Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 12:33:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia... nurtują mnie wątpliwości
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia... nurtują mnie wątpliwości  (Przeczytany 1677 razy)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« dnia: Sierpnia 14, 2009, 23:01:15 pm »

Jak pogodzić naukę mówiącą, że nie ma zbawienia poza Kościołem z nauką protestancką, która przecież jest potępiona?
Ja to rozumiem tak: Uczono mnie w Liceum, że Kalwin głosił, iż tylko wybrani będą zbawieni. Pozostali będą potępieni. Kościół Katolicki głosi(ł), że nie zbawi się nikt, kto jest poza Kościołem.

Czyli tak: Bóg stworzył Jasia. Jaś ma wolną wolę. Ale też Bóg stwarzając Jasia wiedział, że Jaś będzie Jechowitą. Więc nie został wybrany do bycia członkiem Kościoła, bo Bóg wymyślił, że będzie Jechowitą. Jaś rodzi się z matki i ojca Jechowitów , potem sobie żyje... Wie o istnieniu Kościoła. Ale nie wie o co w nim biega, żyje powiedzmy na Biegunie i nie ma możliwości poznania nauki Kościoła. Umiera i trach, smaży się na oleju u diabła.

Podsumowując: Jaś został stworzony i Bóg wiedział, że będzie Jechowitą. Bóg - Wszechwiedzący. Jaś - nie wybrał Jechowityzmu, urodził się i żył od urodzenia jako gorliwy Jechowiec (nie było wolnej woli, bo nie było wyboru). Jaś  - stworzony do potępienia? Nie predestynowany do zbawienia w Kościele?

Takie moje rozumowanie. Proszę mi, po ludzku, nie po teologicznemu, najlepiej na Jasiu, wytłumaczyć dlaczego potępiono naukę Kalwina? Skoro w zasadzie to samo głosił Kościół. I proszę się nie śmiać, jam młody. I dlaczego Jaś nie może być zbawiony?
Zapisane
Taki sobie o...
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 14, 2009, 23:08:26 pm »

W odpowiedzi polecę tylko http://swiety.krzyz.org/poza.htm
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 15, 2009, 14:54:27 pm »

Pan taki mlody, a juz slyszal o ś.j. i o biegunie?

Prosze sobie przypomniec "Skład Apostoski". I 10 Przykazań, to powinno pomoc.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 15, 2009, 16:34:19 pm »

Prosiłem, żeby się nie śmiać.
Zapisane
Taki sobie o...
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 15, 2009, 16:36:02 pm »

Prosiłem, żeby się nie śmiać.
W drugiej czesci juz sie nie smieje.
Powaznie polecam przeczytanie "Składu Apostolskiego" i zastanowienie sie nad trescia.
10 Przykazań tez.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2009, 21:14:12 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 15, 2009, 16:48:59 pm »

Panie/Pani miki,
Pan Bóg wie, że ktoś będzie jehowitą nie dlatego, że mu taki los przeznaczył, tylko dlatego, że u Pana Boga nie ma czasu i dlatego przyszłość Jasia u Boga jest teraźniejszością. Tu nie ma żadnego determinizmu. Jaś wybiera swoją drogę, a Pan Bóg o tych wyborach wie. Natomiast co do losu po śmierci Jasia, to zostawmy sąd Panu Bogu, bo tylko On tak naprawdę wie czy Jaś wykorzystał rzetelnie wszystkie możliwości, by szukać Prawdy i jakie życie moralne prowadził. Jedno jest pewne, że jeśli miał moralną niemożność poznania Prawdy Objawionej i religii katolickiej i prowadził życie zgodne z prawem naturalnym i swoim sumieniem, to może być zbawione, ale nie przez przynależność do jehowitów, żydów, muzułmanów, protestantów czy innych pogan ale przez przynależność do duszy Kościoła Katolickiego.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 15, 2009, 17:26:30 pm »

Cytuj
nie przez przynależność do jehowitów, żydów, muzułmanów, protestantów czy innych pogan
pasuje tu nawet wyraz pomimo <owej przynależności>
Zapisane
+++
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 15, 2009, 18:18:05 pm »

X. Konstanty już wszystko wyjaśnił.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 15, 2009, 21:46:19 pm »

Dziękuję wszystkim za pomoc i wyjaśnienia, szczególnie Księdzu.

Pozdrawiam serdecznie.

PS: Nie jestem kobietą.
Zapisane
Taki sobie o...
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia... nurtują mnie wątpliwości « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!