Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 05:30:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jaki brewiarz?
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Odmawiam CODZIENNIE brewiarz:
Breviarium/Diurnale Romanum 1962 - osoba duchowna/konsekrowana - 3 (3,6%)
Breviarium/Diurnale Romanum 1962 - osoba świecka - 15 (17,9%)
Breviarium/Diurnale Romanum sprzed 1960 r. - osoba duchowna/konsekrowana - 1 (1,2%)
Breviarium/Diurnale Romanum sprzed 1960 r. - osoba świecka - 8 (9,5%)
Liturgia Horarum (łacina) - osoba duchowna/konsekrowana - 2 (2,4%)
Liturgia Horarum (łacina) - osoba świecka - 4 (4,8%)
Liturgia Godzin (język narodowy) - osoba duchowna/konsekrowana - 8 (9,5%)
Liturgia Godzin (język narodowy) - osoba świecka - 20 (23,8%)
Breviarium/Diurnale Monasticum - osoba duchowna/konsekrowana - 0 (0%)
Breviarium/Diurnale Monasticum - osoba świecka - 2 (2,4%)
Thesaurus Liturgiae Horarum Monasticae (łacina) - osoba duchowna/konsekrowana - 0 (0%)
Thesaurus Liturgiae Horarum Monasticae (łacina) - osoba świecka - 0 (0%)
Monastyczna Liturgia Godzin (język narodowy) - osoba duchowna/konsekrowana - 0 (0%)
Monastyczna Liturgia Godzin (język narodowy) - osoba świecka - 4 (4,8%)
Officium Parvum - 1 (1,2%)
Liturgia Godzin (język narodowy) - osoba świecka (tylko niektóre godziny) - 16 (19%)
Głosów w sumie: 83

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11 Drukuj
Autor Wątek: Jaki brewiarz?  (Przeczytany 68402 razy)
Adam M.
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #60 dnia: Sierpnia 23, 2009, 17:56:43 pm »

Odmawiam jutrznię, nieszpory i kompletę z tej oto książki: http://sanctus.com.pl/szczegoly/1925/brewiarz_dla_swieckich
Zapisane
"...nie zwycięży chora siła libertyńsko - agnostycka, Polska tysiąc lat już była, jest i będzie katolicka..." L. Czajkowski >>Bronić krzyża<<
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #61 dnia: Sierpnia 23, 2009, 18:07:26 pm »

Ostatnimi czasy kompleta niedzielna z Breviarium Romanum 1962 i Nieszpory niedzielne z tynieckiego Mszału Rzymskiego 1963 (lub tego opata na L.), miast tych samych z polskiego wydania Liturgii Godzin (czterotomówka).
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #62 dnia: Sierpnia 23, 2009, 19:32:42 pm »

Ja zaś ostatnio powróciłem do jutrzni i komplety z polskiego wydania LG (tom „zerowy” – zwany inaczej „wydaniem skróconym”), czekam też na przesyłkę z zakupionym niedawno Diurnalem (tym samym, który był niegdyś na tym forum polecany).
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #63 dnia: Sierpnia 23, 2009, 20:10:45 pm »

Ostatnimi czasy kompleta niedzielna z Breviarium Romanum 1962 i Nieszpory niedzielne z tynieckiego Mszału Rzymskiego 1963 (lub tego opata na L.), miast tych samych z polskiego wydania Liturgii Godzin (czterotomówka).
Czy są to nieszpory z breviarum monasticum czy breviarium romanum ?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #64 dnia: Sierpnia 23, 2009, 20:26:48 pm »

Pewnie ani to ani to - bo podane tam są tzw. Nieszpory Niedzielne, które sprawowało się w parafiach. Są one ułożone na wzór tych z Brewiarza Rzymskiego.
Zapisane
Robert Golat
adept
*
Wiadomości: 41


Introibo ad altare Dei

« Odpowiedz #65 dnia: Września 17, 2009, 12:40:25 pm »

Od wczoraj odmawiam Monastyczną liturgię godzin,co od wczoraj posiadam MLG Chciałbym się zapytać tych Panów którzy odmawiają MLG czy można stosować kalendarz liturgiczny diecezji polskich,czy trzeba stosować kalendarz benedyktyński, i drugie pytanie czy można łączyć godzinę czytań z jutrznią? Za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuję.Mi się wydaje że MLG  jest o wiele lepiej ułożona niż LG.Pozdrawiam wszystkich Panów forumowiczów. Robert  Ps.jeśli ostatnie słowo napisałem żle to bardzo przepraszam.
Zapisane
Robert Golat Płock
Eremita
Gość
« Odpowiedz #66 dnia: Września 18, 2009, 12:15:02 pm »

Można stosowac zwykły kalendarz diecezjalny ale w MLG jest bardzo dużo wsposmnień i świąt, które kler diecezjalny nie wspomina.
MLG jest o wiele lepsza od Liturgi godzin, ponieważ psalmy nie są tak rozbite na kawałki. Zachowały się w MLG trzy nocturny na niedziele, święta i uroczystości. Niestety ale wersja łacińska polskiej MLG nie istnieje. Mnisi benedyktyni z Tyńca nieszpory i kompletę śpiewają z z ksiąg opactwa Solesmes. A to juz sa trochę inne niespory, inny układ. W zakonach benedyktyńskich każde opactwo a nawet klasztor ma swój własny opracowany brewiarz. W Polsce jest tylko jeden dla wszystkich. Liturgia horarum i Liturgia godzin to też nie to samo. Zauważyłem że są inne hymny w łacińskiej wersji. Psalmy też sa w niektórych miejscach poprzedstawiane.
Zapisane
Robert Golat
adept
*
Wiadomości: 41


Introibo ad altare Dei

« Odpowiedz #67 dnia: Września 18, 2009, 15:44:52 pm »

Dzięki za wyjaśnienia ws.MLG,tak nieszpory łacińskie które odmawiają benedyktyni z Tyńca są całkiem inne .Ze strony www.tyniec.benedyktyni.pl można pobrać pdf z nieszporami i kompletą  na wszystkie dni tygodnia po łacinie,ja też pobrałem od razu poznałem że to nie wulgata trochę się trudno się śpiewa.
Zapisane
Robert Golat Płock
trident
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #68 dnia: Września 18, 2009, 22:55:38 pm »

Co do Liturgii Godzin i Liturgia Horarum, owszem są różnice, np to że w godzinie czytań w LH sa podane 2 hymny, jeden gdy odmawia się tę godzinę w nocy lub nad ranem a drugi gdy odmawia się ją w ciągu dnia, w LG jest tylko jeden hymn, mnóstwo hymnów z LH zostało zastąpionych polskimi tekstami, w LH znajdowało się ok 160 hymnów z brewiarza rzymskiego w polskiej wersji LG sporo mniej. Za obecny kształt LG odpowiada prawdę mówiąc jedna osoba Placyd Galiński OSB który tworzył polską wersję LH
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #69 dnia: Września 23, 2009, 05:38:27 am »

Poza tym w polskiej wersji LH brak modlitw po psalmach, ktore sa w wersji angielskiej uzywanej w USA, Kanadzie ect.
Wspomniana wersja anglo-jezyczna podaje rowniez hymny dodatkowo lacinskie hymny do komplety i lacinskie antyfony do NMP.

Za to blogoslawienstwo w komplecie (Noctem quietam...) brzmi: May the all-powerful Lord grant us a restful night and a peaceful death.

Appendixy sa rowniez duzo lepsze wg mnie w polkiej wersji. Np Appendix IV zawiera poetry.

ps ciekawe jaka wersja uzywana jest w Wielkiej Brytanii.
Zapisane
Robert Golat
adept
*
Wiadomości: 41


Introibo ad altare Dei

« Odpowiedz #70 dnia: Września 23, 2009, 12:27:53 pm »

Chciałbym się zapytać czy monastycznej LG można łączyć godzinę czytań z jutrznią?
Zapisane
Robert Golat Płock
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #71 dnia: Września 24, 2009, 23:48:58 pm »

Cytuj
czekam też na przesyłkę z zakupionym niedawno Diurnalem (tym samym, który był niegdyś na tym forum polecany).
Mógłby pan podać dokładne informacje na temat tego wydania?
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #72 dnia: Września 27, 2009, 02:21:28 am »

Cytuj
czekam też na przesyłkę z zakupionym niedawno Diurnalem (tym samym, który był niegdyś na tym forum polecany).
Mógłby pan podać dokładne informacje na temat tego wydania?

Tutaj ma Pan wszelkie sczegóły
http://www.southwellbooks.com/diurnale-romanum-1304-p.asp
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #73 dnia: Września 27, 2009, 08:26:59 am »

Prawie 40 euro. Mój chyba kosztował 21 ale już teraz nie jestem pewny.
Zapisane
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #74 dnia: Września 27, 2009, 20:33:44 pm »

Hyacinthus Stanislaus dziękuje za informację.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jaki brewiarz? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!