Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 16:13:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: pytanie o status kościoła (budowli)
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: pytanie o status kościoła (budowli)  (Przeczytany 7781 razy)
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #15 dnia: Września 07, 2009, 17:36:13 pm »

W takim razie proszę przyjrzeć się przyczynom mojego "ciężkiego kapowania". Zaglądam właśnie na stronę parafii, a tam - o zgrozo - ów obrzęd opisany tu prze ze mnie jest nazwany konsekracją. I to też niekonsekwentnie - w linku na stronie głównej "konsekracja", a na stronie docelowej "poświęcenie". Strona oficjalna, redagowana przez proboszcza, żeby nie było wątpliwości. Wrzucam screenshoty ze strony, coby sobie Panowie zobaczyli, jak wyglądała "konsekracja" mojego kościoła, która była jednocześnie wmurowaniem kamienia węgielnego, podpisaniem aktu erekcyjnego oraz "poświęceniem" i "błogosławieństwem". Niezłe combo, prawda? Może zdemaskuję w pewien sposób kościół i biskupa, ale liczę że przy okazji rzucę nowe światło na sprawę. Dodam tylko, że ołtarz ze sklejki widoczny na 4. zdjęciu podczas obrzędu zraszania wodą święconą, w dalszym przebiegu Mszy Świętej służył jako stolik do pisania, gdy lokalna wspólnta podpisywała akt erekcyjny, zaraz po homilii. Zniknął z kościoła w ciągu niespełna roku od zajścia uwiecznionego na fotografii i został zastąpiony nowym ołtarzem, również drewnianym, choć wszystko wskazuje na to że docelowym, ale już bez żadnej publicznej ceremonii. Na 3. zdjęciu widzimy aspersoria, w czasie liturgii pobłogosławione, a później wmurowane, jeśli dobrze zrozumiałem intencję, w symbolicznym geście zastąpienia zacheuszek. Powtarzam dla jasności, że nie było żadnego namaszczenia ścian ani ołtarza.
Moim zdaniem dalszy scenariusz będzie taki, że po zakończeniu budowy konsekruje się tylko "górę", a dół zostanie z tymczasowym ołtarzem. Mimo wszystko chętnie dowiedziałbym się, czy Panów zdaniem ta uroczystość była ważnym poświęceniem (w rozumieniu p. Bolta :)) lub konsekracją (wg. p. Kalistrata :)), czy też może czekają nas jeszcze poprawiny w bliżej nieokreślonym terminie?

Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #16 dnia: Września 07, 2009, 17:57:17 pm »

Moim zdaniem dalszy scenariusz będzie taki, że po zakończeniu budowy konsekruje się tylko "górę", a dół zostanie z tymczasowym ołtarzem. Mimo wszystko chętnie dowiedziałbym się, czy Panów zdaniem ta uroczystość była ważnym poświęceniem (w rozumieniu p. Bolta :)) lub konsekracją (wg. p. Kalistrata :)), czy też może czekają nas jeszcze poprawiny w bliżej nieokreślonym terminie?
Kościół powinno się dedykować (poświęcać, dawniej: konsekrować) wtedy, gdy jest już całkiem ukończony. IMO to, co Pan pokazuje na zdjęciach, to było tylko błogosławieństwo, tym bardziej że nie było stałego ołtarza. Proszę sobie przeanalizować obrzędy poświęcenia i stwierdzić, czy to, co się działo, było choć w części do nich podobne.

Dolny kościół może w ogóle nie być poświęcany w przyszłości.
Zapisane
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #17 dnia: Września 07, 2009, 18:07:36 pm »

Kościół powinno się dedykować (poświęcać, dawniej: konsekrować) wtedy, gdy jest już całkiem ukończony. IMO to, co Pan pokazuje na zdjęciach, to było tylko błogosławieństwo, tym bardziej że nie było stałego ołtarza. Proszę sobie przeanalizować obrzędy poświęcenia i stwierdzić, czy to, co się działo, było choć w części do nich podobne.

Dolny kościół może w ogóle nie być poświęcany w przyszłości.

Sęk w tym, że nie pamiętam już dokładnej liturgii, mimo że w niej uczestniczyłem, było to prawie 2 lata temu. Musiałbym dotrzeć do zapisu video. Kluczowa, jak rozumiem jest w tej kwestii prefacja...
Poświęcenie, które miało miejsce, odbyło się w święto patrona parafii. Idąc za ciosem - gdy będziemy obchodzić następne święto patronalne, która uroczystość będzie nadrzędna - wspomnienie patrona parafii, czy rocznica konsekracji kościoła? Zakładając na chwilę, że to była ta ostateczna dedykacja dolnego kościoła.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Września 07, 2009, 18:22:10 pm »



@Slavko
http://www.liturgialatina.org/pontificale/046.htm
http://www.liturgialatina.org/pontificale/047.htm
http://www.liturgialatina.org/pontificale/048.htm

Bog zaplac
Ma Pan moze jeszcze cos na tem temat po polsku, choc do zrozumienia powywszych textow moja lacina jest wystarczajaca, oraz co mowi o tem Codex Iuris Canonicis i nt. kto moze konsekrowac.
Zgory dziekuje.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #19 dnia: Września 07, 2009, 18:32:17 pm »

Sęk w tym, że nie pamiętam już dokładnej liturgii, mimo że w niej uczestniczyłem, było to prawie 2 lata temu. Musiałbym dotrzeć do zapisu video. Kluczowa, jak rozumiem jest w tej kwestii prefacja...
Nie, to, co wcześniej pisałem, było pewną publicystyczną przesadą. Przepisy dopuszczają co prawda aż tak daleko idącą adaptację, ale musi być ona zatwierdzona przez Stolicę Apostolską - a z Polski potrzeby takiej adaptacji raczej nie zgłaszano.

Normalne poświęcenie będzie zawierało na pewno większość tych elementów, o których pisze rytuał, a na pewno będzie tam osobne i uroczyste poświęcenie ołtarza.

Poświęcenie, które miało miejsce, odbyło się w święto patrona parafii. Idąc za ciosem - gdy będziemy obchodzić następne święto patronalne, która uroczystość będzie nadrzędna - wspomnienie patrona parafii, czy rocznica konsekracji kościoła? Zakładając na chwilę, że to była ta ostateczna dedykacja dolnego kościoła.
Moim zdaniem dolny kościół na pewno nie został jeszcze poświęcony, a także prawdopodobnie nie będzie poświęcany w przyszłości. Zatem na razie nie może być mowy o rocznicy poświęcenia. Nie można w jednym dniu murować kamienia węgielnego i poświęcać kościoła, to przecież bez sensu.
Zapisane
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #20 dnia: Września 08, 2009, 00:33:09 am »

Nie, to, co wcześniej pisałem, było pewną publicystyczną przesadą. Przepisy dopuszczają co prawda aż tak daleko idącą adaptację, ale musi być ona zatwierdzona przez Stolicę Apostolską - a z Polski potrzeby takiej adaptacji raczej nie zgłaszano.

Normalne poświęcenie będzie zawierało na pewno większość tych elementów, o których pisze rytuał, a na pewno będzie tam osobne i uroczyste poświęcenie ołtarza.

(...)

Moim zdaniem dolny kościół na pewno nie został jeszcze poświęcony, a także prawdopodobnie nie będzie poświęcany w przyszłości. Zatem na razie nie może być mowy o rocznicy poświęcenia. Nie można w jednym dniu murować kamienia węgielnego i poświęcać kościoła, to przecież bez sensu.

Tak też mi się wydawało i właśnie stąd narodził się wewnętrzny opór przed nazywaniem tej uroczystości "konsekracją", jak to miało miejsce nawet na oficjalnej stronie parafii.  Dięki za potwierdzenie zasadności mych obaw :)
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: pytanie o status kościoła (budowli) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!