Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:39:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: BRWINÓW
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: BRWINÓW  (Przeczytany 48048 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 03, 2011, 21:54:20 pm »

o ile kard. Nycz nie jest szczególnie znany z umiłowania do liturgji tradycyjnej i można miec uzasadnione podejrzenie, że jakby mógł, to odstrzeliłby jakąś Tridentinę, to podejrzenia p. Milcarka o kolaborację w tym celu z kardynałem powinny zostać wyjaśnione, a same w sobie nie są ani oczywiste ani wiarygodne. Albo są dowody lub choćby przesłanki świadczące za tą tezą albo p. Milcarkowi należą się przeprosiny
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 03, 2011, 22:15:38 pm »

A katolicy Tradycji mogliby przestać naparzać się między sobą?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 04, 2011, 08:56:27 am »

@Mama
W Brwinowie fotel celebransa stoi obok tabernakulum a nie na jego osi, zatem ks. Bolesław o tyle nie mógł odmówić siadania tyłem do tabernakulum, że nikt tego od niego nie żądał.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 04, 2011, 09:35:56 am »

Nie wiem, nie byłam tam, tyle wiem tyle, co od mojej znajomej, która mi mówiła, że siedzenia są tyłem do tabernakulum. Dziś ma mi zrobić zdjęcie komórką i podesłać. Ja osobiście nad takimi sytuacjami bardzo boleję, bo w mojej rodzimej parafii tak jest, ks. proboszcz sprawił "trony" - były trzy - to mało -  w tym roku dostawione są dwa takie jak "taborety" bo bez oparcia. Trzeba NIE MIEĆ SUMIENIA! żeby zadem siąść do BOGA! 
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 04, 2011, 09:50:39 am »

A jak pani toleruje sytuację, kiedy w czasie mszy trydenckiej kapłan odwraca się tyłem do tabernakulum?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #35 dnia: Stycznia 04, 2011, 09:55:23 am »

A jak pani toleruje sytuację, kiedy w czasie mszy trydenckiej kapłan odwraca się tyłem do tabernakulum?

Panie Barcikowski, proszę się nie ośmieszać z tym pytaniem.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #36 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:02:26 am »

O, wrzuciłem do systemu informację niepasującą do skryptu i system się zawiesił? To ja pójdę dalej: jak pani zareaguje na informację, że przed II Soborem Watykańskim w czasie mszy papieskich tron papieża ustawiano tak, że w całości zasłaniał ołtarz w bazylice św. Piotra?
Jak Pani zareaguje na taki obrazek, przedstawiający Piusa VI odprawiającego mszę w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana:
   

Widzi Pani, co zrobiono z głównym ołtarzem? Czy Pius VI to mason?
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #37 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:25:45 am »

Nie jestem pewien czy właściwe  z punktu widzenia  liturgii jest porównywanie położenia tronu papieskiego czy biskupiego do krzeseł wikarego w Brwinowie
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #38 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:32:04 am »

@Morro
Oczywiście, że nie można robić prostej analogii. Zwłaszcza, że fotel wikarego (a w zasadzie pomocy duszpasterskiej, a nie wikarego) w Brwinowie NIE STOI NA OSI TABERNAKULUM. Co chyba trzeba niektórym rozgorączkowanym Paniom na czołach wypisać.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #39 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:38:10 am »

ad. Barcikowski

Proszę pana to zdjęcie już pan pokazywał (podał tylko link do niego i o tym napisał) tu:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5526.0.html

A skoro pan tak skrupulatnie przestrzega przepisów w nie jednym to obowiązuje to:

"Posynodalna adhortacja apostolska "Sacramentum caritas" (o Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła) Benedykta XVI.
Cytuj
Miejsce tabernakulum w kościele

69. W związku z wagą przechowywania Eucharystii oraz adoracji i szacunku wobec sakramentu Ofiary Chrystusa, Synod Biskupów postawił sobie pytanie dotyczące sprawy właściwego umiejscowienia tabernakulum wewnątrz naszych kościołów [196]. Jego prawne usytuowanie ułatwia bowiem unaocznienie realnej obecności Chrystusa w Najświętszym sakramencie. Jest zatem konieczne, by miejsce, gdzie są przechowywane Postacie Eucharystyczne, było łatwo rozpoznawalne przez każdego, kto wchodzi do kościoła, również dzięki wiecznej lampce. W tym celu należy wziąć pod uwagę układ architektoniczny budynku sakralnego: w kościołach, w których nie ma kaplicy Najświętszego sakramentu a pozostał ołtarz główny z tabernakulum, wskazane jest, by zachować ten układ dla przechowywania i adoracji Eucharystii, unikając stawiania w tym miejscu fotela dla celebransa. W nowych kościołach dobrze jest przewidzieć kaplicę z Sanctissimum w pobliżu prezbiterium; tam gdzie to nie jest możliwe, lepsze jest usytuowanie tabernakulum w prezbiterium, w miejscu odpowiednio wyniesionym, w pośrodku przestrzeni absydalnej, lub w innym miejscu, skąd będzie równie dobrze widoczne. Takie rozwiązania przyczyniają się do uszanowania godności tabernakulum, o które zawsze należy dbać również pod względem artystycznym. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, co na ten temat orzeka Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego [197]. Ostatecznie osąd w tej materii należy do biskupa miejsca.

Proszę nie pisać: "Co chyba trzeba niektórym rozgorączkowanym Paniom na czołach wypisać." bo jak już to chyba pana bierze biała gorączka!
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #40 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:42:33 am »

@Mama
W Brwinowie fotel dla celebransa nie stoi na osi tabernakulum, więc całe Pani oburzenie mija się z celem.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #41 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:52:00 am »

I w porządku, jak otrzymam zdjęcie czy zdjęcia to zamieszczę, u mnie stoją na osi, na co dzień i gdy biskup przyjedzie tak samo jest.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:53:53 am »



Wyręczę Panią: widać, że nie stoi?
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 04, 2011, 13:41:55 pm »

Nie wiem czy w adhortacji papież ma na myśli samo stawianie fotela czy zjawisko przenoszenia tabernakulum na bok, aby w środku postawić fotel celebransa (a może jedno i drugie).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #44 dnia: Stycznia 04, 2011, 16:48:36 pm »

@ Michał Barcikowski
Cytuj
Panie Rysiu, znowu Pan siadł po kielichu do komputera?

Parafrazując Bareję: " Moze i jestem po kielichu, ale to przejdzie. Za to Pan, ani po kielichu ani przed kielichem, nie ma konceptu co z tym Brwinowem/Proboszczem zrobić. Jest Pan zakładnikiem źle pojętego posłuszeństwa"  :P

to jest parafraza Churchila
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: BRWINÓW « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!