Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 08:34:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401260 razy)
michal_k
Gość
« Odpowiedz #240 dnia: Lutego 20, 2009, 12:37:27 pm »

Specjalnie napisałem w cudzysłowie.  :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #241 dnia: Lutego 20, 2009, 12:41:49 pm »

Myślę, że takich nie ma. Są oczywiście dzieła prowincjonalne, tworzone nieudolnie, ale kicz jest raczej zjawiskiem późniejszym.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #242 dnia: Lutego 20, 2009, 14:12:08 pm »

Wole sterylne puste sciany (mam slabosc do porzadku, wiec wole, zeby czegos nie bylo, niz zeby mialo byc o cos za duzo i jeszcze napchane...) niz kicz. Zly jest zarowno kosciol, ktory wyglada na supermarket, jak i ten, ktory jest budowany wspolczesnie a jest nieudolnym nasladowaniem jakiegokolwiek wczesniejszego stylu albo wiecznie "dopelniany" kolejnymi elementami wyposazenia, bo tak sie podoba kolejnemu x proboszczowi.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #243 dnia: Lutego 20, 2009, 14:17:31 pm »

A tu troszkę inna sprawa ale.. na fali "Wiosny Kościoła" na zachodzie Europy dzieje się tak... przykład z Holandii:
Było tak...
Jest tak...

Holandia, Maastricht


To jest strasznie bolesne dla wierzacego chrzescijanina... Gdzies przeczytalem, ze nieuzywane koscioly w Holandii sa przebudowywane na inne cele, ale w ten sposob, by mozna bylo ewentualnie kiedys bez wiekszego wysilku przywrocic im sakralny charakter. To sa niestety chyba marzenia scietej glowy...  :-\
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #244 dnia: Lutego 20, 2009, 14:24:33 pm »

Ten stół w kształcie krzyża to Rewelacja na STYPĘ !
Holendrzy mają głowę do interesów!
Już Zamawiam. :)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #245 dnia: Lutego 20, 2009, 14:30:00 pm »

Bedac zlosliwym mozna by powiedziec, ze ten stol w ksztalcie krzyza wyglada na wspolczesny oltarz do tzw. NOMu (wcale by mnie nie zdziwilo, gdybym w uzywanym kosciele cos takiego znalazl) - bo jest taki nowoczesny, cala wspolnota moze przy nim zasiasc i poczuc, ze wszyscy w kosciele sa rowni...
Zlosliwosc w druga strone  ;) : stoliki w prezbiterium sa przeznaczone dla innych ksiezy na celebracje mszy swietej, bo przeciez w zadnym wypadku nie mozna koncelebrowac...  ;D
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #246 dnia: Lutego 20, 2009, 14:36:54 pm »

Ja powiem więcej. Spotkałem się kiedyś z taka tezą, że w czasach przedsoborowych celebrowanie jednocześnie przez wielu księży mszy na ołtarzach w wieńcu bocznych kaplic (każdy oddzielnie przy swoim ołtarzu), było archetypem później wprowadzonej koncelebry przy jednym głównym ołtarzu.
Patrząc na to w ten sposób można dostrzec tak pożądany zwrot w stronę Tradycji: na tych stolikach księża będą odprawiali msze - każdy indywidualnie, a nie w koncelebrze. Najpierw oczywiście NOM, ale następny krok - wprowadzenie KRR.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #247 dnia: Lutego 20, 2009, 14:40:19 pm »

Patrząc na to w ten sposób można dostrzec tak pożądany zwrot w stronę Tradycji: na tych stolikach księża będą odprawiali msze - każdy indywidualnie, a nie w koncelebrze. Najpierw oczywiście NOM, ale następny krok - wprowadzenie KRR.

Jak NOM, to koniecznie z użyciem mikrofonów liturgicznych! ;)
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #248 dnia: Lutego 20, 2009, 14:40:50 pm »

@Zygmunt,
Cytuj
Myślę, że takich nie ma. Są oczywiście dzieła prowincjonalne, tworzone nieudolnie, ale kicz jest raczej zjawiskiem późniejszym.
Zgadzam się. Budynki stawiane były przez nieliczne wtajemniczone ekipy wg. wzorów-kanonu. Dopiero w dekoracjach, sprzęcie, figurach można doszukiwać się ówczesnej "szmiry". Szmiry, nieudolnego, ale szczerego, udawania wzorców. Zresztą wydaje mi się ,że kicz związany jest z intencją twórcy. Nie jest kiczem ręcznie namalowana w 2, 3 egz. koszmarna kopia M.B.Częstochowskiej. Będzie nią natomiast reprodukcja oprawna w plastykową barokową ramkę wykonana na wtryskarce.
Dlatego kapliczka z butelek... jeżeli nie robił tego by zabłysnąć w NBC ...myślę ,że jednak zrobił to dla sławy ;)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #249 dnia: Lutego 20, 2009, 14:44:23 pm »

Patrząc na to w ten sposób można dostrzec tak pożądany zwrot w stronę Tradycji: na tych stolikach księża będą odprawiali msze - każdy indywidualnie, a nie w koncelebrze. Najpierw oczywiście NOM, ale następny krok - wprowadzenie KRR.
...w koncelebrze...  ;)
Zapisane
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #250 dnia: Lutego 20, 2009, 15:13:08 pm »

Ten stół w kształcie krzyża to Rewelacja na STYPĘ !
Holendrzy mają głowę do interesów!
Już Zamawiam. :)

dopiero teraz załapałam! myślałam, że to ołtarz adaptowany do celebracji neokatechumenalnych!
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #251 dnia: Lutego 20, 2009, 15:24:30 pm »

Bedac zlosliwym mozna by powiedziec, ze ten stol w ksztalcie krzyza wyglada na wspolczesny oltarz do tzw. NOMu (wcale by mnie nie zdziwilo, gdybym w uzywanym kosciele cos takiego znalazl)

Właśnie tak sobie pomyślałem zanim się zorientowałem, że to już były kościół.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #252 dnia: Lutego 20, 2009, 15:30:32 pm »

Czyli przynajmniej w tym przypadku nie będzie większych problemów z przywróceniem sakralnego charakteru obiektu. Niestety, tylko do celebracji neokatechumenalnych...  :(
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #253 dnia: Lutego 20, 2009, 18:33:18 pm »

Nie jest kiczem ręcznie namalowana w 2, 3 egz. koszmarna kopia M.B.Częstochowskiej. Będzie nią natomiast reprodukcja oprawna w plastykową barokową ramkę wykonana na wtryskarce.

Takie bokotematowe pytanie mi się nasunęło odnośnie tych kiczowatych reprodukcji Cudownego Obrazu, najczęściej jeszcze z takimi lampkami. Ja taki w domu mam i zawsze się zastanawiam, co z nim zrobić. Na ścianę nie powieszę, bo dla mnie to właśnie kicz i sądzę, że i niezbyt to godna reprodukcja. Wyrzucić można, spalić, czy niech dalej się gdzieś kurzy?
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #254 dnia: Lutego 20, 2009, 20:39:28 pm »

Jeśli to jest rzecz związana z kultem religijnym czy wizerunek świętego, to wyrzucić zdecydowanie nie.
Jeśli chce się Pan pozbyć takiej rzeczy, można ją spalić, taki sposób często jest zalecany aby nie narazić tych rzeczy na ich niegodne traktowanie.
Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!