Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 17, 2024, 23:17:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232144 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: O błędach w wierze protestantów, prawosławnych i katolików magisterialnych
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: O błędach w wierze protestantów, prawosławnych i katolików magisterialnych  (Przeczytany 839 razy)
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 991


« dnia: Maja 27, 2022, 13:23:17 pm »

Jak zawsze bardzo dobry tekst Petera Kwasniewskiego opublikowany na łamach OP5, autor wskazuje że autentyczne chrześcijaństwo opiera się na 3 elementach tj. Tradycji, magisterium oraz Piśmie Świętym i jak  wspomniane w tytule grupy nadmiernie wyolbrzymiają jeden z nich kosztem dwóch pozostałych i przez to drastycznie wypaczając sens samej wiary. W skrócie błąd protestantów to znane wszystkim "sola Scriptura", błąd prawosławnych to "sola Traditione" a katolików "sola Magisterio":
Cytuj
Historycznie i teologicznie istnieją trzy „filary” katolicyzmu: Pismo Święte, Tradycja i Magisterium. Wszystkie są konieczne; wszystkie są wzajemnie powiązane; i żadna z nich nie jest absolutna w tym sensie, że może być uważana za większą pod każdym względem niż inne. Każdy jest pierwszy, ale w inny sposób. Jest wśród nich niemal trynitarna perichoresis lub circumincessio .

Protestanci wywyższają Pismo do tego stopnia, że ​​zaprzeczają lub pomniejszają pozostałe dwa. W rezultacie nawet Pismo Święte jest w nich ostatecznie zepsute.

Prawosławni natomiast wywyższają Tradycję do tego stopnia, że ​​negują powszechne Magisterium i autorytet nauczycielski w Kościele, a nawet niektóre nauki wyrażone w Piśmie Świętym (np. nauczanie o małżeństwie i rozwodzie). Ale co oznacza ich oddanie Tradycji, jeśli niektórzy z ich najbardziej szanowanych teologów mogą zaakceptować uniwersalizm, antykoncepcję i homoseksualne „małżeństwo” (jak najwyraźniej robi to Kallistos Ware)? Nieuporządkowane przywiązanie do „Tradycji” może, jak na ironię, doprowadzić do jej anulowania.

Ale najbardziej interesująca jest trzecia grupa: nazwę ich katolikami redukcyjnymi (chociaż można by powiedzieć magisterialnymi lub hiperpapalistycznymi itp.). Wywyższają oni Magisterium i w praktyce urząd papieski ponad Pismo Święte oraz Tradycję aby stało się jedyną zasadą dzięki której poznajemy prawdę. Staje się ono w pewnym sensie pełnią prawdy tak aby nigdy nie było możliwe zakwestionowanie twierdzeń Magisterium (jak np. rozdział 8 Amoris Laetitia lub zmiana nauczania o karze śmierci w Katechizmie ) na podstawie Pisma i Tradycji. Podobnie jak z zachowaniem pozostałych dwóch grup, tak i z tą przesadna egzaltacja Magisterium kończy się anulowaniem Magisterium poprzednich papieży i soborów. Zmienia się to w „Magisterium chwili”, tak jak protestanccy kaznodzieje którzy skutecznie przywłaszczają sobie Biblię lub prawosławni z ich selektywnym przywłaszczeniem Tradycji bez żadnych wskazówek dotyczących tego, co jest a co nie jest podlegające zmianie w Tradycji.
https://onepeterfive.com/how-protestants-orthodox-magisterialists-and-traditionalists-differ-on-the-three-pillars-of-christianity/
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2022, 13:26:32 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 991


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 29, 2022, 19:05:11 pm »

Cytuj
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w rozmowie z brytyjskimi mediami zaatakował krytyków reformy liturgicznej, dokonanej na zlecenie Soboru Watykańskiego II. Zdaniem kard. Roche tradycjonaliści powinni zastanowić się, czy są katolikami, czy raczej bliżej im do… protestantów. W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Tablet” i amerykańskim „National Catholic Reporter” następca kard. Roberta Saraha stwierdził, że ci, którzy krytycznie odnoszą się do wprowadzonej reformy, a nawet „uparcie sprzeciwiają się temu, co Kościół faktycznie zadekretował”, muszą postawić sobie pytanie: „Czy naprawdę jestem katolikiem, czy raczej protestantem?”. Kardynał oparł swoje twierdzenie na wątpliwym założeniu, że sobór „jest najwyższym prawodawstwem, jakie istnieje w Kościele” i każdy, kto się z nim nie zgadza stawia się na uboczu wspólnoty wierzących.
https://pch24.pl/krytykujesz-reforme-liturgiczna-jestes-protestantem-kard-roche-bezpardonowo-uderza-w-tradycjonalistow/?fbclid=IwAR2uGtBtphGBfrc2yHUs05hkOW-TX3ZljIYcU1gAvkotB-jZADcSND6a47Q

Myślę że wypowiedź tego purpurata można nazwać klasycznym przykładem błędu w wierze katolików posoborowych/redukcjonistycznych nazwanym przez p. Kwasniewskiego  "sola magisterio".  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2022, 19:09:10 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: O błędach w wierze protestantów, prawosławnych i katolików magisterialnych « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!