Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 22:28:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404060 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #870 dnia: Sierpnia 11, 2009, 09:48:09 am »

Proszę sobie zobaczyć dzieła Arthura Kicktona. Są fantastyczne.
Sądząc jedynie ze zdjęć dobry, z wyczuciem sacrum jest nie tylko projekt, ale i staranne wykończenie, z dbałością o detale dzieła poświęconego Bogu. To co mnie razi w znanych mi budowlach to jakiś pośpiech czy niestaranność wykończenia, odlewy z betonu itp. co robi zimne, wręcz oschłe wrażenie. Osiągnięto cel zamknięcia przestrzeni w scianach i szybkiego oddania do użytkowania. Nic ponadto. Np. katedra częstochowska, Święty Stanisław, Święty Klemens czy kościół na Kamionku.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #871 dnia: Sierpnia 11, 2009, 15:49:10 pm »

Co z moją katedrą nie tak? Poza kuchennymi lampami w środku ;)

A teraz kwiatki z Barki pozwalające zrozumieć skąd te koszmarki się biorą...

Cytuj
Jeśli mógłbym odnieść się do projektu ŚOB. (światynia Opatrzności Bożej)
Projekt jest w miarę estetyczny nie przejawiający pseudo nawiązań historycznych jak Licheń czy niektóre kościoły parafialne "wzorujące się" na zabytkowych sankuriach. Przedstawia ta świątynia w miarę spójną koncepcję. Budynek monumentalny, to racja, może nieco przytłaczający, ale w porównaniu z sankturaium Licheńskim to przedstawia bardzo wysoki poziom którego w polskiej architekturze sakralnej brakuje bardzo.
 
Jedyną niewiadomą, a najważniejszą sprawą jest elewacja. W tego typu projekcie powinno się zastosować beton ozdobny.

Co do tego linku z portalu Bryła, którego jestem aktywnym gościem 
Kościoły przedstawione w tym artykule pozwalają skupić się nie na wnętrzu kościoła, detalach (których prawie nie ma) a na ołtarzu na którym sprawowana jest Najświętsza Ofiara. Przedstawią także dzisiejszą myśl architektoniczną, skupiającą się już nie na detalach lecz na całości i bardzo dobrze. Fajnie, że poszczególne ośrodki religijne otwierają się na funkcjonujące trendy architektoczne co zapewne przyciąga poniekąd niektórych. Ja jestem zadowolony z ŚOB oraz tych kościołów z portalu Bryła.pl (tam możę 2-3 są kontrowersyjne)

Cytuj
Sformowanie "beton ozdobny" odnosi się do jednego z rodzajów betonu pełniącego zarówno rolę konstrukcyjną jak i rolę elewacji. Posiada on równomierną powierzchnię, gładką a używany w Świątyni jest akurat tym konstrukcyjnym. Ale jeśli ktoś nie interesuje się takimi zagadnieniami z dziedziny architektury to mógł nie słyszeć 
A dokładnie nazwa takiego betonu ozdobnego, używanego w elewacjach i zarazem konstrucji budynku to tzw. beton architektoniczny, który cieszy się powodzeniem wśród architektów zajmujących się kościołami akurat.

Cytuj
Polskę jeszcze długo czeka, żeby wejść na ten dobry tor architektury sakralnej. W latach '45-'95 budowano i tworzono bardzo dobre projekty kościołów, dzisiaj jest chyba inaczej.

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #872 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:40:57 pm »

Co do katedry częstochowskiej, to jest zwyczajnie nudna. Jedyne miejsce w niej, które robi wrażenie to kaplica z wizerunkiem Matki Boskiej Włoszczowskiej.

Na marginesie: chyba tam ostatnio posadzkę w prezbiterium dostosowano do "ducha soboru".

Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #873 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:59:42 pm »

Na marginesie: chyba tam ostatnio posadzkę w prezbiterium dostosowano do "ducha soboru".

Raczej ołtarz do ducha przedsoboru ;)

Wrażenie to w niej robią generalnie kaplice bo sama katedra jest jakby niewykończona... Ja lubię taką z witrażami jakby kwiatów, coś z niebieskim jest i taką z obrazami naszych dwóch błogosławionych księży (w skrzypcach z manipularzami)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #874 dnia: Sierpnia 11, 2009, 21:08:33 pm »

Jeśli dobrze pamiętam, to wieże również były nadbudowane później - dlatego są jeszcze nudniejsze. W każdym razie sam projekt nie jest skandaliczny, jak np. budynek seminarium (w kościele nie byłem).

Dysponuje może Pani zdjęciami jak było kiedyś i co w ostatnich czasach zmieniono?

Proszę tak ogólnie porównać siłę wyrazu nawet nie kościoła na Jasnej Górze, ale choćby św. Zygmunta czy Barbary z katedrą. Ile mniejsze kościoły, a wcale nie mniejsze wrażenie. W katedrze i przed jest natomiast jakaś pustka. Oczywiście projekt Świątyni Opatrzności nawet nie może być porównywany z katedrą w Częstochowie - są to dwa różne światy wartości.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 21:12:42 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #875 dnia: Sierpnia 11, 2009, 22:29:53 pm »

Cytuj
Jeśli dobrze pamiętam, to wieże również były nadbudowane później - dlatego są jeszcze nudniejsze.
Bo po pierwsze nie było pieniędzy a po drugie ziemia bardzo siada, niedaleko rzeka. W 1997 chyba albo 1999. Jakoś tak.

Cytuj
W każdym razie sam projekt nie jest skandaliczny, jak np. budynek seminarium (w kościele nie byłem).
Mnie się budynek seminarium całkiem podoba. Nawet napis po łacinie nad wejściem jest ;)
A kościół już gorszy, choć ładne witraże. Ładniejsza jest kaplica seminaryjna.

Cytuj
Barbary z katedrą.
św Barbary była w innych czasach budowana. Zresztą  nie mogę bo tam byłam ochrzczona i nie byłabym obiektywna. Bardzo lubię ten kościół. Jeśli moja parafia do ślubu się nie nada to tamten jest drugi w kolejce ;)

Cytuj
W katedrze i przed jest natomiast jakaś pustka.
Bo skończono ją budować przed wojną, potem wiadomo jak było. Po prostu jest w środku niewykończona. Katedry buduje się przez setki lat. Wolę ją niż Notre Dame w Paryżu.

http://www.czestochowa.ws/katedra.htm


Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #876 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:17:46 am »

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na pewien humorystyczny szczegół u św. Barbary (jeśli nie został zmieniony). Nie ma tam balasków oddzielających prezbiterium - pewno zostały zniesione. Za to wprowadzono drążki połączone sznurami z napisem: uwaga alarm. Jest to chyba klęska "kościoła otwartego".
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #877 dnia: Sierpnia 12, 2009, 16:28:16 pm »

Hm o ile pamiętam jeszcze jako dziecko balaski tam były, dopiero teraz mi Pan ten obecny brak uświadomił. Niestety na zdjęciu z chrztu niewiele widać
http://images31.fotosik.pl/15/f2651525dc241977.jpg
(na pewno dalej sięgało miejsce dla ludzi niż teraz)


Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #878 dnia: Sierpnia 17, 2009, 19:59:53 pm »

http://www.rp.pl/artykul/2,350242_Kosciol_w_stylu_high_tech_.html



Kaplica medytacyjna brata Klausa w Wachendorf przypomina budowlę megalityczną. Wyróżniona tegoroczną Nagrodą Pritzkera

***
znamy niejednego brata Klausa który nakopałby architektowi w d**ę za taką kaplicę
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #879 dnia: Sierpnia 17, 2009, 23:08:57 pm »

z przywołanego artykułu:

Cytuj
Ale stylizacje mogą też się skończyć klęską, czego dowodem bazylika w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu projektu Barbary Bieleckiej. Apogeum kiczu imitujące Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Wystawna budowla ze złoconą kopułą kłóci się i z krajobrazem pól i lasów, i z architekturą historycznej części sanktuarium.

Pieprzenie w bambus, to dużo bardziej kościół pełen sacrum niż dzieła tych wszystkich profesorów od architektury - żałosny bunkier w Łagiewnikach czy inne takie klocki uwalone po całej Polsce.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #880 dnia: Sierpnia 18, 2009, 20:54:49 pm »

Cytuj
Prawda jest obiektywna, bezwzględna. Napisał Brat "w stosunku do gotyku", można to zamienić "względem gotyku" - odpowiedź nie ma więc znaczenia przy dochodzeniu do prawdy. Renesans to odrodzenie min. estetyki antycznej. Nie może więc obiektywnie być antytradycyjny. Odrodzenie nastąpiło we Włoszech gdzie gotyk  (poza wyjątkami) był słaby. Włoski romanizm bywa podobny do renesansu. Barok, a zwłaszcza rokoko to połączenie osiągnięć gotyku i renesansu; w rzeźbie dalszy rozwój również pod wpływem starożytności. Klasycyzm był z założenia antyrokokowy (przykładowo, jeśli dobrze pamiętak ks. Kołłątaj mówił o "krzywych gębach świętych"). Proszę o zwrócenie uwagi, że kolejne nawarstwienia stylowe w kościołach świetnie się dopełniają do czasów klasycyzmu. Potem bywało znacznie gorzej.
Kiedyś słyszałem opinię, że już właśnie od renesansu zaczęło się źle. Było nawet podobno powiedzenie, że czego w Rzymie nie zniszczyły najazdy to zniszczył Renesans (czy jakoś podobnie). A barok miał być takim poprawianiem po renesansie.

Cytuj
Nawet regotycyzacje często bywały dewastacją
A w przypadkach katedr gnieźnieńskiej i poznańskiej?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #881 dnia: Sierpnia 18, 2009, 20:56:15 pm »

http://www.barbara.lubon.pl/nowy_kosciol.htm
Projekt nowego kościoła w Luboniu pod Poznaniem. Nie wydaje się być zły.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
slavko
Gość
« Odpowiedz #882 dnia: Sierpnia 20, 2009, 06:01:00 am »

Moze i niezly ale to umeblowanie prezbiterium....
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #883 dnia: Sierpnia 20, 2009, 09:40:45 am »


Kiedyś słyszałem opinię, że już właśnie od renesansu zaczęło się źle. Było nawet podobno powiedzenie, że czego w Rzymie nie zniszczyły najazdy to zniszczył Renesans (czy jakoś podobnie). A barok miał być takim poprawianiem po renesansie.

Cytuj
Nawet regotycyzacje często bywały dewastacją
A w przypadkach katedr gnieźnieńskiej i poznańskiej?

Sam styl nie zapewnia dobrego dzieła. Jest to szczególnie widoczne w czasach rokoka - znakomite dzieła sakralne, wręcz szczyty możliwości, i sztuka służąca najwyrafinowańszej rozwiązłości. Tym, co potępiają renesans można powiedzieć, że to w epoce renesansu był Sobór Trydencki.

Co do regotycyzacji: chodziło mi o usuwanie wyposażenia barokowego - swoiste oczyszczanie z baroku.

Osobiście żałuję, że Katedra Poznańska, a zwłaszcza Warszawska nie zostały odbudowane w formach barokowych. Warszawska tak wygląda, jak nie wyglądała wcześniej (w średniowieczu miała wieżę w fasadzie), zdaje się że poznańska ma obecnie wyżej sklepienia, niż przed zniszczeniem.
Ołtarz w Katedrze Gnieźnieńskiej musiał być wspaniały.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #884 dnia: Sierpnia 20, 2009, 12:33:19 pm »

W częstochowskiej archikatedrze są wspaniałe organy. Kiedyś pamiętam jak ś.p. Pan Profesor Antoni Szuniewicz, przed wojną organizsta archikatedry wileńskiej po wojnie główny organista archikatedry częstochowskiej i profesor muzykologii Seminarium dał nam prywatny piękny popis sztukii muzyki tychże organów. :)
Za duszę ś.p. Wspaniałego Pana Profesora +RIP+
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2009, 13:46:09 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!