Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 04:59:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404533 razy)
michal_k
Gość
« Odpowiedz #630 dnia: Maja 18, 2009, 09:05:33 am »

Kościół pielgrzymkowy w Neviges (Niemcy) z UWAGA 1962 r!! arch. G. Bohm













Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #631 dnia: Maja 18, 2009, 10:11:44 am »


W okolicach Gierłoży są podobne budowle:


A podobne niemcy budowali nad Morzem Północnym:


choć trochę też przypomina to:

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #632 dnia: Maja 18, 2009, 11:05:35 am »

A ja proszę, o albo umieszczanie zdjęć w logicznej rozdzielczości, albo podawanie linków, bo naprawdę tak lepiej się ogląda zdjęcia
Jeśli u kogoś upadek sztuki sakralnej wywoła upadek wiary, to znaczy, że ta osoba już przedtem miała problemy. Chrześcijanie tyle lat byli prześladowani, a teraz porzucają wiarę, bo ktoś im pogryzmolił w Kościele?
Co by Pan zrobil, gdyby probosz w Panskiej parafii zrobil z kosciolem to, co widzimy na obrazku?
WYdakje mi sie, ze bardzo prawdopodobne jest, ze przestalby Pan uczeszczac na msze w tym kosciele. DO sasiedniego daleko...
Nie wiem co bym zrobił. Pójść do innego kościoła - to rozumiem, ale obwinianie wystroju kościoła za to, że wywołał u kogoś rzekomo kryzys wiary, to jest absurd. Mi także takie malowidła się nie podobają, ale jeśli ktoś przychodzi do kościoła tylko po to, żeby sobie pooglądać tłuściutkie putta i koronki, to znaczy, że ktoś nie wierzy wcale. W każdym razie dla mnie Panie Krzysztofie uczestnictwo we Mszy świętej jest ważniejsze od własnego widzimisię.
Zgoda! Ale myślę, ze o tym związku mówimy raczej w sensie zdania: "jak się modlisz tak wierzysz". Zatem czasem lepiej nie wejść do takiego kościoła i pomodlić się na zewnątrz.
Niekoniecznie. Takie ostentacyjne zachowanie jest jakby ogłaszaniem "ja nie wchodzę, bo mi się nie podoba". Kiedy ja przychodzę do kościoła, czynię to dla Pana Jezusa, chcę Go zobaczyć. Wolę być w kościele o ohydnym wnętrzu i oglądać mojego Pana, niż stać pod kościołem i symbolicznie odłączać się od tego co dzieje się wewnątrz. Już lepiej iść do innego.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #633 dnia: Maja 18, 2009, 12:27:51 pm »

No, to jest styl niemiecki - kościół to "bunkier Boży" nie "dom Boży".
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #634 dnia: Maja 18, 2009, 12:33:08 pm »

Osobie o ugruntowanej wierze brzydki wystrój kościoła raczej nie zaszkodzi, ale odwróćmy sytuację:
czasami estetyka jest w stanie przyciągnąć osoby niewierzące lub obojętne. Często jest to pierwszy krok na drodze do Pana Boga i Kościoła. A takie bohomazy wywołujące u większości skojarzenia infernalne mogą tylko odstraszyć.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #635 dnia: Maja 18, 2009, 18:55:12 pm »

Jeśli u kogoś upadek sztuki sakralnej wywoła upadek wiary, to znaczy, że ta osoba już przedtem miała problemy. Chrześcijanie tyle lat byli prześladowani, a teraz porzucają wiarę, bo ktoś im pogryzmolił w Kościele?
Co by Pan zrobil, gdyby probosz w Panskiej parafii zrobil z kosciolem to, co widzimy na obrazku?
WYdakje mi sie, ze bardzo prawdopodobne jest, ze przestalby Pan uczeszczac na msze w tym kosciele. DO sasiedniego daleko...
Nie wiem co bym zrobił. Pójść do innego kościoła - to rozumiem, ale obwinianie wystroju kościoła za to, że wywołał u kogoś rzekomo kryzys wiary, to jest absurd. Mi także takie malowidła się nie podobają, ale jeśli ktoś przychodzi do kościoła tylko po to, żeby sobie pooglądać tłuściutkie putta i koronki, to znaczy, że ktoś nie wierzy wcale. W każdym razie dla mnie Panie Krzysztofie uczestnictwo we Mszy świętej jest ważniejsze od własnego widzimisię.
Zgoda! Ale myślę, ze o tym związku mówimy raczej w sensie zdania: "jak się modlisz tak wierzysz". Zatem czasem lepiej nie wejść do takiego kościoła i pomodlić się na zewnątrz.
Niekoniecznie. Takie ostentacyjne zachowanie jest jakby ogłaszaniem "ja nie wchodzę, bo mi się nie podoba". Kiedy ja przychodzę do kościoła, czynię to dla Pana Jezusa, chcę Go zobaczyć. Wolę być w kościele o ohydnym wnętrzu i oglądać mojego Pana, niż stać pod kościołem i symbolicznie odłączać się od tego co dzieje się wewnątrz. Już lepiej iść do innego.

"Pytającemu, dlaczego tyle czasu poświęcamy na obcowanie z pięknem, [Arystoteles] odpowiedział: "Jedynie ślepy może tak pytać".

W. Tatarkiewicz, Historia estetyki, t. 1, s. 162.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #636 dnia: Maja 18, 2009, 21:52:32 pm »

A ja proszę, o albo umieszczanie zdjęć w logicznej rozdzielczości, albo podawanie linków, bo naprawdę tak lepiej się ogląda zdjęcia
Jeśli u kogoś upadek sztuki sakralnej wywoła upadek wiary, to znaczy, że ta osoba już przedtem miała problemy. Chrześcijanie tyle lat byli prześladowani, a teraz porzucają wiarę, bo ktoś im pogryzmolił w Kościele?
Co by Pan zrobil, gdyby probosz w Panskiej parafii zrobil z kosciolem to, co widzimy na obrazku?
WYdakje mi sie, ze bardzo prawdopodobne jest, ze przestalby Pan uczeszczac na msze w tym kosciele. DO sasiedniego daleko...
Nie wiem co bym zrobił. Pójść do innego kościoła - to rozumiem, ale obwinianie wystroju kościoła za to, że wywołał u kogoś rzekomo kryzys wiary, to jest absurd. Mi także takie malowidła się nie podobają, ale jeśli ktoś przychodzi do kościoła tylko po to, żeby sobie pooglądać tłuściutkie putta i koronki, to znaczy, że ktoś nie wierzy wcale. W każdym razie dla mnie Panie Krzysztofie uczestnictwo we Mszy świętej jest ważniejsze od własnego widzimisię.
Zgoda! Ale myślę, ze o tym związku mówimy raczej w sensie zdania: "jak się modlisz tak wierzysz". Zatem czasem lepiej nie wejść do takiego kościoła i pomodlić się na zewnątrz.
Niekoniecznie. Takie ostentacyjne zachowanie jest jakby ogłaszaniem "ja nie wchodzę, bo mi się nie podoba". Kiedy ja przychodzę do kościoła, czynię to dla Pana Jezusa, chcę Go zobaczyć. Wolę być w kościele o ohydnym wnętrzu i oglądać mojego Pana, niż stać pod kościołem i symbolicznie odłączać się od tego co dzieje się wewnątrz. Już lepiej iść do innego.

WYdaje mi sie, ze zapomnial Pan po co budowano piekne koscioly, z pieknymi oltarzmi, na ktorych, na honorowym miejscu bylo Tabernkulum z Panem Jezusem.

Otoz, wszystko to, zeby uczcic Boga, Tego w Tabernakulum, zeby oddac Mu w ten sposob czesc, uhonorowac, najpiekniej jak ludzie potrafili.
I teraz ma Pan betonowe bunkry, na scianach bohomazy powodujace nerwice , niszczenie starych wnetrz i wyposazenia, PRZENIESIENIE TABERNAKULUM GDZIES NA BOK,  zeby zrobic miejsce dla ksiedza, zeby sobie wygodnie posiedzial. Wnioski prosze wyciagac samemu, ja nie bede sugerowal wyjazdow do kaplic B.K.PX, ktore konsekwentnie przekazuje pelny Depozyt WIary. :)))
« Ostatnia zmiana: Maja 18, 2009, 21:55:03 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #637 dnia: Maja 18, 2009, 22:23:47 pm »

Dokładnie to co Panowie tu pisza odnosi siedo muzyki sakralnej, któa zepchnieta jest gdzieś zupełnie na daleki plan, pominięta i jakby niechciana... Co tam, że organista nie zna nut (tak tak - znam takie przypadki), cóz tam ze organy prawie nie graja albo ich wcale nie ma, cóż tam, że na chórze straszy elektroniczna proteza... Za to jest keyboard, gitarki i scholka dziecieca.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #638 dnia: Maja 20, 2009, 09:42:26 am »

Nie chcąc zakładać odrębnego wątku, zamieszczam tutaj
(za:   http://wiadomosci.onet.pl/2682,1973974,oburzeni_mieszkancy_proboszcz_chce_zniszczyc_kosciol,wydarzenie_lokalne.html)

Oburzeni mieszkańcy: proboszcz chce zniszczyć kościół

Mieszkańcy miejscowości Lipków koło Izabelina podejrzewają, że ich ksiądz chce doprowadzić dwustuletni kościół do ruiny - informuje TVN Warszawa.
Więcej informacji ze stolicy w tvnwarszawa.pl

Świątynia w Lipkowie zamknięta jest już od dwóch lat i dosłownie się sypie. Parafianie denerwują się, że ich ksiądz nie robi nic, aby temu zapobiec.

- Nie można do tego dopuścić – przekonuje mieszkaniec, który jest pełen obaw, że zabytkowy obiekt wcześniej, czy później zostanie rozebrany.

Jak twierdzi Gowik mieszkańcy podejrzewają, że proboszcz opiekujący się parafią robi wszystko, żeby ponad dwustuletnia świątynia po prostu się rozpadła. Domyślają się, że umożliwiłoby to postawienie nowego, większego kościoła.

- Przez ten czas wiele można było robić, aby on był w lepszym stanie – przekonuje Gowik. Na poparcie swoich przypuszczeń przytacza przykład figurki z XIX wieku, która znajdowała się nieopodal kościoła, ale po decyzji księdza została rozebrana.

Proboszcz parafii tłumaczy, że kościół jest zamknięty ze względu na zły stan, a on nie chce ryzykować zdrowia swoich parafian. - Czy nie lepiej rozebrać ten obiekt i odbudować od zera w dokładnie takim samym stylu – pyta.

Wojewódzki Konserwator Zabytków na rozbiórkę kościoła jednak nie pozwala i odpowiada, że są pieniądze na jego renowację.

Jak na razie parafianie na msze przychodzą do prowizorycznego blaszaka obok świątyni.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #639 dnia: Maja 20, 2009, 09:49:58 am »


Proboszcz parafii tłumaczy, że kościół jest zamknięty ze względu na zły stan, a on nie chce ryzykować zdrowia swoich parafian. - Czy nie lepiej rozebrać ten obiekt i odbudować od zera w dokładnie takim samym stylu – pyta.


Niektórzy mówią, że to jest "polska szkoła konserwacji".
Kościół znajduje się w dość bogatej okolicy, jest niewielki, więc uratowanie go nie powinno być problemem. Ciekawe jaki jest stan stojącego obok dworku, który, jeśli się nie mylę, służył za mieszkanie dla księdza.

***
Tak bez zastanowienia napisałem, ale może ksiądz ma rację? Ten obiekt po rozbiórce może stać się symbolem. Czyż odnowa posoborowa dla niektórych nie polega właśnie na rozbiórce Starego Kościoła i wybudowaniu wszystkiego od nowa - by było lepiej?
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 09:58:54 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #640 dnia: Maja 20, 2009, 10:48:03 am »

A oto - jakze uroczy - kościół w Lipkowie

Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #641 dnia: Maja 20, 2009, 11:31:21 am »

mieszkańcy podejrzewają, że proboszcz opiekujący się parafią robi wszystko, żeby ponad dwustuletnia świątynia po prostu się rozpadła. Domyślają się, że umożliwiłoby to postawienie nowego, większego kościoła.
W Małopolsce na wsiach często tak się robi, tylko w odwrotnej kolejności. Najpierw stawia się "nowoczesny" kościół obok starego, pod pretekstem że stary jest za mały, a potem stary kościół pozostawia się na zniszczenie. Najczęściej dotyczy to kościołów drewnianych (podawany już w tym wątku przykład Skrzydlnej, zresztą na samej ziemi limanowskiej można spotkać mnóstwo takich przykładów), ale czasami dotyka to nawet świątyń murowanych, omodlonych przez pokolenia parafian, które w ramach "odnowy" pozostawiane są same sobie (np. Krościenko nad Dunajcem w diecezji tarnowskiej czy też Dziekanowice koło Dobczyc w archidiecezji krakowskiej).
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #642 dnia: Maja 20, 2009, 11:34:17 am »

A co Państwo sądzą o dość znanej świątyni - kościele Św. Ducha w Tychach, z malowidłami Jerzego Nowosielskiego?
Koszmarek z malowidłami Nowosielskiego jest również w Krakowie - kościół Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach:




Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #643 dnia: Maja 20, 2009, 13:38:23 pm »

Przynajmniej są organy piszczałkowe ;)
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #644 dnia: Maja 20, 2009, 20:40:07 pm »

WYglada na to, \ze mozna zdjac pewne elementy i sprzedac.
Mysle, ze niektorym ksiezom marzy sie powtorka z reformacji.
Zapisane
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!