Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:27:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401218 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #480 dnia: Maja 06, 2009, 23:15:04 pm »

Kościół św. Bernarda w Sopocie.
Jestem ciekaw Waszych opinii, chociaż z góry raczej zakładam, że będą na nie. Na mnie jednak ten kościół zrobił niesamowite wrażenie. Jest umieszczony w lesie. To co zrobił architekt to naprawdę klasa. Siedząc w środku ma się wrażenie, żę Pan Jezus wisi na krzyżu właśnie na zewnątrz. Możena powiedzieć, że drzewo z krzyża z prezbiterium jest tym samym drzewem z lasu nazewnątrz. No i to tabernakulum w krzyżu. Niesamowite wrażenie. To przykład nowoczesnej architektury, którą w pełni popieram.


« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2009, 23:18:46 pm wysłana przez Adam » Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #481 dnia: Maja 06, 2009, 23:53:45 pm »

Nie podoba mi się. Nawet nie widać, w którym dokładnie miejscu jest Pan Jezus.
Ciekawe czy wzroku nie ciągnie, by rozglądać się poza świątynię podczas uczestnictwa we Mszy świętej.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #482 dnia: Maja 07, 2009, 07:28:56 am »

Tak można powiedzieć również o barokowych ołtarzach, że ciągną wzrok.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #483 dnia: Maja 07, 2009, 08:48:51 am »

Sama koncepcja ciekawa - projekt wyposażenia prezbiterium - niezbyt. Dalekim nawiazaniem do kościoła św. Bernarda jest kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie - tez ma duze okna w prezbiterum ale wiadomo gdzie jest tabernakulum ;)

Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #484 dnia: Maja 07, 2009, 08:49:34 am »

Ciekawe czy wzroku nie ciągnie, by rozglądać się poza świątynię podczas uczestnictwa we Mszy świętej.

A w "starych" świątyniach witraże to po co były, jak nie po to by się po nich rozglądać?
(to pół żartem)
Bo faktycznie takie słońce za ścianą z szyb, że aż prosiło sie o zrobienie przepięknych witraży!
Chyba, że chodziło o efekt kapliczki w lesie pod gołym niebiem, z krucyfiksem powieszonym na drzewie.

Tak można powiedzieć również o barokowych ołtarzach, że ciągną wzrok.
Tak, jednak te witraże to jednak katecheza była dla -często analfabetów - wiernych.

... kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie - tez ma duze okna w prezbiterum ale wiadomo gdzie jest tabernakulum ;)

I też prosi się o witraż. Ale wiem: drogi jest i to bardzo, a taką zbitą szybę to każdy zwykły szklarz wymieni...
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2009, 08:51:45 am wysłana przez romeck » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #485 dnia: Maja 07, 2009, 09:37:31 am »

Akurat w tym kościele byłem 4 lata organista i znam kulisy jego budowy ;) Witraży nie planuje sie tam - nie ze wzgledu na cene ale ze względu na to ze za oknami rosą piękne drzewa, dorodne buki.
Zapisane
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #486 dnia: Maja 07, 2009, 11:12:57 am »

Ciekawe czy wzroku nie ciągnie, by rozglądać się poza świątynię podczas uczestnictwa we Mszy świętej.

hmmm... a nuż za oknem przebiegnie dzika puma... albo dwa króliczki będą się zajmować sobą. I skupienie zniknie

Dla kogoś kto lubi kontemplować naturę super miejsce ;)
a że ja nie lubię, to już inna sprawa ;p
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #487 dnia: Maja 07, 2009, 11:28:33 am »

Ja bardzo lubię ten kościół, zresztą widziałam jego zdjęcia już wcześniej. Podobna koncepcja jest u sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Ten drugi jest za to taki jak cała reszta posoborowych. Nic szczególnego, zero wizji, jakby od linijki. Nawet zestaw obrazów we wszytskich kościołach ten sam.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #488 dnia: Maja 07, 2009, 11:37:52 am »

Kościół św. Bernarda w Sopocie.
Jestem ciekaw Waszych opinii, chociaż z góry raczej zakładam, że będą na nie.
O, a mnie się podoba  :)
Krytykom chciałabym zwrócić uwagę na niewątpliwe plusy:
- piękna i nie zniekształcona figura Chrystusa;
- siedzenia dla celebransa i asysty z boku;
- stopnie prowadzące do ołtarza;
- i drobiazg niearchitektoniczny - symetryczne ustawienie świec na ołtarzu.
Aczkolwiek tabernakulum rzeczywiście mogłoby być lepiej wyeksponowane.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #489 dnia: Maja 07, 2009, 12:14:33 pm »

Moze załozymy jakiś ogólny wątek dyskusyjny na temat architektury sakralnej? Bo tu mamy przedstawiac koszmarki :) Fakt ze takowych jest wiecej ale zdarzaja sie też realizajce godne pochwały.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #490 dnia: Maja 07, 2009, 12:30:08 pm »

A wyrwa w krzyżu co ma oznaczać?
W tej realizacji pojawia się chyba problem czystości szyb.
W sztuce sakralnej należy unikać dziwaczności.
We współczesnej sztuce brakuje miękkich linii.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2009, 12:33:15 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #491 dnia: Maja 07, 2009, 12:31:07 pm »

No jak to co? To są miejsca, z których pobrano relikwie krzyża... ;)
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #492 dnia: Maja 07, 2009, 18:28:15 pm »

A wyrwa w krzyżu co ma oznaczać?

Informacja ze strony parafialnej: "Niezwykle uroczo położony kościół świętego Bernarda, którego sylwetka mistrzowsko wkomponowana została w naturalny krajobraz, jeszcze bardziej zachwyca wyposażeniem swego wnętrza. Autorem całości projektu w tym wielce wymownej rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania - jest krakowski artysta dr Maciej Zychowicz"

W tej realizacji pojawia się chyba problem czystości szyb

Wystarczy częściej myć. Kiedy tam byłem, były czyste :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #493 dnia: Maja 07, 2009, 21:42:45 pm »

Autorem całości projektu w tym wielce wymownej rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania - jest krakowski artysta dr Maciej Zychowicz"

To się odnosi do tego zdjęcia z poprzedniej strony? A więc nasuwa się pytanie, czy ta parafia to aby na pewno kościół chrześcijański? My, chrześcijanie wierzymy, że Pan Jezus zmartwychwstał dopiero trzeciego dnia. I nie wisiał już wtedy na krzyżu.  ::)    :P
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #494 dnia: Maja 07, 2009, 21:56:02 pm »

Autorem całości projektu w tym wielce wymownej rzeźby Chrystusa w chwili po śmierci a w czasie zmartwychwstania - jest krakowski artysta dr Maciej Zychowicz"

To się odnosi do tego zdjęcia z poprzedniej strony? A więc nasuwa się pytanie, czy ta parafia to aby na pewno kościół chrześcijański? My, chrześcijanie wierzymy, że Pan Jezus zmartwychwstał dopiero trzeciego dnia. I nie wisiał już wtedy na krzyżu.  ::)    :P

Niegdyś ulazywano zmartwychwstałego Zbawiciela na krzyżu. Jeżeli się nie mylę nadal takie wizerunki "obowiązują" u grekokatolików, bądź prawosławnych. Było o tym mówione kiedyś w → TVP przy okazji świąt Wielkanocnych.
Zapisane
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!