Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:55:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 71 72 [73] 74 75 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401228 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1080 dnia: Sierpnia 05, 2011, 19:22:51 pm »

[edycja poprzedniego posta]

1.
Jak zabytek - to rozmowa z proboszczem, a jak nie - do konserwatora...
te przy bocznych z ok. 1900 roku, w prezbiterium powojenne.
2.
przypomnialo mi sie tez, ze przy 2 innych oltarzach bocznych przycieto stopien (bo inaczej wzorek by sie nie udal na posadzce) - potencjalne odprawianie byloby trudne
3.
remont z okazji ogloszenia swiatyni kolegiata....
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Klemens__I
bywalec
**
Wiadomości: 91


Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X
« Odpowiedz #1081 dnia: Września 22, 2011, 08:46:51 am »

Parafia pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach





Bp Kiernikowski jest szczęśliwy jak nigdy...






NOM  na całego...
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1082 dnia: Września 22, 2011, 09:40:58 am »

@ Klemens_fsspx

Czyżby w kościele nie było Boga.? :(
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
pangloss
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #1083 dnia: Września 22, 2011, 12:05:54 pm »

a ten człowiek z węgierskiego? pocztu sztandarowego co robi?  ???

Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1084 dnia: Września 22, 2011, 12:18:36 pm »



Jak widać, Boga w kościele nie ma.



Katecheza.? ;).
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1085 dnia: Września 22, 2011, 12:20:50 pm »

jest tabernakulum, po prawej, we wnece. nie ma powodu - darujcie sobie krytyke.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1086 dnia: Września 22, 2011, 12:22:59 pm »

jest tabernakulum, po prawej, we wnece. nie ma powodu - darujcie sobie krytyke.
A gdzie tu oszczerstwa.? Grzecznie się pytam.
Jeśli tabernakulum jest we wnęce to cofam słowa, że w Kościele Boga nie ma.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
pangloss
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #1087 dnia: Września 22, 2011, 12:25:24 pm »

Tabernakulum jest tu:

Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1088 dnia: Września 22, 2011, 12:33:32 pm »

Panie Guldenmond. Jak do tej pory to z pod mojej klawiatury ani nie padły żadne oszczerstwa ani krytyka. Jedynie pytania i krótkie spostrzeżenia. Nie mogłem doszukać się tabernakulum na stronie ww. parafii, więc się pytałem.

Dziękuję Panie Pangloss za wskazanie mi tabernakulum.

Czemu Pana Jezusa odstawiono na bok.? Czyżby przeszkadzał w odprawianiu Mszy.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1089 dnia: Września 22, 2011, 12:39:00 pm »

Ostatnio spędziłem 2 tygodnie w Peru i Boliwii. Kościoły i katedry kapią złotem, tebernakula przeniesiono do bocznych ołtarzy, gdzie widziałem wiele osób adorujących. Ale miałem miaszane uczucia przebywając w tych państwach. Z jednej strony piękne kościoły, ale przed nimi rzesze kobiet indiańskich z małymi dziećmi w chustkach na plecach usiłujących sprzedać turystom pamiatki, aby przeżyć. Nie wiem, czy w społeczeństwach mieniących się katolickimi powinny byc takie nierówności społeczne.
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2011, 12:41:47 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1090 dnia: Września 22, 2011, 12:42:08 pm »

Jest tabernakulum, jest "nawet" krzyż przy ołtarzu.

Ja natomaist miałem okazję być niedawno w kościele we Władysławowie.
W całym prezbiterium nie ma ani jednego krzyża.
Zamiast tego nad posoborowym ołtarzem (na oko jakieś 8 m długości - idealny do mega-koncelebry) wisi Pan Jezus, ale jakby zdjęty z krzyża.
W całym kościele nie zauważyłem ani jednego krzyża z Panem Jezusem. Są tylko malutkie krzyżyki rozwieszone jako stacje drogi krzyżowej.
O szczególiku jak fotele dla celebransów ustawione tyłem do tabernakulum nie ma chyba co wspominać, bo powolutku staje się to "normą"...

Przed ołtarzem stoi sobie świecznik na 7 świec. Przed Mszą nawet mi myśl do głowy przyszła, że może biskup będzie odprawiać, ale oczywiście się myliłem.
Zapisane
pangloss
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #1091 dnia: Września 22, 2011, 13:07:07 pm »

Jeśli chodzi o krzyże... Walczyłem  z moim proboszczem o umieszczenie krucyfiksu w okolicy ołtarza, bo ten który jest za bardzo mi przypomina symbol zupełnie niechrześcjański. Zdjęcie po lewej przedstawia prezbiterium w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej w Katowicach (kościół jest dopiero budowany). Zdjęcie z prawej zamieszczam dla porównania form graficznych, dlatego nie można tego uznawać za "propagowanie ustrojów totalitarnych"  ;)
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1092 dnia: Września 22, 2011, 14:14:57 pm »

co do krzyża na ołtarzu to w Limie w katedrze jest na ołtarzu posobowym duży krzyż i 6 świec. ,,Benedyktowy" ołtarz. W La Paz natomiast brak tak ,,benedyktowych" ołtarzy. Ale w tych krajach raczej większych nadziei na KRR to nie ma, bo panuje tu synkretyzm, szczególnie w indiańskich kościołach. Niby zdecydowana większość mieszkańców deklaruje tu katolicyzm, ale przemieszany on jest z dawnymi wierzeniami. Natomiast najsłynniejsze santuarium Maryjne w Andach Cotacabana jest przepiękne
http://www.krajoznawcy.info.pl/
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1093 dnia: Września 22, 2011, 15:16:35 pm »

Ja natomaist miałem okazję być niedawno w kościele we Władysławowie.



posoborowym ołtarzem (na oko jakieś 8 m długości - idealny do mega-koncelebry)
zmartwie: to jest oltarz przedsoborowy (hahaha), tylko go odsunieto od sciany; mam zdjecia tej swiatyni z czasow tuz po jej budowie ( 1957-61, prezbiterium starsze ) - sa oltarze boczne, balaski, w/w oltarz idealny do koncelebry i jego swieczniki stojace nie na mensie tylko na stopniach z boku.

wisi Pan Jezus, ale jakby zdjęty z krzyża.
ta rzezba rowniez byla wyk. przed soborem - ale Chrystus byl na krzyzu ( metalowym? ), ktorego juz nie ma.


powiem nawet, ze niepozagracane w latach 60. wnetrze prezentowalo sie bardzo ladnie - i godnie.


*********
Kościół 10 lutego 1987 roku został wpisany do rejestru kościołów zabytkowych. Decyzja o tym fakcie stwierdza: „Kościół we Władysławowie zasługuje na opiekę konserwatorską z uwagi na unikatowe w kraju rozwiązania konstrukcyjne oraz wzorcowe zharmonizowanie neogotyckiej kaplicy z modernistycznym korpusem nawowym. Całość swą formą przypominającą rozpięte żagle nawiązuje do morskiej tradycji”
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2011, 15:30:15 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1094 dnia: Września 22, 2011, 15:52:03 pm »

@Guldenmond

Zbytnio mnie Pan nie zmartwił. Nie wiem z kolei co Pana tak śmieszy. Że ołtarz powstał przed soborem i został od ściany odsunięty? Marne ma Pan poczucie humoru. Mnie to nie śmieszy.

Co z tego, że w latach 60 wnętrze kościoła prezentowało się ładnie i godnie? Dotyczy to wielu kościołów. Co z tego, że kiedyś był krzyż, skoro go nie ma? Co z tego, że kiedyś stały normalne świeczniki, skoro teraz jest świecznik na 7 świec?

Pierwszy raz byłem w kościele, w którym w prezbiterium nie ma ani jednego krzyża. W całym kościele nie widziałem ani jednego krzyża z Panem Jezusem.

Nie czepiam się rozwiązań architektonicznych, tylko "mało katolickiego" wystroju wnętrza, zwłaszcza prezbiterium.
I usadowienia celebransów rzyciami do tabernakulum.

Nie mam wątpliwości: kościoła nie wpisano na listę zabytków dzięki posoborowej dewastacji prezbiterium.

wisi Pan Jezus, ale jakby zdjęty z krzyża.
ta rzezba rowniez byla wyk. przed soborem - ale Chrystus byl na krzyzu ( metalowym? ), ktorego juz nie ma.

No i z czym Pan tutaj dyskutuje? Zdjęty z krzyża czy nie?
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2011, 16:14:27 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
Strony: 1 ... 71 72 [73] 74 75 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!