Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:13:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 87 88 [89] 90 91 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401144 razy)
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #1320 dnia: Lipca 02, 2015, 12:44:05 pm »

Cytuj
(Parafia Świętego Antoniego w Zdzieszowicach jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Leśnica. Parafia została założona w 1922 roku. Jej obecnym proboszczem jest ks. Prałat Antoni Komor. Stary kościół parafialny został wybudowany w 1920, nowy kościół został wybudowany w latach 1935-1937. Mieści się przy ulicy Pokoju.)
Google potwierdza - ko
[/quote]
Jedna mała korekta - ks. Prałat Komor od 2014 roku jest na emeryturze. Parafią kieruje ks. Ryszard Michalik. W parafii pracował  jako wikary, a potem rezydent, ks. Mariusz Drygier, znany opolskiemu i lubelskiemu tradiświatkowi. No ale to dla tematu wątku zupełnie nieistotne :).
« Ostatnia zmiana: Lipca 02, 2015, 12:45:55 pm wysłana przez Jacek S. » Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Olaaa
bywalec
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #1321 dnia: Lipca 03, 2015, 22:41:52 pm »

Ten o góry bardzo ładny nie ma się do czego przyczepić  8)
Och, nie! Mój ulubiony wątek umiera!



Tek kościół,
czy ten?

 

Właśnie ten pierwszy mnie się dużo bardziej podoba! :D Obydwa są w Zdzieszowicach, w tym że ten drugi to nowy kościół i nowa parafia pw O. Pio. W tym drugim w środku byłam tylko raz, nie mam własnych zdjęć, a i na internetach posucha.
W każdym razie widać, że może i materiał (wapień) ten sam, lokalizacja podobna, to "moda" i czas inny. :P


Na jutro mam dla Was jakiś nowy koszmarek. ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2015, 22:44:34 pm wysłana przez Olaaa » Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #1322 dnia: Lipca 04, 2015, 14:54:37 pm »

To się musi nieźle w lecie nagrzewać. (zakładam, że klimatyzacji tam nie ma)
Zapisane
Olaaa
bywalec
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #1323 dnia: Lipca 04, 2015, 22:40:34 pm »

Chyba nie ma tam klimy, nie dowiadywałam się.


A to co? :P

Nysa, między kościołem pw Św. Jakuba i Agnieszki, a dzwonnicą.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #1324 dnia: Lipca 04, 2015, 22:48:02 pm »

Pewnie to patron astronautów w stanie nieważkości i osób, które osiągają czwarty wymiar. ;)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1325 dnia: Lipca 04, 2015, 23:00:10 pm »

Ręka wznosi się w symbolicznym geście "ele-mele-dudki"  :) .
A tak na poważniej - wrażenie jakby rzeźba "powinna była" stać pionowo - wtedy postać by się podpierała i patrzyła w górę.
Niewykluczone, że na terenie przykościelnym postawiono rzeźbę, z którą nie wiadomo co zrobić.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1326 dnia: Lipca 07, 2015, 11:21:57 am »

Poprosimy zdjęcia wnętrza starszego kościoła w Zdzieszowicach, tego modernromańskiego.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #1327 dnia: Lipca 07, 2015, 12:58:36 pm »

Poprosimy zdjęcia wnętrza starszego kościoła w Zdzieszowicach, tego modernromańskiego.
Proszę bardzo:
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1328 dnia: Lipca 07, 2015, 13:58:05 pm »

Wow, ambona, "ołtarze boczne" i "ołtarz główny" :o :o :o
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1329 dnia: Lipca 09, 2015, 12:16:22 pm »

Wow, ambona, "ołtarze boczne" i "ołtarz główny" :o :o :o
Przepiekne "zyrandole" i zapchane prezbiterium. Oprocz tego architektura calkiem ladna - ale pasowaloby do niej bardziej surowe wnetrze.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1330 dnia: Lipca 09, 2015, 14:46:18 pm »

Żyrandole dobre, bo jak przeczytałem uwagę xiędza to musiałem się ich na obrazku naszukać. Świetnie się maskują!   :D
Prezbiterium też dobre - bo mogli nie budować "ściennego" ołtarza albo go skuć. A tak są dwa i jest wybór  8)

Mnie zastanawia czemu ambona po południowej stronie miasto północnej. A jedyne co przeszkadza to ciemny strop, ale może na żywo robi to lepsze wrażenie
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1331 dnia: Lipca 09, 2015, 17:07:32 pm »

Mnie zastanawia czemu ambona po południowej stronie miasto północnej.
A czemu Pan uważa, że tak być nie powinno?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1332 dnia: Lipca 09, 2015, 18:51:08 pm »

Mnie zastanawia czemu ambona po południowej stronie miasto północnej.
A czemu Pan uważa, że tak być nie powinno?

"Przepisy kościelne w sprawie miejsca, budowy i urządzenia ambony nic pozytywnego nie postanawiają.
Pierwszą wzmiankę o tym spotykamy u św. Karola Boromeusza, który zauważa, że na mocy postanowień synodalnych, a głównie prawa zwyczajowego, ambona powinna być po stronie ewangelii, a wyjątkowo tylko po stronie lekcji (Instr. fabr. eccl. c. 22, P. 583).
Dawniej ambony były przy balustradzie w prezbiterium, dopiero od XV wieku zaczęto przenosić je do naw kościelnych.
Synod praski z 1860 roku w rozdziale VI pozwala budować ambonę i po stronie lekcji, jeżeli tego wymagają okoliczności. Odstępstwo od tradycji w przedmiocie budowy ambony po lewej stronie prezbiterium tłumaczy się potrzebą lokalną, zwłaszcza w kościołach katedralnych, gdzie biskup z tronu po stronie ewangelii nie widzi i nie słyszy kaznodziei.
Podobnież w kościołach, w których wejście na ambonę jest bezpośrednio z zakrystii, ambona może być po stronie lekcji w celu łatwiejszego dostępu do niej".

ks. Jan Danilewicz, Kościół i jego wnętrze w świetle przepisów prawno-liturgicznych, Kielce 1948, ss. 117–118.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1333 dnia: Lipca 09, 2015, 19:27:21 pm »

Dziękuję za informację, dla mnie to ciekawostka. Mój pierwszy kościół parafialny ma właśnie ambonę po "niewłaściwej" stronie (pochodzi z XVI w.) i dzięki powyższemu wyszukałam informację, że jest to już trzecia ambona w tym kościele. Cóż, może poprzednie były z "dobrej" strony? A obecna pochodzi z XIX wieku więc może właśnie została ustawiona "z duchem czasu" :)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1334 dnia: Lipca 10, 2015, 16:43:42 pm »

Prezbiterium też dobre - bo mogli nie budować "ściennego" ołtarza albo go skuć. A tak są dwa i jest wybór  8)
Myslalem bardziej o kwiatowej dekoracji - jakies to chaotycznie dla mnie jest a kwiatow przed tzw. stolem nie cierpie a jeszcze robienia z nich jakichs wywijasow nie rozumiem.
Kosciol jest z lat 1935-38, wiec scienny oltarz tam byl przed niesciennym ;), ale dobrze, ze go nie skuli ;). Ja w poprzedniej parafii chcialem skuc nowy (ale ze wzgledow praktycznych - bo bylo malo miejsca i to byl glowny argument, w dodatku byl zbudowany z dwoch marmurowych plyt, wiec by to nie bylo trudne), ale nie zdazylem ;D.
Ciemny strop mi sie podoba - wyglada na oryginalny, wiec jest ok ;). Widac, ze kosciol jest jednym z wielu tego typu modern-kosciolow budowanych z latach 30. na ziemiach niemieckich (bo przeciez nie polskich ;)), ktore jak na owe czasy byly bardzo nowoczesne i "inne", ale z dzisiejszego pubktu widzenia byly jeszcze calkiem klasyczne.
Zapisane
Strony: 1 ... 87 88 [89] 90 91 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!