się na Mszę świętą pod gołym niebem, władze zezwoliły na budowę kościoła, ale warunek był taki, że z wyglądu miał nie przypominać kościoła. Stąd bierze się taka forma architektoniczna, aby "nie przypominał kościoła, a równocześnie nim był" - pisze o tym Marian Kordaszewski w książce "Arka Pana", przedstawiającej historię kościoła i parafii. Patrząc na wygląd tego kościoła, należy więc pamiętać, że jest on symbolem walki o przetrwanie wiary katolickiej w okresie PRL. Wszędzie gdzie panował komunizm, od Łaby po Władywostok, stawiano blokowiska. Ale tylko w Polsce ich mieszkańcy walczyli o to, aby wśród bloków były również i kościoły. Nowa Huta jest niejako symbolem tej walki.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #269 dnia: Lutego 21, 2009, 18:24:57 pm »

Tylko ten krucyfiks wyraźnie do całości nie pasuje - jakiś taki barokowy i w ogóle ... Usunąć go i wtedy całość będzie idealnie zharmonizowana.
Kwestia czasu... Mam nadzieje, ze to nie jest proroctwo :-\
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!