Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 17, 2024, 01:23:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 403536 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2915

« Odpowiedz #720 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:39:12 pm »

Cytuj
Ten mi się też kojarzy z modernizmem. A co jest w środku?
Proszę:



Jest element już nie z komuny: freski na ścianach kopuły i na chórze, o których można usłyszeć, że wyglądają jak rysunki przedszkolaka, nie wiem kto na nie się zgodził i dlaczego. Nie mam ich jednak na tych zdjęciach. To tak jednak wyłączając z całości kościoła.
Cytuj
A czy w konkretnym przypadku był jakiś dobry projekt?
Nie wiem. Sam kościół jako budynek nieco przypomina magazyn i to też się z czymś wiązało ale musiałbym na ten temat doczytać albo dopytać.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #721 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:40:06 pm »

A czy w konkretnym przypadku był jakiś dobry projekt?

Był taki przypadek pod Radomiem, w latach 70-tych. Nie pozwolono na budowę kościoła, to postawiono coś na kształt szopy. Służyło to jakiś czas, dopóki nie zbudowano właściwego kościoła. W tejże szopie był ołtarz, tabernakulum i odpowiednia atmosfera, w której można było się skupić. A o projekcie trudno tu dyskutować...
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #722 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:42:32 pm »

/.../

No tak, można by powiedzieć, że standard z tamtych lat. Przynajmniej jest Tabernakulum, bo różnie z tym bywa...
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2915

« Odpowiedz #723 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:50:48 pm »

Właśnie. Z takich kościołów przypomniał mi się jeszcze jeden z kościołów w Krynicy Górskiej. Nie znalazłem go na zdjęciu. Ma przypominać łódź piotrową a jednym z celów komunistów było to aby zimą nie dało się go ogrzać. Po części cele komuny są osiągane do dzisiaj bo msza w dzień powszedni rano jest odprawiana w kaplicy w domu parafialnym. Klęcze tam się jeszcze na Kanon, ornaty rzymskie są w użyciu, ale Komunia św. niestety na sposób kolejkowy.
Jeszcze co do mojej parafii w Poznaniu (księży filipinów) - przypomniała mi się jedna rzecz negatywna - właśnie Tabernakulum przeniesiono na bok, co jednak chyba było owocem pewnych sugestii.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #724 dnia: Czerwca 05, 2009, 23:00:51 pm »

/.../
Jeszcze co do mojej parafii w Poznaniu (księży filipinów) - przypomniała mi się jedna rzecz negatywna - właśnie Tabernakulum przeniesiono na bok, co jednak chyba było owocem pewnych sugestii.

Tak też jest w Zwierzyńcu (Zamojszczyzna, Roztocze) w zabytkowym kościele na wyspie. Jakiś (nie boję się tego napisać) idiota przeniósł cały ołtarz i Tabernakulum gdzieś na bok do innego pomieszczenia (!). Po to, żeby odsłonić zabytkowe freski.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #725 dnia: Czerwca 05, 2009, 23:18:36 pm »

Przed budową mojego Bajkonura (św. Franciszek z Asyżu, Wrocław), który juz był tu pokazywany, to też Msze odprawiano na początku w szopie, która była przykrywką dla możliwości odprawiania tam Mszy. I była na wschód ustawiona :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #726 dnia: Czerwca 06, 2009, 10:51:17 am »

To bardzo charakterystyczne dla postmodernizmu, że lepszy jest prymityw.
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #727 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:15:08 pm »

To bardzo charakterystyczne dla postmodernizmu, że lepszy jest prymityw.

Trudno doszukiwać się tu postmodernizmu. W latach 70.tych próbowano różnych wybiegów, żeby zbudować kościół, a jak się nie udawało, to stawiano prowizorkę. Z tym kościołem/szopą pod Radomiem, o którym wspominałem, opowiadano, że jak zaczęto odprawiać Msze, to ktoś się złamał i wydano pozwolenie na budowę. Czy tak to było do końca, trudno powiedzieć, bo kamień węgielny był poświęcony w 1981 (jeżeli dobrze pamiętam). Jak powstał właściwy kościół, to z kolei nie było pozwolenia na rozbiórkę prowizorki, ale jakoś tak wyszło, że sama się spaliła...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #728 dnia: Czerwca 06, 2009, 20:47:29 pm »

Postmodernizm jest tu oczywisty. Wytwory ludzkie z reguły mają cechy stylowe w epoki której powstały. Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że kościoły są takie, by można je było przekształcić w fabryki. Nie można zwalać wszystkiego na komunę. Na Zachodzie czasami jeszcze gorsze stawiano.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2915

« Odpowiedz #729 dnia: Czerwca 06, 2009, 23:15:29 pm »

Cytuj
Nie można zwalać wszystkiego na komunę
Pisałem o przypadkach, o których tak słyszałem. Jeśli to były najgorsze projekty to nie wiadomo jakie były lepsze. To jeszcze nie było daleko po SVII, a w Polsce różne postępowe tendencje szybko nie wchodziły.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #730 dnia: Czerwca 07, 2009, 08:41:19 am »

Postmodernizm jest tu oczywisty. Wytwory ludzkie z reguły mają cechy stylowe w epoki której powstały. Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że kościoły są takie, by można je było przekształcić w fabryki. Nie można zwalać wszystkiego na komunę. Na Zachodzie czasami jeszcze gorsze stawiano.

   Nie, proszę Pana. Nie chodzi tu o postmodernizm, tylko o władze, które nie dały zezwolenia na budowę. Władze w latach 70.tych były w rękach komunistów, więc to nie jest 'zwalanie wszystkiego na komunę', tylko fakt. Kościółek, o którym pisałem nie był kościołem w pełnym znaczeniu tego słowa, bardziej kapliczką, w której był ołtarz, Tabernakulum, konfesjonał, ławki na kilkadziesiąt osób itd. A z konstrukcyjnego punktu widzenia była to szopa  płaskim dachem wsparta na drewnianej konstrukcji kratownicowej. O ile pamiętam, obok stała drewniana dzwonnica. Przypuszczam, że takich było więcej w PRL-u (nie z powodu modernizmu).
   A co do oczywistości: przecież nie napisałem, gdzie dokładnie był ten kościółek. Jak może Pan wyciągać tak kategoryczne wnioski?  ;D
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #731 dnia: Czerwca 07, 2009, 14:18:51 pm »

Proszę Pana: ja znam różne historie budowy kościołów w czasach komunizmu, problemy z zezwoleniami, potem ciągłe kontrole - przeliczanie cegieł, samowole budowlane itd. Problem polega na tym, że oczywisty upadek sztuki sakralnej miał miejsce nie tylko w krajach komunistycznych.
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #732 dnia: Czerwca 08, 2009, 21:44:27 pm »

Proszę Pana: ja znam różne historie budowy kościołów w czasach komunizmu, problemy z zezwoleniami, potem ciągłe kontrole - przeliczanie cegieł, samowole budowlane itd. Problem polega na tym, że oczywisty upadek sztuki sakralnej miał miejsce nie tylko w krajach komunistycznych.

Drogi Panie Zygmuncie! Czyżby szukał Pan zaczepki? Nie zna Pan sprawy, więc chyba dlatego Pana wypowiedź jest bez sensu. Żadnych cegieł tu nie było. Typowa szopa jest drewniana, więc można mówić tu najwyżej o przeliczaniu desek i belek. Z tym, że na wsi nigdy, nawet za najtrwardszej komuny było to niewykonalne... Prowizorka to jedno, a postmodernizm - drugie i nie mieszajmy pojęć. Być może w innym miejscu było jak Pan pisze, ale nie w tym przypadku. Upadek sztuki sakralnej jest faktem, ale nie można tym tłumaczyć wszystkiego. Akurat w kościółku, o którym pisałem, zachowany był w miarę tradycyjny (aczkolwiek posoborowy) wystrój (poza podświetlanym napisem dla chłopów, żeby zachowywać się cicho  ;D - autentyk!).
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #733 dnia: Czerwca 08, 2009, 22:41:30 pm »

Pan Caesar pisał o szopie:
Przed budową mojego Bajkonura (św. Franciszek z Asyżu, Wrocław), który juz był tu pokazywany, to też Msze odprawiano na początku w szopie, która była przykrywką dla możliwości odprawiania tam Mszy. I była na wschód ustawiona :)
Zapisane
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #734 dnia: Czerwca 09, 2009, 01:16:31 am »

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Mogno w Szwajcarii , Architekt - Mario Botta :


Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
Strony: 1 ... 47 48 [49] 50 51 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!