Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:40:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chorał gregoriański
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Chorał gregoriański  (Przeczytany 32803 razy)
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 18, 2009, 21:23:17 pm »

Dziękuję, ale coś czuję, że oni to raczej neum nie będą potrafić czytać, a ja nie mam ani czasu, ani raczej odpowiedniego przygotowania, by ich szkolić. Może w zapisie nutowym gdzieś to jest?

tu się n ie zgodzę - neumy - szczególnie dla osób nie czytających nut są łatwiejsze do opanowania niż współczesna notacja. Zresztą we współczesnej gubi się wszystko, co wartościowe w chorale, pozostaje taka siekanina.
Wiem co mówię z praktyki - u mnie w parafii od dwóch lat funkcjonuje schola gregoriańska - zwykli parafianie - dzięki prowadzącemu rozumieją nie tylko zapis kwadratowy ale plus minus łapią już też wcześniejsze (te wężyki nad i pod zapisem kwadratowym, pojawiające się w niektórych wydaniach chorału).

Jeszcze raz powtórzę - ŁATWIEJ CZYTA SIę CHORAŁ z neum NIż PRZEROBIONY.

Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 18, 2009, 21:29:01 pm »

Tak uściślając - własnie te wężyki to są właściwe neumy ;) a te inne wydania to Graduale Triplex :)  Też mam podobnie u siebie - moja schola czyta tylko zapis gregoriański i jest jej łatwiej - ba! nawet nie chce jak proponuje pięciolinie ;)
Zapisane
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 18, 2009, 21:48:06 pm »

Tak uściślając - własnie te wężyki to są właściwe neumy ;) a te inne wydania to Graduale Triplex :)  Też mam podobnie u siebie - moja schola czyta tylko zapis gregoriański i jest jej łatwiej - ba! nawet nie chce jak proponuje pięciolinie ;)

O to! Znaczy się Graduale Triplex. Tyle, że ponieważ często zapis ponad czterolinią różni się od tego pod to i tak mam wrażenie, że w końcu nasz szefo robi interpretację trochę na czuja (choć powołuje się na Cardina, ale pst!).
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 18, 2009, 21:59:32 pm »

Warto, śpiewając chorał zagladac do innych źródeł niż Graduale Roamnum. Graduale triplex to juz cos bo mamy neumy, przydatny jest gradual Dominikański oraz wszelskie Graduały wydane przed końcem XIX w. i wcześniej. Bardzo ciekawe są graduały średniowieczne np. http://dig.vkol.cz/dig/miv3/index.htm
Dzieki takim źródłom mozemy pokusić sie o rekonstrukcje oryginalnego, średniowiecznego brzemienia chorału.
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 19, 2009, 19:36:43 pm »

Chorał jako muzyka do słuchania męczy.

Co też Panienka opowiada! Nawet moje ogony od razu siedzą cicho, słuchają i nadstawiają różowe uszy!!!!



Ostatnio posłuchały sobie monks of Downside Abbey, może nieco słodkawe wykonanie no i organy, acz akustyka całkiem niezła ... i kilka kawałków w wyk. Stirps Iesse, a'capella oczywiście.

D.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
OPen
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 19, 2009, 19:44:52 pm »

nie wiem dlaczego, ale są osoby, które czytają nuty, ale z zapisem gregoriańskim mają problemy. może chodzi o większa możliwość interpretacji: te wsystkie "węzyki", "ptaszki", "kasowniki"...  P. Bornus mówił na zajęciach kiedyś, że chorał jest tak naprawdę trudniejszy i właśnie bardzo dużo zależy od kantora, który zaczyna: on decyduje o tempie, wysokości, tonacji. i wg p.Bornusa, nie jest też tym krępowany.
mam brata (rodzonego) - muzykologa i hobbystę - organistę i brata (w Zakonie) muzykologa. obydwaj dostają drgawek, jeśli mają śpiewać chorał czy prowadzić śpiew gregoriański. nie lubią, często nie potrafią odczytać zapisu, nie mają pewności, chorał ich denerwuje. a kończyli różne uczelnie. przypadek..?
mi jest wszystko jedno: lubię i chorał i tradycyjny śpiew wielogłosowy.
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 19, 2009, 19:54:05 pm »

nie wiem dlaczego, ale są osoby, które czytają nuty, ale z zapisem gregoriańskim mają problemy. [...]
mam brata (rodzonego) - muzykologa i hobbystę - organistę i brata (w Zakonie) muzykologa. obydwaj dostają drgawek, jeśli mają śpiewać chorał czy prowadzić śpiew gregoriański. nie lubią, często nie potrafią odczytać zapisu, nie mają pewności, chorał ich denerwuje. a kończyli różne uczelnie. przypadek..?

Szanowny Black Friar ;)

bo prawda jest taka, że to właśnie muzykom przyzwyczajonym do nazwijmy to "Das Wohltemperierte Klavier" i pięcioliniowej notacji nutowej jest najtrudniej się przestawić, lata czytania nut i przyzwyczajenia do nich wchodzą w krew....

Mój znajomy doświadczony choirmaster z UK gg, że zwykli ludzie, którzy nigdy nie uczyli się współczesnego zapisu nutowego, a mają po prostu dobry słuch niewiarygodnie szybko łapią nota quadrata i efekty są często zaskakujące!

Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 19, 2009, 21:56:08 pm »

Bardzo ciekawe są graduały średniowieczne np. http://dig.vkol.cz/dig/miv3/index.htm

Graduale de tempore ad usum Fratrum Minorum - czyli kapucyński? ale jak przeglądam, to z grubsza to samo jest co wszędzie :(
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 19, 2009, 22:07:21 pm »

Są róznice ;) No to samo... wszak to chorał. ;)
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #39 dnia: Marca 01, 2009, 21:40:27 pm »

Co też Panienka opowiada! Nawet moje ogony od razu siedzą cicho, słuchają i nadstawiają różowe uszy!!!!

Jednego utworu da się posłuchać. Po 4 zlewa się to w całość i utrudnia czytanie Forum Krzyż ;)

zwykli ludzie, którzy nigdy nie uczyli się współczesnego zapisu nutowego, a mają po prostu dobry słuch niewiarygodnie szybko łapią nota quadrata i efekty są często zaskakujące!



Prawda to. Z nut śpiewać nie umiem a te prostokąty są bardzo łatwe do załapania.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #40 dnia: Lipca 29, 2010, 01:46:13 am »

Generalnie uważam, że chorału gregoriańskiego nie da się słuchać. Za to do śpiewania to jest boska muzyka, szczególnie jak się zada sobie trud zrozumienia tekstu.

Przyklaskuję oboma uszami!

Słucha się całkiem dobrze, jeśli ktoś ma z tym problemy, niech posłucha śpiewu mnichów z Wałaamu. Po tym każdy chorał będzie łatwy do słuchania.


Jezus Maryia, czemuż to wam się braciszkowie z Vallaam nie podobają? Przecież śpiew mają we krwii !!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #41 dnia: Lipca 29, 2010, 12:31:49 pm »

Generalnie uważam, że chorału gregoriańskiego nie da się słuchać. Za to do śpiewania to jest boska muzyka, szczególnie jak się zada sobie trud zrozumienia tekstu.

Przyklaskuję oboma uszami!

Słucha się całkiem dobrze, jeśli ktoś ma z tym problemy, niech posłucha śpiewu mnichów z Wałaamu. Po tym każdy chorał będzie łatwy do słuchania.


Jezus Maryia, czemuż to wam się braciszkowie z Vallaam nie podobają? Przecież śpiew mają we krwii !!
Podobają sie, podobaja, ale za pierwszym razem trudno wysłuchchać więcej niż pięć minut
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #42 dnia: Lipca 29, 2010, 23:37:02 pm »

Czemu?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
slavko
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Lipca 30, 2010, 02:05:16 am »

Generalnie uważam, że chorału gregoriańskiego nie da się słuchać. Za to do śpiewania to jest boska muzyka, szczególnie jak się zada sobie trud zrozumienia tekstu.

Przyklaskuję oboma uszami!

Słucha się całkiem dobrze, jeśli ktoś ma z tym problemy, niech posłucha śpiewu mnichów z Wałaamu. Po tym każdy chorał będzie łatwy do słuchania.


Jezus Maryia, czemuż to wam się braciszkowie z Vallaam nie podobają? Przecież śpiew mają we krwii !!
Podobają sie, podobaja, ale za pierwszym razem trudno wysłuchchać więcej niż pięć minut
Wystarczy osluchac sie pare minut, za to choral dominikanski 2 minuty i czlowiek wysiada.
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #44 dnia: Października 08, 2010, 18:37:36 pm »

Czy ktoś mógłby mi polecić jakies ładne, ciekawe fragmenty chorału. Nie znam się zabardzo na tym, a w internecie nigdzie nie moge znaleść jakiś ładnych nagrań. Z góry dziękuję.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chorał gregoriański « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!