Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 08:50:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Biskup będzie odprawiał Mszę Św. wyłącznie "Ad Orientem"
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Biskup będzie odprawiał Mszę Św. wyłącznie "Ad Orientem"  (Przeczytany 10387 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #15 dnia: Sierpnia 28, 2009, 21:16:03 pm »

Ja nie widzę tu nic śmiesznego.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #16 dnia: Sierpnia 28, 2009, 21:50:29 pm »

Jak odprawia NOM, to źle, że nie ad orientem, jak zacznie ad orientem - to źle, że na nowym ołtarzu, jakby zaczął na starym - to by było, że czemu nie trydencka, a jak by zaczął trydencką - to czemu raz rozłączył palce.
A może ten biskup chce wszystko robić małymi kroczkami, jak pewien proboszcz wspomniany przez kard. Ratzingera, który starą Mszę także wprowadzał kroczkami małymi i też początkowo odprawiał ad orientem na nowym ołtarzu. Też go potępić trzeba?
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #17 dnia: Sierpnia 28, 2009, 21:53:41 pm »

Jak odprawia NOM, to źle, że nie ad orientem, jak zacznie ad orientem - to źle, że na nowym ołtarzu, jakby zaczął na starym - to by było, że czemu nie trydencka, a jak by zaczął trydencką - to czemu raz rozłączył palce.
A może ten biskup chce wszystko robić małymi kroczkami, jak pewien proboszcz wspomniany przez kard. Ratzingera, który starą Mszę także wprowadzał kroczkami małymi i też początkowo odprawiał ad orientem na nowym ołtarzu. Też go potępić trzeba?
zwykly proboszcz mogl sie obwaiac reakcji "postepowego" biskupa, a czego moze obawiac sie biskup?
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #18 dnia: Sierpnia 28, 2009, 21:59:05 pm »

Musi pamietać, że pod swoją opieką ma cała trzódkę i jego działania muszą być przemyślane, bo robiąc coś za szybko ,mógłby zamiast polepszyć - to pogorszyć (vide nasz umiłowany Ojciec Święty Benedykt XVI)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #19 dnia: Sierpnia 28, 2009, 23:02:55 pm »

Jak odprawia NOM, to źle, że nie ad orientem, jak zacznie ad orientem - to źle, że na nowym ołtarzu, jakby zaczął na starym - to by było, że czemu nie trydencka, a jak by zaczął trydencką - to czemu raz rozłączył palce.

Na punkcie pewnej marginalnej grupy osób ma Pan obsesję nie mniejszą, niż te właśnie osoby na punkcie palców. To się robi nudne.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #20 dnia: Sierpnia 28, 2009, 23:06:02 pm »

To całkiem spora ta marginalna grupa...
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #21 dnia: Sierpnia 28, 2009, 23:15:50 pm »

To całkiem spora ta marginalna grupa...

oby była coraz większa :D
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #22 dnia: Sierpnia 28, 2009, 23:25:54 pm »

Część "grupy" jest, ale się nie odzywa po raz kolejny, bo to by było nudne - nie można zajmować innym czasu pisząc w kółko to samo. Powtórzę tylko w skrócie - perfekcjonalizm świadczy o umiłowaniu liturgii i jest pięknym świadectwem głębi KRR, który formuje dusze w odrazie do bylejakości i kościelnej samowoli.

Kościół nakazuje łączyć palce - to mają być złączone, to jest wola Kościoła! - warto pomyśleć o czym my mówimy - o woli Kościoła, wobec tej wielkości, tej świętości, tej tajemnicy można tylko paść na ziemię i zakryć twarz! codzienne obcowanie z tym i rutyna ma złe skutki, warto szukać świerzości pojęć.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2009, 23:29:19 pm wysłana przez Edi » Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #23 dnia: Sierpnia 29, 2009, 10:00:47 am »

Cytuj
perfekcjonalizm świadczy o umiłowaniu liturgii
Albo o faryzeiźmie. Pan Jezus mówił też o miłości.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #24 dnia: Sierpnia 29, 2009, 11:04:38 am »

Kościół nakazuje łączyć palce - to mają być złączone, to jest wola Kościoła! - warto pomyśleć o czym my mówimy - o woli Kościoła, wobec tej wielkości, tej świętości, tej tajemnicy można tylko paść na ziemię i zakryć twarz! codzienne obcowanie z tym i rutyna ma złe skutki, warto szukać świeżości pojęć.
Warto też ciągle przypominać i uświadamiać znaczenie takich gestów, przecież te złączone palce mają przypominać, że w najmniejszej cząsteczce Konsekrowanej Hostii jest Cały Chrystus.

Cytuj
perfekcjonalizm świadczy o umiłowaniu liturgii
Albo o faryzeiźmie. Pan Jezus mówił też o miłości.
No to mi się Pani naraziła ;).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2009, 11:06:17 am wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #25 dnia: Sierpnia 29, 2009, 13:55:37 pm »

Cytuj
perfekcjonalizm świadczy o umiłowaniu liturgii
Albo o faryzeiźmie. Pan Jezus mówił też o miłości.
faryzeusze kaplanami??
czy cos mnie ominelo na lekcjach religii?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #26 dnia: Sierpnia 29, 2009, 15:35:11 pm »

Kościół nakazuje łączyć palce - to mają być złączone, to jest wola Kościoła! - warto pomyśleć o czym my mówimy - o woli Kościoła, wobec tej wielkości, tej świętości, tej tajemnicy można tylko paść na ziemię i zakryć twarz!

Mysle, ze adresaci tych slow doskonale o tym wiedza. Nawet lepiej niz tradycjonalisci, ktorych uznaja za zagrozenie. To oni, a nie tradycjonalisci, pasjonuja sie liturgia i kazdym jej detalem, to oni zakladaja watki o strojach liturgicznych, komzach, albach, koronkach, kadzidlach, swiecach, mszalach i mszalikach, o propriach i sekretach, o liturgiach wszelkich denominacji, przepisach w Mszach cichych, spiewanych, z asysta czy bez asysty, o gestach celebransow i wiernych, o liturgicznych wydawnictwach, to oni pieczolowicie filmuja kazda celebre, organizuja warsztaty liturgiczne, cwicza sie w choralach, to oni urzadzaja na Mszach lacinski spektakl z recytacjami etc., oni, a nie ci grozni tradycjonalisci.

Kiedys ktos zarzucil tu cos tam pod adresem ktoregos z biskupow PX, ze pastoral trzymal nie tak czy cos tam, innym razem zarzucono cos PXowemu ksiedzu w sprawie biretu. Sposrod tradycjonalistow pies z kulawa noga nie zareagowal. Jak sadze, 3/4 wiernych PX nie ma bladego pojecia o liturgicznych detalach i nikt zarzutu wobec PXow w sprawie jakiejkolwiek liturgicznej niedorobki nie potraktuje jako osobistej zniewagi, bo przepisy te dotycza kaplanow, a nie wiernych.

Poniewaz jednak ktos osmielil sie dostrzec niedorobke wobec tych, ktorzy rzeczywiscie sa fascynatami rytu, stad i zlosc i odwracanie kota ogonem nt. faryzeizmu tradycjonalistow. Nic nie boli bardziej niz wlasne potkniecie. I nagle okazuje sie, ze zlota nitka u komzy jest istotna, a zlaczone palce biskupa - nie. Taki lajf.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #27 dnia: Sierpnia 29, 2009, 15:53:03 pm »

Jeśli chodzi o spostrzeżenie Pana(Pani?) Miki to nie widzę w nim nic potępiającego toteż nie rozumiem reakcji Pana Caesara.

Odpowiadając na owo pytanie ze swoich domysłów:

Może jak już posoborowy ołtarz jest to chcieli tam aby nie trzeba znowu tyłem do czegoś jak już nie do Kogoś?
Może jest kamienny i nie można go wynieść?
Może za ciężki? Albo Amerykanie za słabi?
Może jaki ceremoniarz katedralny tak zdecydował?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #28 dnia: Sierpnia 29, 2009, 16:40:01 pm »

Panie Ageb, któryś raz już Panu piszę, że jestem facetem. :P Przecie Miki to facet, a Mini to jego dziewczyna :)

Ad rem: W mojej wypowiedzi nic potępiającego nie było, to fakt. Po prostu widząc te zdjęcia jestem zdziwiony, że używa się nowego ołtarza.
Zapisane
Taki sobie o...
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #29 dnia: Sierpnia 29, 2009, 16:56:21 pm »

Cytuj
Panie Ageb, któryś raz już Panu piszę, że jestem facetem.  Przecie Miki to facet, a Mini to jego dziewczyna 

Przepraszam, nie pamiętałem, że już kiedyś pytałem. Może pytało się tylu osób, że już nie wiadomo kogo. Rzeczywiście mogłem wydedukować z myszki :).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Biskup będzie odprawiał Mszę Św. wyłącznie "Ad Orientem" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!