Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 03:04:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401243 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1305 dnia: Lipca 13, 2014, 00:24:33 am »

www.bojano.diecezja.gda.pl/galeria/zdjęcia-kościoł-i-golgoty

Bojano na Kaszubach - piękny, współczesny kościół.

To nadaje się do tego wątku:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1083.0.html

Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1306 dnia: Lipca 13, 2014, 19:00:16 pm »

Kościół franciszkanów w Gdyni. Co mają symbolizować dwie wieże? Wydaje mi się, że zazwyczaj jest jedna.
Rzadko widzę kościół z jedną wieżą.


Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1307 dnia: Lipca 13, 2014, 19:09:25 pm »

A co Państwo o tym sądzą?

Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Farbiarnia.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1308 dnia: Lipca 14, 2014, 10:31:14 am »

Ale po co dwie 'szpice'(nie wiem jak inaczej to nazwać :))?
Hełm.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1309 dnia: Lipca 14, 2014, 10:33:40 am »

A co Państwo o tym sądzą?
Podejrzewam, że w założeniu miało nawiązywać do gotyku, ale wyszło - jak słusznie zauważył pan Fideliss - coś bardziej jak fabryka.
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #1310 dnia: Lipca 14, 2014, 15:51:32 pm »

Kto widział kościół w Wigratzbad, siedzibie seminarium FSSP, może z łatwnością stwierdzić, że architektura nie pasuje zupełnie do liturgii tradycyjnej. Jednak prezbiterium było jako tako przystosowane, gdyż nie było pseudoołtarza stołowego. Nie było. Do przebudowy, którą podjęto przed 2 laty. Obecnie także prezbiterium zostało zupełnie "usoborowione": pseudoołtarz postawiono na środku, bez stopni. Dodano wmurowaną ambonkę oraz siedzenia. Normalne celebrowanie liturgii tradycyjnej jest tym samym praktycznie niemożliwe. Choć zarówno ten kościół powstał w duchu tradycyjnej eucharystycznej pobożności katolickiej, potem władze kościelne umieściły tam także seminarium wychowujące i kształcące w liturgii tradycyjnej. No cóż, nawet jedno z dwóch istniejący w Europie seminariów indultowych, jest modernistom solą w oku...
x Dariusz Olewiński
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1311 dnia: Lipca 14, 2014, 20:21:07 pm »

Ale po co dwie 'szpice'(nie wiem jak inaczej to nazwać :))?

Tutaj przykład przedsoborowego kościoła: wieża z dwoma hełmami.

wyszło - jak słusznie zauważył pan Fideliss - coś bardziej jak fabryka.

Gdyby podany przez mnie przykład kościoła pozbawić wieży, przypominałby on XIX-wieczną architekturę przemysłową.
Tyle że w XIX w. to raczej budownictwo przemysłowe wzorowano na sakralnym (np. układ bazylikowy, sklepienia, arkady, łuki okienne), a w XX w. było odwrotnie.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #1312 dnia: Lipca 23, 2014, 03:17:30 am »

A co Państwo o tym sądzą?

Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Farbiarnia.

Widziałem go w realu...z zewnątrz jaki koń jest każdy widzi...w środku zaś dość miłe zaskoczenie, bo nie wygląda tak szkaradnie, jak np. wybudowane tuż obok kolegiaty gdyńskiej "sanktuarium Miłosierdzia Bożego"...to dopiero jest "tragedyja"...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #1313 dnia: Lipca 23, 2014, 18:03:47 pm »

Widziałem go w realu...z zewnątrz jaki koń jest każdy widzi...w środku zaś dość miłe zaskoczenie, bo nie wygląda tak szkaradnie, jak np. wybudowane tuż obok kolegiaty gdyńskiej "sanktuarium Miłosierdzia Bożego"...to dopiero jest "tragedyja"...

W Gdyni ogólnie nie ma pięknych kościołów poza kolegiatą i ew. dwoma kościołami na obrzeżach miasta. Ale to wszystko są stare, małe kościółki, a jeden jest już przerobiony. Nawet kościół FSSPX wygląda jak zwyczajny budynek.

Jeśli chodzi o FSSPX to budynek przeoratu i łącznik sprawiają takie wrażenie - cóż to kwestia pieniędzy. W środku jest skromnie, ale po katolicku. Tutaj przykład jak FSSPX potrafi budować. http://www.fsspx-sudamerica.org/fraternidad/galeriainaugurachile.php

Co do reszty pełna zgoda - pięknych  świątyń się nie uświadczy, wręcz odwrotnie często jest b. brzydko.
Zapisane
Olaaa
bywalec
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #1314 dnia: Czerwca 22, 2015, 18:40:31 pm »

Och, nie! Mój ulubiony wątek umiera!



Tek kościół,
czy ten?

 
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #1315 dnia: Czerwca 22, 2015, 23:50:21 pm »

Ten o góry bardzo ładny nie ma się do czego przyczepić  8)
Och, nie! Mój ulubiony wątek umiera!



Tek kościół,
czy ten?

 
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2015, 13:35:47 pm wysłana przez michal260189 » Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1316 dnia: Czerwca 23, 2015, 02:01:33 am »

Czemu nie widzę w p. ost. poście żadnych obrazków?
__
Dopisuję - nie wiedzieć czemu w "wyślij odpowiedź" te obrazki mi się załadowały.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1317 dnia: Czerwca 30, 2015, 22:16:24 pm »

Kto widział kościół w Wigratzbad, siedzibie seminarium FSSP, może z łatwnością stwierdzić, że architektura nie pasuje zupełnie do liturgii tradycyjnej. Jednak prezbiterium było jako tako przystosowane, gdyż nie było pseudoołtarza stołowego. Nie było. Do przebudowy, którą podjęto przed 2 laty. Obecnie także prezbiterium zostało zupełnie "usoborowione": pseudoołtarz postawiono na środku, bez stopni. Dodano wmurowaną ambonkę oraz siedzenia. Normalne celebrowanie liturgii tradycyjnej jest tym samym praktycznie niemożliwe. Choć zarówno ten kościół powstał w duchu tradycyjnej eucharystycznej pobożności katolickiej, potem władze kościelne umieściły tam także seminarium wychowujące i kształcące w liturgii tradycyjnej. No cóż, nawet jedno z dwóch istniejący w Europie seminariów indultowych, jest modernistom solą w oku...
x Dariusz Olewiński


Katolstantyzm...:-(
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1318 dnia: Lipca 02, 2015, 10:45:00 am »


Gdzie stoi ten kosciol? Chyba gdzies w Polsce, bo tam chyba jest ulica Chopina, o ile nie jestem juz calkiem slepy. Nawet widac herb miasta, ale tego to juz rozpoznac nie jestem w stanie...
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1319 dnia: Lipca 02, 2015, 12:25:22 pm »


Gdzie stoi ten kosciol? Chyba gdzies w Polsce, bo tam chyba jest ulica Chopina, o ile nie jestem juz calkiem slepy. Nawet widac herb miasta, ale tego to juz rozpoznac nie jestem w stanie...
Kościół św. Antoniego w Zdzieszowicach.
Cytuj
(Parafia Świętego Antoniego w Zdzieszowicach jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Leśnica. Parafia została założona w 1922 roku. Jej obecnym proboszczem jest ks. Prałat Antoni Komor. Stary kościół parafialny został wybudowany w 1920, nowy kościół został wybudowany w latach 1935-1937. Mieści się przy ulicy Pokoju.)
Google potwierdza - ko
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!