Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 14:30:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404821 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #540 dnia: Maja 11, 2009, 22:49:26 pm »

Kościół p.w. Św. Gabriela - oo. Pasjonistów w Toronto. Arch. Biuro Larkin architects ltd.

Kościół Eglise Notre dame de Pentecôte na La Defense w Paryżu

Panie Michale, maja SPIEWNIKI w lawkach! Czyli zgodnie z naszymi zasadami :)
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #541 dnia: Maja 11, 2009, 22:51:35 pm »

hehe  ;D ale poza tym to NIC nie mają zgodnego z naszymi zasadami ;P a te cyfrowe organy - jak ja to mówie plastikowe - w jednym z powyższych przykładów sa juz totalną pomyłką.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #542 dnia: Maja 11, 2009, 23:45:26 pm »

Ten z 13 dzielnicy - przez tą szczelinę okienną to już zupełnie jakbym grał w Medal of Honor etap lądowania w Normandii - ach te niemiecki bunkry :)
A o dzielnicy la Defense to sie uczyłem na francuskim dawno temu. Tylko co to jest to krzaczasto-ogniste w środku?
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #543 dnia: Maja 12, 2009, 00:07:06 am »

Patrzę, patrzę i nie mogę uwierzyć, że ktoś coś takiego zbudował  :o to przekracza moje możliwości pojmowania i chyba dobrze 8)
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #544 dnia: Maja 12, 2009, 08:44:50 am »

To jest niestety możliwe. I mało tego, że ktoś to zbudował to jeszcze to sa czynne kościoły gdzie ludzie się modla... I to jest najstraszniejsze.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #545 dnia: Maja 12, 2009, 09:10:27 am »

Cytuj
Nie dostrzegam cierpień fizycznych na tej twarzy - a przecież jest bardzo realistycznie przedstawiona.

W średniowieczu to nawet nie miał śladów krwi, a wisiał na krzyżu

W starożytności to nawet w szaty królewskie był odziany , a wisiał na krzyżu!

To wszystko związane z katechezą, teologią - co ma nam przkazać rzeźba, obraz, architektura. Czy tylko estetykę, smak, 'pozytywne emocje'
czy również głosić Ewangelię.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #546 dnia: Maja 12, 2009, 09:18:21 am »

Akurat w tym kościele byłem 4 lata organista i znam kulisy jego budowy ;) Witraży nie planuje sie tam - nie ze wzgledu na cene ale ze względu na to ze za oknami rosą piękne drzewa, dorodne buki.

No to buki ściąć i wstawić witraże. Wiem, inna wymówka się znajdzie. Bo ta jest idiotyczna.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #547 dnia: Maja 12, 2009, 09:18:39 am »

We współczesnej architekturze - nie tylko sakralnej - istanieje niezliczona ilość nurtów i kierunków tworzenia. W zasadzie każdy architekt, przyjmujac swój własny styl, swój własny charakter jest twórcą czegoś nowego. Jednym z prądów sztuki ponowoczesnej jest szeroko rozumiany minimalizm i funkcjonalizm. Owszem - pojęcia te powstały juz jakis czas temu i nie obce były nawet artystom juz na początku minionego stulecia - jednak teraz, przedefiniowanie owych pojęć doprawadziło do tego co mozemy oglądać na zdjeciach.
Idac dalej - w dzisiejszych czasach co jest brzydkie i bardzo udziwnione - jest piękne. Paradoks? Niestety. Ale paradoks jakże realny w dzisiejszym świecie.
Można by zadać pytanie - skąd to wynika? Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Odnosząc się do architektury sakralnej. Już od Le Corbusiera - a w zasadzie juz od czasów Bauhausu - następowała daleko idaca minimalizacja formy na rzecz funkcji. "Duch soboru" pozwolił aby ten nurt wtargnął także do kościołów.

Zrodzi się wątpliwośc. Jak to? Przeciez juz moderniści przedwojenni - np. taki Oskar Sosnowski wprowadzali minimalizm do wnętrz sakralnych, które były puste i betonowe. Zgoda. Tylko prosze zobaczyć jak wygladaja kościoły przedwojenne - modernistyczne - tam jest przemyślana struktura przestrzenna determinowana przez funkcje obiektu, tam jest DETAL - tak tak! Często bardzo piekny, skromny detal rzeźbiarski czy architektoniczny. A co najważniejsze - mimo pozornej czystości formalnej wnętrza światynia ma w sobie to "cos", tego ducha, swoje Sacrum.

Tego wszystkiego pozbawione są niestety kościoły współczesne. Pewnie generalizuję teraz bo zapewne zdarzają sie niezłe realizacje - ale patrzac na przytoczone przykłady można chyba tak powiedziec.

To tak kilka przemyśleń

Pozdrawiam

MK
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #548 dnia: Maja 12, 2009, 11:04:27 am »

Dla mnie przedwojenny modernizm to były miłe złego początki. Modernizm to odrzucenie tego co tradycyjne. Nie można było odrzucić wszystkiego od razu. Te potwory zamieszczone przez Pana Michała to punkt dojścia (mam nadzieję). Punktu wyjścia trzeba szukać znacznie wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2009, 11:06:14 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #549 dnia: Maja 12, 2009, 11:10:54 am »

Tylko prosze zwrócić uwagę na to, że po moderniźmie mieliśmy jeszcze wiele innych nurtów (postmodernizm, nowoczesnośc). Myśle, że to wypaczenia założeń modernizmu doprawadziły nas do tego co mamy dzisiaj.

A z drugiej strony ciekawe jak kształtowała by sie współcześnia architektura sakralna gdyby nie było SWII i jego "ducha".
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #550 dnia: Maja 12, 2009, 11:21:37 am »

Cytuj
Kościół Eglise Notre dame de Pentecôte na La Defense w Paryżu

Taa byłam tam. Patrzę ładny budynek... potem widzę krzyż. Przez chwilę myślałam że się przewidziałam, ale mama potwierdziła że wzrok mnie nie myli. Podeszłam bliżej, cyknęłam fotkę. Rozkład nabożeństw - każdego dnia coś oprócz niedzieli. Niestety właśnie wtedy chyba niedziela była - było zamknięte więc środka nie widziałam. Ogólnie do dzielnicy pasuje :)

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #551 dnia: Maja 12, 2009, 11:27:57 am »

Tylko prosze zwrócić uwagę na to, że po moderniźmie mieliśmy jeszcze wiele innych nurtów (postmodernizm, nowoczesnośc). Myśle, że to wypaczenia założeń modernizmu doprawadziły nas do tego co mamy dzisiaj.

A z drugiej strony ciekawe jak kształtowała by sie współcześnia architektura sakralna gdyby nie było SWII i jego "ducha".

Uważam, że podstawową zasadą modernizmu było odrzucenie tradycji.

Co do pytania - snuć można tylko domysły. Myślę, że w szkolnictwie artystycznym stosowane jest ogłupianie i selekcja negatywna.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #552 dnia: Maja 12, 2009, 11:35:06 am »

W szkolnictwie artystycznym - a szczególnie architektonicznym - nie ma mowy o architekturze sakralnej!! Temat ten jest praktycznie pomijany. Pisałem juz tutaj o tym problemie.

Co sie zaś tyczy modernizmu. Początkowo nie było mowy o zerwaniu z tradycja. Korzystano z niej! Jednak wprowadzajac nowe materiały budowlane - w szczególności żelbet - uzyskano nowe możliwości techniczne wznoszenia budynków. No i sie zaczęło... ;)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #553 dnia: Maja 12, 2009, 11:37:31 am »

W szkolnictwie artystycznym - a szczególnie architektonicznym - nie ma mowy o architekturze sakralnej!! Temat ten jest praktycznie pomijany. Pisałem juz tutaj o tym problemie.

Co sie zaś tyczy modernizmu. Początkowo nie było mowy o zerwaniu z tradycja.

Co dokładnie ma Pan na myśli?
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #554 dnia: Maja 12, 2009, 11:40:45 am »

Co mam na mysli mówiac no nawiazywaniu do tradycji? Ano chociażby kościół (wprawdzie protestancki) Grundtvig w Kopenhadze - ewidentne nawiazanie do gotyku czy chociażby w Raincy pod Paryzem kościół Notre Dame - również inspirowany gotykiem a konkrtniej Katedrami francuskimi.
Zapisane
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!