Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 16:20:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404159 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #855 dnia: Sierpnia 10, 2009, 13:48:01 pm »

Chodziło mi przede wszystkim o to, że kiedyś kościoły z zasady były ładne. Obecnie sztuka sakralna z założenia jest nieciekawa. Oczywiście są wyjątki.

Nawiasem mówiąc, żałuję, że Świątynia Opatrzności Bożej nie powstaje w swojej pierwotnej wersji. To była naprawdę wielka wizja. To, co obecnie jest reazliowane to pudełko, jakich wiele.

To były miłe złego początki.

Prosze więc nie pisać, że modernizm z założenia jest zły. Właśnie na przykładzie Gdyni widać, że założenia były świetne.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2009, 14:00:05 pm wysłana przez Adam » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #856 dnia: Sierpnia 10, 2009, 13:51:36 pm »

Proszę sobie zobaczyć Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. To jest właśnie modernizm! Brzydki? Moim zdaniem piękny.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #857 dnia: Sierpnia 10, 2009, 13:57:16 pm »

Cytuj
Bo jest antytradycyjny

czy mozna powiedziec np., ze renesans byl antytradycyjny w stosunku do gotyku..?


Prawda jest obiektywna, bezwzględna. Napisał Brat "w stosunku do gotyku", można to zamienić "względem gotyku" - odpowiedź nie ma więc znaczenia przy dochodzeniu do prawdy. Renesans to odrodzenie min. estetyki antycznej. Nie może więc obiektywnie być antytradycyjny. Odrodzenie nastąpiło we Włoszech gdzie gotyk  (poza wyjątkami) był słaby. Włoski romanizm bywa podobny do renesansu. Barok, a zwłaszcza rokoko to połączenie osiągnięć gotyku i renesansu; w rzeźbie dalszy rozwój również pod wpływem starożytności. Klasycyzm był z założenia antyrokokowy (przykładowo, jeśli dobrze pamiętak ks. Kołłątaj mówił o "krzywych gębach świętych"). Proszę o zwrócenie uwagi, że kolejne nawarstwienia stylowe w kościołach świetnie się dopełniają do czasów klasycyzmu. Potem bywało znacznie gorzej. Nawet regotycyzacje często bywały dewastacją.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #858 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:00:44 pm »

No to już kwestia gustu. Ja wolę neogotyk Św. Wojciecha, czy neoromański styl Św. Jakuba (choć do tego trzeba już się trochę przyzwyczaić). Natomiast to co robił później prof. Pieńkowski (t.j. po Św. Stanisławie) rzuca cień podejrzenia, że docelowo wogóle nie myślał o przeznaczeniu sakralnym, tylko o jakiś halach ludowych.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #859 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:00:52 pm »

Proszę sobie zobaczyć Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. To jest właśnie modernizm! Brzydki? Moim zdaniem piękny.

Ten kościół chyba nie jest dobrze zachowany. W każdym razie zgodzić się trzeba, że modernizm. Cóż on sobą prezentuje: zmodernizowaną tradycyjną formę. Gdyby forma nie była zmodernizowana byłoby lepiej - więc znowu: miłe złego początki. Za te pieniądze można było wybudować coś znacznie lepszego.
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #860 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:03:12 pm »

Proszę sobie zobaczyć Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. To jest właśnie modernizm! Brzydki? Moim zdaniem piękny.
o gustach się podobno nie dyskutuje ale mi się ta architektura zupełnie nie podoba. Jakieś przygnębienie tam ogarnia...
W lasku bielańskim jest kościół perełka - to jest dopiero piękny kościół...
(tam brałem ślub...)
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #861 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:04:02 pm »

No to już kwestia gustu. Ja wolę neogotyk Św. Wojciecha, czy neoromański styl Św. Jakuba

A ja nie przepadam w architekturze za "neo", bo brak jest jej autentyzmu. Gotyk - tak, ale nie nieogotyk
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #862 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:05:44 pm »

A kościół Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #863 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:12:35 pm »


W lasku bielańskim jest kościół perełka - to jest dopiero piękny kościół...


I co zrobiono? Przed fasadą wybudowano modernistyczne gmaszysko seminarium.
Zapisane
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #864 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:13:54 pm »

jedakowoz,
wydaje mi sie, ze zawsze przy zmianach stylu i przy przychodzeniu "nowego", "innego" protesty byly.
taka juz chyba ludzka natura, ze nowego i innego sie boi...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #865 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:19:07 pm »

A były, były protesty. Barok pewnie kacerzom się nie podobał.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #866 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:20:50 pm »

jedakowoz,
wydaje mi sie, ze zawsze przy zmianach stylu i przy przychodzeniu "nowego", "innego" protesty byly.
taka juz chyba ludzka natura, ze nowego i innego sie boi...

Oczywiście, że tak. Widzę, że tutaj niektóryz próbują podbudować ideologię tradycjonalistyczną do architektury, ktorytykując z założenia modernizm. Proszę sobie zobaczyć dzieła Arthura Kicktona. Są fantastyczne.

Natomiast faktem jest to, że w przeszłości architektura sakralna wyznaczała trendy. Obecnie wpasowuje się w już istniejące trendy.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #867 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:32:12 pm »

Brak im subtelności, którą bez trudu osiągał przeciętny barokowy architekt. Przez to są zimne, odpychające. (Opinia na podstawie zdjęć).
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #868 dnia: Sierpnia 10, 2009, 14:40:08 pm »

Brak im subtelności, którą bez trudu osiągał przeciętny barokowy architekt. Przez to są zimne, odpychające. (Opinia na podstawie zdjęć).

Na podstawie tych zdjęć również? http://pip.opole.pl/photogallery.php?album_id=27
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #869 dnia: Sierpnia 10, 2009, 15:26:48 pm »

Na tych zdjęciach niewiele widać. To co może się podobać to resztki tradycji. Nie chcę oceniać architekta. Problem polegał na tym, że z czasem tego co tradycyjne w modernizującej się architekturze sakralnej było coraz mniej. Proszę odszukać przedwojenne projekty Świątyni Opatrzności Bożej. Toż to prawie Pałac Kultury.
Zapisane
Strony: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!