Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 07:29:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 403988 razy)
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #780 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:16:53 pm »

Jeśli "Radość" oznacza kościół FSSPX, to tamtejszy ołtarz tak właśnie był konsekrowany... dym unoszący się w górę skojarzył mi się z zwierzętami ofiarnymi palonymi w Starym Testamencie. Dawny ryt konsekracji cudownie pokazuje czym są ołtarz i świątynia :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2009, 20:31:48 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #781 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:17:30 pm »

Tak, nastawa, mi przypomina barok :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #782 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:20:26 pm »

...jeśli tak to bardzo spokojny. Mi to się bardziej kojarzyło z neorenesnsem, choć przyznaję, że dokładnie nie oglądałem.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #783 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:30:52 pm »

A może i tak - ja mam dość mgliste pojęcie o architekturze. Choć zamek królewski w Warszawie to podobno też barok - właśnie taki spokojny. W każdym razie nastawa jest cudna, antepedium i Matka Boża - również  :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #784 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:38:23 pm »

Z Zamkiem ma Pan rację: barok rzymski (wczesny). W każdym razie w Radości widać wielką dbałość o wnętrze i... skromne możliwości finansowe.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #785 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:42:10 pm »

Tam rzadko się coś nowego pojawia, ale to co jest - jest najwyższej jakości! Tak budowano katedry, przez wieki. A teraz postępowiec jeden z drugim tektury naustawia i już "przestrzeń sakralna" gotowa  ::)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #786 dnia: Czerwca 30, 2009, 20:47:21 pm »

No, jeśli Pani Wiridiana koniecznie musi znać obiekt z autopsji, by go ocenić, wybierze się tam i opisze nam swoje wrażenia?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #787 dnia: Lipca 01, 2009, 10:09:32 am »

Ale gdzie dokładnie?

Trudnio oceniać coś czego się nie zna ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #788 dnia: Lipca 01, 2009, 11:12:31 am »

Do Radości, choć omawiana nastawa jest dopiero w sferze projektów...

Są takie obiekty, które przed oceną trzeba widzieć na własne oczy. Czasami i to nie wystarcza - paradoksalnie trzeba posługiwać się specjalnymi zdjęciami. Są jednak takie obiekty, które na podstawie marnego zdjęcia można zdyskwalifikować.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #789 dnia: Lipca 01, 2009, 11:26:19 am »

Czy można gdzieś w sieci znaleźć wizualizację tego projektu?
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #790 dnia: Lipca 01, 2009, 19:57:57 pm »

Przecież złe budownictwo sakralne to celowa robota. Trzeba oczywiście przyznać, że są pewne uwarunkowania, które bardzo utrudniają zrobienie czegoś dobrego: upadek rzemiosła i choroba projektantów, która również modernizmem, postmodernizmem się zowie. /.../

   To nielogiczne. "Tak jakbym powiedział: śpiew pani/pana X, którego nie da się słuchać, to celowa robota. Trzeba oczywiście przyznać, że są pewne uwarunkowania: nie ma głosu, pali i pije, co się zwie złośliwością." Nie wydaje się Panu?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #791 dnia: Lipca 01, 2009, 21:19:35 pm »

Takie są realia. Z jednej strony celowa robota (przecież to jest prąd ogólny - popierany przez biskupów, którzy mogą nie wyrazić zgody na realizację modernistycznych i postmodernistycznych projektów), z drugiej bardzo trudno znaleźć kogoś kto zrobi coś dobrego (to wynika z działalności szkolnictwa artystycznego). 
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #792 dnia: Lipca 14, 2009, 11:32:50 am »



Napis nad tą brama głosi: Tu jest dom Boży, Tu jest brama nieba. ;)

Za to w środku kościół jest ładny. Wyróżnia się na tle innych no i nie ma "standartowych" mebli, obrazó itp.
Strasznie złe ujęcie - kościół od przodu i od boku wygląda o niebo lepiej. Zresztą - był strasznie długo budowany (już nie pamiętam przez  ile lat przejeżdżałem obok tamtejszego placu budowy...). Być może problem z funduszami przełożył się na takie koszmarno-betonowe wykończenie...
Do zalet dołożyłbym dzwony, z których (o dziwo) robi się użytek (wygrywają melodie - słychać je aż na Saskiej Kępie gdzie mieszkałem;)). Na Mszy św. byłem tam tylko raz - więc nie wypowiem się...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #793 dnia: Lipca 14, 2009, 12:09:41 pm »

Brak funduszy?
Proszę pomyśleć co mając takie środki można było zrobić.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #794 dnia: Lipca 14, 2009, 12:35:45 pm »

Z boku wygląda dobrze, z przodu wygląda dobrze tylko zegar który jest śliczny.

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!