Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 02:59:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 403949 razy)
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #705 dnia: Czerwca 03, 2009, 09:18:42 am »

A mnie to-to czerwone skojarzyło się ze starym serialem telewizyjnym (najstarsi czytelnicy Forum pewnie pamiętają) : KOSMOS 1999 ( SPACE 1999 ). Baza Księżycowa Alfa. He, he, to był serial !
http://www.kartelle.com/episodes/space1999/  8)
Zapisane
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #706 dnia: Czerwca 04, 2009, 04:43:52 am »

To teraz Bytów, moje miasto:

1. Pozostałości po kościele św. Katarzyny, najstarszym w mieście, zburzonym po II wojnie:

-fot. moja

2. Kościół, w któym zostałem ochrzczony i gdzie przyjąłem I Komunię.
[pierwotnie ewangelicki św. Elżniety, ale po wojnie jak zburzyli kościół katolikom a ewangelicy hmmm... wysiedlili sie, przejęli go katolicy i dali imię kościoła zburzonego]
Gdy mnie w nim chrzczono i jak przyjmowałem I Komunię, miał piękny, rzeźbiony, duży-na wysokość i szerokość wnęki prezbiterium, ołtarz (niestety nigdzie w Internecie nie mogłem znaleźć zdjęć), ale razu pewnego proboszcz postanowił kościół wyremontować, ołtarz zniknął, zawiesili obraz i postawili stół...
Efekt:

Na szczęście chociaż boczne ołtarze nikomu nie przeszkadzały.

A to organy z tego kościoła, wykonane w 1854 r.:

Fotografie moje ;>

I kościół na zewnątrz:



Taki sam kościół jest gdzieś w Berlinie, wezwanie św. Mateusza.


3. "Nowy" kościół, św. Filipa Neri, tu miałem bierzmowanie:








I oczywiście pomnik JP II:


« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2009, 04:50:11 am wysłana przez Sivis Amariama » Zapisane
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #707 dnia: Czerwca 04, 2009, 05:08:31 am »

To odrazu moja aktualna krakowska parafia:






http://www.jankanty.pl/church.html

 8)
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #708 dnia: Czerwca 04, 2009, 06:17:58 am »





Co to są te kwadraty na ścianie prezbiterium z niby-flagami??
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #709 dnia: Czerwca 04, 2009, 09:31:32 am »

Nie no, jak ogladam te szpetne hale, krzyze z quasi-flag, i ten caly beton, komiczne ksztalty itd., a przy tym jeszcze ludzi siedzacym potulnie wsrod tej dowcipnej scenografii, to mnie mdli. Tak serio, autentycznie, az kawy sie napije zaraz. Po prostu zuchwa opada.
Przepraszam, ale nie moglem sie powstrzymac.
Zapisane
kwiatostan lipy
Gość
« Odpowiedz #710 dnia: Czerwca 04, 2009, 09:38:37 am »

Czego Państwo chcą?
Taka architektura i wystrój jakie rozumienie mszy św.
Ongiś miesce święte , mistyczne, dotyk/fragment Nieba na ziemi.
Teraz scena i widownia.
Niedawno mój mąż opowiadał, że widział pielgrzymkę złożoną ze starszych ludzi wchodzących do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nikt nie zgiął kolan.
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #711 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:26:45 am »




Czy to nie aby jedyny słuszny wzór krzyża (koło)ołtarzowego?
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #712 dnia: Czerwca 04, 2009, 16:28:29 pm »

Zapewniam Was, że da się do tego flagowo-kwadratowego "ołtarza" przyzwyczaić ;>
ten kościół powstał w latach 80.
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #713 dnia: Czerwca 05, 2009, 17:00:05 pm »

Już chciałem napisać, że pachnie to nowym przepisem Unii Europejskiej ws. krzyży w kościołach, ale zauważyłem wyjaśnienie, że powstał w latach 80.
A na serio: Kościół św. Filipa Neri w Radomiu (też potworny koszmarek) składa się z 'kościoła dolnego' (piwnica) i 'górnego'. W 'dolnym' wystrój wnętrza jest bardzo podobny (podwyższenie w kształcie wielokąta). Czyżby jakaś niejawna symbolika filipinów?
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #714 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:07:26 pm »

Czyżby jakaś niejawna symbolika filipinów?

Albo jeden architekt, który projektuje seryjnie dla zgromadzenia ;)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #715 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:57:20 pm »

Cytuj
Albo jeden architekt, który projektuje seryjnie dla zgromadzenia Mrugnięcie
Nic o tym nie wiem gdyż wywodzę się z parafii filipinów w Poznaniu i czegoś takiego nie kojarzę. Struktura zgromadzenia raczej niezbyt pozwala na to, żeby narzucić architekta z góry. Kościół w Poznaniu jest szkaradny ale to raczej z tego powodu, że budowano go za komuny i to w bardzo niesprzyjających warunkach z dużym wsparciem ze strony abpa Baraniaka i bpa Przykuckiego. W prezbiterium jest brzydka figura Matki Bożej, która nikomu się nie podoba (nawet arcybiskupowi Gądeckiemu), księża chcieli ją zmienić na coś ładniejszego ale napotkali się na dziwne trudności ze strony kurialno-arcybiskupiej jeśli chodzi o ich pomysł i stwierdzili, że jak tak to zostawiają na razie brzydką figurę. Pomimo braku balasek Komunia Św. jest na klęcząco. Proszę więc nie kojarzyć filipinów z modernizmem (chociaż różne rzeczy też się zdarzały ale raczej nie na powszechną skalę).
Tutaj przykład ładnego kościoła Filipinów:
http://www.filipini.gostyn.pl/img/bazylika_small2.jpg
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 21:11:19 pm wysłana przez Aqeb » Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #716 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:21:15 pm »

Nie, nie! Nie chcę kojarzyć filipinów z modernizmem. Może to zbieg okoliczności, ale ciekawy. Architekt rzeczywiście nie ten sam, co widać po stylu.
Co do brzydoty. Mówią, że o gustach się nie dyskutuje (tyle, że jeżeli nie o gustach, to o czym???). Ja uważam, że skoro ktoś zaprojektował, a potem ktoś zbudował i ktoś wyposażył kościół, to może komuś się podoba. Istotne, czy przypomina kościół i spełnia podstawowe warunki, jakie kościół powinien spełniać.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #717 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:26:14 pm »

To ma Pan rację! Wyjątkiem jednak mogą być kościoły przynajmniej z pewnych okresów PRL kiedy to i tak po dużych walkach o zezwolenie na postawienie kościoła zezwalano zwykle na najgorszy z projektów. Takim przykładem może być kościół pasjonistów w Łodzi:
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 21:28:04 pm wysłana przez Aqeb » Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #718 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:28:19 pm »

Ten mi się też kojarzy z modernizmem. A co jest w środku?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #719 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:30:31 pm »

A czy w konkretnym przypadku był jakiś dobry projekt?
Zapisane
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!