Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 01:40:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404075 razy)
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 15, 2009, 23:14:06 pm »

klasztor w La Tourette na żywo nie wygląda tak źle, jak na zdjęciach, do tego jeśli chodzi o interpretację naszych kosntytucji, co do warunków w klasztorze, to wszystko było dokładnie tak, jak trzeba. warunki do studiowania i kontemplowania szczególnie. wiem, bo tam byłem. natomiast pojawiły sie inne problemy we wspólnocie (które na zewnątrz można różnie interpretować, choćby, że to wina budynku, ale nie takie problemy i samobójstwa zdarzały się w klasztorach także z XIIIw.) o których jednak nie będę mówił, bo to sprawa Prowincji Francuskiej.
no i Le Corbusier to projektował...

Jasne, samobójstwa nie muszą wynikać z architektury (dlatego napisałem, że podane informacje nie są sprawdzone).
Ale bez względu na to - budynek wygląda (przynajmniej z zewnątrz) jak fabryka silników do traktorów, a nie klasztor.
Z całym szacunkiem dla pracowników fabryk silników do traktorów :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2009, 23:18:10 pm wysłana przez 505 » Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 15, 2009, 23:18:33 pm »

Cytuj
Szybko Ojciec zareagowal - chyba posluguje sie jakims alarmem, ktory wskazuje, kto Ojca potrzebuje albo prosi o konsultacje


inkwizytorskie geny robią swoje  ;D
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 15, 2009, 23:26:24 pm »

A kto jest z Kalisza to wie jak wygląda koszmarek k-ł parafialny pw. Miłosierdzia Bożego. Niektórzy mówią że przedstawia głowę świni.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 16, 2009, 00:32:46 am »

A kto jest z Kalisza to wie jak wygląda koszmarek k-ł parafialny pw. Miłosierdzia Bożego. Niektórzy mówią że przedstawia głowę świni.
Nie jestem z Kalisza, ale z wrodzonej ciekawosci przeszperalem internet i znalazlem


Najgorsze to to nie jest. osobiscie podoba mi sie nowoczesna architektura i ten kosciol akurat mi sie podoba - ot takie skrzywienie  ;). Po prostu interesujaca bryla

Wnetrze przytlacza moim zdaniem jest napchane. A oltarz, ambonka i stolek dla ksiedza tez uroku nie dodaja. To juz wole sterylne wnetrze rzymskiego milenijnego kosciola
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2009, 00:55:11 am wysłana przez pauluss » Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 16, 2009, 00:40:43 am »

Pogrzebałem trochę w Le Corbusierze.

Kościół Saint-Pierre de Firminy-Vert pod St. Etienne, w środkowej Francji. Projekt z lat 1961-65. Budowa, rozpoczęta w maju 1970 r., po jego tragicznej śmierci 27 sierpnia 1965 r., została przerwana w 1977 r. Wznowiono ją w 2003 r. W 2006 roku odbyła się pierwsza msza. Teraz ponoć tylko w niedziele... Za http://tygodnik.onet.pl/1,19682,druk.html






 :'( Gdzie jest Bóg?
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 16, 2009, 00:48:48 am »


 :'( Gdzie jest Bóg?

to nieważne, ważne że fajny komin ;)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 16, 2009, 00:49:00 am »

Pogrzebałem trochę w Le Corbusierze.
Kościół Saint-Pierre de Firminy-Vert pod St. Etienne, w środkowej Francji. Projekt z lat 1961-65. Budowa, rozpoczęta w maju 1970 r., po jego tragicznej śmierci 27 sierpnia 1965 r., została przerwana w 1977 r. Wznowiono ją w 2003 r. W 2006 roku odbyła się pierwsza msza. Teraz ponoć tylko w niedziele... Za http://tygodnik.onet.pl/1,19682,druk.html
 :'( Gdzie jest Bóg?
Jak zaczeli budowac, ludzie jeszcze chodzili do kosciola. Jak skonczyli, okazalo sie, ze tego kosciola juz nikt nie potrzebuje :-\.
Ten kosciol, klasztor dominikanow i wiele innych pochodza z epoki fascynacji betonem i jego mozliwosciami. Historycy sztuki by mogli na ten temat wiele powiedziec. Dla nas najbardziej szokujace sa zimne surowe sciany bez zadnej ozdoby, ktore wygladaja jak niedokonczone a taki w tym byl zamysl architektow. No coz. Strasznie tam musi byc subiektywnie zimno, brrr. Ale jest ambona ze schodkami  ;)
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 16, 2009, 02:08:44 am »

Kraków-Krowodrza, kościół św. Jadwigi Królowej. Spotkałem się z wieloma opiniami, że to najbrzydszy kościół Krakowa:


Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 16, 2009, 06:27:25 am »

Zdjecia z zewnatrz ukazuja Jadwige od strony bardziej 'kosciolowatej'.   Jesli natomiast by isc ku Jadwidze od stacji PKP Lubicz ul Wybickiego  byloby od tamtej strony trudno poznac ze to jakis kosciol jest.
Zapisane
Rajtar
bywalec
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 16, 2009, 06:43:33 am »

browar  Lecha ma podobną architekturę. Te okrągłe zbiorniki na słód. Wokół ten charakterystyczny zapach drożdży ... :) Czy w Krakowie zadbano o takie szczegóły?
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 16, 2009, 06:47:28 am »

browar  Lecha ma podobną architekturę. Te okrągłe zbiorniki na słód. Wokół ten charakterystyczny zapach drożdży ... :) Czy w Krakowie zadbano o takie szczegóły?
nie wiem jak z zapachem  dosrodka mnie za czesto nie ciagnelo,   do modlitwy sa w mniescie bardziej przystosowane miejsca
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 16, 2009, 06:49:19 am »

wg mnie Jadwiga wydaje sie miec jeden plus   (jest po drodze do Kauflandu)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 16, 2009, 07:18:34 am »

Na drzwiach do k-ła Miłosierdzia Bożego w Kaliszu jest transparent z zaproszeniem na katechezy DN.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 16, 2009, 07:31:32 am »

Zastanowmy sie.... co sobie pomysla nasi potomni jak za jakies V wiekow albo wiecej okopia takie paskudztwa.....
mhhh?
..
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 16, 2009, 08:40:42 am »

A mnie bardzo śmieszy taki myślowy eksperyment: wyobraźmy sobie z jakim zainteresowaniem nawiedzamy romańskie i gotyckie świątynie, jak podziwiamy te zabytki i ich piękno oraz kunszt ich budowniczych. I z jakim pietyzmem patrzymy na te kamienne rzeźby, czy dzieła sztuki sakralnej wykonane z najszlachetniejszych materiałów ...
A teraz porównajmy to do naszych potomków, którzy za - powiedzmy - osiemset lat - będą oglądać ,,osiągnięcia" przełomu XX i XXI wieku ... Celowo nie użyłem słów 'architektura' czy 'sztuka' ... Po prostu gdy wyobrażę sobie ich jak patrzą na to o czym piszemy w tym wątku - śmieję się na samą tę myśl :-)  )
Chyba, że ... może przesadziłem z tymi ośmiuset latami ?  No dobrze, powiedzmy - trzysta. Niech mają szansą zobaczyć coś, co dotrwa do ich czasów ... ;-))
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!