Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 02:19:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 404078 razy)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #405 dnia: Marca 13, 2009, 10:28:19 am »


Jeżeli dobrze rozumiem tok Pana rozumowania, przychyla się Pan do drugiego z w/w stwierdzenia. Czy to Pana zdaniem oznacza, że w pewnym okresie dziejów ludzkości piękno osiągnęło kres swego rozwoju, a tym samym dzisiaj można co najwyżej porównywać się do dawnych stanów?


Uważam, że piękno ma charakter obiektywny. Ma wartość samą w sobie. Uważam, że szczytem rozwoju sztuki było rokoko. W pewnym stopniu łączyło zalety gotyku ze stylami wywodzącymi się z antyku. Jest pewien tekst posoborowy, który jeśli dobrze pamiętam, świetnie pasuje do poruszanej sprawy, potrzebuję jednak czasu, by go odszukać.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #406 dnia: Marca 13, 2009, 10:33:59 am »

Wole nowoczesnie zaprojektowany kosciol od takiego, ktory jest prostackim odbiciem architektury przeszlosci albo przeladowanym kiczem majacym zaspokoic niewybrednych wiernych.
Proszę podać przykłady takiej architektury.

Wydaje mi się, że kościół w Ave Maria na Florydzie jest tego przykładem. Niestety nie pamiętam już, gdzie widziałem zdjęcia.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #407 dnia: Marca 13, 2009, 13:58:41 pm »

Wydaje mi się, że kościół w Ave Maria na Florydzie jest tego przykładem. Niestety nie pamiętam już, gdzie widziałem zdjęcia.

Czyżby mowa o tej świątyni : http://www.avemariablvd.com/picturesOratory021007andlater.html
http://en.wikipedia.org/wiki/File:AveMariaRomanCatholicOratory.JPG
http://www.avemaria.com/PhotoShowcase.aspx

« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2009, 14:04:56 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #408 dnia: Marca 14, 2009, 12:19:20 pm »

Ci dwaj ostatni malarze o detale już tak bardzo nie dbali. Prezentowany kościół jest bardzo infantylnym nawiązaniem do gotyku.

                      ***

Proszę zwrócić uwagę na całkowitą zmianę systemu kształcenia artysty. Kiedyś dziecko było oddawane do mistrza. Dziś są dopiero średnie szkoły plastyczne - to bardzo późno. Z kółkami plastycznymi różnie bywa. Poza tym chore idee.

Kształcenie muzyków zaczyna się na poziomie szkoły podstawowej. Uczniom zabrania się słuchać rocka i efekty są. Bo to jest stary system. Jeśli kiedyś było tylu świetnych artystów to znaczy, że system kształcenia był dobry. Musi on polegać na wpajaniu tego co dobre i chronieniu przed tym co złe.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #409 dnia: Marca 14, 2009, 14:51:36 pm »

W nauczaniu sztuki, bo tak ten przedmiot oficjalnie się nazywa w gimnazjum i obejmuje muzykę i plastykę, wielu ogranicza się do historii sztuki i historii muzyki, nie próbując jednak "zarazić" sztuką. Jeśli są jakieś zajęcia praktyczne to polegają na chwaleniu wszystkich równo i dopuszczani form wszelakich. W związku z tym dziecko nie ma poglądu na to co jest faktycznie piękne a co po prostu brzydkie. Problemem też jest kwestia oceniania - nie każdy ma zdolności.
W dalszym nauczaniu też jest kłopot albowiem coraz częściej odchodzi się od klasyki. Kiedyś Salvador Dali powiedział mniej więcej takie słowa, że początkujący artysta musi najpierw nauczyć się malować jak Michał Anioł, kiedy będzie umiał to perfekcyjnie wtedy niech zaczyna własne koncepcje. Niestety współcześnie"artyści" w większości nie potrafią po prostu rysować czy malować, albo rzeźbić, za to doskonale potrafią prowokować.
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #410 dnia: Marca 14, 2009, 16:24:00 pm »

Nowoczesne kościelne budynki to nie tylko skutek Vaticanum II, ale przede wszystkim rewolucji w sztuce gloryfikującej brzydotę. Ta rewolucja dotknęła także prawosławnych; oto cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku:



Od pewnego czasu zauważyłem, że coraz to nowe powstające cerkiewki również wyglądem zewnętrznym jak i wewnętrznym nie zachwycają!

Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #411 dnia: Marca 14, 2009, 20:08:19 pm »

Nowoczesne kościelne budynki to nie tylko skutek Vaticanum II, ale przede wszystkim rewolucji w sztuce gloryfikującej brzydotę. Ta rewolucja dotknęła także prawosławnych; oto cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku:
Tutaj jednak, pomimo nowoczesngo stylu, widać ciągłość w stosunku do tradycyjnej formy cerkwi. Można uznać, że to jest brzydkie (kwestia gustu), ale widać jednoznacznie, że to jest cerkiew. Tymczasem wiele nowoczesnych kościołów katolickich, również przedstawionych w tym wątku, nie tylko są brzydkie, ale przede wszystkim kościołów w ogóle nie przypominają z wyglądu.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #412 dnia: Marca 15, 2009, 13:05:56 pm »

Ci dwaj ostatni malarze o detale już tak bardzo nie dbali.
specjalnie napisałem ich dwóch także! Van Gogh - światłocień (powrót syna marnotrawnego dajmy na to! Czy tam nie ma detali?. A Cezanne? Trudno mi powiedzieć co to jest - moze światło? -  dbał on niewątpliwie o detale z tym związane. Weźmy grających w karty w kilku odmianach i inne obrazy siedzących i pijących wino. Zgadzam się, że nie sa to szczegóły rysunku - jak np. u Rubensa.


Generalnie: dawniej dzieła tych malarzy uchodziłyby przynajmniej za nieukończone.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #413 dnia: Marca 16, 2009, 09:39:14 am »

Wydaje mi się, że kościół w Ave Maria na Florydzie jest tego przykładem. Niestety nie pamiętam już, gdzie widziałem zdjęcia.
Czyżby mowa o tej świątyni : http://www.avemariablvd.com/picturesOratory021007andlater.html
http://en.wikipedia.org/wiki/File:AveMariaRomanCatholicOratory.JPG
http://www.avemaria.com/PhotoShowcase.aspx

Tak to ten. A wiem, że Msze w nim są (prawie?) wyłącznie KRR! Brzydki budynek do pięknej Mszy? Czy wnętrze jest lepsze?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #414 dnia: Marca 16, 2009, 11:17:58 am »

@Zygmunt

Czy czytał Pan PM ode mnie?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #415 dnia: Marca 16, 2009, 18:18:14 pm »

@Zygmunt

Czy czytał Pan PM ode mnie?

Dziękuję za miły list. Mam nadzieję, że odpowiedź do Pana dotarła.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #416 dnia: Marca 16, 2009, 18:38:14 pm »


No i jeszcze jedna sprawa. Ktoś napisał, że współcześni artyści nie potrafią malować i rysować.


Jeśli potrafi malować to może mieć problemy z zamówieniami.

W Warszawie u św. Benona ufundowano dobrze malowany wizerunek św. Alfonsa Liguoriego. Widać więc, że jak się chce, by powstało coś pięknego, to jest to możliwe.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #417 dnia: Marca 17, 2009, 20:12:13 pm »

Znowu wieża typu Orthanc z Isengardu :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #418 dnia: Marca 17, 2009, 21:48:04 pm »



Nie trafiłem na lepsze zdjęcie. Kościół jest jednak kuriozalny.

Mógłby Pan wrzucić ponownie? Nie widzę tego zdjęcia.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #419 dnia: Marca 18, 2009, 15:26:03 pm »

Ostatnio miałam średnią przyjemność ujrzeć to w Warszawie





Najlepsza jest Droga Krzyżowa, dopiero po paru minutach doszłam że to to.

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!