Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:49:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401281 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1095 dnia: Września 22, 2011, 17:52:47 pm »

Marne ma Pan poczucie humoru. Mnie to nie śmieszy.
to, ze Pana cos nie smieszy nie znaczy, ze mam marne poczucie humoru; to, ze mnie cos nie smieszy nie znaczy, ze Pan ma marne.

No i z czym Pan tutaj dyskutuje? Zdjęty z krzyża czy nie?
ciezko powiedziec. raczej: ukrzyzowany, ale bez krzyza.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1096 dnia: Września 22, 2011, 22:19:27 pm »

to, ze Pana cos nie smieszy nie znaczy, ze mam marne poczucie humoru; to, ze mnie cos nie smieszy nie znaczy, ze Pan ma marne.

Dobra, cofam to co powiedziałem. Ma Pan wspaniałe poczucie humoru. Zniżę się do Pańskiego poziomu i opowiem Panu doskonały kawał:
"W latach siedemdziesiątych zniszczono wiele kościelnych prezbiteriów".
Niech się Pan śmieje. Do woli, ile da Pan rady. Niech Pana od tego śmiechu brzuch tylko nie rozboli.

Cytuj
No i z czym Pan tutaj dyskutuje? Zdjęty z krzyża czy nie?
ciezko powiedziec. raczej: ukrzyzowany, ale bez krzyza.

Po raz trzeci napiszę: dzięki temu prezbiterium zostało bez krzyża. Nikomu nie przyszło do głowy, żeby chociaż w zamian dostawić krzyż na ołtarzu albo obok, jak nakazują przepisy.
Niech się Pan jeszcze ponapina i wałkuje to kolejne kilka razy. Najwyraźniej ma Pan za dużo wolnego czasu.
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2011, 22:21:53 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #1097 dnia: Września 22, 2011, 22:27:20 pm »

posoborowym ołtarzem (na oko jakieś 8 m długości - idealny do mega-koncelebry)
zmartwie: to jest oltarz przedsoborowy (hahaha)

Nie. Teraz jest to "ołtarz posoborowy". Nie o samo "odsunięcie od ściany" tu chodzi.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #1098 dnia: Listopada 09, 2011, 17:38:31 pm »

Jak ocenicie kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Tarnowie?
http://www.dobrypasterz.tarnow.opoka.org.pl/galeria.htm
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #1099 dnia: Listopada 09, 2011, 21:17:20 pm »

Jak ocenicie wnętrze kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1100 dnia: Listopada 10, 2011, 13:43:03 pm »

Jak ocenicie wnętrze kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza
W moim odczuciu, na tle innych współczesnych kościołów - nie najgorsze. Ma dość tradycyjny układ, stopnie do ołtarza, tabernakulum w centrum a fotele dla celebransa i asysty - po bokach; w oknach witraże i w miarę tradycyjne wyposażenie. Natomiast dość dużym minusem jest dla mnie antresola biegnąca wokół i kojarząca się ze zborami protestanckimi.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1101 dnia: Listopada 10, 2011, 14:09:50 pm »

Natomiast dość dużym minusem jest dla mnie antresola biegnąca wokół i kojarząca się ze zborami protestanckimi.
picasaweb.google.com/lh/photo/7HSv0omoo_DFmDJrgvnkp26b4KIxlCDUnMNz6NarlFg?feat=directlink  - znany zbor protestancki z obrzydliwymi emporami --- kaplica krolewska w gdansku
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1102 dnia: Listopada 11, 2011, 11:31:12 am »

Nie przesadzajmy, nie kazda empora jest obrzydliwa a po drugie ma (miala) praktyczne znaczenie - wiecej miejsc siedzacych. Tak samo nie kazdy kosciol, gdzie nie ma wspanialego "stolu", jest piekny.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1103 dnia: Listopada 11, 2011, 13:17:44 pm »

Nie przesadzajmy, nie kazda empora jest obrzydliwa a po drugie ma (miala) praktyczne znaczenie - wiecej miejsc siedzacych.
Nie twierdzę, że empora jest obrzydliwa pod względem estetycznym. Ale takich empor przeznaczonych także dla wiernych w kosciołach katolickich nie stosowano. Starsze kościoły z emporą to dawne zbory protestanckie. A to "praktyczne znaczenie' wpisuje się bardziej w logikę protestancką, bo tam najważniejsze jest zgromadzenie wiernych, więc priorytetem będzie, aby każdy mógł sobie wygodnie usiąść.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1104 dnia: Listopada 11, 2011, 13:24:54 pm »

takich empor przeznaczonych także dla wiernych w kosciołach katolickich nie stosowano. Starsze kościoły z emporą to dawne zbory protestanckie.
prosze jeszcze raz przeczytac mojego ostatniego posta ( i ewentualnie poczytac sobie w internecie / ksiazce o dziejach tej swiatyni ).


***
i jeszcze jeden przyklad:
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2011, 13:27:28 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #1105 dnia: Listopada 11, 2011, 13:38:42 pm »

Chodziło mi o empory z ławkami dla wiernych. W poznańskim barkowym kościele franciszkanów też są empory nad bocznymi nawami (to dość częste w baroku) ale nie ma i nigdy nie było tam ławek.
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2011, 13:52:06 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1106 dnia: Listopada 11, 2011, 15:56:34 pm »

ale nie ma i nigdy nie było tam ławek.
skad ta pewnosc?

***
a poza tym: jaka jest logika w robieniu empory bezlawkowej? nawet na wielu emporach dla chorzystow sa normalne lawki.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1107 dnia: Listopada 11, 2011, 22:59:59 pm »

Nie przesadzajmy, nie kazda empora jest obrzydliwa a po drugie ma (miala) praktyczne znaczenie - wiecej miejsc siedzacych.
Nie twierdzę, że empora jest obrzydliwa pod względem estetycznym. Ale takich empor przeznaczonych także dla wiernych w kosciołach katolickich nie stosowano. Starsze kościoły z emporą to dawne zbory protestanckie. A to "praktyczne znaczenie' wpisuje się bardziej w logikę protestancką, bo tam najważniejsze jest zgromadzenie wiernych, więc priorytetem będzie, aby każdy mógł sobie wygodnie usiąść.
No ok, ale mi naprawde nie przeszkadzaja ani empory, ani lawki w nich, o ile jest to zgodne z zasadami estetyki. Wiem, ze w katolickich kosciolach priorytetem nie byly lawki, co widzimy np. w pieknych barokowych swiatyniach, gdzie lawek jest bardzo malo i sa malo widoczne - koscioly protestanckie z drugiej strony to w zasadzie tylko lawki od sciany do sciany z niewielkimi przejsciami. Wole, zeby lawek bylo wiecej niz mniej - ludzie tez maja prawo usiasc, nawet na emporze.
W bylych kosciolach protestanckich zostawilbym empory, bo one naleza do wnetrza i swiadcza o naszym szacunku dla historii, nawet jesli sie nam to nie podoba.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1108 dnia: Listopada 12, 2011, 06:51:30 am »

w katolickich kosciolach priorytetem nie byly lawki
priorytetem byly kleczniki :>
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1109 dnia: Listopada 12, 2011, 09:26:40 am »

w katolickich kosciolach priorytetem nie byly lawki
priorytetem byly kleczniki :>
Prosze mnie nie chwytac za slowa - lawek z klecznikami i klecznikow samych tez nie bylo zbyt wiele ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!