Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:46:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401239 razy)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #120 dnia: Lutego 17, 2009, 19:37:02 pm »

To raczej kwestia wybujałego indywidualizmu.

Myślę, że ten kościół, mimo występowania w nim wizerunków jest bardziej niepodobny niż podobny do tradycyjnych kościołów.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #121 dnia: Lutego 17, 2009, 19:42:41 pm »

To raczej kwestia wybujałego indywidualizmu.
Czy stwierdzenie "wolę styl romański od baroku" również jest wybujałym indywidualizmem?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #122 dnia: Lutego 17, 2009, 19:55:14 pm »

To zależy na czym to wolenie polega.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #123 dnia: Lutego 17, 2009, 19:59:14 pm »

To zależy na czym to wolenie polega.

Na przykład na tym, że (sytuacja hipotetyczna) mając do wyboru dwa kościoły, w których w tym samym dniu sprawuje się Eucharystię w taki sam pobożny sposób wybieram tę, która poprzez swoją architekturę w większym stopniu ułatwia mi uczestnictwo w liturgii (bo. np bogactwo baroku mnie rozprasza, więc wolę świątynię romańską).
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 17, 2009, 20:10:49 pm »

Nie ma w tym nic złego. Sytuacja jest rzeczywiście hipotetyczną. Bywali jednak tacy, którzy "przywracali" kościołom romański wygląd i to było złe.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 17, 2009, 20:18:17 pm »

Bywali jednak tacy, którzy "przywracali" kościołom romański wygląd i to było złe.

Tzn?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #126 dnia: Lutego 17, 2009, 20:21:21 pm »

To znaczy usuwano wyposażenie barokowe i uważano, że kościół został zreromanizowany.
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #127 dnia: Lutego 17, 2009, 20:24:18 pm »

Ja tęsknie za barokiem... Precyzja, ruch, dynamika, życie, subtelność, bogactwo, głęboka symbolika i porządna teologia. Jasne, że zdarzy się kicz, zwłaszcza na wsiach, ale kojarzenie baroku wyłącznie z grubymi kobietami, kolorem kremowym i zlotem jest krzywdzące. Uwielbiam kościół franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, poznańską farę, kościół w Gostyniu, Jasną Górę, krakowskie kościoły barokowe, nawet wiejski barok, jak np. w Świętej Annie, kolo Częstochowy - tam, gdzie są mniszki dominikańskie. Nigdy mnie barok nie rozproszy, wręcz przeciwnie, styl romański mnie znudził, ale "styl" współczesny mnie wnerwił.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #128 dnia: Lutego 17, 2009, 20:26:55 pm »

Ja tęsknie za barokiem... Precyzja, ruch, dynamika, życie, subtelność, bogactwo, głęboka symbolika i porządna teologia. Jasne, że zdarzy się kicz, zwłaszcza na wsiach, ale kojarzenie baroku wyłącznie z grubymi kobietami, kolorem kremowym i zlotem jest krzywdzące. Uwielbiam kościół franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, poznańską farę, kościół w Gostyniu, Jasną Górę, krakowskie kościoły barokowe, nawet wiejski barok, jak np. w Świętej Annie, kolo Częstochowy - tam, gdzie są mniszki dominikańskie. Nigdy mnie barok nie rozproszy, wręcz przeciwnie, styl romański mnie znudził, ale "styl" współczesny mnie wnerwił.

I właśnie o tym piszę. Kościoły były budowane na większą chwałę Boga - by ułatwić wiernym uczestnictwo w liturgii.
I moim zdaniem nie ma nic złego w tym, gdy jednym z elementów wyboru miejsca, w którym uczestniczy się w liturgii, jest właśnie architektura.

A poznańska fara - faktycznie niesamowita :)
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #129 dnia: Lutego 17, 2009, 21:18:40 pm »

@ Wiridiana

może kiedyś skończą.
Ale wnętrze, takie szorstkie już będzie. Taki był zamysł architekta (te słynne "pachwiny", jako elementy "kręgosłupa" ciągnące się aż pod sklepienie). Dawno tam nie byłem, ale sporo już zrobiono przy dolnym kościele i wokół. Był nawet plan, by konwent przeszedł do pomieszczeń przy kościele (tam jest mnóstwo miejsca), a klasztor zostawić IT. Ostatecznie jest jak jest.
Kiedyś widziałem projekt przedwojenny Służewa (wybrany przez o.Woronieckiego), zaraz po zakupie działki - bardzo, rzekłbym, modernistyczny, klasztor składający się z 3 skrzydeł, a 4 zamykające to kościół (dziś mamy z tego jedno duże skrzydło - klasztor  :)
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #130 dnia: Lutego 17, 2009, 21:20:24 pm »

KOlejny kościół - Liverpool Metropolitain Cathedral. - Budowana od początku XX w, ale konsekrowana dopiero w 1967 i wyposażona w "duchu" SVII...






« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2009, 21:22:48 pm wysłana przez michal_k » Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #131 dnia: Lutego 17, 2009, 21:35:08 pm »

KOlejny kościół - Liverpool Metropolitain Cathedral. - Budowana od początku XX w, ale konsekrowana dopiero w 1967 i wyposażona w "duchu" SVII...
Z zewnątrz jeszcze nie najgorzej, ale środek koszmarny  :o
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #132 dnia: Lutego 17, 2009, 21:42:15 pm »

Wnętrze projektowane chyba (konsekracja w 1967) w epoce fascynacji "podbojem kosmosu". Wiecie, "Star Trek", "Kosmos 1999", itd.  ;D
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #133 dnia: Lutego 17, 2009, 21:44:15 pm »

KOlejny kościół - Liverpool Metropolitain Cathedral. - Budowana od początku XX w, ale konsekrowana dopiero w 1967 i wyposażona w "duchu" SVII...
Z zewnątrz jeszcze nie najgorzej, ale środek koszmarny  :o

Proszę wybaczyć, ale gdy zobaczyłem zdjęcia wnętrza, skojarzył mi się katowicki Spodek.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #134 dnia: Lutego 17, 2009, 21:45:42 pm »

Faktycznie! Cos w tym jest....  ::)
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!