Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:08:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 106 Drukuj
Autor Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru"  (Przeczytany 401069 razy)
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #375 dnia: Marca 09, 2009, 20:35:31 pm »

Krzyż bywa "okaleczony", albo Jego ślad. To chyba skutek tego, że autorzy chcą za wszelką cenę być "odkrywczy" lub pragną szokować.

W Poznaniu na kościele pw.św.Antoniego (OFM conv) zamiast krzyży są litery T. To nie jest franciszkowe "Tau" ale proste T.
Pytałam w zakonie, ale nie dostałam odpowiedzi.
Może ktoś wie coś na ten temat?

W Łagiewnickiej Bazylice jest też symbol drzewa- uschniętego lub też bezlistnego (zimą?)- to podobno symbol Wiosny Kościoła.
Mnie się tak nie kojarzy.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #376 dnia: Marca 09, 2009, 20:40:25 pm »

W Łagiewnickiej Bazylice jest też symbol drzewa- uschniętego lub też bezlistnego (zimą?)- to podobno symbol Wiosny Kościoła.
Mnie się tak nie kojarzy.
Takie uschnięte drzewo chyba rzeczywiście dobrze symbolizuje nową Wiosnę Kościoła ;)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #377 dnia: Marca 09, 2009, 20:56:48 pm »

Cytuj
Fara to perła a na Pl.Bernardyńskim to pw.św.Franciszka z Asyżu(OFM) a św.Antoniego(OFM conv) jest na Wzgórzu Przemysła.
A ja uważam, że katedra to też perełka i denerwuję się jak ktoś mówi, że jest brzydka bo ma ceglane ściany albo coś w tym rodzaju.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
michal_k
Gość
« Odpowiedz #378 dnia: Marca 11, 2009, 20:02:57 pm »

Najgorsze jednak jest, kiedy ani bryła nie przypomina kościoła, a na elewacji też nie ma znaku krzyza - prosze zobaczyc na kościoły na zachodzie Europy przytaczane przeze mnie w tym wątku (np. autorstwa Mario Botty) - trzeba mieć OGROMNA wyobraźnie, żeby niektóre obiekty sklasyfikowac jako obiekty sakralne, bez wiedzy o ich funkcji.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #379 dnia: Marca 12, 2009, 05:30:25 am »

Najgorsze jednak jest, kiedy ani bryła nie przypomina kościoła, a na elewacji też nie ma znaku krzyza - prosze zobaczyc na kościoły na zachodzie Europy przytaczane przeze mnie w tym wątku (np. autorstwa Mario Botty) - trzeba mieć OGROMNA wyobraźnie, żeby niektóre obiekty sklasyfikowac jako obiekty sakralne, bez wiedzy o ich funkcji.

A ja mysle, ze to bardzo szlachetna sprawa tak kamuflowac koscioly, nie mozna przeciez obrazac ateistow, muzulmanow i starszych braci
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #380 dnia: Marca 12, 2009, 16:00:30 pm »

Modlić może się da, nie byłem, ale ładny to on nie jest:


Ten po lewej to jak najbardziej:

Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #381 dnia: Marca 12, 2009, 17:27:23 pm »

Modlić może się da, nie byłem, ale ładny to on nie jest:

A mi sie podoba  ;). De gustibus....  :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #382 dnia: Marca 12, 2009, 18:11:45 pm »

Z zewnątrz rzeczywiście nie najgorszy. W środku - brzydki.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #383 dnia: Marca 12, 2009, 18:17:48 pm »

Z zewnątrz rzeczywiście nie najgorszy. W środku - brzydki.
Srodek jest brzydki - nawet nie jest sterylnie bialy (do czego mam slabosc :)). I to okropne miejsce przewodniczenia naprzeciwko ludzi, brrr
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #384 dnia: Marca 12, 2009, 19:25:51 pm »

Oczywiście, że nie. W epoce romanizmu, gotyku, baroku sztuka sakralna nie była żadnym odbiciem. Dzieła sztuki sakralnej były głównymi osiągnięciami epok. Nie były jakimś odbiciem sztuki świeckiej.

Nawet jeżeli nie były odbiciem sztuki świeckiej, to nie sposób zaprzeczyć, że na budowle sakralne miał wpływ rozwój wiedzy, również z religią bezpośrednio niezwiązanej (sposób obróbki materiałów, nowe technologie pracy etc.).
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #385 dnia: Marca 12, 2009, 19:35:00 pm »

...zdobytej przy budowie kościołów.


                                 ***

Kiedyś godność architekta, budowniczego, artysty wynikała z tego, że budował piękne kościoły - dziś, że buduje takie jakie mu się zachce. Zawsze się znajdzie ktoś, kto przypisze sobie gust, powie, że mu się podoba i że o gustach się nie dyskutuje. Prezentowany obiekt ostentacyjnie nie jest zwieńczony krzyżem. Jest bezczelnym zeszpeceniem otoczenia starego kościoła. Robienie takich rzeczy to barbarzyństwo.


                                  ***

Pisanie imion z małej litery to modernizm.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2009, 19:46:59 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #386 dnia: Marca 12, 2009, 20:06:22 pm »

...zdobytej przy budowie kościołów.
A jeżeli ktoś współcześnie zdobywa wiedzę w inny sposób a następnie wykorzystuje ją w budowie kościołów (również tych pięknych) - to co...?


Kiedyś godność architekta, budowniczego, artysty wynikała z tego, że budował piękne kościoły - dziś, że buduje takie jakie mu się zachce. Zawsze się znajdzie ktoś, kto przypisze sobie gust, powie, że mu się podoba i że o gustach się nie dyskutuje.
1. Czy współcześnie godność artysty / architekta może również wynikać z tego, że tworzy piękne budowle świeckie?
2. Kto ma prawo decydować o guście / pięknie?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #387 dnia: Marca 12, 2009, 20:10:44 pm »

przysłuchuje się wypowiedzi Pana Zygmunta. Nie wiem co powiedzieć. Mario Botta jest chyba największym (jednym z... żyjących) architektem na świecie. I to takim , który nie poszedł w skrajną komercję - bycia architektem biznesmenem jak np. Foster. Ma swój tradycyjny język, język ceglany, i proste geometryczne formy - nieprzegadane(rotundy walce itp) . Chodzi w koszuli flanelowej w kratę i nie zaprzedał się komercji.
Ten kościół z zewnątrz jest "jak cie mogę" ale w środku - niewypał. Nad głową "wiszą" przytłaczające formy geometryczne....aż strach siedzieć wewnątrz, może coś spaść :)
Natomiast pozostaje kwestia sąsiedztwa...  i tu dialogu obu form niestety nie widzę. Stoją obce sobie 2 formy.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #388 dnia: Marca 12, 2009, 20:14:30 pm »

...zdobytej przy budowie kościołów.
A jeżeli ktoś współcześnie zdobywa wiedzę w inny sposób a następnie wykorzystuje ją w budowie kościołów (również tych pięknych) - to co...?


To bardzo dobrze.

Budowle świeckie również powinny być piękne.
Gust można sobie wyrobić obcując z pięknem. Niektórzy mają większe, inni mniejsze zdolności. Tak jak w innych dziedzinach.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #389 dnia: Marca 12, 2009, 20:19:31 pm »

Gust można sobie wyrobić obcując z pięknem. Niektórzy mają większe, inni mniejsze zdolności. Tak jak w innych dziedzinach.
Zgadzam się. Ale nie odpowiedział Pan na moje pytanie - kto ma prawo decydować o tym, co jest piękne (bo skoro chcę "wyrobić sobie gust obcując z pięknem" - to najpierw muszę wiedzieć, czym jest piękno, nieprawdaż?)
Zapisane
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 106 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koszmarki architektury "ducha Soboru" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!