Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 16:20:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231958 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404581 razy)
magyar
Gość
« Odpowiedz #465 dnia: Kwietnia 19, 2009, 15:47:36 pm »

tak zgadza się
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #466 dnia: Kwietnia 19, 2009, 16:17:31 pm »

A Tabernakulum tam jest wogule ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #467 dnia: Kwietnia 19, 2009, 16:30:38 pm »

A jakie Pan ma kwalifikacje, by dawać takie nauki?

Pani przedszkolanka mi w przedszkolu mowila zeby zbyt pochopnych wnioskow nie wyciagac.

To proszę tego nie robić. Tu Pan pochopnie ocenił cudzą wypowiedź.
Zapisane
magyar
Gość
« Odpowiedz #468 dnia: Kwietnia 19, 2009, 19:07:06 pm »

A Tabernakulum tam jest wogule ?

Jest pod obrazem Matki Boskiej  ale niema wiecznej lampki ja tylko wiem(i nieliczni parafianie ) jest  tam Najświętszy Sakrament i przyklękam ale ludzie jak barany przyklękają na środku przed ołtarzem. Ale jeśli nie mam wietrznej lampki to znaczy że nie jest to kościół tylko budynek użyteczności publicznej i nie należy  sie powściągliwie zachowywać.  Jak to jest ? Proszę niech mi ktoś wytłumaczy . 
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #469 dnia: Kwietnia 19, 2009, 19:09:00 pm »

A Tabernakulum tam jest wogule ?

Jest pod obrazem Matki Boskiej  ale niema wiecznej lampki ja tylko wiem(i nieliczni parafianie ) jest  tam Najświętszy Sakrament i przyklękam ale ludzie jak barany przyklękają na środku przed ołtarzem. Ale jeśli nie mam wietrznej lampki to znaczy że nie jest to kościół tylko budynek użyteczności publicznej i nie należy  sie powściągliwie zachowywać.  Jak to jest ? Proszę niech mi ktoś wytłumaczy . 


"Wietrzna lampka" nie definiuje swietosci kosciola. Wciaz jest to kosciol i sie trzeba jak w kosciele zachowywac. Choc z drugiej strony powinna byc
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #470 dnia: Kwietnia 19, 2009, 23:55:22 pm »

Kiedyś mogło być tak, jak o tym mówią "Statuty Wielkopolskiej Prowincji Reformatów z 1757r". Akurat mam tłumaczenie pod ręką: "19. Przed Tabernakulum Najświętszego Sakramentu niech pali się w dzień i w nocy lampa, która ma być z przeźroczystego szkła, zawierająca olej oliwek lub czysty łój, o którą będzie się troszczył akolita, przy uwadze zakrystiana, aby gdy zgaśnie, natychmiast zapalić ją na nowo, pod karą dyscypliny" (Adam Jan Błachut, Brat Mateusz Osiecki i jego dzieło, Warszawa 2003, s. 178)
Zapisane
magyar
Gość
« Odpowiedz #471 dnia: Kwietnia 20, 2009, 00:28:05 am »

Odnoście Kościoła  Rzymsko-Katolickiego Narodzenia NMP

Tam Też  była odprawiania profanacja drogi krzyżowej (pseudo rozważanie męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa) te Rockowe ,,orgie" przepraszam za słownictwo  inaczej niemożna tego nazwać .  Czy nie mam racji ? Link do notki na ekumeninizm.pl o tych akcjach i tam też jest podany adres wyżej wymienionej  parafii:
http://www.ekumenizm.pl/article.php?story=20090225120804225&query=Rock%27owa+Droga+Krzy%BFowa+w+Warszawie

ps. Jakie miejsce taka droga krzyżowa . Zdjęć zarazie nie posiadam ale jak zdobędę to podeślę
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #472 dnia: Kwietnia 20, 2009, 08:48:06 am »

"Wietrzna lampka" nie definiuje swietosci kosciola. Wciaz jest to kosciol i sie trzeba jak w kosciele zachowywac.

Są zaś we Francji kościoły gdzie nie ma Najświetszego Sakramentu, nie ma wiec wiecznej lampki a jednak nadal jest to kościół.
Zapisane
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #473 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:08:24 am »

Mnie to przypomina zbór heretycki. Ale wiele z nich bardziej przypomina kościół niż kościoły katolickie. Niestety tak jest jak powierza się projektowanie świątyni ludziom niewierzącym, którzy realizują swoją wizję "artystyczną", a nie kierują się potrzebami liturgicznymi. Tylko większą winę mają ci co te "wariacje" architektoniczne zatwierdzają!
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #474 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:13:15 am »

A później sie taki jeden "wybitny" profesor architektury pyta na - cytuje - "ile osób ma być to tabernakulum?"
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #475 dnia: Kwietnia 20, 2009, 17:37:59 pm »

To trzeba odpowiedzieć, że na jedną z trzech osób Boskich :)
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #476 dnia: Kwietnia 20, 2009, 20:41:45 pm »

Akurat mnie przy tym nie było ale pytanie to padło przed wielce szanowną grupą odpowiedzialną za budowę pewnego kościoła...
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #477 dnia: Kwietnia 30, 2009, 14:40:48 pm »

Słyszałam niedawno ciekawą historię. Rzecz działa się niedługo po wybudowaniu kościoła w Nowej Hucie. Ksiądz - kustosz muzeum diecezjalnego został zaproszony na sympozjum poświęcone temu kościołowi, połączone oczywiście z jego zwiedzaniem. W ostatniej chwili okazało się, że nie może jechać i aby zaproszenie nie przepadło - wysłał tam swoją siostrę. Po powrocie siostra entuzjastycznie opowiadał o swoich wrażeniach - jaki piękny, nowoczesny, wspaniały kościół! Na co ksiądz się spytał: "A pomodliłaś się tam?" Zaskoczona pytaniem siostra odpowiedziała, że nie... Po prostu nie przyszło jej to do głowy.
Zapisane
Tymoteusz
adept
*
Wiadomości: 30


« Odpowiedz #478 dnia: Kwietnia 30, 2009, 14:57:20 pm »

ot faktycznie.. bo po co się chodzi do Kościoła... podziwiać... ?

BTW Tak po za tym to witam, jestem tutaj nowy, choć od już pewnego czasu obserwuję to forum. :)
Zapisane
Deo gratias
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #479 dnia: Maja 04, 2009, 22:55:44 pm »

Z książki Adama Marii Szymskiego "Kanon formy architektonicznej w Kościele Katolickim. Tradycja i współczesność architektury sakrum":

"Ta ideowa postawa otwarcia się ku przeszłości, w połączeniu z ideą ekumenizmu, czyni z współczesnego kościoła katolickiego "świątynię wszystkich ludzi". W tej idei Kościół poszukuje swego ostatecznego wyrazu przestrzennego poprzez odwoływanie się do treści właściwych istocie samego przeżycia religijnego, w drugiej dopiero kolejności akcentując cechy oryginalności doktryny wiary katolickiej wyrażonej w liturgii i teologii" s. 450.

(na początku książki umieszczony list Prymasa Glempa, oczywiście w tonie pochwalnym)



Zapisane
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!