Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 21:16:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404900 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #495 dnia: Maja 07, 2009, 22:18:04 pm »

Jak to na krzyżu ? Przybitego do krzyża i zmartwychwstałego ? Coś chyba nie tak...
A jeśli chodzi o mnie, to poza tym nieszczęsnym krzyżem, ten kościół (a właściwie fragment, bo całości nie widziałem) całkiem ciekawie wygląda. Ten widok za oknami ... Oby tylko nie odciągał uwagi od tego, co istotne.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #496 dnia: Maja 07, 2009, 23:56:55 pm »

Krzyż z San Damiano to właśnie Zmartwychwstały Chrystus wpisany w krzyż.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #497 dnia: Maja 07, 2009, 23:59:34 pm »

Ale czy wiszący na krzyżu ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #498 dnia: Maja 08, 2009, 00:06:21 am »

Rozumiem, że chodzi o ten krzyż:



Ja się jednak czepiłem nie samego wizerunku, tylko dziwacznego tłumaczenia:
"(...) rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania".
Albo jedno albo drugie: albo w chwili po śmierci, albo w czasie zmartwychwstania...
...albo jakoś inaczej tłumaczyć swoją wizję artystyczną i odniesienie do innych dzieł.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #499 dnia: Maja 08, 2009, 00:14:01 am »

Mnie też chodziło o opis - "w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania". Przecież na żadnym z tych wizerunków Pan Jezus do krzyża przybity nie jest. W takim razie opis jest głupi ("w chwili po śmierci").
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #500 dnia: Maja 08, 2009, 01:12:58 am »

Rozumiem, że chodzi o ten krzyż:



Ja się jednak czepiłem nie samego wizerunku, tylko dziwacznego tłumaczenia:
"(...) rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania".
Albo jedno albo drugie: albo w chwili po śmierci, albo w czasie zmartwychwstania...
...albo jakoś inaczej tłumaczyć swoją wizję artystyczną i odniesienie do innych dzieł.

a po czym wnosić, że Chrystus na tym krzyżu jest zmartwychwstały?

Sorry, ale widzialem w moim życiu bardziej zmartwychwstałych niż ten tutaj. ;p
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #501 dnia: Maja 08, 2009, 20:26:59 pm »

Tabernakulum w Sopocie jest w centrum prezbiterium....

Panu się nie poboba, mi się podoba i do mnie przemawia. Bardzo.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #502 dnia: Maja 08, 2009, 20:38:14 pm »

Tylko, że jest tak ukryte ze można go nie zauważyc bo praktycznie jest scalone z krzyzem...
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #503 dnia: Maja 08, 2009, 20:57:29 pm »

Tylko, że jest tak ukryte ze można go nie zauważyc bo praktycznie jest scalone z krzyzem...

Ale to jest właśnie bardzo symbliczne! Autentyczne Ciało Pana na krzyżu! Prawdziwa Golgota. No ale niektórzy tego nie widzą. Widzą tylko "modernę" :/

"Krzyżu święty, nade wszystko
Drzewo przenajszlachetniejsze.
W żadnym lesie takie nie jest
Jedno, na którym sam Bóg jest.
Słodkie drzewo, słodkie gwoździe,
Rozkoszny owoc nosiło."
« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2009, 21:01:30 pm wysłana przez Adam » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #504 dnia: Maja 08, 2009, 21:04:57 pm »

Nie chce być źle zrozumiany. Nie odsądzam od czci i wiary tego kościoła. Ma w sobie cos. Ale "diabeł tkwi w szczegółach" a szczegóy w tym kościele powinny zostać przepracowane lub chociażby dopracowane.

A modernę to chyba nie trudno tu zauważyc...
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #505 dnia: Maja 08, 2009, 22:44:10 pm »

A tutaj Pan Adam mówi, że ciało Pana Jezusa jest zjednoczone już z Krzyżem. No ale przecież Pan Jezus jeszcze nie zmartwychwstał i to ciało życia dać jeszcze nie może. Oczywiście wiem, że w tabernakulum jest prawdziwe ciało - mówię tylko o symbolice. Proszę zobaczyć jak spostrzeżenie Pana Adama ostatecznie koresponduje z zastanawianiem się o jakiego Pana Jezusa tu chodzi: ukrzyżowanego czy zmartwychwstałego?

Niczego takiego nie napisałem, co pan twierdzi... Jeśli nie rozumie Pan wizji artysty z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, to nie dojdziemy do porozumienia. Dla mnie tabernakulum w krzyżu jest pięknym symbolem Ofiary Pana Jezusa (który jednocześnie jest przedstawiony w chwili zmartwychwstania) podczas Mszy św. No ale pan tutaj wmawia mi robienie jakiejś nowej teologii. Dla pana ta wizja artystyczna nie przemawia, szanuję ten pogląd. Niech pan również uszanuje mój. Bo nawzajem się nie przekonamy.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #506 dnia: Maja 09, 2009, 00:18:48 am »

Przyznaję Panu rację, nie ma śladów po gwoździach, nie wiem czemu :/
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #507 dnia: Maja 09, 2009, 10:21:54 am »

Po co się czepiać opisu artystycznego dzieła. Toż one zawsze są wydumane. Wczoraj miałam okazję czytać że wino w ustach robi się krągłe. Może to ja jestem ignoratntem... mimo wszystko opisy dzieł sztuki traktuję z przymrużeniem oka.

Cytuj
Nie dostrzegam cierpień fizycznych na tej twarzy - a przecież jest bardzo realistycznie przedstawiona.

W średniowieczu to nawet nie miał śladów krwi a wisiał na krzyżu ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
michal_k
Gość
« Odpowiedz #508 dnia: Maja 09, 2009, 10:33:27 am »

Wczoraj miałam okazję czytać że wino w ustach robi się krągłe. Może to ja jestem ignoratntem... mimo wszystko opisy dzieł sztuki traktuję z przymrużeniem oka.

Miło, że traktuje Pani wino jak dzieło sztuki ;) Jeśli chodzi o degustacje wina to rzeczywiście można rozróżnic wiele niuansów smakowych, które w opisach mogą brzmieć dziwnie.

Co zaś sie tyczy opisów dzieł sztuki - a w szczególności opisów autorskich - im "dzieło" brzydsze i bardziej udziwnione tym opis dłuższy i mniej zrozumiały ;)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #509 dnia: Maja 09, 2009, 10:58:03 am »

Czasami w wiadomościach mówią o nowoczesnej wystawie, nawet bardzo ciekawie, tylko jeśli weźmie się na poważnie te opisy, to sterta śmieci do której się odnoszą troszkę zawodzi.

***


W tej realizacji pojawia się chyba problem czystości szyb

Wystarczy częściej myć. Kiedy tam byłem, były czyste :)

Na zdjęciu widać, że nie jest to prosty zabieg. Lepiej projektować tak, by nie trzeba było myć.


***

Polecam książkę:

Ks. Stanisław Kobielus, Krzyż Chrystusa. Od znaku i figury do symbolu i metafory, Warszawa 2000, (ma być wznowiona przez Benedyktynów Tynieckich).
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2009, 11:18:04 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Strony: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!